Dane z Chin pokazują, że większość osób z Covid-19 ma tylko łagodne objawy, a następnie wraca do zdrowia. – CNN

 

Dane z Chin pokazują, że większość osób z Covid-19 ma tylko na łagodne objawy

 

Według danych z Chin, u większości osób, które zarażają się nowym koronawirusem SARS-CoV-2, występują łagodne objawy, i wygląda na to, że to co najgorsze związane z COVID-19 już się skończyło. W zeszłym miesiącu naukowcy z Chińskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób opublikowali artykuł badawczy analizujący dane dotyczące pierwszych 72,314 osób, u których zdiagnozowano Covid-19.

Epidemiolodzy twierdzą, że pełne zrozumienie mechaniki wybuchu koronawirusa zajmie dużo czasu, ale informacje opublikowane przez chińskich naukowców mogą dać nam wgląd w to co działo się z osobami najbardziej narażonymi na wirusa.

Dane pokazują, że mężczyźni i kobiety mają mniej więcej taką samą szansę zarażenia się wirusem. Kiedy naukowcy przyjrzeli się 44.672 pacjentów z pozytywną diagnozą, stwierdzili, że na 100 kobiet przypada 106 zdiagnozowanych mężczyzn. Wydaje się jednak, że wpływ na mężczyzn jest gorszy, przynajmniej wśród tych, którzy byli częścią tego wstępnego badania. Podczas gdy 2,8% mężczyzn ze zdiagnozowaną chorobą zmarło, tylko kobiet zmarło 1,7%.

Naukowcy przyjrzeli się również temu jak ciężka była choroba u tych, u których ją zdiagnozowano. Dobrą wiadomością jest to, że ponad 80% doświadczyło jedynie łagodnych objawów. Prawie 14% zostało zaklasyfikowanych jako ciężkie przypadki, a stan prawie 5% pacjentów uznano za krytyczny.

Korea Południowa przetestowała 140.000 osób na obecność koronawirusa Covid-19. Śmiertelność z powodu COVID-19 poniżej 1%
We Włoszech 99% osób, które zmarły na koronawirusa, miało inną chorobę

Jednak choć stosunkowo niewielka liczba przypadków jest poważna i krytyczna, to sama skala pandemii pokazuje, że ​​systemy opieki zdrowotnej w wielu krajach przestają sobie radzić. Miasto Bergamo w północnych Włoszech zostało tak mocno dotknięte, że ​​wysyła pacjentów wymagających intensywnej opieki do innych części kraju.

[mailpoet_form id=”2″]

 

Naukowcy odkryli również, że dzieci w Chinach wykazywały mniej poważne objawy chorobowe niż dorośli. W badaniu opublikowanym online w czasopiśmie medycznym Pediatrics w poniedziałek zbadano 1412 podejrzewanych przypadków Covid-19 oraz 731 z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa  SARS-CoV-2 u dzieci.

Epidemiology of COVID-19 Among Children in China
https://pediatrics.aappublications.org/content/pediatrics/early/2020/03/16/peds.2020-0702.full.pdf

Ponad 90% wszystkich pacjentów pediatrycznych [dzieci] było bezobjawowych, wykazując łagodne lub powszechne objawy grypopodobne.

Około 13% pacjentów, u których wynik testu na obecność chińskiego wirusa SARS-CoV-2 był pozytywny, nie wykazywało objawów choroby. Z łącznej liczby 2143 przypadków jedno dziecko, 14-letni chłopiec, zmarł, a prawie 6% przypadków miało ciężki przebieg. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego dzieci z diagnozą Covid-19 nie były tak chore jak dorośli.

Dlaczego dzieci nie chorują tak bardzo z powodu koronawirusa? – Layal Liverpool

 

Większość przypadków jest łagodna - Covid-19

 

Epidemiolodzy twierdzą, że wskaźniki wyzdrowień w przypadku Covid-19 nie będą jasne, dopóki epidemia zachorowań się nie skończy, bo dopiero wtedy będą mogli przeglądać kompletne zestawy danych.
Jednak dane z Chin dają pewne wskazówki, że większość ludzi wraca do zdrowia po chorobie. W opublikowanym w czwartek raporcie sytuacyjnym chińskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób podało, że z 80.928 potwierdzonych przypadków zachorowań w Chinach kontynentalnych 70.420 osób zostało „wyleczonych i wypisanych ze szpitala”, zaś 3245 zmarło. Reszta jest nadal chora.

Większość osób z Covid-19 ma tylko łagodne objawy

 

Większość ludzi wraca do zdrowia - Covid-19

 

Wydaje się, że wczesne chińskie dane pokazują, że im starszy pacjent, tym większe ryzyko związane z chorobą. Podczas gdy większość zarejestrowanych przypadków zachorowań dotyczyła osób w wieku od 30 do 69 lat, wskaźnik śmiertelności rośnie wraz ze wzrostem wieku pacjentów.
Według danych z publikacji chińskich naukowców, wśród osób w wieku 49 lat lub młodszych z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa zmarło tylko około 0,2% osób, w porównaniu z 14,8% zgonów wśród osób w wieku 80 lat i starszych.

Według danych ze strony Country Meters całkowita oczekiwana długość życia w chwili urodzenia w Chinach dla obu płci wynosi 74,7 lat.

 

Osoby starsze są najbardziej zagrożone - Covid-19

 

Najnowsze dane z Włoch, kraju, który został najbardziej dotknięty w Europie, pokazują podobny schemat. Według włoskiego Narodowego Instytutu Zdrowia mediana średniego wieku osób, które zmarły, a które miały pozytywny wynik testu na koronawirusa we Włoszech, wynosi 80,5 lat, podczas gdy średnia mediana osób zarażonych wynosi 63 lata.

Gdy podzielimy liczby z Włoch według płci, to kobiety stanowią jedynie 30% całkowitej liczby zmarłych, a ich średni wiek w chwili śmierci jest wyższy niż w przypadku mężczyzn, i wynosi 83,6 lat.

Jednak urzędnicy ds. zdrowia we Francji stwierdzili, że połowa wszystkich pacjentów z koronawirusem przebywających obecnie na oddziałach intensywnej terapii w całym kraju była w wieku poniżej 60 lat, co francuskie władze ds. zdrowia publicznego nazwały „nową dynamiką” w przypadku wybuchu choroby Covid-19. Geneviève Chêne, dyrektor generalny ds. zdrowia publicznego we Francji , powiedział podczas czwartkowego wywiadu radiowego, że:

„Wystąpiły u nas sygnały wyraźnie pokazujące nie tylko, że liczba przypadków rośnie, ale ta infekcja prowadzi do poważnych przypadków … wśród  młodszej grupy ludzi.”

Szczegóły dotyczące tych przypadków – w tym tego, czy u pacjentów występowały wcześniej już istniejące schorzenia – nie były natychmiast dostępne.

Eksperci ostrzegają, że chociaż młodsi ludzie mogą doświadczać jedynie łagodnych objawów Covid-19, nadal muszą poważnie traktować to ryzyko. W przypadku zakażenia mogą rozprzestrzenić chorobę na osoby bardziej podatne na zagrożenia, nawet jeśli same nie czują się chore.

 

Osoby z innymi problemami zdrowotnymi - Covid-19

 

Zdaniem chińskich badaczy już istniejące problemy zdrowotne również były głównym czynnikiem dotyczącym śmiertelności. Dane sugerują, że osoby cierpiące na choroby przewlekłe przed zarażeniem wirusem częściej umierają.

Włoskie władze również stwierdziły, że większość osób, które zmarły i miały pozytywny wynik testu na koronawirusa, cierpiały z powodu dwóch lub trzech już istniejących chorób przed zarażeniem koronawirusem. Wśród nich najczęściej występowało wysokie ciśnienie krwi, a następnie problemy z sercem i cukrzyca.

Źródło: Data from China shows the majority of people with Covid-19 only suffer mild symptoms, then recover

 

Zobacz na:  Koronawirus 2019-nCoV w Chinach – Spójrzmy na to z szerszej perspektywy.
Burza cytokin i koronawirus SARS-CoV-2 – Douglas Perry
Nawet połowa testów na koronowirusa może być fałszywie pozytywna
Poradnik rodzica – ogólne wskazówki, jeśli Twoje dziecko jest chore – dr Lawrence Palevsky
Dlaczego pozwolić gorączce spełniać swoje funkcje – dr Paul Offit
Oczekiwana dalsza długość trwania życia – J. I. Rodale
Wpływ współczesnej medycyny na przedłużenie średniej długości życia – dr Peter Dingle.
Jatrogenia kliniczna – szkody na zdrowiu wynikłe z działań lekarzy Ivan Illich