Weber Shandwick zapewnia usługi PR-owe dla firm Moderna i Pfizer oraz działu szczepień w CDC

Potencjalny kontrakt o wartości 50 milionów dolarów pozwala firmie PR-owej „osadzić się w zespole Oddziale Chorób Wirusowych w amerykańskim Centrum Kontroli Prewencji Chorób [CDC]

11 październik 2022

Weber Shandwick zapewnia usługi PR-owe dla firm Moderna i Pfizer oraz działu szczepień w CDC

Organizowanie Chaosu – Edward Bernays (Propaganda, 1928)
Współpraca koncernów farmaceutycznych z instytucjami zdrowia publicznego – Bernadette Pajer

Na początku ubiegłego miesiąca dyrektor CDC Rochelle Walensky poparła zalecenia Komitetu Doradczego CDC ds. Praktyk Immunizacyjnych (ACIP) dotyczące zaktualizowanych dawek przypominających dla eksperymentalnej terapii genowej na COVID-19 firmy Pfizer-BioNTech i Moderna.

To zalecenie zostało wydane po kompleksowej ocenie naukowej i solidnej dyskusji naukowej“, powiedziała dr Walensky w oświadczeniu. “Jeśli jesteś uprawniony, to rzucaj się na kolejną dawkę szprycy na C-19 jak szczerbaty na suchary, gorąco zachęcam do jej przyjęcia”.

Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne z zadowoleniem przyjęło zalecenie ACIP, natomiast dr Paul Offit, dyrektor Centrum Edukacji o Szczepionkach w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii, chlapnął zimną wodą na ich decyzję. “CDC ryzykuje erozją zaufania publicznego poprzez nadmierną sprzedaż nowej szczepionki”, ostrzegł w Wall Street Journal.

Przemysł farmaceutyczny – przynajmniej jego część – był prawdopodobnie mniej skonfliktowany z decyzją CDC, ponieważ zarządy zarówno Pfizera, jak i Moderny były świadkami bezprecedensowej sprzedaży i oszałamiających zysków po wprowadzeniu szczepionek COVID-19. Firm te odniosły sukces zanim CDC zasygnalizowało wygraną w przetargu firmy PR-owej Weber Shandwick, która od dawna reprezentuje Pfizera i inne firmy farmaceutyczne, a w 2020 roku zaczęła udzielać Modernie wsparcia w zakresie public relations.

W dziwnym przypadku synchroniczności – i bądźmy szczerzy, powiewu niewłaściwego wpływu – pracownicy firmy PR-owej Weber Shandwick są również osadzeni w Narodowym Centrum SZczepień i Chorób Układu Oddechowego [NCIRD] w CDC, grupie CDC, która wdraża programy szczepionkowe i nadzoruje pracę ACIP. “Jestem bardzo podekscytowana, że zaczynam dziś nową fuchę” – napisała 11 miesięcy temu pracownica Weber Shandwick na swoim koncie na LinkedIn. “Dołączam do Weber Shandwick jako kierowniczka działu wspierająca kontrakt, który dobrze znam, w NCIRD w CDC!”.

“Witamy w zespole!” odpowiedział inny pracownik Weber Shandwick.

Począwszy od zeszłego tygodnia, wysłałem kilka e-maili do CDC z prośbą o wyjaśnienie natury pracy Weber Shandwick w tej instytucji i jak bardzo pracownicy Weber Shandwick są zaangażowani w formułowanie wytycznych i informacji publicznych na temat polityki COVID-19 i szczepień. Wczoraj wysłałem bezpośrednie prośby o komentarz do dyrektora CDC i jej sekretarza wykonawczego.

CDC odmówiło odpowiedzi na pytania wyjaśniające ten oczywisty konflikt.

Wysłałem również wczoraj kilka pytań do liderów grupy Weber Shandwick zajmującej się komunikacją kryzysową. Odezwałem się wczoraj wieczorem do szefa ds. globalnej komunikacji w Weber Shandwick i poinformuje o tym czytelników, jeśli odpowiedzą.

“Jest to nieodpowiedzialne ze strony CDC, aby przyznać kontrakt firmie PR Weber Shandwick, wiedząc, że firma ta pracuje również dla Moderny i Pfizera“, pisze w e-mailu Craig Holman z Public Citizen. “To rodzi uzasadnione pytania, czyje interesy Weber Shandwick postawi na pierwszym miejscu – ich klientów z sektora prywatnego czy interes publiczny w NCIRD”.

“To nowe doniesienie, że CDC miało kontrakt z tą samą firmą PR reprezentującą producentów szczepionki COVID-19 budzi poważne obawy” – napisał rzecznik senatora Randa Paula (stan Kentucky), dodając, że senator wielokrotnie pytał urzędników federalnych o potencjalne konflikty interesów związane z zaleceniami CDC dotyczącymi szczepionki COVID-19. Po wyborach śródterminowych w listopadzie senator Paul będzie następny w kolejce jako główny republikanin w senackim komitecie HELP, który nadzoruje CDC.

“Amerykanie zasługują na przejrzystość i te konflikty interesów zostaną dokładnie zbadane przez naszą komisję w przyszłym roku” – dodał rzecznik senatora.

Założona prawie 20 lat temu firma Weber Shandwick (IPG Dxtra) jest drugą największą firmą PR na świecie, według Provoke Media, która ogłosiła przyznanie kontraktów przez firmę podczas konkursów organizowanych jeszcze w tym roku.

Firma Weber Shandwick powróciła do trendu wzrostowego w 2021 roku, choć w skromnym, jednocyfrowym zakresie, i ten impet będzie kontynuowany w 2022 roku. Zwiększyła się im liczba zleceń i ich klientami będą takie firmy jak AB InBev, Abbott, Amazon, CDC, GM, GSK, Kellogg’s, McDonald’s, Nestle, Pfizer i Sanofi….

Na początku tego roku Weber Shandwick pochwaliła się na swoim profilu LinkedIn swoim sukcesem w promowaniu Excedrinu firmy GSK. Jednak firmy farmaceutyczne również przyprawiły firmę o ból głowy.

W 2006 roku wiele brytyjskich mediów doniosło o ogólnoeuropejskiej kampanii na rzecz walki z rakiem o nazwie Cancer United, która była finansowana przez firmę Roche – producenta trzech medykamentów na raka – i promowana wśród dziennikarzy przez Weber Shandwick. Gdy finansowanie organizacji stało się jasne, politycy i grupy pacjentów zdystansowały się od niej, która została później wyśmiana jako farmaceutyczna grupa frontowa.

A w zeznaniach z 2016 roku, członek zarządu Forest Pharmaceuticals został zapytany o rolę Weber Shandwick w przygotowaniu badania z 2001 roku promującego jeden z leków firmy, które następnie zostało opublikowane pod nazwiskiem profesora z Uniwersytetu w Teksasie. W swojej książce na temat ukrytej ręki przemysłu farmaceutycznego w nauce zatytułowanej “Ghost-Managed Medicine [Medycyny zarządzanej przez Widma ]” profesor Sergio Sismondo z Queen’s University opisał ten incydent jako kolejny przykład pisania przez autorów widmo badań medycznych na zlecenie firm PR-owych w celu generowania recept farmaceutycznych.

Zarządzanie widmami: Jaka ilość literatury medycznej jest kształtowana za kulisami przez przemysł farmaceutyczny? – dr Sergio Sismondo

Według Medical Marketing and Media, firma Weber Shandwick po raz pierwszy wygrała potencjalny kontrakt o wartości 50 milionów dolarów na wsparcie Narodowego Centrum Szczepień i Chorób Oddechowych w CDC we wrześniu 2020 roku, podczas pierwszego roku pandemii COVID. Zgodnie z dokumentami NCIRD, pracownicy firmy Weber mieliby informować o zagrożeniach i zalecanych działaniach w przypadku ognisk choroby oraz przekazywać zalecenia dotyczące szczepionek dostawcom usług medycznych.

Obowiązki firmy Weber obejmują zapewnienie 10 pracowników od komunikacji zdrowotnej na miejscu, siedmiu specjalistów ds. komunikacji zdrowotnej, dwóch specjalistów ds. badań zdrowotnych i jednego specjalisty ds. mediów społecznościowych. Obowiązki agencji w zakresie pozyskiwania mediów obejmują generowanie pomysłów na historie, dystrybucję artykułów i prowadzenie działań informacyjnych w mediach i organizacjach rozrywkowych. Obejmuje również prowadzenie tras radiowych i telewizyjnych [z wykorzystaniem łączy satelitarnych], prowadzenie szkoleń dla rzeczników i docieranie do celebrytów lub mediów rozrywkowych.”

Na swoim koncie LinkedIn były pracownik Weber Shandwick wyjaśnił, że jego obowiązki w CDC “koncentrują się na zwiększaniu liczby szczepień przeciwko grypie, HPV, krztuścowi i COVID-19.”

Weber - zwiększanie liczby szczepień przeciwko grypie, HPV, krztuścowi i COVID-19

Kilka tygodni po tym, jak firma Weber Shandwick wygrała kontrakt dla CDC, starszy wiceprezes firmy zamieściła firmowy blog przedstawiający realia i niebezpieczeństwa pandemii COVID-19. Na dole bloga ujawniła, że gwiazdką oznaczono klientów Weber Shandwick pracujących nad szczepionkami COVID-19: GSK, Sanofi i Pfizer.

    „Przemysł farmaceutyczny również szybko zmobilizował partnerstwa w zakresie badań i rozwoju, produkcji i dystrybucji. GSK* i Sanofi* połączyły swoje innowacyjne technologie, aby opracować szczepionkę Covid-19 z adiuwantem. Pfizer* zaoferował swoje możliwości produkcyjne, aby wspierać produkcję leków i szczepionek opracowanych przez inne firmy”.

Dziesięć dni później, 18 listopada 2020 r., firma Pfizer ogłosiła, że ich szczepionka COVID-19 spełniła wszystkie pierwszorzędowe punkty końcowe skuteczności w badaniu klinicznym. “Wyniki badania oznaczają ważny krok w tej historycznej, ośmiomiesięcznej podróży w celu przedstawienia szczepionki zdolnej pomóc w zakończeniu tej niszczycielskiej pandemii” stwierdził dr Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer.

Jak skuteczna jest szczepionka na COVID-19?
Definicja przypadku COVID w badaniach Pfizera i Moderny
Przekręty w badaniach klinicznych “szczepionek” na Covid firmy Pfizer-BioNTech – Canadian Covid Care Alliance

W następnym miesiącu FDA przyznała firmie Pfizer pozwolenie na użycie w trybie awaryjnym [EUA] ekperymentalnej terapii genowej na COVID-19, a portal PR Week opublikował specjalny raport na temat planu komunikacyjnego firmy Moderna dotyczącego jej własnej szczepionki COVID-19. Po przedstawieniu rządowi federalnemu swojej szczepionki do autoryzacji w trybie awaryjnym, dyrektor ds. korporacyjnych Moderny Ray Jordan i dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Colleen Hussey powiedzieli PR Week, że ich plan komunikacyjny koncentrował się na przejrzystości.

Moderna trafiła na problemy związane z bezpieczeństwem mRNA [2017]
Inicjatywa na rzecz Godnych Zaufania Wiadomości [Trusted News Initiative] ogłasza plany zwalczania szkodliwych dezinformacji związanych z koronawirusem.

W celu pomocy w zakresie reklamy firma skorzystała z usług Weber Shandwick w Stanach Zjednoczonych i FTI Consulting w innych krajach. Przedstawiciel firmy Moderna powiedział portalowi PR Week, że ujawnienie danych dotyczących szczepionki COVID-19 wygenerowało 3000 artykułów w USA i 7000 artykułów na świecie.

    “W oparciu o zakres zainteresowania szczepionką i intensywne zainteresowanie prasy śledzącej postępy, skłaniamy się ku pojęciu przejrzystości, gdy mówimy o tym, co robimy ze szczepionką” – wyjaśnił [Ray] Jordan. “Skłoniliśmy się ku przejrzystości nawet wtedy, gdy może się to wydawać wyzwaniem lub bólem dla organizacji w oparciu o jej nawyki i doświadczenie”.

Będąc transparentnym, Moderna ma nadzieję, że konsumenci będą czuli się bardziej wyedukowani i pewni co do szczepionki, dodał Colleen Hussey.”

W czerwcu tego roku Moderna ogłosiła nową strategię komunikacyjną, którą poprowadzi Laura Schoen, która czasami jest tytułowana prezesem ds. globalnej opieki zdrowotnej w Weber Shandwick, a innym razem szefem ds. opieki zdrowotnej w IPG DXTRA, spółce macierzystej Weber Shandwick.

    „Zintegrowany i interdyscyplinarny zespół, wykorzystujący talent i doświadczenie Weber Shandwick, Golin i Jack Health, dołączy do globalnego spisu instytucji Moderny, aby prowadzić narrację marki na całym świecie. Zespół, kierowany przez dyrektora DXTRA Health, Laurę Schoen, będzie wspierał Modernę w aktywowaniu i angażowaniu kluczowych wewnętrznych i zewnętrznych odbiorców, w tym pracowników, konsumentów, dostawców usług medycznych, odbiorców szczepionek i decydentów.”

Pracowniczka Weber Shandwick później zatweetowała poparcie dla proponowanego przez Modernę panelu w nadchodzącej konferencji South by Southwest w marcu 2023 roku. “Głosujcie na wpis mojego #klienta Moderny na SXSW 2023: ‘COVID, Monkeypox, Disease X, What’s Next?”

Proponowany panel miałby omawiać partnerstwo publiczno-prywatne w zakresie zdrowia globalnego i zawierałby dyrektora Moderny, Hamiltona Bennetta, obok starszego doradcy Białego Domu, Matthew Hepburna, który pracuje w Biurze Nauki i Polityki Technologicznej (Office of Science and Technology Policy – OSTP) nad odpowiedzią na pandemię i przygotowaniem na przyszłe warianty COVID.

Odporność i bezkarność: korupcja w relacjach Państwo-Farmacja – dr Paddy Rawlinson

“Niepokojące jest to, że tematy do dyskusji CDC są dostarczane przez tę samą firmę public relations, która pracuje dla producentów szczepionek” – powiedział dr Martin Kulldorf, profesor medycyny na Harvardzie (na urlopie). Przez dwie dekady Kulldorf współpracował z CDC, pomagając w opracowaniu jej systemu oceny bezpieczeństwa szczepionek. Jednak CDC zwolniło go z tej roli po tym, jak nie zgodził się z decyzją agencji o wstrzymaniu szczepionki Johnson and Johnson COVID-19, konkurencyjnej dla Pfizera i Moderny.

“Aby dbać o zaufanie publiczne, CDC musi dostarczyć dokładne, oparte na nauce dowody dotyczące szczepionek” – powiedział Kulldorf. “Nie udało im się tego zrobić”.

Źródło: Weber Shandwick Provides PR for Moderna and Pfizer, While Staffing the CDC’s Vaccine Office

 

Kiedy lekarze przepisują dezinformację

 

Kolejny ciekawy sojusz został zawarty, mianowicie między Amerykańską Radą Chorób Wewnętrznych [ABIM], a firmą Weber Shandwick zajmującą się PR-em oraz firmą Blackbird.AI zajmującą działalnością wywiadowczą. W przyszłym roku będzie miało miejsce wydarzenie o nazwie „Kiedy lekarze przepisują dezinformację”. Poniżej opis ze strony na której reklamowane jest to wydarzenie:

„Czy dobre i złe odpowiedzi nadal istnieją w medycynie? Platformy społecznościowe zmagają się z tworzeniem polityki dotyczącej użytkowników tracących przywileje platformy podczas rozpowszechniania szkodliwych dezinformacji. Ale co z rolą instytucji medycznych w określaniu, czy lekarze, którzy rozpowszechniają fałszywe informacje medyczne, powinni zostać poddani działaniom dyscyplinarnym w oparciu o szkody wyrządzone pacjentom? Richard Baron i Wasim Khaled omówią rolę różnych instytucji w zwalczaniu dezinformacji medycznych oraz tym jak myśleć o mierzeniu powstałych szkód.”

Jest to o tyle ciekawe, że gdy ktoś używa słowa dezinformacja ( ewentualnie fake niusy) to jest to termin w zasadzie stosowany w walce informacyjnej. Medycyna szczyci się konceptem Medycyny Opartej na Dowodach [Evidence-based Medicine –EBM] Poniżej są zawarte rady Dave’a Sacketta, ojca medycyny opartej na dowodach:

„-Najpotężniejszym narzędziem terapeutycznym, jakie kiedykolwiek będziesz miał, jest twoja osobowość.

Połowa tego, czego nauczysz się w szkole medycznej, okaże się całkowicie błędna, albo przestarzała w ciągu pięciu lat od ukończenia szkoły; problem polega na tym, że nikt nie może ci powiedzieć, która to będzie połowa – więc najważniejszą rzeczą, której trzeba się nauczyć, to to jak samodzielnie się uczyć.

– Pamiętaj, że twoi nauczyciele opowiadają brednie tak samo jak Twoi rodzice.

– Będziesz miał więcej frajdy, niż możesz sobie wyobrazić.” – Źródło: Thoughts for new medical students at a new medical school, BMJ. 2003 Dec 20; 327(7429): 1430–1433.

Prelegentem z Amerykańskiej Rady Chorób Wewnętrznych [ABIM] będzie dr Richard Baron prezes i dyrektor generalny Amerykańskiej Rady Chorób Wewnętrznych oraz Fundacji ABIM.

Dr Richard Baron ostatnim czasem zajmuje się uwaleniem i zawodowym ukrzyżowaniem dr Petera McCullougha, żeby pozbawić go możliwości zeznawania jako ekspert w przyszłych komisjach, które będą rozpracowywać  przekręty związane z całą akcją C-19

 

Metoda Naukowa naukowców vs Metoda naukowa Doktrynerów