Nawet połowa testów na koronowirusa może być fałszywie pozytywna

Pawel Grzesiowski - Jedne testy fałszywie ujemne, inne fałszywie dodatnie

Szpital 500-łóżkowy. Środa. Przesiewowe wymazy u personelu. 30 dodatnich. Zamknięcie szpitala. Groźba ewakuacji 200 pacjentów. Sobota. Po analizie ryzyka powtórne testy. Wszystkie ujemne. To już test-afera. Jedne testy fałszywie ujemne, inne fałszywie dodatnie. Brak walidacji🤯

 

Potencjalny odsetek wyników fałszywie dodatnich wśród „osób bezobjawowo zakażonych” w bliskich kontaktach pacjentów z COVID-19
Źródło PMID: 32133832

Cel: W miarę postępów w zapobieganiu i kontroli COVID-19, w wielu częściach Chin przeprowadzono, na pacjentach którzy mieli bliski kontakt z wirusem, badania przesiewowe w kierunku aktywnego kwasu nukleinowego. Jednakże jak do tej pory nie zgłoszono fałszywie dodatniego wskaźnika pozytywnych wyników w badaniach przesiewowych. Jednak określenie odsetka wyników fałszywie dodatnich podczas badań przesiewowych jest bardzo ważne w kontroli i zapobieganiu choroby COVID-19.

Metody: Wartości punktowe i zakresy wskaźników, które wpływają na fałszywie dodatni wskaźnik pozytywnych wyników testów, zostały oszacowane na podstawie obecnie dostępnych informacji. Oszacowano fałszywie dodatni wskaźnik pozytywnych wyników w aktywnym skriningu i przeprowadzono analizy czułości jedno- i wielowymiarowej-probabilistycznej w celu zrozumienia wiarygodności wyników.

Wyniki: Gdy wskaźnik infekcji w związku z bliskim kontaktem z zarażonym oraz czułość i swoistość zgłoszonych wyników przyjęto jako oszacowania punktowe, dodatnia wartość predykcyjna aktywnego badania przesiewowego wyniosła zaledwie 19,67%, natomiast odsetek wyników fałszywie dodatnich wynosił 80,33%. Wyniki analizy wrażliwości wielowymiarowej probabilistycznej potwierdziły ustalenia przypadku podstawowego, z 75% prawdopodobieństwem dla fałszywie dodatniego wskaźnika wyników dodatnich powyżej 47%.

 

Nawet połowa testów na koronowirusa może być fałszywie pozytywna

 

Wnioski: W bliskich kontaktach z pacjentami z COVID-19 PRAWIE POŁOWA lub nawet więcej „bezobjawowych osób zakażonych” zgłoszonych w badaniach przesiewowych w kierunku aktywnego kwasu nukleinowego może być FAŁSZYWIE DODATNICH.

 

Z kolei w USA pierwsze testy nie odróżniały wody od koronawirusa SARS-CoV-2

„Nie jest jasne, dlaczego kontrola jakości nie wykryła tego problemu”: we wczesnych testach CDC nie można było odróżnić koronawirusa od wody

Gdy w lutym władze USA stanęły w obliczu zbliżającej się epidemii koronawirusa, która teraz przerodziła się w kryzys, Centrum Kontroli i Prewencji Chorób [CDC] spartaczyło opracowanie zestawów testowych, zgodnie z e-mailami rządowymi jakie widzieli ludzie z Wall Street Journal.

America Needed Coronavirus Tests. The Government Failed.
https://www.wsj.com/articles/how-washington-failed-to-build-a-robust-coronavirus-testing-system-11584552147

W szczególności niektóre testy CDC nieprawidłowo wykrywały nowego koronawirusa w wodzie o czystości laboratoryjnej. W wiadomości e-mail wysłanej przez urzędnika CDC do urzędników państwowych organów zdrowia publicznego stwierdzono, że niektóre laboratoria zauważyły ​​„sporadyczną reaktywność w kontroli negatywnej jednego z trzech składników testu”.

Jednak CDC wysłało już te zestawy testów do państwowych laboratoriów zdrowia publicznego i nie wycofało ich.

„Nie jest jasne, dlaczego kontrola jakości nie wykryła tego problemu, zanim zestawy zostały wysłane do placówek stanowych” – napisano w e-mailu.

W poniedziałek [16 marca 2020] CDC nie miało wyjaśnienia dla partii wadliwych testów. Rzecznik CDC powiedział dla Wall Street Journal, że ludzie z jego instytucji „nie określili jeszcze, czy problem dotyczy projektu testu czy zanieczyszczenia. To mogło być jedno z dwóch wyjaśnień.”

Stany Zjednoczone szybko zbliżają się do 15.000 [potwierdzonych] przypadków COVID-19, choroby wywołanej przez nowy koronawirus SARS-CoV-2.

Jeremy Konyndyk, starszy pracownik Centrum ds. Rozwoju Globalnego, który przewodniczył międzynarodowej reakcji na wybuch epidemii wirusa Ebola w Administracji Obamy, powiedział The Washington Post na początku tego miesiąca, że:

„Po prostu stracili czas, którego nie mogą nadrobić. Nie można odzyskać sześciu tygodni ślepoty. Jeśli można tu kogoś obwiniać to wina leży w kiepskim, chaotycznym zarządzaniu ze strony Białego Domu i braniu pod uwagę szerszej perspektywy.”

CDC podało, że przebadało 32.000 osób w USA, czyli 0,01% populacji. Ta stopa per capita jest znacznie niższa niż w krajach takich jak Chiny, Korea Południowa i Włochy.

Źródło:‘It is unclear why quality control did not detect this issue’: Early CDC tests couldn’t distinguish between the coronavirus and water

 

Zobacz na: Korea Południowa przetestowała 140.000 osób na obecność koronawirusa Covid-19.
Koronawirus 2019-nCoV w Chinach – Spójrzmy na to z szerszej perspektywy.