Eksperyment Ascha a konformizm społeczny w erze Covid

Eksperyment Ascha a konformizm społeczny w erze C-19

Link do nagrania na portalu BitChute

 

Krótkie nagranie przybliżające temat słynnego eksperymentu Asha oraz innych eksperymentów badających poziom konformizmu normatywnego, czyli motywowanego lękiem przed odrzuceniem przez grupę lub pragnieniem bycia przez nią zaakceptowanym. Warto przypomnieć te badania w kontekście trwającej obecnie operacji „Covid”, której powodzenie zależy przecież w olbrzymim stopniu od stopnia uległości jednostek wobec presji społecznej.

Warto też uświadomić sobie, że ten mechanizm działa w obie strony! Podczas niedawnej wizyty w Szczyrku, z radością rozglądałam się dokoła widząc, że prawie nikt nie nosi na twarzy tych szmat, knajpy są normalnie czynne, w środku siedzi pełno ludzi, wszyscy mają wywalone na obostrzenia, a policjanci udają, że niczego nie widzą 🙂 Bliska mi osoba relacjonowała też, jak to będąc niedawno w Międzyzdrojach, mimo dzikich tłumów na ulicach nie spotkała nikogo w masce. Z kolei w Kamieniu Pomorskim, gdy w jednej z pełnej po brzegi knajp pojawili się nowi „zamaskowani” klienci i rozejrzawszy się dokoła stwierdzili, że nikt z zebranych nie bawi się w ten cyrk z maskami i wszyscy mają głęboko gdzieś „dystans społeczny”, natychmiast zrobiło im się głupio i w popłochu ściągnęli maski z twarzy. Może to marna pociecha, takie małe niewiele znaczące „wysepki normalności”, ale w tej chorej rzeczywistości w jakiej przyszło nam żyć, każda taka wiadomość podnosi na duchu…!

(Szczepionkowy) Eksperyment Milgrama – kto ponosi odpowiedzialność?
Sześć warunków kontroli umysłu – C.J. Hopkins
Wywiad z Catherine Austin Fitts dla Planet Lockdown
Covid-19 zmienił zdrowie publiczne w eksperyment, który zabija pacjentów

 

Eksperyment Ascha a konformizm społeczny w erze Covid

 

Eksperyment Ascha to jedno z najstarszych i najsłynniejszych badań psychologicznych. Ochotnik zostaje poinformowany, że uczestniczy w teście na percepcję wzrokową. Ale nie wie, że pozostali uczestnicy to w rzeczywistości aktorzy i że prawdziwym celem eksperymentu jest badanie poziomu konformizmu pod naciskiem grupy.

Nasz test bada waszą percepcję długości linii. Spójrzcie na linię po lewej stronie i wskażcie, która z linii po prawej stronie ma identyczną długość.

Aktorzy dostali zadanie wskazania błędnej odpowiedzi.  Eksperyment sprawdza, czy ochotnik poda prawdziwą właściwą odpowiedź, czy ugnie się pod naciskiem grupy i wskaże odpowiedź błędną.

Eksperyment Ascha a konformizm społeczny w erze Covid

W pierwszym teście prawidłowa odpowiedź to 2.

Eksperyment był powtarzany wielokrotnie i zawsze z tymi samymi wynikami. Ludzie podążają za większością, jesteśmy istotami stadnymi.

Jest dla nas bardzo ważne, co myślą ludzie wokół nas. Chcemy być lubiani, nie chcemy być postrzegani jako “burzyciele porządku”, więc podążamy za grupą, nawet jeśli w głębi serca się z nią nie zgadzamy.

Dynamika grupy to jedna z najpotężniejszych sił w psychologii.

Mężczyzna wchodzący do windy nie wie, że pozostałym osobom wchodzącym do windy polecono po wejściu stanąć plecami do drzwi. I za chwilę zobaczymy jak ten mężczyzna… próbuje zachować swą indywidualność, ale krok po kroku… Spogląda na zegarek, ale to tylko pretekst, by móc odwrócić się jeszcze troszkę. Spróbujmy jeszcze raz.

Eksperyment Ascha a konformizm społeczny w erze Covid-19

Oto uczestnik eksperymentu, dołączają do niego członkowie naszej ekipy. Ten mężczyzna najwyraźniej bywał już wcześniej w grupie. Spójrzcie na mężczyznę w kapeluszu. Odwraca się, drzwi się zamykają. Za moment otwieramy drzwi. Wszyscy zmienili pozycję. Teraz sprawdźmy, czy da się… …wykorzystać presję grupową do dobrych celów. Za chwilę na nasz sygnał wszyscy się obrócą. Zwróćcie uwagę, że zdejmują kapelusze. A teraz spójrzcie co się stanie.

Rząd ogłosił, że do już istniejących obostrzeń dołożone zostaną kolejne. Po tygodniach narastającej presji, od dziś maski będą obowiązkowe we wszystkich miejscach publicznych. Wielu właścicieli sklepów sami domagali się wprowadzenia obowiązku noszenia masek, bo część klientów nadal ich nie nosiło. Skoro takie są nakazy władz, będziemy ich surowo przestrzegać. Bez maski wstęp wzbroniony.

Obowiązkowe maski, a do tego w całej prowincji wprowadzono ograniczenia zgromadzeń. Mam przeczucie, że posłużą się starą jak świat taktyką: “Porządek z chaosu” , “Problem – reakcja – rozwiązanie”. To może być pandemia, może krach gospodarczy. Potrzebują czegoś, co wzbudzi w ludziach strach.

Zobacz na: Wydychany aerozol i maski na twarz
Eksperci krytycznie o maskach – nie chronią, a do tego szkodliwe
CDC: Maski działają [marzec 2021]
Dlaczego maski na twarz nie działają: przegląd dr Johna Hardie dla dentystów [18 października 2016]
Dr Denis Rancourt: Śmiertelność ze wszystkich przyczyn podczas COVID-19: Żadnej zarazy, prawdopodobna oznaka  masowego morderstwa z powodu reakcji rządu [2 czerwca 2020]
Zagrożenia zdrowotne związane z noszeniem masek – Tammy Clark i Kristen Meghan [konsultantki OSHA]

 

Eksperyment Ascha a konformizm społeczny w erze Covid [napisy PL]

%d bloggers like this: