Porównanie zamkniętej Wielkiej Brytanii z otwartą Szwecją. Zapadalność i zgony – Rob Slane

 

Porównanie zamkniętej Wielkiej Brytanii z otwartą Szwecją. Zapadalność i zgony

Porównanie zamkniętej Wielkiej Brytanii z otwartą Szwecją.

 

O ile mi wiadomo, Szwecja pozostaje jedynym dużym krajem zachodnim, który nie nałożył ścisłych ograniczeń na swoich obywateli, aby poradzić sobie z wybuchem Covid-19. Oprócz zakazu gromadzenia co najmniej 50 osób i porad, takich jak zachęcanie osób powyżej 70. roku życia do pozostania w domu, szwedzkie szkoły, sklepy, restauracje i puby pozostają otwarte. Wydaje mi się, że tamtejszy rząd postanowił traktować dorosłych ludzi tak, jakby byli… dorosłymi ludźmi.

Jednak pomimo tego, że Szwecja jest suwerennym narodem, mającym prawo do ustalania własnej polityki, wydaje się, że decyzje tam podjęte są nie możliwe do zaakceptowania przez „społeczność międzynarodową”, a szwedzki rząd znajduje się pod ogromną presją, by zmienić kurs. Na przykład Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) niedawno wezwała ten kraj do nałożenia dalszych ograniczeń, mówiąc, że „imperatywem” Szwecji jest:

 „zwiększyć środki w celu kontroli rozprzestrzeniania się wirusa, przygotować i zwiększyć zdolność systemu opieki zdrowotnej do radzenia sobie, zapewnić dystans fizyczny oraz poinformować ludność o przyczynach i sposobie zastosowania wszystkich środków.”  Sweden said it didn’t need a lockdown because people could be trusted to socially distance themselves. The government still says the strategy is working. 10 kwietnia

Donald Trump również odczuł potrzebę wtrącenia swoich dwóch groszy:

„Szwecja to zrobiła, [postawiła] na stado, nazywają to stadem. Szwecja bardzo, bardzo cierpi.” – BusinessInsider

Ale czy Szwecja naprawdę cierpi bardzo, bardzo poważnie w porównaniu z innymi krajami, które nałożyły surowe ograniczenia? Czy naprawdę koniecznym jest, aby zmieniła kurs jaki obrała, który byłby zgodny z tym, co zrobiła większość innych krajów? Czy te wezwania pochodzą całkowicie z innego motywu jakim jest strach, że Szwecja przyjęła stosunkowo łagodne podejście do radzenia sobie z Covid-19 bez wprowadzania najbardziej drakońskich ograniczeń cywilnych, jakie kiedykolwiek widzieliśmy i bez duszenia swojej gospodarki, może faktycznie funkcjonować, wykazując w ten sposób, że reakcje innych krajów były szalenie nieproporcjonalne?

To nie jest coś, co powinniśmy pozostawić w kwestii czyjeś opinii, więc spójrzmy na to, co mówią nam dane. Poniżej znajdują się cztery wykresy porównujące Wielką Brytanię, która została zablokowana 23 marca, ze Szwecją i jej bardziej swobodnym podejściem. Wszystkie dane na tych wykresach pochodzą z oficjalnych raportów z obu krajów do 11 kwietnia włącznie (stąd i stąd ).

Towarzyszy oczywiście temu zastrzeżenie, że nie jest to ostateczne i sytuacja może się zmienić, aby w nadchodzących tygodniach uzyskać zupełnie inny obraz, ani nie można z całą pewnością wiedzieć, czy oba kraje liczą swoje przypadki i zgony w sposób, który jest ze sobą zgodny. Niemniej jednak, ponieważ pochodzą one z oficjalnych źródeł danych, jest to najlepszy dostępny przewodnik, jaki mamy obecnie na temat tego, co dzieje się w obu krajach.

(Uwaga: Wykresy 1 i 3 porównują przypadki i zgony w wartościach bezwzględnych. Wykresy 2 i 4 uwzględniają względną wielkość populacji (Wielka Brytania = 67,9 miliona; Szwecja = 10,10 miliona), patrząc na liczbę przypadków na milion osób).

Liczba przypadków Covid-19, zgłaszanych codziennie w GB i Szwecji

Liczba przypadków Covid-19, zgłaszanych codziennie w GB i Szwecji

 

Liczba przypadków Covid-19, zgłaszanych codziennie w GB i Szwecji na milion mieszkańców

Liczba przypadków Covid-19, zgłaszanych codziennie w GB i Szwecji na milion mieszkańców, 23 marca zamknięcie GB.

 

Liczba zgonów Covid-19, zgłaszanych codziennie w GB i Szwecji

Liczba zgonów Covid-19, zgłaszanych codziennie w GB i Szwecji.

 

 

Liczba zgonów Covid-19, zgłaszanych codziennie w GB i Szwecji na milion mieszkańców

Liczba zgonów Covid-19, zgłaszanych codziennie w GB i Szwecji na milion mieszkańców, 23 marca zamknięcie GB.

 

(Uwaga: Jeśli chodzi o ramy czasowe, Szwecja zgłosiła pierwsze przypadki Covid-19 osiem dni przed Wielką Brytanią (15 w dniu 3 marca, w porównaniu z 77 w dniu 11 marca w Wielkiej Brytanii), podczas gdy Wielka Brytania odnotowała pierwsze zgony u siebie dwa dni przed Szwecją (10 zgonów 14 marca, w porównaniu z 4 w Szwecji 16 marca)).

Patrząc na te wykresy, w szczególności wykresy 2 i 4, które są podobnymi porównaniami, na dzień 11 kwietnia myślę, że możemy powiedzieć, co następuje:

1. Pod względem zgłoszonych przypadków dane nie wykazują dowodów na to, że brytyjskie podejście do blokowania okazało się bardziej skuteczne niż podejście szwedzkie. W rzeczywistości na milion osób Szwecja miała mniej przypadków niż Wielka Brytania.
2. Jeśli chodzi o odnotowaną liczbę zgonów, znów nie ma dowodów na to, że brytyjskie podejście do blokowania kraju okazało się bardziej skuteczne niż podejście szwedzkie. W rzeczywistości na milion ludzi Szwecja poniosła mniej zgonów niż Wielka Brytania.

Czy „zgony z powodu rozpaczy” przewyższą zgony z powodu koronawirusa? – dr Toby Rogers

Jak pisałem wyżej, sytuacja może się zmieniać w miarę upływu dni i tygodni, ale jak dotąd, zgodnie z oficjalnymi danymi z obu krajów, podejście przyjęte w Wielkiej Brytanii polegające na trzymaniu ludzi w domach i zamykaniu ogromnych obszarów gospodarki , nie miało bardziej pozytywnego wpływu na zmniejszenie liczby przypadków lub zgonów Covid-19 niż podejście szwedzkie. A jednak pozbawi miliony pracy, zniszczy tysiące firm, doprowadzi do masowego pogorszenia zdrowia psychicznego, doprowadzi do wzrostu liczby samobójstw, doprowadzi do śmierci osób starszych bez opieki, i już doprowadziło to do zwiększenia władzy państwowej na niespotykaną dotąd skalę.

Źródło: A Comparison of Lockdown UK With Non-Lockdown Sweden

 

Czy próbowałeś sobie wyobrazić wpływ działań rządu wynikających z zamknięcia dużej części gospodarki, duszenia własnych wpływów z podatków i płacenia ludziom za to, że nie pracują przez wiele tygodni?

Pomyśl o tym w ten sposób. To tak, jakby Kanclerz skarbu i jego koledzy codziennie wrzucali do morza dwa lub trzy zupełnie nowe szpitale; lub 50 albo 60 nowych szkół; lub kilka eskadr lotniczych. A potem wyślą nam rachunek za bezmyślne marnotrawstwo, za które będziemy płacić przez dziesięciolecia w postaci wyższych podatków, cienkich emerytur, gorszych usług publicznych i niższych realnych płac.” – PETER HITCHENS: Matt Hancock is trying to run the UK like my 1950s prep school

 

Zobacz na: Dwie epidemie COVID-19 – dr Knut M. Wittkowski
Jak zabójczy jest koronawirus? Nadal jest to mniej niż jasne – dr John Lee
Jak rozumieć – i raportować – dane liczbowe dotyczące „zgonów Covid-19” – dr John Lee
Czy covid-19 to groźna choroba zakaźna? Choroby zakaźne o poważnych konsekwencjach [HCID, Wielka Brytania]

Szwecja - zgony na miesiąc od 1980 do 2020

Zgony związane z kowidozą w Szwecji