Dlaczego Belgia ma tak wiele zgonów z powodu koronawirusa?

20 kwiecień 2020

Belgia, zamieszkana przez około 11,5 miliona mieszkańców, odnotowała najwięcej zgonów z powodu koronawirusa (Covid-19) w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ale jak to się stało i czy wszystkie liczby można porównać z innymi krajami?

Dlaczego Belgia ma tak wiele zgonów z powodu koronawirusa?

 

W poniedziałek łączna liczba zgonów w Belgii od początku pandemii wyniosła 5828 osób, z czego 47% miało miejsce w szpitalach. Według oficjalnych danych 52% zgonów miało miejsce w domach opieki społecznej, z czego tylko 4% to potwierdzone przypadki. Pozostałe 96% przypadków w ośrodkach opieki są podejrzane ze względu na objawy.

W przeciwieństwie do wielu innych krajów, Belgia także wątpi w zgony z powodu koronawirusa, które mają miejsce poza szpitalami. Mimo że belgijski wirusolog Marc Van Ranst w przeszłości nazywał to „głupotą”, a kilku polityków obawia się o dobrą reputację kraju, Narodowy Instytut Badań i Zdrowia Publicznego Sciensano podtrzymuje ten system.

W dobrym systemie rejestracji bierze się pod uwagę zarówno potwierdzone, jak i podejrzane przypadki”, powiedział między-federalny rzecznik Steven Van Gucht w piątek 17 kwietnia. „To dobra standardowa praktyka. Każdy system może zbyt wysoko oszacować lub nie doszacować. Jest to nieodłączny aspekt systemu weryfikacji”, powiedział, dodając, że Sciensano „nie dotyczy w najmniejszym stopniu naszych międzynarodowych rankingów”.

Jednak przy 49,75 zgonów na 100 000 mieszkańców, Belgia ma najwyższy [biurokratyczny] wskaźnik śmiertelności na koronawirusa, według danych przeprowadzonych przez Coronavirus Resource Centre Johnsa Hopkinsa w poniedziałek 20 kwietnia, wyprzedzając nawet Hiszpanię (43,77) i Włochy (39,15), którzy ucierpieli poważnie i wcześniej niż Belgia.

„W Europie żadne państwo nie jest stawiane ponad inne państwa. Mamy tylko najbardziej szczegółową metodę”, zapytana o system, federalna minister zdrowia Maggie De Block, powiedziała telewizyjnemu kanałowi informacyjnemu LN24.

Po środowym spotkaniu Belgijskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, premier Sophie Wilmès powiedziała również, że rząd „dokonał wyboru pełnej przejrzystości przy informowaniu o zgonach” związanych z wirusem, nawet jeśli skutkowało to „czasami przeszacowanymi liczbami”.

„Nasz sposób liczenia jest bardzo kompletny, ponieważ bierzemy pod uwagę nie tylko przypadki w szpitalach, ale także w domach opieki. Nie tylko potwierdzone przypadki, ale także podejrzane przypadki. Te podejrzane przypadki są bardzo prawdopodobne i zostały zarejestrowane przez lekarza – powiedział Van Gucht.

Źródło: Why does Belgium have so many Coronavirus deaths?

 

Zobacz na: Wprowadzono nowy kod ICD dla zgonów związanych z COVID-19 [USA, NCHS]
Wielka Brytania: Dodatkowe 10.000 zgonów ludzi z demencją w Anglii i Walii w kwietniu
Prawie 9 na 10 pacjentów z COVID-19 umieszczonych pod respiratorem umiera, jak wynika z danych szpitali z Nowego Jorku [27 kwiecień 2020]
Jedna trzecia zgonów z powodu koronawirusa w USA dotyczy mieszkańców domów opieki
Dlaczego tak wielu pacjentów z koronawirusem zmarło we Włoszech? – Sarah Newey

 

%d bloggers like this: