Moderna cię szpieguje

20 listopad 2023

Moderna cię szpieguje

Nowe dokumenty ujawniają próby kontrolowania debaty na temat szczepionek

 

Zwycięski powrót Novaka Djokovica na tegoroczny turniej tenisa US Open został okrzyknięty triumfem “ponadczasowego” sportowca. Jego “wielkość”, jak donosi The Guardian, “została zdefiniowana przez jego zdolność do podnoszenia się po trudnych porażkach silniejszym niż wcześniej”. Ale dla farmaceutycznego giganta koncernu Moderna był to cios.

“Djokovic koronowany na antyszczepionkowego bohatera po zwycięstwie w US Open”, brzmiał tytuł wewnętrznego raportu. Dalej czytamy: “Optyka Djokovica, którego sprzeciw wobec szczepionek uniemożliwił mu udział w US Open 2022, powrót i wygranie zawodów sponsorowanych przez Modernę wzmacnia antyszczepionkowe twierdzenia, że szczepionki – i nakazy – są niepotrzebne”.

W raporcie oceniono doniesienia dotyczące Djokovica jako “wysokiego ryzyka”, zauważając, że “przeciwnicy szczepionek świętują” mistrza tenisa, a niektórzy w mediach społecznościowych “kpiąco wskazują, że Moderna jest sponsorem US Open”. Inne ostrzeżenia, wyprodukowane przez partnerstwo łączące dyrektorów marketingu z byłymi analitykami FBI i Secret Service, również przytaczały obawy dotyczące zysków przemysłu farmaceutycznego jako źródła dezinformacji.

Daleko od wiralowego oszustwa, wiele treści oznaczonych przez Modernę jako „dezinformacja” i rzekome zagrożenie dla zdrowia publicznego nie była niczym takim, lecz była uzasadnioną dyskusją na tematy związane ze szczepionkami. Jednak raporty koncernu Moderna dotyczące dezinformacji, o których informujemy tutaj po raz pierwszy, ujawniają, co firma farmaceutyczna jest gotowa zrobić, aby kształtować dyskusje publiczną wokół swojego markowego produktu. A nawet wpływać na kształtowanie polityki.

Moderna trafiła na problemy związane z bezpieczeństwem mRNA [2017]

Moderna niewiarygodnie dobrze poradziła sobie w czasie pandemii. Z raczkującej firmy biotechnologicznej stała się powszechnie znaną marką, tworząc jedną z najbardziej znanych szczepionek podczas epidemii. Szczepionka [eksperymentalna terapia genowa] na bazie technologii mRNA na Covid-19 katapultowała firmę do wyceny 100 miliardów dolarów i stworzyła pięciu nowych miliarderów, w tym dyrektora generalnego Stéphane’a Bancela, jej prezesa Noubara Afeyana, współzałożyciela Roberta Langera, prezesa Stephena Hoge’a i Timothy’ego Springera, profesora Harvard Medical School i wczesnego inwestora.

Jednak wraz ze spadkiem popytu na szczepionki, nieuchronnie zmniejszyły się również zyski firmy. W tym roku jej jedyny nadający się do sprzedaży produkt leży nieużywany, a firma odnotowała ogromne straty. Moderna została również zmuszona do uiszczenia opłat licencyjnych na rzecz Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych [NIAID], amerykańskiej agencji rządowej, która pomogła w przeprowadzeniu podstawowych badań, które leżą u podstaw technologii szczepionek mRNA. W rezultacie w styczniu Bancel ogłosił podwyżkę cen do 130 dolarów za dawkę, znacznie wyższą niż 15-26 dolarów w przypadku amerykańskich kontraktów federalnych, według Wall Street Journal. “Spodziewamy się 90% redukcji popytu” – powiedział Bancel, gdy poproszono go o obronę tej decyzji. “Jak widać, tracimy korzyści skali”.

W obliczu spadających zysków Moderna rozpoczęła nową, krzykliwą kampanię marketingową, w której dziecko goni czerwony sznurek, który przekształca się we wstążkę, a narrator wyjaśnia, że jest to nić mRNA, która może odblokować lekarstwa na wszystkie rodzaje chorób. Najnowsza reklama telewizyjna firmy przedstawia szczepionkę na koronawirusa jako symbol zdrowego stylu życia. Przy fajnej muzyce narrator mówi: “uczyń szczepienie przeciwko Covid-19 częścią swojej rutyny zdrowotnej: Potraktuj swoje ciało szczepionką z kolcami [Spikevax that body] “.

Najważniejszą rzeczą dla Moderny jest to, aby ludzie nadal się szczepili. Reklamy są tego częścią. Ale ważniejsze jest agresywne odpieranie wszelkich dominujących narracji antyszczepionkowych i angażowanie się tam, gdzie to możliwe, we wszelkie dyskusje na temat polityki szczepień. W tym miejscu pojawia się dział ds. dezinformacji Moderna.

Za kulisami, marketingowe ramię firmy współpracuje z byłymi funkcjonariuszami organów ścigania i urzędnikami zdrowia publicznego w celu monitorowania i wpływania na politykę dotyczącą szczepionek. Kluczem do tego jest finansowana przez przemysł farmaceutyczny organizacja pozarządowa o nazwie Public Good Projects. Zgodnie z dokumentami, które widzieliśmy, Public Good Projects [PGP] ściśle współpracuje z platformami mediów społecznościowych, agencjami rządowymi i serwisami informacyjnymi, aby stawić czoła “pierwotnej przyczynie niechęci do szczepionek” poprzez szybką identyfikację i “eliminację dezinformacji”. Sieć 45.000 pracowników służby zdrowia otrzymuje punkty [wątki] do dyskusji “i porady, jak reagować, gdy dezinformacja na temat szczepionek trafia do głównego nurtu, zgodnie z e-mailem od Moderny.

77 Brygada: brytyjska wojna informacyjna prowadzona przeciwko własnemu narodowi

Ramie Moderny ds. dezinformacji prowadzi walkę w dyskusji publicznej, która szaleje od początku pandemii, mająca na celu załatwienie wszystkiego, co mogłoby podważyć politykę związaną z Covid-19, w tym lockdowny i wysiłki mające na celu zachęcenie do masowych szczepień. Dokumenty te dają nowy wgląd na proces, który przez ostatnie trzy lata burzył debaty słowne.

Dzięki PGP Moderna monitoruje szeroką gamę głównych rynków zbytu, a także niekonwencjonalnych, takich jak społeczność graczy online Steam i Medium. W międzyczasie Moderna zachowuje również Talkwalker, który wykorzystuje sztuczną inteligencję “Blue Silk” do monitorowania rozmów związanych ze szczepionkami na 150 milionach stron internetowych w prawie 200 krajach. Dyskusje dotyczące kwestii “konkurencji”, w tym dyskusje na temat Pfizera, są oflagowane, podobnie jak wahania dotyczące szczepionek.

Ich zespół monitorujący obejmuje globalny dział wywiadowczy firmy Moderna, który jest prowadzony przez Nikki Rutman, która spędziła prawie 20 lat jako analityk w Federalnym Biurze Śledczym. Rutman pracowała w biurze FBI w Bostonie podczas działań związanych z COVID-19, znanych jako “Operacja Warp Speed”, w ramach której FBI przeprowadzało cotygodniowe spotkania dotyczące cyberbezpieczeństwa z Moderną z siedzibą w Bostonie. Jest jedną z wielu byłych funkcjonariuszy organów ścigania pracujących obecnie dla producenta szczepionek. Zaangażowanie byłych organów ścigania odzwierciedla szerszy trend w przestrzeni dezinformacji, ponieważ Departament Bezpieczeństwa Krajowego [Department of Homeland Security – DHS] i FBI w coraz większym stopniu opierają się na platformach mediów społecznościowych w celu kształtowania decyzji dotyczących treści jako kwestii bezpieczeństwa narodowego.

Raporty wydawane przez departament, które są rozpowszechniane wśród pracowników, zawierają oznaczone kolorami ostrzeżenia o powadze różnych narracji antyszczepionkowych. Alerty wysokiego i średniego poziomu zawierają wyjaśnienia dotyczące źródła wiadomości i ich znaczenia, a następnie listę “narracji niskiego ryzyka, które monitorujemy“, które “obecnie nie uzasadniają żadnych działań“. Jeśli i kiedy potrzebna będzie reakcja, “nasz zespół powiadomi odpowiednich interesariuszy o zaleceniach”.

Według jednego z raportów, które widzieliśmy, Musk jest uważany za “wysokie ryzyko“. W szczególności film Muska, który wyśmiewał media i urzędników państwowych, którzy twierdzili, że szczepionka Covid-19 jest “w 100% skuteczna” przeciwko wirusowi. Raport nie zidentyfikował żadnych fałszywych stwierdzeń, ale ostrzegł, że jego wideo podkreśliło fakt, że “oszustwo ze strony organów służby zdrowia i dostawców opieki zdrowotnej podczas pandemii” i „położyło podwaliny pod zasianie nieufności do wiarygodnych źródeł na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek”.

Przepis na zwiększenie popytu i zainteresowania szczepionkami przeciw grypie – dr Glen Nowak

Innym głośnym krytykiem Wielkiej Farmacji, o którym mowa w raporcie Moderny, jest Russell Brand. We wrześniu został on oznaczony, ponieważ niektórzy w mediach społecznościowych podejrzewają, że był celem ataków ze względu na swoje “antyszczepionkowe przekonania”.

W raporcie znalazło się wideo, w którym Brand potępia zyski farmaceutyczne i twierdzi, że Moderna i Pfizer zarobiły “1000 dolarów zysku co sekundę” na pandemii. Twierdzenie to zostało włączone do ostrzeżenia o “wysokim ryzyku”, które ostrzega, że poglądy Branda są “rozpowszechniane w przestrzeniach antyszczepionkowych, gdzie jest on postrzegany jako głosiciel prawdy i zagrożenie dla autorytetu”. Moderna zauważa ponadto, że Brand otrzymał wsparcie od “głośnych” postaci, takich jak Elon Musk i Tucker Carlson.

Żaden z raportów, które widzieliśmy, nie podejmuje próby zakwestionowania przedstawionych twierdzeń. Twierdzenia te są raczej automatycznie uznawane za “dezinformację”, jeśli zachęcają do wahania się przed szczepionką. Zwróciliśmy się do Moderny z prośbą o komentarz, ale nie odpowiedzieli.

“To, co często odbywa się pod hasłem walki z dezinformacją, w tym przypadku jest niczym innym jak korporacyjnym public relations, próbującym skierować narrację publiczną w kierunku korzystnym dla interesów korporacji” – powiedział Aaron Kheriaty, bioetyk i współpracownik Centrum Etyki i Polityki Publicznej. “Czy ktoś naprawdę chce żyć w reżimie, w którym jego kanał w mediach społecznościowych jest zasadniczo nadzorowany przez rząd lub międzynarodowe interesy korporacyjne, które mogą czerpać zyski, wpływając na opinię w tych kwestiach?”.

W tym miejscu granica między PR a lobbingiem zaciera się dla Moderny. To bardzo dobrze, że firma zbiera informacje i próbuje wysłać pozytywny komunikat. Zupełnie czym innym jest jednak wykorzystywanie tych informacji do bardziej problematycznych celów. Szczególnie interesujące w tym względzie jest PGP – firma będąca sercem działu dezinformacji Moderny.

PGP, finansowana z darowizny w wysokości 1.275.000 dolarów od Organizacji Biotechnologii i Innowacji [Biotechnology and Innovation Organization], lobbystów reprezentujących firmy Pfizer i Moderna, utrzymuje bliskie powiązania z rządem i mediami. Moderna po raz pierwszy ściśle współpracowała z PGP przy programie “Stronger” w latach 2021-22, w ramach którego identyfikowała dezinformacje i kształtowała decyzje dotyczące treści w mediach społecznościowych. PGP była szczególnie dobrze przygotowana do pomocy w tym zakresie, ponieważ miała dostęp backdoorów danych Twittera, znanych jako “firehose”, i pomogła Twitterowi sformułować politykę wypowiedzi związaną z pandemią.

Cenzura: Współpraca Facebooka, Twittera i Google

Dzięki wewnętrznym e-mailom z Twittera odkryliśmy, że zespół PGP ds. raportowania dezinformacji często kontaktował się z Toddem O’Boylem, lobbystą Twittera, i wysyłał mu okresowe arkusze Excela z kontami do wzmocnienia lub ocenzurowania. Ich intencją, jak dowiedzieliśmy się z wymienianych e-maili, było nie tylko zwalczanie dezinformacji, ale także wpływanie na treść i ton debaty publicznej. Podczas gdy PGP zidentyfikowało pewne oczywiste fałsze, takie jak twierdzenia, że szczepionki zawierały mikroczipy lub zostały celowo opracowane w celu zabicia pacjentów, wiele tweetów oznaczonych jako dezinformacja było po prostu krytycznych wobec paszportów szczepionkowych i innych polityk mających na celu wymuszenie szczepień.

Nancy Mace o cenzurze na Twitterze podczas COVID-19

Relacje te mogły rozszerzyć się na przestrzeń egzekwowania prawa. W ubiegłym roku Vijaya Gadde, pełniąca wówczas funkcję głównego radcy prawnego Twittera, doradzała grupie zadaniowej Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego ds. zwalczania dezinformacji na temat zaufanych organizacji weryfikujących fakty. W e-mailu do swoich kolegów, o którym informujemy tutaj po raz pierwszy, Gadde zaleciła, aby rząd spotkał się z PGP w celu rozszyfrowania kwestii związanych z mową Covid-19.

Public Good Projects

Zespół ds. wywiadu korporacyjnego i marketingu firmy Moderna ponownie ściśle współpracował z PGP w tym roku, starając się kształtować dyskusję na temat szczepionek w sytuacji, gdy ich popularność spada. Partnerstwo rozszerzyło się ponownie w październiku o oficjalny program szkoleniowy, opracowany przez Modernę i PGP, wraz z American Board of Internal Medicine [Amerykańska Rada Chorób Wewnętrznych], aby pomóc pracownikom służby zdrowia zidentyfikować dezinformację medyczną. Kurs online o nazwie “Infodemic Training Program” stanowi oficjalne partnerstwo między biofarmą a światem organizacji pozarządowych. Jednak żadna z ostatnich prac PGP z firmą Moderna nie została ujawniona na jej stronie internetowej ani w Infodemic Training Program. PGP nie odpowiedziała na prośby o komentarz.

W miarę jak pandemia słabnie, Moderna, jeśli w ogóle, zwiększa swoją operację nadzoru, żywo interesując się wszystkim, co dotyczy polityki mającej na celu wymuszenie szczepień. W szczególności firma uważnie śledzi wybranych urzędników i niedawno uchwalone przepisy w Arkansas i Teksasie, które ograniczyły obowiązek szczepień.

“Politycy próbujący zakazać nakazy związane z COVID-19 – lub przynajmniej twierdzący, że to robią – sygnalizują rosnący opór wobec środków łagodzących skutki COVID-19″, czytamy w jednym z alertów Moderna. Biorąc pod uwagę to, że firma unikała publicznego komentowania debaty na temat nakazów, jest to rewelacja.

Postawa ta znajduje potwierdzenie w raporcie z 5 października, w którym oznaczono wiadomość Elona Muska na X, która rozwija sprzeciw miliardera wobec nakazów. Musk wyraził oburzenie “żądaniem, aby ludzie *musieli* przyjmować szczepionkę i wiele dawek przypominających”, dodając, że dopóki sądy nie uchyliły nakazy dla pracodawców wydane przez Bidena, “SpaceX i wiele innych firm byłoby zmuszonych zwolnić każdego, kto odmówiłby zaszczepienia się”.

W raporcie zauważono: “Musk ma jedną z największych platform na świecie – dosłownie i w przenośni. Coraz częściej wykorzystuje tę platformę do wywyższania przeciwników szczepionek i teoretyków spiskowych”.

Obalacze obaleni: Kto weryfikuje weryfikatorów faktów?
Weryfikowanie weryfikatorów faktów – Historia Snopes według Daily Mail

Jednak pomimo rosnącego sprzeciwu wobec cenzury w mediach społecznościowych, sieć organizacji non-profit zajmujących się weryfikowaniem faktów rozrosła się w tempie przemysłowym, zapewniając nieprzejrzyste możliwości dla prywatnych i publicznych interesów, aby przejąć subtelną kontrolę nad dyskursem publicznym. Takie wyrafinowanie w łączeniu komunikatów dotyczących zdrowia publicznego i reklam korporacyjnych powinno niepokoić każdego, kto interesuje się tym, jak rząd kontroluje wolność słowa.

“To interesujące spojrzenie na branżę dezinformacji, na to, co faktycznie robi” – powiedział Kheriaty, bioetyk. “Chodzi o kontrolowanie narracji, kontrolowanie przepływu informacji, kontrolowanie tego, jak ludzie myślą o polityce publicznej, takiej jak nakazy dotyczące szczepionek, i jak ludzie myślą o konkretnym produkcie, z którego korporacja czerpie zyski” – dodał. “To głęboko niepokojące”.

Źródło: Moderna is spying on you

 

Zobacz na: Teoria myślenia narracyjnego
Potęga narracji w podejmowaniu decyzji
Śledzenie ruchu antyszczepionkowego – Project Vector

Za co facebook może Cię zbanować? Za cytowanie rządowej instytucji.
Wojskowe korzenie Facebooka – Whitney Webb
Project Veritas, Jen Gennai z Google i Maszynowe Uczenie Sprawiedliwości
GSK otrzymała dane z GOOGLE o swoich klientach. W jakim celu?
Nowa mapa pokazuje, że przeciwnicy szczepionek zyskują w walce o serca i umysły na Facebooku