Wnioski z zamknięcia kraju. Dlaczego umiera znacznie mniej dzieci?

O dziwo, wskaźniki śmiertelności wśród młodych osób, a zwłaszcza niemowląt, w USA spadły podczas zamknięcia kraju [lockdown]. Ta tendencja pozostała niezauważona i niewyjaśniona.

18 czerwca 2020

 

Covid19 to poważny problem zdrowia publicznego, ale gorączkowe sprawozdania w mediach o pozytywnych wynikach testów i wciąż rosnącej liczbie zgonów nie mówią nam nic o prawdziwym charakterze wirusa i bezprecedensowych krokach, jakie podjęto, żeby zapobiec jego oddziaływaniu. Tak jak w przypadku wielu złożonych i wszechobecnych zjawisk zdrowotnych, istnieje wiele sposobów mierzenia ich wpływu, ale według nas odpowiednim pomiarem oddziaływania nie jest miara wąska ani pośrednia, ale raczej łączne wskaźniki zdrowotne. W przypadku pandemicznego wirusa, oddziaływującego na duże populacje, kiedy głównym zmartwieniem jest gwałtowny wzrost zgonów, najlepszym pomiarem wskaźników zdrowotnych nie jest wybiórczy pomiar zgonów w jakiś sposób powiązanych z tą chorobą, ale zgonów ze wszystkich przyczyn. Z tego punktu widzenia zgony należy porównać z historycznymi wskaźnikami zgonów ze wszystkich przyczyn w latach poprzednich (Odsetek Oczekiwanych Zgonów). Jak wykażemy, wyważone spojrzenie na amerykańskie doświadczenie z Covid19 prezentuje skalę i zróżnicowanie jego negatywnego oddziaływania u starszych Amerykanów, zwłaszcza w podeszłym wieku, ale również pewne niespodziewane pozytywne efekty. O dziwo, w USA wskaźniki śmiertelności wśród młodych osób obniżyły się podczas zamknięcia kraju [lockdown], zwłaszcza wśród niemowląt. Ta tendencja pozostała w znacznej mierze niezauważona i niewyjaśniona.

[mailpoet_form id=”2″]

 

Wskaźniki zgonów z wszystkich przyczyn znacznie się różnią w sposób do pewnego stopnia przewidywalny. Najbardziej widoczne zróżnicowanie występuje w kohorcie wiekowej (najwięcej zgonów występuje u osób w podeszłym wieku), sezonowej i w niewielkim stopniu geograficznej. Zgony ze wszystkich przyczyn są cykliczne, zwykle ich ilość wzrasta w miesiącach zimowych i w “sezonie grypowym”, a później spada do niższych poziomów wraz z nadejściem cieplejszej pogody. To, że wskaźniki śmiertelności różnią się w zależności od regionu, jest głównie związane z różnicami w wieku mieszkańców. W przypadku Covid19 nie wiadomo jeszcze, czy wskaźniki zgonów są cykliczne, ale są wyraźnie zróżnicowana pod względem wieku i lokalizacji.

W zaprezentowanej poniżej analizie zbadaliśmy materiały dotyczące ogólnej liczby zgonów pod względem lokalizacji (głównie według stanów), pod względem grupy wiekowej i pod względem tygodnia (i sezonu grypowego). Wyodrębniliśmy osiem najważniejszych wniosków. Niektóre z nich to część toczącej się dyskusji wokół Covid19; pozostałe są nieoczekiwane, a co najmniej nie są szeroko rozpowszechnione. Skąd te rozbieżności? Ponieważ instytucje zajmujące się chorobami zakaźnymi kontrolują “pandemiczną” narrację, do sprzeczności między tymi materiałami, a konwencjonalną wiedzą prowadzą w dużej mierze wieloletnie uprzedzenia i błędne szablony/modele wśród ekspertów z tego środowiska.

 

1. Ogólny trend w USA

 

Wpływ Covid19 na zgony ze wszystkich przyczyn jest gwałtowny i wyraźny.(1)

 

Dziesiątki tysięcy więcej Amerykanów niż oczekiwano zmarło w bardzo krótkim czasie. Do pierwszej połowy marca ogólna liczba zgonów w USA utrzymywała tendencję taką samą jak w poprzednich latach, na poziomie 55-60.000 tygodniowo. Począwszy od końcówki tygodnia, 28. marca, zgony ze wszystkich przyczyn zaczęły nagle wzrastać, osiągając szczyt 11. kwietnia z ilością około 75 000, albo 137% Oczekiwanych Zgonów w ciągu tygodnia. Natychmiast po tej dacie zgony ze wszystkich przyczyn zaczęły gwałtownie spadać. W ciągu pięciu tygodni zgony ze wszystkich przyczyn wróciły do swojego typowego przedziału. Do końcówki tygodnia 16. maja wymierny śmiertelny wpływ pandemii zakończył się, nawet jeżeli zgony bezpośrednio związane z Covid19 z całkowitą pewnością – nie. (2)

Wykres 2: Łącznie w USA - Odsetek Oczekiwanych Zgonów na tydzień

[Wykres 2: Łącznie w USA – Odsetek Oczekiwanych Zgonów na tydzień]

 

Wprowadzono nowy kod ICD dla zgonów związanych z COVID-19 [USA, NCHS]

Przypisywanie jako Przyczyny Zgonu (PZ) COVID-19 nie zawsze jest jednoznaczne ze względu na znaczne nakładanie się na siebie COVID-19, zapalenia płuc, grypy i najpewniej innych głównych PZ. (2)

Wykres 3: Ogólna liczba zgonów w USA, tygodniowo vs. zgony z powodu COVID-19, zapalenia płuc i grypy, tygodniowo

[Wykres 3: Ogólna liczba zgonów w USA, tygodniowo vs. zgony z powodu COVID-19, zapalenia płuc i grypy w ciągu tygodnia]

 

Mimo to szczyt zgonów oficjalnie przypisanych COVID-19 wystąpił w tandemie ze szczytem zgonów z wszystkich przyczyn, pozostawiając pewną wątpliwość, czy Covid19 był głównym czynnikiem przekroczenia liczby oczekiwanych zgonów między 22. marca a 9. maja. (1)

Wykres 4: Ogólna liczba zgonów w USA, tygodniowo vs. zgony z powodu zapalenia płuc i grypy, tygodniowo: 2017-2020 YTD

[Wykres 4: Ogólna liczba zgonów w USA, tygodniowo vs. zgony z powodu zapalenia płuc i grypy, tygodniowo: 2017-2020 YTD ]

Przynajmniej w tym 8-tygodniowym okresie pandemia Covid19 była zdecydowanie gorsza niż typowy sezon grypowy. Odsetek zgonów ze wszystkich przyczyn spadł w maju do oczekiwanych poziomów, wzrost śmiertelności związany z pandemią minął.

 

2. Lokalizacja

 

Wzrost wskaźników śmiertelności ze wszystkich przyczyn podczas pandemii jest bardzo powiązany z lokalizacją, różniąc się znacznie w zależności od stanu/jurysdykcji. Przez okres 3 ½ miesiąca przypadające mniej więcej w czasie pandemii, począwszy od 1. lutego aż do 16. maja (w ostatnim okresie ze 100% zgłoszeń), ogólna liczba zgonów w USA wyniosła 105% oczekiwanej liczby. (2)

Wykres 5: Odsetek Oczekiwanych Zgonów, USA

[Wykres 5: Odsetek Oczekiwanych Zgonów] Liczba zgonów ze wszystkich przyczyn od 1 lutego do 16 maja 2020 r. w porównaniu ze średnią liczbą w tym samym okresie w latach 2017-2019

Wiele stanów w rzeczywistości odnotowało mniejszą niż oczekiwana liczbę zgonów w tym okresie. Dla pewności, przekroczenie wskaźnika śmiertelności o 5% w całych Stanach Zjednoczonych to znaczna liczba, ale równocześnie daleka od apokaliptycznej narracji na temat pandemii.

Wyższe niż oczekiwane wskaźniki śmiertelności w znacznym stopniu skupiły się w korytarzu północno-wschodnim. Miasto Nowy Jork i otaczający je obszar, w tym New Jersey, stan Nowy Jork (chociaż prawdopodobnie poza jego północną częścią), Connecticut, Massachusetts, Maryland i Dystrykt Kolumbii jak dotąd obejmują 6 z 8 jurysdykcji z najwyższym odsetkiem zgonów ze wszystkich przyczyn. Wyjątkowo ciężki cios otrzymało miasto Nowy Jork. Podczas typowej wiosny miasto Nowy Jork mogłoby spodziewać się 700-800 zgonów ze wszystkich przyczyn tygodniowo. Od połowy marca do połowy maja ta liczba gwałtownie wzrosła, przewyższając dziesięć razy oczekiwaną liczbe, osiągając ponad 7500 zgonów tygodniowo na tydzień w szczytowym tygodniu, zakończonym 11. kwietnia. (1)

Jedna trzecia zgonów z powodu koronawirusa w USA dotyczy mieszkańców domów opieki
Wielka Brytania: Dodatkowe 10.000 zgonów ludzi z demencją w Anglii i Walii w kwietniu

Wykres 6: Zgony w Nowym Jorku, tygodniowo

[Wykres 6: Zgony w Nowym Jorku, tygodniowo]

 

Inne północno-wschodnie stany zauważyły nagły wzrost w porównaniu do oczekiwanych zgonów, ale daleki od wskaźnika Nowego Jorku. (2)

Wykres 7: Odsetek Oczekiwanych Zgonów na Tydzień - Jurysdykcje o Dużym Wzroście

[Wykres 7: Odsetek Oczekiwanych Zgonów na Tydzień – Jurysdykcje o Dużym Wzroście]

 

Czas wystąpienia szczytu jest różny, Massachusetts było pierwsze, później Maryland, miasto Nowy Jork, stan Nowy Jork i New Jersey. Niemniej jednak cały region odnotował spadki oczekiwanych zgonów począwszy od maja.

Wiele stanów zauważyło tylko nieznaczny wzrost w liczbie oczekiwanych zgonów, w tym niektóre z największych stanów, takie jak Kalifornia, Floryda i Teksas. (2)

Wykres 7: Odsetek Oczekiwanych Zgonów na Tydzień - Jurysdykcje o Dużym Wzroście

[Wykres 8: Odsetek Oczekiwanych Zgonów na Tydzień – Duże Stany z Niskim Wzrostem]

 

To sugeruje, że mogły istnieć specyficzne czynniki, które miały wpływ na sytuację w mieście Nowy Jork, które nie wystąpiły nigdzie indziej.

 

3. Zróżnicowanie według środowiska politycznego

 

Ponieważ polityka w różnych stanach była różna, nie jest jasne, czy narzucenie i/lub istnienie surowej polityki izolacyjnej [lockdown] miało znaczenie dla różnic w zwiększonej ilości zgonów. Mniej rygorystyczna polityka izolacyjna nie wiązała się ze zwiększonymi wskaźnikami zgonów. W rzeczywistości 5 stanów, które zdecydowały się nie narzucać izolacji są wśród prawie 20 jurysdykcji, które w ogóle nie odnotowały zwiększenia ilości zgonów. (2)

Wykres 7: Odsetek Oczekiwanych Zgonów na Tydzień - Jurysdykcje o Dużym Wzroście

[Wykres 9: Odsetek Oczekiwanych Zgonów na Tydzień – Stany bez Nakazu Pozostania w Domu]

 

Kilka stanów z najbardziej agresywną izolacją, w tym Kalifornia, Maine, Minnesota i Pensylwania prawie nie odnotowały efektu zwiększonej liczby zgonów. Poza ogromnymi skupiskami ludności, Kalifornia w ogóle nie przypominała ani miasta, ani stanu Nowy Jork. Maine, stan w większości wiejski, narzucił jedną z najbardziej drakońskich polityk właściwie bez powodu. Minnesota przestrzegała dużo bardziej agresywnej polityki izolacyjnej niż sąsiednie stany: Iowa, Południowa Dakota, Północna Dakota i Wisconsin. A jednak to tutaj zgony z powodu Covid19 były wśród najliczniej występujących w kraju: niemal 80% zgonów z powodu Covid19 w Minnesocie odnotowano wśród schorowanych osób w podeszłym wieku, które były podopiecznymi placówek opieki długoterminowej. (2)

Wykres 10: Odsetek Oczekiwanych Zgonów na Tydzień - Stany o Agresywnej Polityce Pozostania w Domu

[Wykres 10: Odsetek Oczekiwanych Zgonów na Tydzień – Stany o Agresywnej Polityce Pozostania w Domu]

 

Czy agresywne izolacje powstrzymały najgorszy scenariusz, chroniąc bezbronne stany przed katastrofą taką jak w Nowym Jorku? Żaden kontrolowany eksperyment nie da odpowiedzi na to pytanie. Pensylwania stanowi doskonały przykład na poparcie tego argumentu, ze schematem wczesnego zwiększenia liczby zgonów, który przypominał te u sąsiadów w korytarzu północno-wschodnim, ale odnotowała nagły spadek na początku kwietnia.—. Jednak Pensylwania jest również nietypową jednostką geograficzną, z największym miastem, Filadelfią, położonym na wybrzeżu i oddzielonym od zachodniej części stanu i drugim największym miastem, Pittsburghiem w Appalachach. Ta anomalia sprawia, że trudno jest wyciągnąć jasne wnioski z krzywej Covid19 w Pensylwanii.

 

4. Wpływ wieku: osoby starsze

 

Jednym powszechnie akceptowanym faktem w pandemii Covid19 jest to, że ryzyko śmierci jest najwyższe wśród osób starszych. Liczba zgonów ze wszystkich przyczyn wykazuje jasno ten efekt, z wyraźnym wzrostem zgonów wśród osób w wieku 65 lat i starszych, począwszy od końcówki marca, ze szczytem w kwietniu i gwałtownie obniżonym w maju, do tego stopnia, że pod koniec miesiąca wskaźnik zwiększonej ilości zgonów prawie zniknął.(1)

Wykres 11: Zgony Wśród Osób Powyżej 65 Lat na Tydzień

[Wykres 11: Zgony Wśród Osób Powyżej 65 Lat na Tydzień]

Dodatkowe dziesiątki tysięcy zgonów w tej grupie wiekowej stanowią dużą część z ogólnej liczby nadmiernych zgonów w USA. Dorośli w wieku 18-64 lat wykazują podobny schemat zwiększonej liczby zgonów jak osoby starsze, ale u nich ogólna liczba zgonów jest mniejsza.(1)

Wykres 12: Zgony na Tydzień Wśród Osób w Wieku 18-64 Lat

[Wykres 12: Zgony na Tydzień Wśród Osób w Wieku 18-64 Lat]

Przy zestawie danych o dokładniejszym podziale według grup wiekowych, oddziaływanie jest jeszcze bardziej widoczne: im starsza jest kohorta wiekowa, tym większy jest wzrost ogólnej liczby zgonów podczas pandemii. (3)

Wykres 13: Ogólna Liczba Zgonów w USA według Kohorty Wiekowej i według Tygodnia

[Wykres 13: Ogólna Liczba Zgonów w USA według Kohorty Wiekowej i według Tygodnia]

 

Największa liczba zgonów oraz wzrost wskaźnika zgonów wystąpił u osób w wieku 85 lat i starszych, następnie u osób w wieku 75-84, później w wieku 65-74. Jedyną pozostałą grupą, która wykazała wzrost zgonów w trakcie pandemii była grupa w wieku 55-64, z niewielkim wzrostem zgonów w kwietniu. U wszystkich kohort wiekowych poniżej 55 roku życia wpływ pandemii był niewykrywalny.

Woodstock odbył się w środku pandemii – [grypa Hong Kong 1968/1969]

Większość obserwatorów uważa, że rozumie ten efekt wiekowy i go pomija. To, że starsze osoby umierają częściej, to żaden powód, żeby nie chronić ich przed pandemią. Ale o ile wprowadziliśmy izolację jako narzędzie do ochrony starszych osób przed tragiczną i przedwczesną utratą życia, przeoczyliśmy kompletnie niezamierzony i korzystny skutek izolacji: niewyjaśniony spadek nadmiernych zgonów wśród młodych osób, zwłaszcza dzieci i niemowląt.

 

5. Wpływ wieku: dzieci

 

Zgony wśród dzieci w wieku poniżej 18 lat są stosunkowo rzadkie i prezentują schematy odmienne od seniorów. Wyraźny cykliczny efekt zgonów z wszystkich przyczyn, które można zauważyć u dorosłych, jest kompletnie nieobecny wśród dzieci. A o ile tygodniowe zgony wśród dorosłych dominują w ogólnej liczbie zgonów w USA — około 13 000 zgonów na tydzień wśród osób w wieku 18-64 lat i 35-40.000 zgonów na tydzień wśród osób w wieku 65 lat i starszych — to tygodniowe zgony wśród dzieci są rozproszone po różnych stanach i zwykle wynoszą poniżej 700. Ponad połowa z nich dotyczy niemowląt poniżej 1 roku życia. (1)

Wykres 14: Zgony dla wieku poniżej 18 lat, tygodniowo

[Wykres 14: Zgony dla wieku poniżej 18 lat, tygodniowo]

Jednak pandemia przyniosła zaskakujący efekt w tym wskaźniku oczekiwanych zgonów wśród dzieci. Począwszy od początku marca, oczekiwane zgony zaczęły gwałtownie spadać, od oczekiwanego poziomu około 700 zgonów tygodniowo do poziomu znacznie poniżej 500 w połowie kwietnia i w maju. Podczas gdy przedwczesne zgony skoczyły wśród osób starszych w domach opieki na Manhattanie i w podobnych placówkach w całym kraju, coś tajemniczego ratowało życie dzieci. Kiedy wraz z wiosną w Ameryce nadeszło wiele utrudnień w życiu rodzinnym ze względu na prawie powszechną izolację, zmarło o mniej więcej 30% dzieci mniej.

Dlaczego umiera znacznie mniej dzieci

Czy był to ochronny wpływ zamknięcia szkół? Czy nastolatkowie w mniejszym stopniu znajdowali się w ryzykownych sytuacjach? Nie. Efekt u dzieci w wieku szkolnym i nastolatków był bardzo mały. (3)

Dlaczego umiera znacznie mniej dzieci w czasie kwaratanny/lockdown

[Wykres 15: Ogólna Liczba Zgonów w USA według Dziecięcej Kohorty Wiekowej, tygodniowo] Dlaczego umiera znacznie mniej dzieci?

Niemal cała zmiana dotyczy niemowląt. W jakiś sposób zmieniający się schemat życia Amerykanów podczas izolacji uratował życie setkom niemowląt, ponad 200 tygodniowo. (4)

Dlaczego umiera znacznie mniej dzieci w czasie kwaratanny/lockdown

[Wykres 16: Ogólna Liczba Zgonów w USA według Wieku i Rasy] Okres pandemii od 1 lutego do 30 maja 2020 roku

Zgony wśród niemowląt i dzieci występowały w wyższym stopniu u mniejszości etnicznych. Czyli zmniejszenie liczby zgonów wśród dzieci podczas zamknięcia stanu/izolacji oznacza, że życia dzieci i niemowląt czarnoskórych i pochodzenia hiszpańskiego zostały ocalone w wyższym stopniu.

 

6. Efekt netto w latach życia

 

Każda przedwczesna śmierć jest tragedią. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę liczbę utraconych lat życia, przedwczesna śmierć niemowlęcia ma większą wagę niż kogoś, u kogo oczekiwana długość życia wynosi 5 lat albo mniej. I o ile średni wiek w chwili śmierci u, powiedzmy, mieszkańca Minnesoty zmarłego z powodu Covid19 wynosi 83 lata, typowa oczekiwana długość życia tego seniora, gdyby nie było Covid19 mogłaby wynieść jeszcze 2-3 lata. Dla porównania, kiedy niemowlę w izolacji uniknie śmierci, potencjalny wpływ na ocalone lata życia może wzrosnąć do 80 lat lub więcej.

Oczekiwana dalsza długość trwania życia – J. I. Rodale
Wzrost oczekiwanej długości życia: Wpływ współczesnej medycyny na przedłużenie średniej długości życia – dr Peter Dingle.

Jeżeli mierzy się ostateczny efekt w latach życia, utraconych lub ocalonych w okresie pandemii i związaną z nią izolacją, efekt końcowy u różnych grup wiekowych jest nieoczekiwanie wymieszany.(5)

Wykres 17: Średnia Oczekiwana Długość Życia według Kohorty Wiekowej
Poniżej 1 r.ż. 78,2
1-4 lata 76,5
5-14 lat 69,5
15-24 lata 59,7
25-34 lata 50,3
35-44 lata 41,0
45-54 lata 32,4
55-64 lata 23,5
65-74 lata 15,9
75-84 lata 9,3
85 lat i więcej 2,5

Nie jest zaskoczeniem, że nadmierna liczba zgonów jest najwyższa u najstarszych seniorów, u których oczekiwana długość życia jest najkrótsza. Połączenie nadmiernej ilości zgonów z oczekiwaną długością życia według grup wiekowych (z korektą na jakość tych pozostałych lat życia) pokazuje żniwo pandemii: około 540.000 utraconych lat życia wśród osób w wieku 65 lat i starszych.(3), (5), (6)

Dla porównania, obniżenie poziomu oczekiwanych zgonów jest najwyższe u niemowląt, u których korzyści z oczekiwanych lat życia są największe. W porównaniu z oczekiwaniami, w ciągu maja ocalone zostało życie ponad 200 niemowląt tygodniowo. Połączenie ilości życia ocalonego u niemowląt i dzieci w wieku 1-4 lat wykazuje mniejszy, ale stosunkowo duży i korzystny efekt: około 145.000 lat życia ocalonych wśród dzieci poniżej 5 roku życia.

Wykres 18: Skorygowane o Jakość Lata Życia (QALY) Uratowane lub Stracone według Grup Wiekowych w USA Podczas Pandemii COVID-19
1. Lutego – 16. Maja, 2020
Poniżej 1 roku 110.358
1-4 lata 13.729
5-14 lat 14.590
15-24 lata 15.352
Lata Życia Uratowane dla Wieku poniżej 25 lat 154.029
25-34 lata (53.678)
35-44 lata (115.648)
45-54 lata (68.264)
55-64 lata (234.432)
Lata Życia Stracone dla Wieku 65+ (540.077)
65-74 lata (341.519)
75-84 lata (172.317)
85 lat i więcej (26.240)

Odnotowanie zaskakującego efektu izolacji na niemowlęta i dzieci poniżej 5 r.ż. w żaden sposób nie neguje tragicznego efektu pandemii u osób starszych. Rodzi to jednak kwestię: dlaczego o tyle mniej dzieci umiera?

 

7. Związek przyczynowy?

 

Kiedy umiera niemowlę, przyczyną jest najczęściej jakaś forma wady albo choroby wrodzonej. Niestety, wypadki i zabójstwa również są częstą przyczyną. Istnieją jednak częste przypadki, w których wcześniej zdrowe niemowlęta nieoczekiwanie umierają. Te zgony są zwykle klasyfikowane jako “Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej”, albo inaczej SIDS. Według CDC (Centrum Kontroli i Prewencji Chorób), SIDS jest jedną z dwóch największych przyczyn śmierci wśród niemowląt w wieku od 1 miesiąca do 1 roku.(7)

Wykres 19: Poporodowe przyczyny śmierci niemowląt, 2017
(w wieku 1 miesiąc – 1 rok)
Przyczyna Współczynnik umieralności niemowląt*
Wady Wrodzone 0,32
SIDS 0,32
Wypadki 0,31
Powikłania Krążeniowe 0,09
Zabójstwa 0,07
*Śmiertelność niemowląt; liczba zgonów na 1000 urodzeń żywych dzieci

 

Nie posiadamy szczegółowych danych dotyczących trendu zgonów z diagnozą SIDS podczas pandemii. Słyszeliśmy jednak niepotwierdzone sprawozdania od lekarzy z pogotowia (ER), sugerujące zmniejszenie przypadków diagnozowanych jako SIDS. Jeden z lekarzy powiedział, że podczas gdy w ciągu typowego tygodnia widział mniej więcej 3 przypadki SIDS, nie spotkał się z ani jednym odkąd rozpoczęła się pandemia i związana z nią izolacja [lockdown].

Co się wydarzyło w tym okresie, co mogłoby przynieść taki efekt? Czy zgony niemowląt nie są rejestrowane? Czy rodzice troszczą się lepiej o swoje rodziny kiedy pracują zdalnie, a dzieci nie chodzą do szkoły? Jest wiele możliwych hipotez o spadku śmiertelności wśród niemowląt.

Jedna wyraźna zmiana, jaka zyskała ogólny rozgłos jest taka, że urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym lamentują nad wyraźnym spadkiem ilości wykonywanych szczepień, ponieważ rodzice nie zabierają dzieci do pediatrów na regularne wizyty kontrolne. W publikowanym przez CDC Tygodniowym Raporcie Zachorowalności i Śmiertelności (Morbidity and Mortality Weekly Report -MMWR) z 15. maja, grupa autorów z CDC i Kaiser Permanente poinformowała o spadku ilości zamówień u dostawców szczepionek, jak również o spadku ilości dawek szczepionek podanych przez pediatrów.(8) Te spadki rozpoczęły się na początku marca, mniej więcej w czasie kiedy liczba zgonów niemowląt zaczęła spadać.

Ten efekt nie ogranicza się prawdopodobnie tylko do USA. 22. maja Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie prasowe, zauważając, że “Od marca 2020, rutynowe szczepienia dzieci zostały zakłócone na skalę światową, co może być zjawiskiem bezprecedensowym od rozpoczęcia rozszerzonego programu szczepień (EPI) w latach 70.”(9) Czy mniej dzieci umiera, ponieważ ich rodzice pomijają rutynowe szczepienia dzieci? Jeżeli w trakcie pandemii ocalane jest życie, to pytanie domaga się szybkiej odpowiedzi.

* * *

Covid19 jest wyjątkowy wśród ostatnich pandemii przez to, że jego śmiertelne żniwo jest wymierne, realne i przekonujące. Jest również prawie pewnym, że jest przejściowym wydarzeniem, ale to nie zatrzyma ogromu propagandy. Jednak, jak to się mówi, nawet w najlepszym planie coś może pójść źle. Coś, czego nikt nie mógł wcześniej przewidzieć w przypadku Covid19 to fakt, że reakcja na ekstremalną izolację zapoczątkowała naturalny eksperyment, który stawia pod znakiem zapytania pewne określone działania — powszechne, obowiązkowe szczepienia dla wszystkich – do których popychają od lat środowiska związane ze zdrowiem publicznym i chorobami zakaźnymi. Powinniśmy opłakiwać śmierci osób starszych z domów opieki na Manhattanie, ale również zauważyć setki śmierci, do których nie doszło wśród niemowląt. Tylko taka równowaga pozwoli wysnuć odpowiednie wnioski z pandemii i izolacji, jaką w jej wyniku wprowadzono.

Źródło: Lessons from the Lockdown. Why are so many fewer children dying?
Link do pobrania orginału w PDF, po angliesku.

 

Zobacz na: Prawdziwe przyczyny zespołu nagłej śmierci niemowląt [SIDS] – Michelle Goldstein
Jednoczesna nagła śmierć łóżeczkowa niemowląt [bliźniaków] – SSIDS
Przewodnik rodzica: Co robić jeśli twoje dziecko umiera po szczepieniu – Norma Erickson i Catherine J Frompovich
Czy na pewno szczepionki to najlepiej przebadane produkty firm farmaceutycznych? Sprawdźmy.
Every Second Child (Co Drugie Dziecko) – dr Archie Kalokerinos

Bibliografia:

1. The Centers for Disease Control and Prevention. National Center for Health Statistics Mortality Surveillance System. [Online] [Cited: June 6, 2020.] https://gis.cdc.gov/grasp/fluview/mortality.html.
2. —. Provisional Death Counts for Coronavirus Disease (COVID-19). [Online] [Cited: June 6, 2020.] https://www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/COVID19/index.htm.
3. —. Provisional COVID-19 Death Counts by Sex, Age, and Week. [Online] [Cited: June 6, 2020.] https://data.cdc.gov/NCHS/Provisional-COVID-19-Death-Counts-by-Sex-Age-and-W/vsak-wrfu.
4. —. Deaths involving coronavirus disease 2019 (COVID-19) by race and Hispanic origin group and age, by state. [Online] [Cited: June 6, 2020.] https://data.cdc.gov/NCHS/Deaths-involving-coronavirus-disease-2019-COVID-19/ks3g-spdg.
5. Social Security Administration. Actuarial Life Table. [Online] [Cited: June 7, 2020.] https://www.ssa.gov/oact/STATS/table4c6.html.
6. The Centers for Disease Control and Prevention. Weekly counts of deaths by jurisdiction and age group. [Online] [Cited: June 7, 2020.] https://data.cdc.gov/NCHS/Weekly-counts-of-deaths-by-jurisdiction-and-age-gr/y5bj-9g5w.
7. —. NCHS Data Brief, Number 355. [Online] January 2020. [Cited: May 16, 2020.] https://www.cdc.gov/nchs/data/databriefs/db355_tables-508.pdf#4.
8. Santoli, Jeanne M et al. Effects of the COVID-19 Pandemic on Routine Pediatric Vaccine Ordering and Administration — United States, 2020. cdc.gov. [Online] May 15, 2020. https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6919e2.htm#F1_down.
9. World Health Organization. At least 80 million children under one at risk of diseases such as diphtheria, measles and polio as COVID-19 disrupts routine vaccination efforts, warn Gavi, WHO and UNICEF. [Online] [Cited: May 23, 2020.] https://www.who.int/news-room/detail/22-05-2020-at-least-80-million-children-under-one-at-risk-of-diseases-such-as-diphtheria-measles-and-polio-as-covid-19-disrupts-routine-vaccination-efforts-warn-gavi-who-and-unicef.

Przypisy końcowe:

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób [CDC] zaznacza co następuje w kwestii braku pełnych informacji w ostatnich tygodniach. Żeby upewnić się, że sygnały, o których informujemy nie są wynikiem takich opóźnień sprawozdawczych, celowo wyłączyliśmy ostatnie cztery tygodnie z dostępnych danych (wykresy zakończono w tygodniu kończącym się 16. maja 2020, dane pobrano 6. czerwca). Ponieważ CDC również aktualizuje historyczne dane za każdym razem kiedy odświeżają swoje zbiory danych, my też odświeżyliśmy wszystkie zgłoszone dane z dwóch poprzednich lat przy każdej tygodniowej aktualizacji zbioru danych.

Wstępne liczby są ważone z uwzględnieniem potencjalnego braku pełnych danych z ostatnich tygodni. Jednak dane z ostatnich/ostatniego tygodnia z dużym prawdopodobieństwem i tak będą niekompletne. Jedynie około 60% zgonów raportowane jest w ciągu 10 dni od śmierci i istnieją znaczne różnice w zależności od jurysdykcji i wieku. Kompletność wstępnych danych różni się w zależności od przyczyny zgonu i grupy wiekowej. Jednak zastosowane wagi nie uwzględniają tego zróżnicowania. Dlatego przewidywane liczby zgonów mogą być zbyt niskie dla niektórych grup wiekowych i przyczyn śmierci. Na przykład wstępne dane dotyczące zgonów wśród młodszych grup wiekowych są zwykle mniej kompletne niż dotyczące starszych grup wiekowych. Przewidywane liczby mogą być dlatego zbyt niskie dla młodszych grup wiekowych. Więcej szczegółów na temat metod, wag, danych i ograniczeń znajduje się w Uwagach Technicznych.

 

Spadek poziomu wyszczepialności w USA w czasie COVID-19

 

„Poziom wyszczepialności na choroby inne niż grypa spada zarówno wśród dorosłych jak i dzieci z powodu obaw związanych z COVID-19. Epidemia przyćmiła rutynowe podawanie szczepień, wynika z analizy VaxCare.” – 8 czerwiec 2020, Vaccine Rates for All Ages Drop Dramatically During COVID-19 https://www.medscape.com/viewarticle/931913

„W obawie przed Covid-19, rodzice odkładają wizyty kontrolne dzieci w gabinetach lekarskich, w tym szczepienia, co naraża miliony dzieci na ryzyko chorób, na które są podawane szczepienia.

Jako że rodzice w całym kraju anulują wizyty kontrolne u dzieci, aby uniknąć narażenia na koronawirusy, eksperci ds. zdrowia publicznego obawiają się, że niechcący sieją ziarno kolejnego kryzysu zdrowotnego. Poziom wyszczepialności spada w niebezpiecznym tempie, narażając miliony dzieci na odrę, krztusiec i inne choroby zagrażające życiu.” – 23 kwiecień 2020, Vaccine Rates Drop Dangerously as Parents Avoid Doctor’s Visits https://www.nytimes.com/2020/04/23/health/coronavirus-measles-vaccines.html

 

Wpływ Pandemii COVID-19 na Zamówienia i Podawanie Rutynowych Szczepień Pediatrycznych — Stany Zjednoczone, 2020

 

15 maja 2020

Źródło: CDC, MMWR May 15, 2020 / 69(19);591–593

WYKRES. Tygodniowe zmiany w zamówieniach przez placówki wykonujące szczepienia* w ramach Programu Szczepień Dzieci [Vaccines for Children Program – VFC] oraz Bazy Danych Bezpieczeństwa Szczepień [Vaccine Safety Datalink – VSD], dotyczące podanych dawek† rutynowych szczepionek u dzieci — Stany Zjednoczone, 6. stycznia – 19. kwietnia 2020

Wpływ Pandemii COVID-19 na Zamówienia i Podawanie Rutynowych Szczepień Pediatrycznych — Stany Zjednoczone, 2020; Dlaczego umiera znacznie mniej dzieci?

* Dane z Programu Szczepień Dzieci [VFC] przedstawiają różnicę w skumulowanej ilości dawek finansowanych w ramach VFC szczepionek innych niż przeciw grypie oraz szczepionek zawierających komponent przeciw odrze, zamawianych przez placówki opieki medycznej w tygodniowych interwałach w okresach między 7. stycznia i 21. kwietnia 2019 oraz 6. stycznia – 19. kwietnia 2020.