Nowy York: 9 na 10 pacjentów z COVID-19 umieszczonych pod respiratorem umiera

27 kwiecień 2020

Około 88 procent pacjentów z COVID-19 umieszczonych pod respiratorem w szpitalach Nowego Jorku zmarło, według tego co podają najnowsze analizy.

9 z 10 pacjentów z COVID-19 umieszczonych pod respiratorem umiera

W nowych badaniach naukowcy przeanalizowali dane 5700 pacjentów hospitalizowanych w okresie od 1. marca do 4. kwietnia w jednostkach Northwell Health, największej sieci opieki zdrowotnej w Nowym Jorku,  włączając 12 szpitali w Nowym Jorku, Long Island i w hrabstwie Westchester. Z wszystkich tych pacjentów 2634 zostało wypisanych lub zmarło przed zakończeniem badania, a 320 pacjentów z udokumentowaną chorobą umieszczono pod respiratorami. Prawie 9 z 10 spośród tych wentylowanych pacjentów zmarło.

Jednak miał znaczenie ich wiek. Zgodnie z badaniem, zmarło około 76% wentylowanych pacjentów w wieku 18-65 lat i 97%, pacjentów wentylowanych w wieku ponad 65 lat.

Według badaczy, spośród 2634 pacjentów, i wentylowanych, i nie wentylowanych, około 21% zmarło, ale to oznacza, że większość, albo 3066, pacjentów wciąż było hospitalizowanych w momencie zakończenia badania, co mogło skrzywić wynik, jak napisali autorzy.

 

Badacze stwierdzili, że wśród hospitalizowanych pacjentów, najczęściej występującą chorobą współistniejącą było nadciśnienie tętnicze (około 56,6%), otyłość (około 41,7%) i cukrzyca (około 33,8%).

We Włoszech 99% osób, które zmarły na koronawirusa, miało inną chorobę
Wskaźnik śmiertelności koronawirusa 0.26%, jest 8-15 razy niższy od szacunków – [USA, CDC, koniec maja 2020]
W czterech więzieniach w USA prawie 3300 osadzonych przeszło testy na koronawirusa z wynikiem pozytywnym – 96% bez żadnych objawów

Przygnębiające statystyki nie oznaczają, że respiratory wyrządzają krzywdę, powiedziała pierwsza autorka Karina Davidson, starsza wiceprezes i profesor na Feinstein Institutes for Medical Research, stanowiących część Northwell Health.

Raczej “pacjenci umieszczeni pod respiratorami zwykle mają cięższy przebieg choroby” i dlatego ich zgon jest bardziej prawdopodobny,  stwierdziła Davidson w mailu do Live Science. “Respiratory nie są niebezpieczne, a w wielu przypadkach to urządzenia, ratujące życie.”

Wnioski opublikowano 22. kwietnia w czasopiśmie JAMA.

Źródło: Nearly 9 in 10 COVID-19 patients who are put on a ventilator die, New York hospital data suggests

Cechy, choroby współistniejące i wyniki wśród 5700 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w obszarze Nowego Jorku

9 na 10 pacjentów z COVID-19 umieszczonych pod respiratorem umiera

Spośród 2634 pacjentów, którzy zostali wypisani lub zmarli w punkcie końcowym badania, podczas hospitalizacji 373 (14,2%) było leczonych na OIOM, u 320 (12,2%) zastosowano inwazyjną wentylację mechaniczną, 81 (3,2%) leczono terapią nerkozastępczą, a 553 (21%) zmarło (Tabela 5). Na dzień 4 kwietnia 2020 roku u pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej (n = 1151, 20,2%) 38 (3,3%) zostało wypisanych żywych, 282 (24,5%) zmarło, a 831 (72,2%) pozostało w szpitalu. Śmiertelność osób, które otrzymały wentylację mechaniczną w grupach wiekowych od 18 do 65 lat i powyżej 65 lat wyniosła odpowiednio 76,4% i 97,2%.Wskaźniki śmiertelności dla osób w wieku od 18 do 65 lat i powyżej 65 lat, które nie otrzymały wentylacji mechanicznej, wyniosły odpowiednio 19,8% i 26,6%.”JAMA. 2020 Apr 22; Presenting Characteristics, Comorbidities, and Outcomes Among 5700 Patients Hospitalized With COVID-19 in the New York City Area.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32320003

 

Objawy kliniczne i stadia zaawansowania ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS)

 

“Cel: Zbadanie objawów klinicznych i rozpoczęcie klasyfikacji zaawansowania klinicznego ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS).

Metody: Retrospektywną analizę przeprowadzono na podstawie objawów klinicznych, objawów fizycznych i wyników badań laboratoryjnych na podstawie 1170 przypadków SARS w Pekinie oraz objawów klinicznych na różnych stadiach zaawansowania porównanych chorób.

Wyniki: Pierwszym objawem SARS była gorączka z temperaturą > 38 stopni C. W naturalnym przebiegu gorączka utrzymywała się przez około 14 dni. W prawie wszystkich przypadkach zaobserwowano objawy ze strony układu oddechowego  i ogólnoustrojowe objawy toksyczności. W drugim tygodniu dochodziły do punktu kulminacyjnego, a następnie obniżały się albo prawie znikały po upływie trzeciego tygodnia. Fizyczne objawy SARS nie były jednoznaczne. Wilgotne rzężenia zaobserwowano u 43,3% pacjentów. Często występującym objawem przy SARS była hipoksemia. Obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu w krwi tętniczej i saturacja tlenu na pulsoksymetrze przy normalnym ciśnieniu parcjalnym dwutlenku węgla występowały u większości pacjentów w drugim tygodniu. Nietypowy obraz prześwietlenia płuc, łącznie z cieniami infiltracji i konsolidacji zaobserwowano u 100% pacjentów. Nieprawidłowy obraz obserwowano 1. dnia,  powiększał się w ciągu drugiego tygodnia (do punktu kulminacyjnego w 8. albo 9. dniu), a następnie od 2. tygodnia wracał do normy. Liczby CD(4)(+), CD(8)(+) i CD(3)(+) we krwi peryferyjnej obniżały się na wczesnym stadium i wracały do normy po 2 lub 3 tygodniach. Niektórzy pacjenci cierpieli z powodu tymczasowych zaburzeń działania wielu narządów (głównie zaburzeń czynności wątroby i mięśnia sercowego).

Podsumowanie: Główne kliniczne objawy SARS obejmowały symptomy ze strony układu oddechowego i ogólnoustrojowe objawy toksyczne. W typowym przebiegu choroba trwała około 4 tygodnie. Pierwszy tydzień można uznać za pierwsze stadium, drugi za szczyt choroby, a po drugim tygodniu – stadium rekonwalescencji.” – Zhonghua Nei Ke Za Zhi. 2004 Jun;43(6):413-5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15312432/

 

Covid-19 nie prowadzi do „typowego” zespołu ostrej niewydolności oddechowej
Maseczki na twarz stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia – dr Russell Blaylock
Oddychanie endogenne w terapii i profilaktyce
Powszechne stosowanie maseczek ochronnych w dobie epidemii Covid-19
Izolacja społeczna związana jest z wyższym ryzykiem śmierci

 

Covid-19: Wyścig w produkcji respiratorów dla zakażonych koronawirusem

 

1 kwiecień 2020

Świat potrzebuje więcej respiratorów – ale zwiększenie produkcji jest bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Na całym świecie tysiące wolontariuszy ciężko pracują, żeby uzupełnić braki.

Koronawirus: Jak sobie z nim poradzić? – Prof. Didier Raoult [Chlorochina] – 25 luty 2020
Hydroksychlorochina – czy działa na koronawirusa? – Dr Vladimir Zelenko – 23 marca 2020

Ponieważ kryzys związany z koronawirusem narasta, eksperci do spraw sprzętu i pasjonaci czują potrzebę działania. Reagują na jeden post w mediach społecznościowych na raz. “Zobaczyłem wpis kolegi z Barcelony na Instagramie” mówi Martin Serey, współzałożyciel Pomo, startupu zajmującego się sprzętem medycznym z Chile. “Pewnego dnia obudziłem się i poczułem, że mamy tu ten sam problem, bo przypadków koronawirusa szybko będzie więcej.” Reagując na sytuację firma Sereya przerwała prace nad protezami dla pacjentów po udarze i zaczęła się zastanawiać, jak zrobić respirator.

Media o koronawirusie vs. rzeczywistość – USA, marzec 2020

W szpitalach już teraz nie ma wystarczającej ilości respiratorów dla wszystkich potencjalnych pacjentów, których zaatakuje wirus. Wpływowy raport z Imperial College London szacuje, że 30% hospitalizowanych z powodu Covid-19 pacjentów będzie prawdopodobnie wymagało wentylacji mechanicznej. Jedyny sposób na to, żeby zapobiec nadmiernemu obciążeniu jednostek intensywnej opieki medycznej, twierdzi raport, to obowiązkowa izolacja, która zredukuje kontakty społeczne o 75%.

Przegląd kodu źródłowego z modelu Fergusona – [6 maja 2020]
Epidemiolog Neil Ferguson drastycznie obniża prognozę śmiertelności z powodu COVID-19 – [26 marca 2020]

Geneza idei zamykania kraju [Lockdown] sięga 2006 roku – Jeffrey A. Tucker [American Institute for Economic Research]

Jednak niektóre kraje działają zbyt wolno – i wciąż nie jest pewne, czy będziemy w stanie utrzymać zaostrzone normy izolacji przez potrzebne być może “kilka miesięcy”. W konsekwencji braki respiratorów są nieuniknione w wielu częściach świata, co potwierdza apel gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo o 30.000 urządzeń.

Jedna trzecia zgonów z powodu koronawirusa w USA dotyczy mieszkańców domów opieki

„Były gubernator stanu Nowy Jork George Pataki ochrzanił obecnego gubernatora Andrew Cuomo za politykę w domach opieki starców podczas pandemii koronawirusa.  To „katastrofa”, która mogła niepotrzebnie spowodować śmierć „tysięcy” zagrożonych starszych mieszkańców. (…) Pataki powiedział, że stanowy Departament Zdrowia nigdy nie powinien wydawać dekretu zobowiązującego domy starców do przyjmowania pacjentów z koronawirusem do zakładów opieki wypełnionych chorymi, starszymi pacjentami – populacją najbardziej zagrożoną przez patogen odpowiedzialny za COVID-19.” – 1 maja 2020 roku, Cuomo’s nursing home policies amid coronavirus ‘a disaster,’ says ex-Gov. Pataki

Biorąc pod uwagę ich główną funkcję, respiratory nie są jakimiś nadzwyczajnie skomplikowanymi urządzeniami. W zasadzie są to trochę bardziej zaawansowane pompy – kontrolują przepływ tlenu i powietrza z płuc pacjenta, wspierając ich pracę wtedy, kiedy same nie mogą się z nią uporać.

A zatem dlaczego tak trudno je zaprojektować?

Bo to nie ich funkcja jest trudna. To dlatego, że muszą działać w ekstremalnie niezawodny sposób wtedy, kiedy gra idzie o bardzo wysoką stawkę.

“Jeżeli zawiodą, pacjent prawdopodobnie umrze”, wyjaśnia Mauricio Toro, kolumbijski inżynier, który przyłączył się do grupy w Medellin, która ukończyła projekty trzech różnych respiratorów jako open source. “To dlatego ich produkcja stanowi ogromne wyzwanie”.

Z powodu przepełnienia oddziałów intensywnej opieki medycznej i tego, że lekarze muszą zajmować się większą ilością pacjentów, niezawodność urządzeń musi być bez zarzutu.

Ale jedyny sposób na to, żeby były niezawodne, to intensywne testy, a to wymaga czasu – do dwóch lat testowania dla wytwórców komercyjnych. W obecnych warunkach to ekstremalnie długi czas. Teraz potrzeba znacznie więcej respiratorów, nie później. A naukowcy obliczyli, że opracowanie szczepionki przeciwko Covid-19 może zająć do 18 miesięcy.

Wyścig trwa

Rządy i organy opieki zdrowotnej są w pełni świadome, jakie stoi przed nimi wyzwanie. Rząd Wielkiej Brytanii postawił sobie za cel dodanie ponad 1200 respiratorów do swojego systemu opieki zdrowotnej i przewiduje, że w szczycie zachorowań będzie potrzebne 30.000 urządzeń. W tym celu wezwał branże pozazdrowotne i uczelnie do podjęcia działań pomocowych takich, jak w stanie wojny.

Philips, jedna z największych firm produkujących sprzęt medyczny na świecie, powiedziała BBC Future że oznacza to “tworzenie dodatkowych linii produkcyjnych, zwiększanie ilości zmian, zatrudnianie dodatkowych pracowników i przesunięcia wśród dotychczasowych pracowników tak, aby jak najszybciej sprostać rosnącemu popytowi”. Wiele innych korporacji idzie za ich przykładem, nawet jeżeli ich własne moce przerobowe są nadwerężone ze względu na kryzys i zamknięcia firm w Chinach.

Nawet zespoły Formuły 1 dołączyły do tych działań. Dyson, firma produkująca odkurzacze, już otrzymała zamówienie na 10.000 respiratorów, a próby Smiths Medical obejmujące leczenie pacjentów w lżejszym stanie za pomocą urządzeń CPAP (stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych), częściej stosowanych w leczeniu bezdechu sennego, dynamicznie się rozwijają. W międzyczasie inżynierowie i naukowcy obmyślają nowe kreatywne rozwiązania – takie jak Ventil, nowe urządzenie, które, podłączone do respiratora, pozwala na wentylowanie dwóch pacjentów równocześnie.

Ale o ile bogate kraje mają możliwość podniesienia pracy przemysłu w ciągu tygodni, to większość krajów nie dysponuje takimi środkami.

I nawet zamożne kraje mogą znaleźć się w sytuacji, kiedy też będą potrzebować większej ilości respiratorów: raporty mówią, że ceny szybują w górę, podczas gdy popyt na całym świecie rośnie.

Urządzenia własnej roboty

“Nie chcielibyśmy korzystać z respiratorów własnej roboty, gdyby nie było takiej potrzeby. Ale ponieważ doszliśmy do momentu, w którym setki tysięcy lub miliony ludzi umierają, ponieważ brakuje respiratorów, urządzenia własnej roboty mogą być rozwiązaniem awaryjnym”, mówi Andrea Ippolito, wykładowca zarządzania technologią na Cornell University który działa jako wolontariusz w grupie nazwanej End Coronavirus, zajmującej się koordynowaniem działań pomiędzy projektami respiratorów typu open source i własnej roboty.

W konsekwencji tysiące ekspertów, przedsiębiorców i wolontariuszy pracują nad tysiącami różnych potencjalnych rozwiązań: tworząc respiratory open source. Mając dostęp do stosunkowo prostych projektów, wykonawcy z Afryki albo Ameryki Południowej są w stanie wyprodukować respiratory szybko i tanio, korzystając z dostępnego sprzętu i infrastruktury. A ponieważ z własności intelektualnej tych projektów będzie można bezpłatnie korzystać, licencje i prawa autorskie nie będą stanowiły przeszkody dla wytwórców.

Projektanci pracują w zawrotnym tempie – zespoły z różnych krajów opracowały co najmniej tuzin prototypów respiratorów w różnych stadiach tylko w marcu 2020 – i organizują się na kanałach Slack, grupach na Facebooku i w bazach GitHub. Uważają, że są w stanie rozwiązać problem zatorów, zwłaszcza w tych częściach świata, które mają mniejszą możliwość sprawnego reagowania na kryzys, takich jak Afryka czy Ameryka Południowa.

Źródło:Covid-19: The race to build coronavirus ventilators

%d bloggers like this: