Dlaczego tak wielu pacjentów z koronawirusem zmarło we Włoszech? – Sarah Newey

22 marzec 2020

Wysoka liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju jest spowodowana starzeniem się populacji, przeciążeniem systemu opieki zdrowotnej i sposobem zgłaszania ofiar śmiertelnych.

Pandemia koronawirusa jest bardzo dotkliwa we Włoszech, z powodu przytłoczenia szpitali i wprowadzenia ogólnokrajowej blokady. Jednak eksperci są również zaniepokojeni pozornie wysokim wskaźnikiem śmiertelności, przy czym liczba ofiar śmiertelnych przewyższa całkowitą liczbę zgłoszonych w Chinach.

Z 47.000 osób, u których wyszedł pozytywny wynik testu na koronawirusa  we Włoszech, zmarło dotychczas 4.032 – z rekordowym wzrostem wynoszącym 627 w ciągu ostatnich 24 godzin.

Dla porównania Chiny mają prawie dwa razy więcej przypadków, 81.250, ale 3.253 ofiar śmiertelnych.

Mówiąc bardzo prymitywnie, oznacza to, że około 8 % potwierdzonych pacjentów z koronawirusem zmarło we Włoszech, w porównaniu do 4 % w Chinach. Według tego rodzaju kalkulacji Niemcy, które do tej pory zidentyfikowały 13.000 przypadków i 42 zgony, mają śmiertelność zaledwie 0,3 %.

 

Skąd więc ta różnica?

Według prof. Waltera Ricciardi, doradcy naukowego włoskiego ministra zdrowia, śmiertelność w tym kraju jest znacznie wyższa ze względu na dane demograficzne – kraj ma drugą najstarszą populację na świecie – oraz sposób, w jaki szpitale rejestrują zgony.

Śmiertelność z powodu koronowirusa w Chinach i Włoszech.

 

Profesor Walter Ricciardi mówi, że:

„Wiek naszych pacjentów w szpitalach jest znacznie wyższy – mediana wynosi 67 lat, podczas gdy w Chinach 46 lat. Zasadniczo rozkład wieku naszych pacjentów jest ściśnięty do starszego wieku, co ma znaczny wpływ na zwiększenie śmiertelności.”

Badanie opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie JAMA wykazało, że prawie 40 % zakażeń i 87% zgonów w tym kraju dotyczyło pacjentów w wieku powyżej 70 lat.

Na podstawie sporządzonych modeli większość tej grupy wiekowej prawdopodobnie będzie potrzebować krytycznej opieki szpitalnej – w tym 80% 80-latków – wywierając ogromny nacisk na system opieki zdrowotnej.

We Włoszech 99% osób, które zmarły na koronawirusa, miało inną chorobę

Jednak profesor Walter Ricciardi dodał, że śmiertelność we Włoszech może również wydawać się wysoka z powodu tego, jak lekarze rejestrują ofiary śmiertelne.

„Sposób, w jaki rejestrujemy zgony w naszym kraju, jest bardzo szczodry w tym sensie, że uważa się, że wszyscy ludzie, którzy umierają w szpitalach z koronawirusem, umierają z powodu koronawirusa.

Po ponownej ocenie [przypadków śmiertelnych] przeprowadzonej przez Narodowy Instytut Zdrowia tylko 12% aktów zgonu wykazało bezpośredni związek przyczynowy z koronawirusem, podczas gdy 88% zmarłych pacjentów miało  co najmniej jedną chorobę współistniejącą – wielu miało dwie lub trzy.”

Inni eksperci wyrazili również sceptycyzm co do dostępnych danych. Martin McKee, profesor europejskiego zdrowia publicznego w London School of Hygiene and Tropical Medicine, mówi, że kraje nie mają jeszcze dobrej informacji odnośnie tego, ile mają infekcji o łagodnym przebiegu.

Jeśli dalsze testy wykażą, że więcej bezobjawowych przypadków rozprzestrzenia się jako niewykryte, to wskaźnik umieralności automatycznie spadnie. Prof. Martin McKee mówi, że:

„Jest za wcześnie, aby dokonać porównania w całej Europie. Nie prowadzimy szczegółowej inwigilacji populacji i nie wiemy, ilu bezobjawowych ludzi ją rozprzestrzenia.”

Nawet połowa testów na koronowirusa może być fałszywie pozytywna

Dodaje również, że obecne testy nie są spójne na całym kontynencie, lub świecie.

„W Niemczech nadzór epidemiologiczny jest trudniejszy – po prostu ze względu na złożoność pracy w kraju związkowym i dlatego, że zdrowie publiczne jest organizowane w dużej mierze na poziomie lokalnym.”

Ale eksperci twierdzą, że istnieją inne czynniki, które mogły przyczynić się do śmiertelnych ofiar we Włoszech. Obejmuje to wysoki wskaźnik palenia i zanieczyszczenia – większość zgonów miała miejsce w północnym regionie Lombardii, który słynie z niskiej jakości powietrza.

Nie ma też wątpliwości, że niektóre części włoskiego systemu opieki zdrowotnej zostały przytłoczone falą pacjentów z koronawirusem i mają trudności z poradzeniem sobie.

„Lekarze we Włoszech nie mieli do czynienia z jednym lub dwoma pacjentami objętymi opieką … ale do 1.200”, mówi dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy programu ratownictwa medycznego w Światowej Organizacji Zdrowia. „Fakt, że oszczędzają tak wielu, sam w sobie jest małym cudem.”

Ta sytuacja prawdopodobnie nasili się, ponieważ więcej pracowników służby zdrowia jest zarażonych i musi się izolować – już 2.000 pracowników służby zdrowia złapało wirusa we Włoszech.

„Z doświadczenia Włoch wynika, że ​​sytuacja w Wielkiej Brytania jest niepewna” – dodaje prof. McKee. „W porównaniu z prawie każdym innym krajem europejskim mamy względny niedobór wentylatorów i personelu medycznego.”

Źródło: Why have so many coronavirus patients died in Italy?

 

Dlaczego tak wielu pacjentów z koronawirusem zmarło we Włoszech?

 

“Włochy zgłaszają również ponadprzeciętną śmiertelność na poziomie 4%. Według Narodowego Instytutu  Zdrowia średni wiek pacjentów z pozytywnym wynikiem na korowirusa, którzy zmarli we Włoszech, wynosi 81 lat. Włochy, które mają jedną z najstarszych populacji na świecie, mogą być narażone na wyższy wskaźnik śmiertelności z powodu swojej ponadprzeciętnej populacji osób starszych. „Włochy to najstarszy kraj na najstarszym kontynencie na świecie” – powiedział dla TIME Lorenzo Casani, dyrektor ds. zdrowia w klinice dla osób starszych w Lombardii. „Mamy wielu ludzi w wieku powyżej 65 lat.”

Casani sugeruje również, że śmiertelność może być wyższa niż średnia, ponieważ Włochy testują tylko przypadki krytyczne. „Nie robimy wystarczająco dużo” – powiedział.

Lorenzo Casani mówi, że zanieczyszczenie w północnych Włoszech może być czynnikiem zwiększającym śmiertelność. Według raportu szwajcarskiej platformy monitorowania powietrza IQAir, 24 ze 100 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się we Włoszech.„Badania wykazały wysoką korelację między śmiertelnością z powodu wirusowych chorób układu oddechowego a zanieczyszczeniem powietrza.”Why Is Italy’s Coronavirus Outbreak So Bad? – TIMEhttps://time.com/5799586/italy-coronavirus-outbreak/

Przyczyna śmierci – choroby układu oddechowego, mieszkańcy EU, 2016 rok

 

Żeby móc mówić czy czegoś jest więcej lub mniej, to trzeba być w stanie porównać to z przeszłością. Poniżej są dane dotyczące chorób układu oddechowego z 2016 roku. We Włoszech odnotowano 46.411 zgonów. W Polsce 23.042 zgony.

 

Źródło: Eurostat

 

Wskaźnik śmiertelności we Włoszech 1950-2020

Tabela i tabela śmiertelności we Włoszech w latach 1950–2020.
Prognozy Organizacji Narodów Zjednoczonych są również uwzględniane do roku 2100.

Wskaźnik śmiertelności we Włoszech 1950-2020

Źródło: MacroTrends

 

Obecny wskaźnik zgonów dla Włoch w 2020 r. wynosi 10.658 zgonów na 1000 osób, co oznacza wzrost o 0,87% w stosunku do 2019 r.
Wskaźnik śmierci dla Włoch w 2019 r. wyniósł 10.566 zgonów na 1000 osób, co oznacza wzrost o 0,88% w stosunku do 2018 r.
Wskaźnik śmierci dla Włoch w 2018 r. wyniósł 10.474 zgony na 1000 osób, co stanowi wzrost o 0,68% w porównaniu z 2017 r.
Wskaźnik śmierci dla Włoch w 2017 r. wyniósł 10.403 zgonów na 1000 osób, co oznacza wzrost o 0,68% w porównaniu z 2016 r.

 

 

Zobacz na:  Dane z Chin pokazują, że większość osób z Covid-19 ma tylko łagodne objawy, a następnie wraca do zdrowia. – CNN
Korea Południowa przetestowała 140.000 osób na obecność koronawirusa Covid-19. Śmiertelność z powodu COVID-19 poniżej 1%
Burza cytokin i koronawirus SARS-CoV-2 – Douglas Perry
Nie możemy spieszyć się ze szczepionką na koronawirusowa – dr Paul Offit
Szczepionka przeciw koronawirusowi i wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej
Chiny przetestują na „ochotnikach” ryzykowną szczepionkę przeciw SARS [2004]

Poradnik rodzica – ogólne wskazówki, jeśli Twoje dziecko jest chore – dr Lawrence Palevsky
Dlaczego pozwolić gorączce spełniać swoje funkcje – dr Paul Offit
Oczekiwana dalsza długość trwania życia – J. I. Rodale
Wpływ współczesnej medycyny na przedłużenie średniej długości życia – dr Peter Dingle.
Jatrogenia kliniczna – szkody na zdrowiu wynikłe z działań lekarzy Ivan Illich