Dr Robert Redfield: Koronawirus uciekł z laboratorium w Wuhan

– Były dyrektor CDC podzielił się swoją opinią odnośnie tego, kiedy i gdzie swój początek miała epidemia COVID-19. Oto Robert Redfield w rozmowie z Sanjayem Guptą.

Koronawirus prawdopodobnie uciekł z laboratorium w Wuhan

Koronawirus uciekł z laboratorium w Wuhan

 

Dr Robert Redfield: Jeśli miałbym zgadywać, to wirus ten zaczął się rozprzestrzeniać w Wuhan gdzieś we wrześniu, październiku.

Dr Sanjay Gupta: Wrzesień, październik?

Nieoczekiwane wykrycie przeciwciał na SARS-CoV-2 w okresie przed pandemicznym we Włoszech. [wrzesień 2019]

Dr Robert Redfield: To tylko moja opinia, nikt mi przecież posiadania takowej nie zabrania. Nadal jestem zdania, że najprawdopodobniejszą hipotezą genezy tego wirusa jest hipoteza o laboratoryjnym jego pochodzeniu, który jakimś sposobem się z niego wydostał. Inni w to nie wierzą, w porządku, na końcu i tak nauka pokaże prawdę. Nie jest niczym niezwykłym, że patogeny atakujące układ oddechowy, podczas prac w laboratorium przedostają się do organizmu pracownika takiej placówki.

– Nie jest również niczym niezwykłym, że tego typu badania prowadzi się w Wuhan. Wuhan to znany w całych Chinach ośródek badań nad wirusami, tutaj też mieści się Instytut Wirusologii, w którym prowadzono na szeroką skalę badania nad koronawirusami pochodzącymi od nietoperzy.

Dr Sanjay Gupta: Ta rozmowa wydaje mi się nieco niezwykła, ponieważ byłeś dyrektorem CDC i to w czasie, kiedy ta epidemia wybuchła.

– Po raz pierwszy były dyrektor CDC publicznie oświadczył, że w jego opinii pandemia zaczęła się znacznie wcześniej, niż oficjalnie się przyjmuje, a jej początek nie miał miejsca na targu żywych zwierząt, ale w laboratorium w Chinach.

Dr Sanjay Gupta: To, co Pan mówi dr Redfeld, to tezy ciężkiego kalibru.

Dr Robert Redfield: Przy czym nie sugeruję, że to było intencjonalne. To jest wyłącznie moja opinia. Jestem jednak wirusologiem, całe życie poświęciłem tej dziedzinie wiedzy, nie mogę w żaden sposób uwierzyć, że wirus ten jakimś cudem przeniósł się z nietoperza na człowieka i w momencie przeniesienia się na nosiciela ludzkiego stał się jednym z najbardziej zakaźnych wirusów znanych ludzkości.

Zazwyczaj w przypadku procesu przejścia wirusa ze zwierzęcia na człowieka wirusowi zajmuje trochę czasu zanim wypracuje efektywny mechanizm transmisji pomiędzy organizmami ludzkimi. Moim skromnym zdaniem to nie ma sensu z punktu widzenia biologii.

Dr Sanjay Gupta: Sugeruje Pan, że proces udoskonalania wirusa miał miejsce w laboratorium, to Pan sugeruje?

Dr Robert Redfield: Powiem tyle, że mam dostęp do koronawirusa i nad nim pracuję. Wiele osób na tym polu pracuje na wirusach w celu uczynienia ich bardziej skutecznymi w replikacji, coraz bardziej, coraz bardziej w celu przeprowadzenia kolejnych eksperymenty. Tak mniej więcej wygląda mój tok rozumowania.

Wytworzony w laboratorium koronawirus wywołał debatę – Jef Akst [2015]
Peter Daszak o badaniach nad koronawirusami w Chinach [grudzień 2019]

[mailpoet_form id=”2″]

 

– Sanjay jest teraz moim gościem. Ta rozmowa była częścią większego reportażu, ale to jest szok, Redfield twierdzi, wprawdzie zastrzega, że to wyłącznie jego opinia, ale fakt, że czuje się na tyle pewnie, by oświadczyć to publicznie, niewątpliwie znajdzie swój wydźwięk wśród opinii publicznej.

Dr Sanjay Gupta: Owszem i wygląda na to, że ma najwidoczniej ku temu podstawy. Był przecież dyrektorem CDC w tamtym czasie, miał dostęp danych i wiedzy, która normalnie dla zwykłych śmiertelników nie jest dostępna. Wysłuchałem jego zdania na ten temat, powołuje się on na szereg informacji, do których dostęp posiadał. WHO ocenia hipotezę ucieczki wirusa z laboratorium jako wysoce nieprawdopodobną. Strona chińska zaczyna nawet proponować hipotezę o wielu źródłach, twierdząc, że pandemia wybuchła w kilku różnych miejsca w tym samym czasie. Ciężko jednak od jakieś konkretne dowody. Sedno jest takie, że po roku tej pandemii nadal nie znamy jej genezy.

– Dr Antohony Fauci jest teraz odpowiedzialny za udzielenie tych odpowiedzi.

Dr Sanjay Gupta: Tak, on także pojawia się w tym materiale dokumentalnym, zapytałem go o tę kwestię niedługo po tym, jak dr Redfield wygłosił swoją opinię.

Dr Antohony Fauci: Wydaje mi się, że chciał on powiedzieć, że istotnie, taka możliwość istnieje, jak zresztą chwilę temu wspominałem, odnośnie sposobu, w jaki wirus przystosował się, by efektywnie przenosić się pomiędzy organizmami ludzkimi. Jedna hipoteza zakłada nabycie takiej zdolności w laboratorium, inna natomiast, bardziej prawdopodobna, ku której przychyla się większość ekspertów od zdrowia publicznego, że proces ten odbywał się głównie poza naszą wiedzą, wirus znalazł sobie rezerwuar w jakiejś społeczności ludzkiej w Chinach, gdzie przez kilka tygodni, może miesiąc lub dłużej, zdążył się przystosować do nowych warunków zanim jego obecność stwierdzono klinicznie.

Dr Sanjay Gupta: Widzisz zatem Kate, że nawet pomiędzy dr Fauci i Redfieldem zdania są podzielone co do genezy tej pandemii.

– Pytanie o pochodzenie tej pandemii jest oczywiście ważne, ale dlaczego odpowiedź na to pytanie jest tak istotna?

Bliższe spojrzenie na zgony z powodu COVID-19 w USA [Johns Hopkins]

Dr Sanjay Gupta: Po pierwsze, co oczywiste, to była katastrofalna w skutkach pandemia, w samych Stanach Zjednoczonych [oficjalnie] zmarło ponad 500 tys. osób, a 2,75 mln na całym świecie. Ludzie pragną wiedzieć, jak do tego doszło, skąd to się wzięło, ale jak sądzę ważniejsze jest, co zresztą było motywem przewodnim tego dokumentu, jaka nauka dla nas płynie z tej katastrofy, jakie lekcje możemy wyciągnąć już teraz, przecież nadal mamy pandemię. Jak w przyszłości możemy zapobiec takim zdarzeniom, mam tu na myśli rozwiązania takie jak skuteczniejsze regulacje jednostek laboratoryjnych, itp., w jaki sposób śledzić przypadki wczesnej zoonozy, wszystkie te rzeczy mają znaczenie. Być może w przeszłości nie przykładaliśmy należytej wagi do tych kwestii, być może pozwoli nam to rzucić nieco światła na popełnione błędy i pozwoli nam uniknąć ich w przyszłości.

 

Zobacz na: Co wydarzyło się w Wuhan? Dlaczego wciąż istnieją pytania dotyczące pochodzenia koronawirusa? [60 minutes]
Publikacja naukowa z 2015 roku udowadnia, że naukowcy z USA i Chin współpracowali w celu stworzenia koronawirusa, który zainfekuje ludzi – dr Peter Breggin
Dr Dolores Cahill: Jak SARS-CoV-2 zmodyfikowano w laboratorium?
Gdzie JEST badaczka wirusa z Wuhan, którą nazwano Pacjentem Zero?
Dr Li-Meng Yan: Chińska wirusolog obwinia rząd chiński o ukrywanie faktów o koronawirusie
NIH anulował grant dla Instytutu Wirusologii w Wuhan [kwiecień 2020]
Koronawirusy i badania typu „uzyskiwania funkcji” – dr David Martin
Laureat Nagrody Nobla Luc Montagnier  twierdzi, że COVID-19 pochodzi z laboratorium
Li-Meng Yan o laboratoryjnej genezie koronawirusa SARS-Cov-2
Długa historia przypadkowych ucieczek laboratoryjnych potencjalnie pandemicznych patogenów jest ignorowana w reportażach na temat COVID-19 – Sam Husseini

 

Dr Robert Redfield: Koronawirus uciekł z laboratorium w Wuhan [napisy PL]