Dodatkowe 10.000 zgonów ludzi z demencją w Anglii i Walii w kwietniu

5 czerwiec 2020

 

Osoby cierpiące na demencję „po prostu się wyłączają” w związku ze zmniejszoną opieką medyczną i wizytami rodzinnymi.

Dodatkowe 10.000 zgonów ludzi z demencją

Kate Lee, dyrektor generalny Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w Londynie (Alzheimer’s Society): „Musimy powstrzymać straszliwą falę zgonów tych, którzy zostali zaniedbani na początku kryzysu”. Dodatkowe 10.000 zgonów ludzi z demencją.

 

Według oficjalnych danych brytyjskiego Krajowego Urzędu Statystycznego [Office for National Statistics], które wszczęły alarm o poważnym wpływie izolacji społecznej na osoby z tą chorobą, w kwietniu w Anglii i Walii doszło do prawie 10.000 niewyjaśnionych dodatkowych zgonów wśród ludzi chorujących na demencję.

 

Dodatkowe 10.000 zgonów ludzi z demencją

 

Angiia i Walia - zgony wśród mieszkańców domów opieki, marzec i kwiecień 2020

Ryc. 1: Od marca 2020 roku odnotowano wzrost zarówno liczby zgonów związanych z COVID-19, jak i nie związanych z COVID-19 wśród mieszkańców domów opieki. Źródło: brytyjski Krajowy Urząd Statystyczny [Office for National Statistics]

 

Wstępna liczba zgonów osób mieszkających w domach opieki, które miały miejsce w Anglii i Walii od 28 grudnia 2019 r. do 1 maja 2020 roku (Zarejestrowanych do 9 maja 2020 r.) wyniosła 73.180; oznacza to 23.136 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spośród tych zgonów 12.526 było związane z „nowym koronawirusem (COVID-19)”, co stanowi 17,1% wszystkich zgonów wśród mieszkańców domów opieki w ciągu roku.” – Źródło: ONS, Deaths involving COVID-19 among care home residents

[mailpoet_form id=”2″]

 

Dane Urzędu Statystycznego pokazują, że oprócz zgonów bezpośrednio związanych z Covid-19, w kwietniu odnotowano 83% więcej zgonów wśród osób z demencją niż zwykle, a organizacje charytatywne ostrzegają, że zmniejszenie/redukcja niezbędnej opieki medycznej i wizyt rodzinnych zbiera obecnie śmiertelne żniwo.

Wprowadzono nowy kod ICD dla zgonów związanych z COVID-19 [USA, NCHS]

To straszne, że tysiące osób z demencją umiera” – powiedziała Kate Lee, dyrektor generalny Alzheimer’s Society. „Widzieliśmy już destrukcyjny wpływ [środków stosowanych na – admin] koronawirusa na osoby chorujące na demencję, które zostały zainfekowane, ale nasze badania pokazują, że zagrożenie wirusem wykracza daleko poza to.”

Izolacja społeczna związana jest z wyższym ryzykiem śmierci

Badanie ankietowe przeprowadzone w 128 domach opieki przez Alzheimer’s Society ujawnia, że ​​79% twierdzi, że brak kontaktu społecznego powoduje pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia ich mieszkańców chorujących na demencję. Krewni osób cierpiących na demencję w domach opieki mówili o swoich bliskich, którzy czują się zdezorientowani i porzuceni, zaprzestając jedzenia i tracąc zdolność mówienia. Pewien mężczyzna powiedział organizacji charytatywnej, że „naprawdę bał się, że jego żona przestanie go poznawać”.

Jedna trzecia zgonów z powodu koronawirusa w USA dotyczy mieszkańców domów opieki

Jedna czwarta osób, które zmarły z [wirusem lub z] powodu koronawirusa, również cierpiała na demencję, co czyni ją jedną z najczęstszych wcześniejszych przyczyn zgonów, wraz z cukrzycą. Oprócz zgonów związanych z koronawirusem, w kwietniu odnotowano dalsze 9.429 zgonów wśród osób z  demencją i chorobą Alzheimera w Anglii i 462 w Walii. Liczba ta jest o 83% wyższa niż zwykle w Anglii i o 54% wyższa w Walii.

Organizacja charytatywna uważa, że ​​wzrost liczby zgonów wśród osób z demencją wynika częściowo ze zwiększonego upośledzenia funkcji poznawczych spowodowanego izolacją, zmniejszenia niezbędnej opieki, ponieważ członkowie rodziny nie mogą odwiedzać chorych, oraz wystąpienia depresji, ponieważ osoby cierpiące na demencję nie rozumieją, dlaczego bliscy już ich nie odwiedzają, co powoduje utratę umiejętności i niezależności, takich jak zdolność mówienia, a nawet zaprzestanie jedzenia i picia.

Innym czynnikiem mogą być przerwy w zwykłych usługach zdrowotnych, przy czym ponad trzy czwarte domów opieki informuje, że lekarze rodzinni niechętnie odwiedzają mieszkańców.

Gavin Terry, szef ds. polityki w Alzheimer’s Society, powiedział, że izolacja może być druzgocąca, ponieważ członkowie rodziny i przyjaciele często odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia osób chorujących na demencję, przynosząc im posiłki, zachęcając ich do ćwiczeń i utrzymując zaangażowanie społeczne. Powiedział również, że wycofanie tego wsparcia może spowodować, że stan tych osób znacznie się pogorszy. „Słyszymy, że niektórzy ludzie po prostu się poddają” lub „wyłączają” i nie jedzą ani nie piją” – powiedział.

Musimy powstrzymać straszliwą falę zgonów tych, którzy zostali zaniedbani na początku tego kryzysu – z poważnie już osłabionym systemem opieki społecznej, źle wyposażonym do ich ochrony”, powiedziała Lee.

67-letni Trevor Salomon, którego 64-letnia żona Yvonne jest w domu opieki w Londynie, a kiedy miała 57 lat, zdiagnozowano u niej chorobę Alzheimera, powiedział, że pandemia doprowadziła do dramatycznych zmian w opiece nad żoną. „Brakuje znajomych twarzy rodziny i przyjaciół, a opiekunowie noszą maski i nie mogą dotykać ani wspierać podopiecznych” – powiedział. „Yvonne straciła blask, jest w świecie, którego nie rozumie. Pracownicy domu opieki wykonują niesamowitą robotę, dbając o podopiecznych, ale możemy tylko rozmawiać przez video, aby się ze sobą skontaktować, a Yvonne nie zawsze to rozumie. Jeśli izolacja będzie dalej obowiązywać, naprawdę się boję, że moja żona nie będzie w stanie mnie rozpoznać po tym kryzysie”.

Alzheimer’s Society wzywa do pilnego wprowadzenia regularnych badań przesiewowych dla personelu domów opieki i podopiecznych, które, jak twierdzi, zarówno chroniłyby przed rozprzestrzenianiem się infekcji, ale także umożliwiały bezpieczne przywrócenie wizyt lekarskich. Rząd zapowiedział w zeszłym miesiącu, że wszyscy pracownicy domów opieki i podopieczni w Anglii zostaną przetestowani pod kątem wirusa na początku czerwca, ale nie jest jasne, jak duży postęp został osiągnięty w tym celu i jak często testy będą powtarzane.

Samantha Benham-Hermetz, dyrektor ds. polityki i spraw publicznych w Brytyjskiej Organizacji Charytatywnej prowadzącej badania nad demencją (Alzheimer’s Research UK) powiedziała, że ​​dane brytyjskiego Krajowego Urzędu Statystycznego [ONS] pokazują szokujący wzrost liczby osób umierających, które cierpią na demencję. „W trakcie tej pandemii nie możemy sobie pozwolić na ignorowanie destrukcyjnego wpływu, jaki demencja wywiera nadal na nasze społeczeństwo” – powiedziała.

Każdego dnia staje się coraz wyraźniejsze, że Covid-19 ma również nieproporcjonalnie duży wpływ na osoby żyjące z tą chorobą” – dodała. „Ludzie cierpiący na demencję są nie tylko podatni na samego wirusa, ale okoliczności dystansu społecznego zaostrzają istniejące trudne objawy demencji i pogłębiają wpływ choroby”.

Źrółdło: Extra 10,000 dementia deaths in England and Wales in April

 

Zobacz na: Geneza idei zamykania kraju [Lockdown] sięga 2006 roku – Jeffrey A. Tucker [American Institute for Economic Research]
Wyciek z Niemieckiego MSW: oficjalnie ujawniony raport piętnuje COVID-19 jako „globalny fałszywy alarm”
Dane EU wskazują na korelację pomiędzy szczepieniem przeciwko grypie, niedoborem witaminy D i śmiertelnością z powodu COVID-19
Prawie 9 na 10 pacjentów z COVID-19 umieszczonych pod respiratorem umiera, jak wynika z danych szpitali z Nowego Jorku
Maski z tkanin: niebezpieczne dla twojego zdrowia? – prof. Raina MacIntyre

Wnioski z zamknięcia kraju. Dlaczego umiera znacznie mniej dzieci? [USA, lockdown]