Na całym świecie liczby ujawniają przerażające żniwo śmierci w domach opieki

16 maja 2020

 Wielka Brytania: Dodatkowe 10.000 zgonów ludzi z demencją w Anglii i Walii w kwietniu

 

Przerażające żniwo śmierci w domach opieki

Szwecja

 

Szwedzkie organy ochrony zdrowia zrzucają winę za liczbę zgonów w kraju – która jest wyższa niż w sąsiedniej Danii, Norwegii i Finlandii – na wskaźnik zgonów w domach opieki.

Około 90% z 3700 osób, które zmarły z powodu koronawirusa w Szwecji były w wieku ponad 70 lat, a połowa z nich przebywała w domach opieki, jak mówi badanie ze szwedzkiej National Board of Health and Welfare (Narodowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej) z końca kwietnia.

Nie udało nam się ochronić naszych seniorów. To naprawdę poważna sprawa i porażka całego społeczeństwa,” powiedziała szwedzkiej telewizji minister zdrowia Lena Hallengren.

Porównanie zamkniętej Wielkiej Brytanii z otwartą Szwecją. Zapadalność i zgony – Rob Slane

Belgia

Ponad połowa ofiar koronawirusa w tym kraju zmarła w domach opieki. Pracownicy domów opieki mówią, że ten sektor na początku przeoczono i że cierpieli na niedobór maseczek oraz z powodu rosnących cen środków dezynfekujących.

“Belgijskie społeczeństwo zdecydowało, że życie tych zamkniętych starszych osób liczy się znacznie mniej niż tych tak zwanych ‘aktywnych’,” napisał w zeszłym miesiącu w Le Soir socjolog Geoffrey Pleyers.

Ponad trzy czwarte zgonów w domach opieki (77%) stanowią podejrzane przypadki, co prowadzi do skarg, że Belgia zawyża liczbę zgonów z powodu koronawirusa. Belgijskie centrum kryzysowe, które gromadzi te dane, odpiera zarzuty twierdząc, że ich podejście jest bardziej transparentne.

Dlaczego Belgia ma tak wiele zgonów z powodu koronawirusa?

 

 

Hiszpania

 

Kraj był wstrząśnięty, kiedy pod koniec marca minister obrony wyjawił, że żołnierze, którzy zostali powołani do dezynfekcji domów opieki odkryli w nich starszych ludzi opuszczonych i martwych w swoich łóżkach.

Władze centralne poprosiły 17 samorządów regionalnych w kraju o przysłanie danych liczbowych dotyczących domów opieki, ale jeszcze ich nie opublikowały. Jednak władze lokalne Madrytu i Katalonii publikowały własne dane dotyczące liczby osób, które zmarły w domach opieki z powodu wirusa albo wykazując zgodne z nim objawy.

W Madrycie suma zgonów z diagnozą Covid, albo podejrzeniem Covid, licząc od 8. marca osiągnęła w czwartek 5886. W Katalonii wyniosła 3375. Łączy je to, że zgony w domach opieki z powodu koronawirusa w tych dwóch regionach stanowią ponad jedną trzecią wszystkich zgonów z powodu koronawirusa w kraju.

Włochy

 

Zgony z powodu koronawirusa w domach opieki we Włoszech ujrzały światło dzienne dopiero wtedy, kiedy gazety zaczęły informować o tym problemie na początku kwietnia.

Ogólną uwagę przykuł przede wszystkim dom opieki w Mediolanie, w którym przebywało ponad 1000 podopiecznych i w którym w marcu wystąpił niezwykły wzrost liczby zgonów. Rozpoczęło się śledztwo i władze domu opieki stwierdziły, że między styczniem a kwietniem zmarło 300 podopiecznych.

Z ponad 900 podopiecznych, wciąż przebywających w domu opieki, 34% uzyskało pozytywny wynik testu na Covid-19. Włoski Instytut Zdrowia stwierdził, że między 1. lutego a 17. kwietnia we wszystkich domach opieki odnotowano 6773 zgonów, z czego 40% z powodu Covid-19.

Dlaczego tak wielu pacjentów z koronawirusem zmarło we Włoszech? – Sarah Newey
We Włoszech 99% osób, które zmarły na koronawirusa, miało inną chorobę – Tommaso Ebhardt, Chiara Remondini i Marco Bertacche

 

Stany Zjednoczone

 

Jeden z pierwszych przypadków koronawirusa w USA potwierdziło Centrum Kontroli I Prewencji Chorób [CDC] pod koniec stycznia w stanie Waszyngton. Do końca marca amerykańskie ognisko choroby koncentrowało się wokół jednego domu opieki, Life Care Centre of Kirkland w hrabstwie King, gdzie zachorowały ponad trzy czwarte podopiecznych, a 40 osób zmarło. Personel, który pracował w różnych miejscach, nieświadomie przeniósł wirusa do innych domów opieki w okolicy.

Z wielu różnych przyczyn – w tym z powodu sprywatyzowanego systemu opieki zdrowotnej w USA, wcześniej występujących problemów związanych z kontrolą zakażeń w amerykańskich domach opieki, braku federalnego przywództwa na wypadek pandemii i zmiennego tempa rozprzestrzeniania się wirusa w innych stanach – nie wyciągnięto wniosków z sytuacji w hrabstwie King.

Podopieczni domów pomocy społecznej stanowili szokujący odsetek zgonów z powodu Covid-19 w USA, gdzie zmarło ponad 85.000 osób. Prywatnie opracowane dane pokazują, że  te zgony stanowią obecnie ponad połowę wszystkich ofiar śmiertelnych w 14 stanach, jak twierdzi Kaiser Family Foundation (Fundacja Rodziny Kaiser). Jednak tylko 33 stany przekazały informacje o zgonach związanych z domami opieki, więc prawdziwa skala problemu we wszystkich stanach pozostaje nieznana.

Jedna trzecia zgonów z powodu koronawirusa w USA dotyczy mieszkańców domów opieki [maj 2020]
Dr Denis Rancourt: Śmiertelność ze wszystkich przyczyn podczas COVID-19 [2 czerwca 2020]
Pielęgniarka z epicentrum. Rozmowa z Erin Marie Olszewski.
Nicole Sirotek – Pielęgniarka z OIOMu mówi, jak jest naprawdę [Nowy Jork]

Źródło: Across the world, figures reveal horrific toll of care home deaths

 

“Stan Nowy Jork: „Były gubernator stanu Nowy Jork George Pataki ochrzanił obecnego gubernatora Andrew Cuomo za politykę w domach opieki starców podczas pandemii koronawirusa.  To „katastrofa”, która mogła niepotrzebnie spowodować śmierć „tysięcy” zagrożonych starszych mieszkańców. (…) Pataki powiedział, że stanowy Departament Zdrowia nigdy nie powinien wydawać dekretu zobowiązującego domy starców do przyjmowania pacjentów z koronawirusem do zakładów opieki wypełnionych chorymi, starszymi pacjentami – populacją najbardziej zagrożoną przez patogen odpowiedzialny za COVID-19.” – 1 maja 2020 roku, Cuomo’s nursing home policies amid coronavirus ‘a disaster,’ says ex-Gov. Pataki

“Gubernator Andrew Cuomo w końcu przyznał – częściowo choć milcząco – że rozkaz stanowego szefa ds. stanu zdrowia Howarda Zuckera był błędem, że domy opieki musiały przyjmować pacjentów z dodatnim wynikiem na koronawirusa.
W niedzielę A. Cuomo ogłosił nową regulację: tacy pacjenci muszą teraz mieć ujemny wynik na obecność wirusa, zanim szpitale będą mogły wysłać ich z powrotem do domu starców.
Jednak gubernator przyznał również, że przypadki COVID-19 mogą nadal trafiać do tych placówek innymi drogami, i nie uchylił wyraźnie nakazu H. Zuckera z 25 marca, że domy starców muszą akceptować [nowych] ludzi pomimo ich statusu testu na COVID-19 – w rzeczywistości nie mogą nawet wymagać takiego testu przed przyjęciem.” – 10 maj 2020, Gov. Cuomo admits he was wrong to order nursing homes to accept coronavirus patients

 

 

%d bloggers like this: