Oto w jaki sposób Korea Południowa spłaszczyła krzywą zachorowań koronawirusa

17 marca 2020

 

Wskaźniki infekcji COVID-19 w Korei Południowej spadają od dwóch tygodni dzięki rygorystycznemu reżimowi testowania i jasnym informacjom podawanym do wiadomości publicznej.

w jaki sposób Korea Południowa spłaszczyła krzywą zachorowań koronawirusa

 

SEOUL, Korea Południowa – Thomas Streetman potrzebował dwóch godzin, by wyjść z mieszkania, wziąć taksówkę aby udać się do publicznego ośrodka zdrowia, przetestować na obecność koronawirusa i wrócić do swojego mieszkania.

32-letni Thomas Streetman, pochodzący z Ohio, który miał lekką gorączkę, został powitany niebieskimi namiotami rozstawionymi po zaskakująco jałowej ulicy. Personel medyczny odziany od stóp do głów w kombinezony przeciwgazowe przeprowadzał badania przesiewowe, podczas gdy inny członek personelu pryskał chodnik sprayem dezynfekującym.

„To wyglądało prawie jak działania militarne” – powiedział T. Streetman, który mieszka w stolicy Korei Południowej od prawie dekady. „Wsadzili mi głęboko w nos długi wacik. Czułem się tak, jakby wbito mi się w nerwy i uwolnili zatoki.”

Tom Streetman, który pracuje jako menedżer ds. marketingu w Seulu

 

W jaki sposób Korea Południowa spłaszczyła krzywą zachorowań koronawirusa

 

Tom Streetman, który pracuje jako menedżer ds. marketingu w firmie produkującej gry w Seulu, uzyskał swój negatywne wynik w mniej niż 24 godziny i jest obecnie jedną z ponad 327.000 osób z 51-milionowej populacji kraju, która została przebadana na koronawirusa w Korei Południowej od czasu, gdy w kraju potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania 21 stycznia.

Stany Zjednoczone, które potwierdziły swój pierwszy przypadek tego samego dnia, cierpią z powodu wielotygodniowego spóźnionego rozpoczęcia pozyskiwania zestawów testowych.

Od 11 marca w Korei Południowej obserwuje się ogólny spadek liczby nowych przypadków koronawirusa, w niektórych dniach notuje się zaledwie 74-76 każdego dnia – jest to wyraźna różnica w porównaniu ze szczytem zachorowań, czyli 909 zdiagnozowanych przypadków z dnia 29 lutego.

Stany Zjednoczone są jednym z wielu krajów, które poszły w ślady Korei Południowej, zaczynając instalować centra testowe dla zmotoryzowanych [drive-thru] w aptekach sieci CVS, ale powolna instalacja ma miejsce w czasie paniki narodowej, a ponad 80 milionów Amerykanów jest już uziemionych.

Oto, czego możemy się nauczyć od Korei Południowej.

 

Wczesne testowanie, wykrywanie, zapobieganie

 


Wiadomość, że Chiny zgłosiły swój pierwszy przypadek koronawirusa, była wystarczającym powodem dla liderów Korei Południowej i personelu medycznego, aby przygotować się na najgorsze.

„Szybkie działanie było najważniejszą decyzją Korei Południowej” – powiedział Hwang Seung-Sik, profesor w Seoul National University Graduate School of Public Health.

Na początku lutego zatwierdzono pierwszy test. Aktywna współpraca między urzędnikami administracji centralnej i regionalnej oraz personelem medycznym odbyła się, zanim zaczęła narastać liczba przypadków zachorowań, umożliwiając tym samym obecną zdolność Korei Południowej do testowania 20.000 osób dziennie w 633 lokalizacjach, w tym w centrach samochodowych, a nawet w budkach telefonicznych.

Wspólny wysiłek rozpoczął się zaledwie 11 dni po tym, jak „Pacjent 31”, członek tajnej grupy religijnej zwanej Kościołem Shincheonji, doprowadził do wybuchu infekcji w Daegu, dużym mieście oddalonym o około 270 km na południowy wschód od Seulu.

Wczesne testy oznaczały wczesne wykrycie infekcji w Korei Południowej, gdzie relatywnie większa część pacjentów nie wykazywała żadnych objawów lub miała bardzo łagodne, według Hwanga.

Korea Południowa przetestowała 140.000 osób na obecność koronawirusa Covid-19. Śmiertelność z powodu COVID-19 poniżej 1%

„Wśród członków kościoła Shincheonji było wielu 20- i 30-latków, którzy zostali zarażeni. Wielu z nich mogło nawet nie wiedzieć, że przenoszą wirusa i dosyć szybko dobrzeli, jednocześnie cicho zarażając osoby wokół nich” – powiedział Hwang. „Wczesne testy sprawiły, że Korea nie osiągnęła punktu krytycznego.”

W ramach systemu opieki zdrowotnej w Korei Południowej, testowanie kosztuje 134 dolarów amerykańskich gdy ktoś chce wykonać taki test na własną rękę. Ale mając skierowanie od lekarza lub w przypadku osób, które nawiązały kontakt z zarażoną osobą, badanie jest bezpłatne. Nawet nieudokumentowani cudzoziemcy [nielegalni emigranci] są zachęcani do poddania się testom i ze względu na swój status nie będą narażeni na zagrożenia.


Rozbudowane śledzenie i mapowanie

 


Południowokoreańscy przywódcy zwiększyli skuteczność w przypadku już i tak przytłoczonych szpitali poprzez cyfrowe monitorowanie pacjentów niskiego ryzyka poddawanych kwarantannie, a także uważne obserwowanie odwiedzających podróżnych, którzy muszą wprowadzić swoje objawy do aplikacji.

Strony takie jak Corona Map  generują w czasie rzeczywistym aktualizacje o tym, gdzie przebywają obecni pacjenci i informują proaktywnych Koreańczyków skupionych na własnej ochronie.

To, że ludzie są skłonni zrzec się praw do prywatności i zezwolić na publikację poufnych informacji, podkreśla gotowość do zapewnienia nadzoru państwowego w imię bezpieczeństwa publicznego, powiedział profesor Ju Youngkee, który uczy dziennikarstwa w zakresie zdrowia i danych na Uniwersytecie Hallym.

Według ankiety przeprowadzonej w zeszłym miesiącu przez Graduate School of Public Health w Seulu, 78,5 procent respondentów zgodziło się poświęcić ochronę swoich praw do prywatności, aby zapobiec epidemii krajowej.

 

Olewanie rozporządzeń o trzymaniu odstępu

 

Odmowa ze strony niektórych Brytyjczyków do zastosowania się względem rządowych zaleceń o dystansowaniu społecznym w Wielkiej Brytanii spowodowała zamknięcie tysięcy pubów, kawiarni i restauracji w zeszłym tygodniu, pozostawiając wielu właścicieli z rozważeniami o zwolnieniach i zamknięciu interesu na dobre.

 

Jednak w Korei Południowej ponaglenia/komunikaty od rządu nie są dostarczane w formie blokad. Osobom dojeżdżającym do pracy, czekającym na peronach i w wagonach metra,  ogłoszenia są odtwarzane w różnych językach, w tym w języku angielskim i chińskim. Kobiecy głos wymienia takie wskazówki, jak „blokowanie” ust podczas kaszlu.

Transmisje są jedną z wielu aktualizacji od czasu wybuchu Bliskowschodniego zespołu oddechowego w 2015 roku – polegnięcia systemu południowokoreańskiego, gdy zachorowało 186 osób i kosztowało to życie 38 osób, co stanowi najwyższą liczbę poza Bliskim Wschodem.

Ludzie czekają przed apteką w południowym Seulu, aby kupić cotygodniowe racje dwóch masek

Ludzie czekają przed apteką w południowym Seulu, aby kupić cotygodniowe racje dwóch masek

Ludzie czekają przed apteką w południowym Seulu, aby kupić cotygodniowe racje dwóch masek.

Teraz butelki do dezynfekcji rąk do użytku publicznego są umieszczane przed prawie każdym wejściem i windą. A spośród 1.000 osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez Narodowy Uniwersytet w Seulu, 97,6 procent odpowiedziało, że przynajmniej raz na jakiś czas noszą maskę, gdy są na zewnątrz, z czego 63,6 procent twierdzi, że zawsze ją nosi.

„Noszenie samych masek lub monitorowanie samego siebie nie jest niezawodna dla ludzi w Korei, ale uważa się, że udział w tych praktykach w skali społecznej ma wpływ”, powiedział Michael Hurt, który wykłada teorię kultury na Korea National University of the Arts.

„Oznacza to, że twoje indywidualne wybory mogą nie przynieść natychmiastowej korzyści tobie jako jednostce, ale przyniosą korzyść dla stada – to nie zadziała, chyba że wszyscy wezmą udział w tej grze.”

Ostrożna nadzieja


Pomimo pozornie szybkiego wykaraskania się z koronawirusa, Korea Południowa może dopiero wkraczać w początkowe etapy, które według ekspertów są daleką drogą.

Według koreańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorobom około 80 procent przypadków COVID-19 można zaklasyfikować jako masowe infekcje. Centrum telefoniczne w południowo-zachodnim Seulu było w tym miesiącu w centrum lokalnej epidemii, w czasie której wystąpiło ponad 156 infekcji. Około 90 przypadków zostało przypisanych do klasy Zumba.

„Chociaż liczba zgłaszanych przypadków maleje, może to być iluzja powrotu do normalności” – powiedział Hwang. „Wszyscy 210.000 członków kościoła Shincheonji zostało przetestowanych, co może tłumaczyć spadek, który obserwujemy, ale lokalne klastry infekcji pojawiają się każdego dnia w kościołach, szpitalach i innych przyziemnych miejscach.”

Korea Południowa rozpoczęła już nowe testy wszystkich przybyszów z Europy, zgodnie z lokalnymi doniesieniami prasowymi, przygotowując się do „drugiej fali” importowanych klastrów zachorowań. Nawet ci, którzy uzyskają wynik negatywny, muszą poddać się kwarantannie przez 14 dni.

„Postępujemy z ostrożną nadzieją” – powiedział Hwang.

Źródło: This is how South Korea flattened its coronavirus curve

Zobacz na: Dlaczego tak wielu pacjentów z koronawirusem zmarło we Włoszech?
We Włoszech 99% osób, które zmarły na koronawirusa, miało inną chorobę
Nawet połowa testów na koronowirusa może być fałszywie pozytywna [Chiny]
SARS-CoV-2: strach kontra suche dane z krajów OECD
Covid 19 – wiele pytań, brak jasnych odpowiedzi – dr Tom Jefferson i dr Paul Offit
Epidemiolog Neil Ferguson drastycznie obniża prognozę śmiertelności z powodu COVID-19

%d bloggers like this: