Epidemiolog Neil Ferguson drastycznie obniża prognozę śmiertelności z powodu COVID-19

Epidemiolog Neil Ferguson drastycznie obniża prognozę śmiertelności z powodu COVID-19

 

Brytyjski epidemiolog Neil Ferguson, który stworzył często cytowany model koronawirusa z Imperial College London, który cytował na przykład The New York Times i odegrał kluczową rolę w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki rządu brytyjskiego i amerykańskiego, w środę 25 marca 2020 zaproponował ogromnie obniżoną prognozę potencjalnej śmiertelności z powodu COIVD-19.

Model Fergusona przewidywał 2,2 miliona zabitych w Stanach Zjednoczonych i 500.000 w Wielkiej Brytanii z powodu COVID-19, jeśli nie zostaną podjęte działania w celu spowolnienia wirusa i wypłaszczenia  krzywej zachorowań. Model przewidywał znacznie mniej zgonów, jeśli zostaną podjęte środki blokujące – takie jak te podjęte przez rządy brytyjski i amerykański.

Covid 19 – wiele pytań, brak jasnych odpowiedzi – dr Tom Jefferson i  dr Paul Offit

Epidemiolog Neil Ferguson drastycznie obniża prognozę śmiertelności z powodu COVID-19

 

Po zaledwie jednym dniu od wprowadzonych blokad w Wielkiej Brytanii, Ferguson przedstawia drastycznie obniżone szacunki, uwzględniając środki blokowania, ale także ujawnia, że ​​znacznie więcej osób prawdopodobnie ma wirusa, niż sądził jego zespół. Ferguson wyjaśnił:

„Muszę przyznać, że w analizie modelowania zawsze byliśmy wrażliwi na różne poziomy lub wartości tych wielkości. To, co widzieliśmy w Europie w ciągu ostatniego tygodnia lub dwóch, to tempo wzrostu epidemii, które było znacznie szybsze niż się tego spodziewaliśmy na podstawie pierwszych danych z Chin. A zatem przeglądamy nasze cytaty, nasze kluczowe najlepsze oszacowanie reprodukcji… coś więcej, nieco powyżej rzędu trzech lub trochę powyżej, a nie około 2,5.”

Dodał również, że: „obecne wartości wciąż mieszczą się w szerokim zakresie wartości, dla modelowanych grup którym powinniśmy się wcześniej przyjrzeć.”

Wyższy wskaźnik transmisji [zarażania] niż oczekiwano oznacza, że ​​więcej osób ma już wirusa niż wcześniej oczekiwano; gdy liczba osób z koronawirusem jest podzielona przez liczbę zgonów, wskaźnik śmiertelności z powodu tej choroby spada.

Na podstawie zarówno tych zweryfikowanych szacunków, jak i środków blokujących podjętych przez rząd brytyjski, epidemiolog przewiduje, że szpitale będą w stanie ogarniać pacjentów z COVID-19 i szacuje, że 20.000 lub znacznie mniej osób umrze z powodu samego wirusa lub z powodu pogorszenia stanu innych dolegliwości, jak donosi New Scientist.

Zmiana w myśleniu Fergusona nastąpiła w kilka dni po tym, jak epidemiolog z Oxfordu, Sunetra Gupta, skrytykowała model profesora.

 

Epidemiolog Sunetra Gupta

Dr Sunetra Gupta

„Dziwię się, że miała miejsce tak bezwzględna akceptacja modelu z Imperial College w Londynie”, powiedział Gupta, według Financial Times.

Profesor Gupta kierowała zespołem naukowców z Oksfordu w badaniu modelowania, które sugeruje, że wirus rozprzestrzeniał się niezauważalnie już przynajmniej miesiąc wcześniej, niż podejrzewano, dochodząc do wniosku, że być może aż połowa ludzi w Wielkiej Brytanii została już zarażona COVID -19.

Jeśli jej model jest dokładny, mniej niż jedna osoba na tysiąc, z tych którzy zostali zarażeni COVID-19, choruje na tyle, że potrzebuje hospitalizacji, pozostawiając przeważającą większość z łagodnymi przypadkami lub bez objawów.

Neil Ferguson nadal twierdził, że model Oxford jest zbyt optymistyczny w kwestii śmiertelności.

Źródło: Epidemiologist Behind Highly-Cited Coronavirus Model Drastically Downgrades Projection

 

Zobacz na:  Dlaczego tak wielu pacjentów z koronawirusem zmarło we Włoszech? – Sarah Newey
We Włoszech 99% osób, które zmarły na koronawirusa, miało inną chorobę
Dane z Chin pokazują, że większość osób z Covid-19 ma tylko łagodne objawy, a następnie wraca do zdrowia. – CNN
Korea Południowa przetestowała 140.000 osób na obecność koronawirusa Covid-19. Śmiertelność z powodu COVID-19 poniżej 1%

Poradnik rodzica – ogólne wskazówki, jeśli Twoje dziecko jest chore – dr Lawrence Palevsky
Dlaczego pozwolić gorączce spełniać swoje funkcje – dr Paul Offit

%d bloggers like this: