Wykorzystanie strachu do kontrolowania zachowania podczas kryzysu COVID-19 było działaniem “totalitarnym”, przyznają naukowcy

14 maj 2021

Członkowie Scientific Pandemic Influenza Group on Behaviour [Naukowej grupy ds. pandemii grypy zajmująca się zachowaniem] wyrażają ubolewanie z powodu “nieetycznych” metod.

 

Wykorzystanie strachu do kontrolowania zachowania podczas kryzysu COVID-19 było działaniem "totalitarnym"

Jeden z naukowców powiedział, że rząd “bardzo martwił się o poziom posłuszeństwa i uważał, że ludzie nie będą chcieli być zamknięci w ramach lockdownów”.

 

Nieoczekiwane wykrycie przeciwciał na SARS-CoV-2 w okresie przed pandemicznym we Włoszech. [wrzesień 2019]

Naukowcy z komitetu, który zachęcał do wykorzystywania strachu do kontrolowania zachowań ludzi podczas pandemii Covid-19, przyznali, że ich praca była “nieetyczna” i “totalitarna”.

Członkowie Scientific Pandemic Influenza Group on Behaviour (SPI-B) wyrazili ubolewanie z powodu taktyki w nowej książce o roli psychologii w rządowej reakcji na Covid-19.

SPI-B ostrzegła w marcu ubiegłego roku, że ministrowie muszą zwiększyć “postrzegany poziom osobistego zagrożenia” ze strony Covid-19, ponieważ “znaczna liczba osób nadal nie czuje się wystarczająco osobiście zagrożona”.

Dr Gavin Morgan, psycholog w zespole, powiedział: “Oczywiście wykorzystywanie strachu jako środka kontroli nie jest etyczne. Używanie strachu trąci totalitaryzmem. Nie jest to etyczne stanowisko dla żadnego nowoczesnego rządu. Z natury jestem optymistą, ale to wszystko sprawiło, że mam bardziej pesymistyczne spojrzenie na ludzi”.

Pan Morgan rozmawiał z autorką Laurą Dodsworth, która spędziła rok badając taktykę rządu w swojej książce A State of Fear, opublikowanej w poniedziałek.

Strach i manipulacje rządu GB dotyczące COVID-19 – wywiad z Laurą Dodsworth

Ministrowie wielokrotnie spotykali się z oskarżeniami, że [sztucznie] zwiększyli zagrożenie ze strony pandemii, aby uzasadnić blokady kraju [lockdowny] i zmusić społeczeństwo do ich przestrzegania – twierdzenie, które zostanie zbadane w nadchodzącym publicznym dochodzeniu w sprawie reakcji na pandemię.

zwiększyli zagrożenie ze strony pandemii, aby uzasadnić blokady kraju [lockdowny]

SPI-B jest jednym z podkomitetów, które doradzają Naukowej Grupie Doradczej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych [Scientific Advisory Group for Emergencies – Sage], kierowanej przez Sir Patricka Vallance’a, głównego doradcę naukowego.

Jeden z naukowców SPI-B powiedział pani Dodsworth: “W marcu [2020 r.] Rząd bardzo martwił się o posłuszeństwo i uważał, że ludzie nie będą chcieli być zamknięci. Odbyły się dyskusje na temat potrzeby zastosowania strachu, aby zachęcić do przestrzegania przepisów, i podjęto decyzje o tym, jak zwiększyć strach. Sposób, w jaki wykorzystaliśmy strach, jest dystopijny.”

“Wykorzystanie strachu było zdecydowanie wątpliwe etycznie. To było jak dziwny eksperyment. Ostatecznie przyniosło to odwrotny skutek, ponieważ ludzie zaczęli się zbytnio bać”.

Inny członek SPI-B powiedział: “Psychologię można nazwać ‘kontrolą umysłu’. To właśnie robimy… oczywiście staramy się robić to w pozytywny sposób, ale w przeszłości było to wykorzystywane w nikczemny sposób”.

Jeden z nich ostrzegł, że “ludzie wykorzystują pandemię, aby przejąć władzę i przeforsować rzeczy, które inaczej by się nie wydarzyły… Musimy bardzo uważać na autorytaryzm, który się wkrada”.

Inny powiedział: „Bez szczepionki psychologia jest twoją główną bronią… Właściwie psychologia miała naprawdę poważną epidemię”.

Potęga narracji w podejmowaniu decyzji
Przepis na zwiększenie popytu i zainteresowania szczepionkami przeciw grypie – dr Glen Nowak

Oprócz jawnych ostrzeżeń o niebezpieczeństwie wirusa, rząd został oskarżony o ciągłe karmienie opinii publicznej złymi wiadomościami, takimi jak zgony i hospitalizacje, bez umieszczania tych liczb w kontekście wiadomości o tym, ile osób wyzdrowiało lub czy dzienne liczby zgonów są powyżej lub poniżej średnich sezonowych.

Inny członek SPI-B powiedział, że byli “oszołomieni zastosowaniem jako broni psychologii behawioralnej” podczas pandemii i że “psychologowie zdawali się nie zauważać, kiedy przestała być altruistyczna i stała się manipulacyjna. Mają zbyt dużą władzę i to ich odurza”.

Steve Baker, wiceprzewodniczący Covid Recovery Group posłów torysów, powiedział: “Jeśli prawdą jest, że państwo podjęło decyzję o przerażeniu opinii publicznej, aby uzyskać posłuszeństwo z przepisami, to rodzi to niezwykle poważne pytania o rodzaj społeczeństwa, jakim chcemy się stać”.

“Jeśli mam być naprawdę szczerzy, to czy obawiam się, że dzisiejsza polityka rządu sięga korzeni totalitaryzmu? Tak, oczywiście, że tak”.

Źródło: Use of fear to control behaviour in Covid crisis was ‘totalitarian’, admit scientists

 

7. Twoje poglądy na temat wniosków, jakie można wyciągnąć z reakcji Wielkiej Brytanii na pandemię Covid-19, w szczególności w odniesieniu do pracy wyżej wymienionych grup. Proszę opisać wszelkie zmiany, które już zostały wprowadzone, oraz przedstawić zalecenia dotyczące dalszych zmian, które Państwa zdaniem powinny zostać rozważone w ramach dochodzenia.

Moje główne zaniepokojenie dotyczy wybiórczego wybierania porad oraz tego, że zignorowano i nie zwrócono uwagi na niektóre istotne kwestie, tj. zamknięcie szkół oraz poważny (i ciągły) wpływ na dobrostan dzieci było to uzasadnione – zwłaszcza że byłem jedynym psychologiem edukacyjnym w SPi-Bpomimo pozytywnego „esprit de corps” wśród nas, czasami na decyzje mogło wpływać „myślenie grupowe”, które zdominowało członków SPi-B.
Kiedyś wypowiadałem się na ten temat w mediach, aby uzyskać szersze przedstawienie moich poglądów, które uważałem za ważne, ale wydawały się niesłyszane w Naukowej Grupie Doradczej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych [SAGE] i szerszym gronie rządzących.”UK COVID-19 Inquiry: Module 2 – Rule 9 Request to Dr Gavin Morgan

 

Zobacz na: Koronawirus: Zrobiono ci pranie mózgu (a oto, jak tego dokonano) – dr Vernon Coleman
Patogeny i polityka: dalsze dowody, że występowanie pasożytów zapowiada autorytaryzm
SKY News o pompowaniu kowidowych statystyk w WIelkiej Brytanii
COVID – dlaczego terminologia ma znaczenie? – dr Malcolm Kendrick
Wszystko co mówi rząd o C-19 i metodach walki z nim, jest kłamstwem – dr Mike Yeadon
GB: Mark Sharman o cenzurze w mediach – współpraca rządów z BigTech i Wielką Farmacją
Plusy i minusy środków zaradczych przeciw pandemii grypy – dr Thomas Inglesby, prof. Jennifer Nuzzo, prof. Tara O’Toole i prof. Donald Henderson [listopad 2006]
Czy SARS-Cov-2 i szczepionka na Covid zabija mikrobiom jelitowy? | dr Sabine Hazan
Myślenie pojęciowe, a myślenie stereotypowe – Andrzej Wronka, Kazimierz Ajdukiewicz, Józef Kossecki

Ethos - Pathos - Logos

 

Choroby zakaźne a polityka – Jordan Peterson [napisy]