Chiny przetestują ryzykowną szczepionkę przeciw SARS

20 styczeń 2004

Materiał dokumentuje uruchomienie badań klinicznych nad szczepionką przeciw koronawirusowi SARS. Nikt sukcesu nie ogłosił. Odnośnie tego co się stało z “ochotnikami” biorącymi udział w tym badaniu, nie udało mi się ustalić.

 

Chiny przetestują ryzykowną szczepionkę przeciw SARS

 

Chiny przetestują ryzykowną szczepionkę przeciw SARS

 

Chińscy wolontariusze wybrani jako obiekty badawcze do testowania eksperymentalnej szczepionki SARS to zdrowi dorośli w wieku od 20 do 50 lat, u których wynik testu na obecność wirusa był negatywny. Zostali ostrzeżeni, że ich misja może być ryzykowna, podała we wtorek 20 stycznia 2004 roku telewizja.

30 ludzkich królików doświadczalnych zostało wytypowanych z obszarów, w których nie doszło do wybuchu zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej i nie mieli historii chorób przewlekłych, podała China Central Television w krajowych wiadomościach w południe.

Powiedziano, że prawdopodobnie wystąpią nieokreślone działania niepożądane.

„Wolontariusze zostaną powiadomieni o ryzyku” – powiedział prezenter wiadomości CCTV.

 

Rząd ogłosił w poniedziałek, że zatwierdził badania kliniczne szczepionki na ludziach, które zaczął opracowywać w kwietniu zeszłego roku. Jednak naukowcy ostrzegają, że zatwierdzenie nie oznacza, że ​​szczepionka może zostać wkrótce wyprodukowana do powszechnego użytku.

Według raportu telewizyjnego dłuższa druga faza badań klinicznych zostanie przeprowadzona, jeśli pierwsza faza okaże się efektywna, a trzecia faza jest planowana dla obszarów, które zostały już dotknięte SARS.

„Przed skutecznym zastosowaniem tego preparatu należy jeszcze wykonać wiele badań,” powiedział Zheng Xiaoyu, dyrektor Państwowej Instytucji ds. Żywności i Leków, wypowiadając się na temat dla CCTV. Gazeta państwowa China Daily napisała, że ​​nazywają ten ruch „kamieniem milowym w krajowych wysiłkach przeciwko SARS.”

CCTV pokazało pracowników laboratoryjnym ubranych w kombinezony od stóp do głów, układających fiolki ze szczepionką.

Zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej [SARS], który, jak twierdzą naukowcy, jest spowodowany przez koronawirusa, po raz pierwszy pojawił się w południowych Chinach pod koniec 2002 roku. W 2003 roku zabił 774 ludzi na całym świecie, a zachorowało ponad 8.000, zanim sytuacja się uspokoiła w lipcu. W Chinach zmarło 349 osób.

Chiny planują w tym miesiącu wstrzyknąć ochotnikom szczepionkę wykonaną na bazie  martwej próbki wirusa. Mówią, że testy na zwierzętach wykazały jej skuteczność.

Pierwsza faza testów ma na celu sprawdzenie, czy szczepionka jest bezpieczna dla ludzi, podała oficjalna agencja informacyjna Xinhua.

Raporty nie zawierały innych szczegółów badań klinicznych ani nie identyfikowały 30 ochotników.

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia w Pekinie powiedział, że „zawsze z zadowoleniem przyjmują postęp naukowy”, ale nadal uważa, że ​​opracowanie użytecznej szczepionki jest jeszcze odległe o co najmniej dwa lata.

WHO chciałaby uzyskać więcej szczegółów na temat badań klinicznych tej szczepionki i wezwała Chiny do podzielenia się wynikami swoich badań z naukowcami z innych krajów w celu wspierania współpracy i weryfikowalnego przestrzegania środków bezpieczeństwa, powiedział rzecznik Roy Wadia. Dodał również, że:

„Badania kliniczne powinny być przeprowadzone we właściwy sposób, przy zachowaniu pełnej otwartości i udostępniania zebranych danych, a także odpowiedniego protokołu ustalonego dla różnych faz.”

Tymczasem WHO twierdzi, że najlepszym sposobem walki z SARS są sprawdzone metody nadzoru, wczesna diagnoza, kwarantanny szpitalne i międzynarodowe raporty.

Chińska Instytucja ds. Żywności i Leków stwierdziła, że ​​podczas gdy 85 procent i 90 procent nowych leków zawodzi, wyniki testów pomogą w badaniach przyczyn SARS i możliwych metod leczenia.

Od grudnia Chiny zgłosiły trzy nowe przypadki SARS – dwóch pacjentów, którzy już wyzdrowieli i jeden, który jest w trakcie leczenia i zdrowienia. Wszyscy byli z południowej prowincji Guangdong.

China Daily poinformowało, że najnowszy pacjent, 35-letni prywatny biznesmen, jest hospitalizowany, ale od poniedziałku miał normalną temperaturę przez 13 kolejnych dni. Rząd twierdzi, że żadna z osób z nim związanych nie wykazywała objawów SARS.

 

Źródło: China To Test Risky SARS Vaccine

Zobacz na: Epidemia SARS: czy wirusy obrywają za trucizny przemysłowe?
Poradnik rodzica – ogólne wskazówki, jeśli Twoje dziecko jest chore – dr Lawrence Palevsky
Dlaczego pozwolić gorączce spełniać swoje funkcje – dr Paul Offit
Koronawirus: Jak sobie z nim poradzić? – Prof. Didier Raoult [Chlorochina]
Koronawirus 2019-nCoV w Chinach – Spójrzmy na to z szerszej perspektywy.