Dr John Cuddihy o pompowaniu kowidowych statystyk w Irlandii

Podczas posiedzenia Komitetu ds. walki z COVID-19 z 29 września 2020 roku Michael McNamara przepytał dr Johna Cuddihy z Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia [Health Protection Surveillance Centre ] na temat obecnego systemu rejestrowania przypadków COVID i zgonów w Irlandii.

Dr John Cuddihy o pompowaniu kowidowych statystyk w Irlandii

Dr John Cuddihy o pompowaniu kowidowych statystyk w Irlandii

 

Michael McNamara: Jeśli osoba, która jest bezobjawowa, nie wykazuje żadnych symptomów COVID-19, dostaje ataku serca, jest hospitalizowana, wykonuje się jej test (na COVID-19) i okazuje się, że wynik jest pozytywny i niedługo potem osoba na umiera.

Była to jednak osoba całkowicie bezobjawowa. Czy taki zgon jest klasyfikowany jako zgon z powodu COVID-19, czy nie? Otrzymała pozytywny wynik testu na COVID-19, ale przywieziono ją do szpitala z atakiem serca, czy udarem, czy po upadku z budynku, albo coś w tym stylu.

Jak dokładne są testy na COVID? – dr Sebastian Rushworth

 

Dr John Cuddihy: Odwołując się do wytycznych WHO odnośnie klasyfikowania i raportowania takich zgonów, w sytuacji którą Pan opisał, jeśli osoba ta otrzymała pozytywny wynik testu jest to traktowane jako zgon w sytuacji potwierdzonego przypadku COVID-19.

Jednakże należy pamiętać, że taki przypadek byłby również przebadany przez lekarza medycyny sądowej, co w ramach naszego systemy klasyfikacji zgonów raport ten zostałby również uwzględniony w stosownych statystykach.

Michael McNamara: Owszem, rozumiem, ale przygotowanie takiego raportu przez medyka sądowego zajęłoby trochę czasu zanim trafiłby on do systemu, a do tego czasu zostałby ten zgon zaklasyfikowany jako śmierć z powodu COVID-19, a dopiero później odpowiednio skorygowany. Do tego Pan zmierza?

Dr John Cuddihy: Dokładnie to chciałem powiedzieć.

Michael McNamara: Jeśli osoba bezobjawowa została by przyjęta do szpitala, powiedzmy ze złamaną nogą, poddano by ją testowi, osobę bezobjawową i wynik byłyby pozytywny, czy osoba ta zostałaby uwzględniona w statystykach szpitala jako osoba chora na COVID-19?

Dr John Cuddihy: Jeśli otrzymałaby wynik pozytywny, to owszem, tak…

Michael McNamara:  Choć powodem przyjęcia do szpitala nie musiał być COVID-19, przyczyną mogła być złamana noga, atak serca czy cokolwiek innego nie mającego nic wspólnego z COVID-19, zostałaby ta osoba ujęta w statystykach jako hospitalizowana z powodu COVID-19?

Dr John Cuddihy: Tak, zostałaby ujęta w statystykach monitorowania szpitalnego.

Michael McNamara: Dziękuję. Czy te statystyki mają związek z tymi podawanymi na codziennych konferencjach? Tak. Dziękuję.

 

Zobacz na: SKY News o pompowaniu kowidowych statystyk w WIelkiej Brytanii
BBC News o pompowaniu kowidowych statystyk w WIelkiej Brytanii
TVP Info o pompowaniu kowidowych statystyk w Polsce [październik 2020]
Wprowadzono nowy kod ICD dla zgonów związanych z COVID-19 [USA, NCHS]
Dr Ngozi Ezike o definicji zgonu z powodu COVID-19 – kowidowa metodologia
Dr Scott Jensen o statystykach śmiertelności COVID-19

 

Dr John Cuddihy o pompowaniu kowidowych statystyk w Irlandii

%d bloggers like this: