Śmiertelność z powodu koronawirusa COVID-19 poniżej 1%. Korea Południowa przetestowała 140.000 osób na obecność koronawirusa Covid-19. To może tłumaczyć, dlaczego śmiertelność wynosi zaledwie 0,6% – znacznie mniej niż w Chinach i Stanach Zjednoczonych. – Aria Bendix

6 marca 2020

 

Południowokoreańscy żołnierze w strojach ochronnych - COVID-19

Południowokoreańscy żołnierze w strojach ochronnych idą ulicą przed ratuszem Daegu po gwałtownym wzroście potwierdzonych przypadków koronawirusa 2 marca 2020 r.

 

Stany Zjednoczone i Korea Południowa ogłosiły pojawienie się pierwszych przypadków koronawirusa tego samego dnia: 20 stycznia. Ponad sześć tygodni później amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób przetestowało około 1500 osób na obecność wirusa. W tym samym czasie Korea Południowa przetestowała około 140.000 ludzi.

Kraj ten jest w stanie przeprowadzać nawet 10.000 testów dziennie i zbudował kliniki testowe [drive-thru], które mogą wykryć przypadki koronawirusa w zaledwie 10 minut. Urzędnicy twierdzą, że kliniki mogą skrócić czas badania o jedną trzecią.

Ta szybka reakcja pozwoliła Korei Południowej na wykrycie ponad 6000 pacjentów z koronawirusem, z których około 35 zmarło. Oznacza to, że śmiertelność w tym kraju wynosi około 0,6%.

W dniu 15 marca na stronie Worldometers – COVID-19 w Korei południowej dane wskazują na 75 zgonów i 8162 przypadki zachorowań, co daje wskaźnik śmiertelności na poziomie 0.91%

[Oficjalny] wskaźnik zgonów jest obliczeniem liczby znanych zgonów z całkowitej [zarejestrowanej] liczby potwierdzonych przypadków. Ponieważ choroba wywołana przez koronawirusa, COVID-19, postępuje przez okres kilku tygodni – a liczby zachorowań  ciągle się zmieniają – nie jest ona statyczna i bardzo prawdopodobne jest, że % znanych zgonów z całkowitej liczby potwierdzonych przypadków będzie się zmieniać.

[mailpoet_form id=”2″]

 

Nie odzwierciedla to prawdopodobieństwa, że ​​dana osoba umrze w przypadku zarażenia.

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała we wtorek, że ogólna śmiertelność z powodu [tego] koronawirusa wynosi około 3,4%. Niektórzy eksperci ds. Zdrowia przewidują, że wskaźnik ten spadnie wraz ze wzrostem liczby przypadków. Korea Południowa oferuje jak dotąd solidne dowody na tę prognozę.

Powszechne testy mogą oznaczać niższą śmiertelność, ponieważ większość przypadków koronawirusa – około 80% – uważa się za łagodne. Przypadki zgłaszane jako pierwsze to często te z najpoważniejszymi objawami, ponieważ Ci ludzie zostają poddani leczeniu szpitalnemu. Z drugiej strony, łagodniejsze przypadki mogą pozostać niezliczone lub zostać zgłoszone później.

„Jeśli rzeczywiście odkryjemy, że zgłaszanych jest znacznie więcej przypadków, a jednym z głównych powodów tego jest to, że po prostu nie wykrywamy bezobjawowych lub łagodnych lub umiarkowanie objawowych przypadków, które nie kończą się poszukiwaniem opieki zdrowotnej, wtedy nasze szacunki dotyczące wskaźnika śmiertelności przypadków prawdopodobnie spadną” – powiedziała Business Insider Lauren Ancel Meyers, epidemiolog z University of Texas w Austin. Dodała również, że łagodne przypadki „mogą pozostać niezauważane i nie trafić na radar instytucji zdrowia publicznego.”

 

W Stanach Zjednoczonych osoby bez poważnych objawów nie były badane z powodu ograniczonej dostępności testów, co może wyjaśniać, dlaczego śmiertelność w USA do tej pory jest wysoka: ponad 5%.

To więcej niż śmiertelność w Chinach – prawie 4% – tam, gdzie wybuchła epidemia.

 

Wiele łagodnych przypadków może pozostać niewykrytych

 

Śmiertelność z powodu COVID-19 według wieku w Chinach

Śmiertelność z powodu COVID-19 według wieku [Chiny], Żródło: Vital Surveillances: The Epidemiological Characteristics of an Outbreak of 2019 Novel Coronavirus Diseases (COYID-19) — China, 2020; Business Insider; Śmiertelność z powodu koronawirusa COVID-19 poniżej 1% w populacji do 49 roku życia.

Śmiertelność z powodu COVID-19 według wieku w Korei Południowej

Śmiertelność z powodu COVID-19 według wieku w Korei Południowej

 

Wczesne badania wykazały, że u osób poniżej 40 roku życia ryzyko zgonu z powodu chińskiego wirusa wynosi tylko 0,2%. Większość ciężkich przypadków występuje u pacjentów w podeszłym wieku lub z już istniejącymi problemami zdrowotnymi.

Koronawirus 2019-nCoV w Chinach – Spójrzmy na to z szerszej perspektywy.

„Większość osób zarażonych nawet nie wie, że jest zarażona” – powiedział gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo podczas spotkania prasowego w środę. Dzień później dodał: „Fakty nie zasługują na poziom lęku, z którym mamy do czynienia.”

Jednak do środy Centrum Kontroli i Prewencji Chorób [CDC] testowało tylko osoby, które niedawno spotkały się z pacjentem u którego potwierdzono zachorowanie, wyjechały do ​​kraju w którym wybuchła epidemia lub wymagały hospitalizacji. Utrudniło to lekarzom i urzędnikom zdrowia testowanie lub diagnozowanie wielu pacjentów z łagodnymi przypadkami, co prawdopodobnie tłumaczy wysoką śmiertelność w USA.

„Istnieje jeszcze jedna cała kohorta, która jest albo bezobjawowa, albo minimalnie objawowa”, powiedział Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych [NIAID], podczas spotkania 6 lutego. „Będziemy mieli do czynienia ze spadkiem ogólnej śmiertelności”.
‘Nie mamy możliwości przebadać wszystkich.’

February 6 Q&A with NIAID’s Dr. Anthony Fauci
https://jamanetwork.com/journals/jama/pages/coronavirus-alert#what-we-know-so-far

W Korei Południowej odnotowano wzrost liczby przypadków zachorowań na koronawirusa po tym, jak 61-letnia kobieta przekazała wirusa innym członkom pobocznej marginalnej grupy religijnej, Kościołowi Jezusa Shincheonji. 23 lutego prezydent Korei Południowej Moon Jae-in ostrzegł, że kraj ten stoi w obliczu „poważnego punktu zwrotnego”, próbując powstrzymać wybuch epidemii.
Od tego czasu wdrożył szeroko zakrojone testy.

W USA, CDC zdecydowało się opracować własny test, który mógłby zidentyfikować wiele wirusów, poinformowała ProPublica. Jednak testy okazały się wadliwe: problem z jednym składnikiem spowodował, że ponad połowa państwowych laboratoriów uzyskała niejednoznaczne wyniki. W odpowiedzi CDC powiedziało, że zastąpi składnik i wyprodukuje nowe testy.

„To, co wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych, to Centrum Kontroli i Prewencji Chorób [CDC] wyprodukowało i rozesłało test do wszystkich 50 stanów, a następnie powiedziało: „Chwila, zaczekajcie, nie używajcie go” – powiedział Matthew McCarthy dla CNBC w zeszłym tygodniu, lekarz szpitalny pracujący w Weill Cornell Medicine w Nowym Yorku.

 

Dezyfekcja pociągu KTX na dworcu kolejowym w Seulu

Pracownik firmy świadczącej usługi dezynfekcji, dezynfekuje pociąg KTX na dworcu kolejowym w Seulu, w dniu 4 marca 2020 r.

 

 

Do końca lutego tylko trzy spośród ponad 100 krajowych laboratoriów zajmujących się zdrowiem publicznym zweryfikowały test CDC pod kątem jego zastosowania. W międzyczasie laboratoria musiały wysyłać próbki do CDC w Atlancie, aby potwierdzić przypadek zachorowania. Powoduje to opóźnienie do 48 godzin między testowaniem a potwierdzeniem.

„Na początku CDC było jedynym miejscem, w którym można było przeprowadzić testy” – powiedział dla Business Insider Richard Martinello, profesor chorób zakaźnych w Yale School of Medicine. „W przypadku rozmiaru naszego kraju, w którym działa tylko jedna placówka, ogranicza to zasoby dostępne do testowania.”

Matthew McCarthy powiedział CNBC, że musi zadzwonić do Departamentu Zdrowia i „błagać o przetestowanie ludzi” w swoim szpitalu w Nowym Jorku.

 

NYC ER doctor: I have to ‘plead to test people’ for coronavirus

Do tej pory [w dniu 6 marca] w USA odnotowano około 220 przypadków zachorowań na wirusa, chociaż CDC potwierdziło tylko 148. Potwierdzone przypadki obejmują 46 pasażerów, którzy zostali poddani kwarantannie na statku wycieczkowym Diamond Princess w Japonii oraz trzy osoby ewakuowane z Wuhan w Chinach.

Jednak naukowcy z Seattle Flu Study oszacowali, że liczba infekcji w samym stanie Waszyngton mogła już osiągnąć 570.
Oficjalna liczba zgonów w USA w czwartek 5 marca wynosi 12.

 

Osoba na noszach w placówce opiekuńczej w stanie Waszyngton

Osoba na noszach w placówce opiekuńczej w stanie Waszyngton, gdzie ponad 50 osób jest testowanych pod kątem COVID-19 w dniu 29 lutego 2020 r. Elaine Thompson / AP

 

W sobotę Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaczęła zezwalać akademickim laboratoriom szpitalnym na opracowywanie i stosowanie własnych testów koronawirusowych. Nowojorski departament zdrowia współpracuje teraz z lokalnymi szpitalami w celu zwiększenia zdolności przerobowych testowania na wirusa, powiedział we wtorek gubernator Andrew Cuomo. Dodał, że celem jest przeprowadzenie 1000 testów dziennie – choć obecne możliwości testowania są wciąż ograniczone. Dodał również, że:
„Możemy testować po kilkuset osób dziennie, więc trzeba ustalać, kto może, a kto nie może zostać przetestowany. Nie mamy możliwości testowania wszystkich, tak na „na wszelki wypadek”.”

Źródło: South Korea has tested 140,000 people for the coronavirus. That could explain why its death rate is just 0.6% — far lower than in China or the US.

 

Zobacz na: Koronawirus: Jak sobie z nim poradzić? – Prof. Didier Raoult [Chlorochina]
Poradnik rodzica – ogólne wskazówki, jeśli Twoje dziecko jest chore – dr Lawrence Palevsky
Dlaczego pozwolić gorączce spełniać swoje funkcje – dr Paul Offit
Chiny przetestują na „ochotnikach” ryzykowną szczepionkę przeciw SARS [2004]
Epidemia SARS: czy wirusy obrywają za trucizny przemysłowe?
Wytyczne Dotyczące Przedklinicznych Badań Farmakologicznych i Toksykologicznych Szczepionek – EMA
Szczepionka przeciw koronawirusowi i wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej

 

 

Włochy mają jedną z najstarszych populacji na świecie, z medianą wieku około 46 lat. Prawie 60% populacji ma 40 lat i więcej, z czego około 23% ma powyżej 65 lat – co zwiększa ryzyko populacji w związku z nowym koronawirusem Covid-19 rozprzestrzeniającym się obecnie we Włoszech.

 

Włochy mają jedną z najstarszych populacji na świecie, z medianą wieku około 46 lat.

Źródło: https://www.istat.it/en/archivio/238460