77 Brygada: brytyjska wojna informacyjna prowadzona przeciwko własnemu narodowi

77 Brygada - generał Nick Carter

W środę 22 kwietnia, podczas codziennej transmisji z konferencji prasowej przedstawicieli rządu brytyjskiego dotyczących koronawirusa, szef armii brytyjskiej, generał Nick Carter, chwalił się:

„Jesteśmy zaangażowani w działania rządowego zespołu ds. szybkiego reagowania, a nasza 77. Brygada pomaga tłumić plotki pochodzące z dezinformacji, ale także przeciwdziałać dezinformacji. Zaangażowanych jest od trzech do czterech tysięcy naszych ludzi, przy czym około dwadzieścia tysięcy jest dostępnych przez cały czas w wysokiej gotowości.”

Aby zrozumieć konsekwencje tego oświadczenia, musimy wrócić do 2018 r., kiedy Nick Carter wygłosił przemówienie w Royal United Services Institute.

„W naszej 77. Brygadzie” – powiedział – „… mamy  trochę niezwykłych talentów, jeśli chodzi o media społecznościowe, scenografię i poezję arabską. Tego rodzaju umiejętności, na które nie jesteśmy sobie w stanie pozwolić w zwykłych jednostkach, ale są one sposobem na dostarczenie zdolności w znacznie bardziej twórczy sposób, niż moglibyśmy to zrobić w przeszłości.”

[mailpoet_form id=”2″]

 

77 Brygada

 

Wcześniej znana jako „Grupa Wspierająca Bezpieczeństwo”, 77. Brygada powstała w 2015 r. jako część programu „Armia 2020”. Grupa Wspierająca Bezpieczeństwo została utworzona po połączeniu Grupy ds. Operacji Medialnych, 15 Grupy ds. Operacji Psychologicznych, Zespołu ds. Budowania Potencjału Bezpieczeństwa oraz Grupy ds. Stabilizacji i Wsparcia Wojskowego.

77 Brygada

77 Brygada została opisana na stronie internetowej jako cechująca się „informacją i zasięgiem”. Ale co to znaczy? Generał Carter ponownie oświadcza:

Musimy jednak nadal doskonalić naszą zdolność do walki na tym nowym polu bitewnym i myślę, że ważne jest, aby opierać się na doskonałym fundamencie, który stworzyliśmy dla Wojny Informacyjnej za pośrednictwem naszej 77. Brygady, co daje nam teraz możliwość brania udziału w wojnie narracyjnej na poziomie taktycznym.

 

Wojna Informacyjna – Rafał Brzeski
Jak wymóżdżać – krótki kurs propagandy – Rafał Brzeski

Właśnie w tym kontekście należy rozumieć słowa Cartera z transmisji konferencji prasowej na żywo w zeszłym tygodniu. Generał Nick Carter przyznał, że brytyjskie wojsko prowadzi wojnę z częścią swojej populacji.

 

Szybka reakcja

 

Carter wspomniał o współpracy z „Jednostką ds. Szybkiego Reagowania [Rapid Response Unit]”. Założona w kwietniu 2018 roku i znana również jako „jednostka od fałszywych informacji”, Jednostka ds. Szybkiego Reagowania otrzymała początkowe sześciomiesięczne finansowanie. Zgromadziła „zespół analityków, naukowców ds. danych oraz mediów i ekspertów ds. technologii cyfrowych” uzbrojonych w najnowocześniejsze oprogramowanie, aby „pracować przez całą dobę, monitorując najświeższe wiadomości online i dyskusje w mediach społecznościowych”.

Film Wojna, której nie widać – John Pilger

Według szefa Jednostki ds. Szybkiego Reagowania Alexa Aikena:

„Całodobowy nadzór przez jednostkę wykazał kilka niepokojących historii podczas pilotażu, od ataku bronią chemiczną w Syrii po opowieści krajowe związane z NHS i przestępczością.

Na przykład po nalotach w Syrii jednostka stwierdziła, że ​​wiele fałszywych narracji z alternatywnych źródeł wiadomości zyskuje popularność w Internecie. Te „alternatywne wiadomości” są stronnicze i opierają się raczej na sensacji niż na faktach, które wzbudzą zainteresowanie czytelników.

Ze względu na sposób działania algorytmów wyszukiwarek, kiedy ludzie szukali informacji o nalotach, te niewiarygodne źródła pojawiały się nad oficjalnymi informacjami rządu Wielkiej Brytanii. W rzeczywistości na pierwszych 15 stronach wyników Google nie pojawiły się żadne informacje rządowe. Wiemy, że wyszukiwanie jest doskonałym wskaźnikiem intencji. Może odzwierciedlać stronniczość w informacjach otrzymanych z innych źródeł.

Dlatego jednostka zapewniła osobom wyszukującym takie zwroty, które wskazywały na stronniczość – na przykład „fałszywa flaga” – faktyczne informacje na temat reakcji Wielkiej Brytanii. Jednostka ds. Szybkiego Reagowania poprawiła ranking wyszukiwania, i wyszła z poniżej 200 na numer 1 w ciągu kilku godzin.”

Jednostka ds. Szybkiego Reagowania otrzymała stałe finansowanie w lutym 2019 r.

Trzy miesiące po powołaniu Jednostki ds. Szybkiego Reagowania, Theresa May uczestniczyła w szczycie G7 w Quebecu w Kanadzie.

Tam ogłosiła ustanowienie nowego “mechanizmu szybkiego reagowania”, zgodnie z propozycją Wielkiej Brytanii dotyczącą „nowego, bardziej sformalizowanego podejścia do przeciwdziałania zagranicznej ingerencji w G7” na spotkaniu ministra spraw zagranicznych G7 w poprzednim miesiącu.

Umowa stanowi „mocny sygnał, że ingerencja Rosji i innych obcych państw nie będzie tolerowana” – powiedziała.

Mechanizm szybkiego reagowania” – kontynuowała – „będzie wspierać zapobiegawczą i ochronną współpracę między krajami G7, a także reakcje po [konkretnym] wydarzeniu”, w tym:

  • skoordynowane przypisywanie wrogiej działalności
  • wspólnej pracy w celu zapewnienia spójnej narracji i reakcji

Szybka Reakcja rządu brytyjskiego polega zatem na zawarciu międzynarodowego porozumienia w sprawie wspólnej narracji (za pośrednictwem „mechanizmu”), a następnie zainicjowaniu wojny informacyjnej z własnymi obywatelami, aby upewnić się, że narracja jest chroniona w mediach (za pośrednictwem „jednostki”).

 

Fuzja/Zespolenie

 

Podczas wystąpienia Nicka Cartera w Royal United Services Institute (RUSI) w 2018 r., wyjaśnił on rolę prasy głównego nurtu w „zorganizowaniu dobrze poinformowanej debaty publicznej”. Mówił o „wojnie politycznej” jako wojnie z użyciem innych środków i powiedział, że wygrana tej wojny wymaga zastosowania podejścia „zespolonego”.

Nawiązuje tutaj do doktryny fuzji, która została zapoczątkowana podczas rządów Teresy May w ramach przeglądu potencjału bezpieczeństwa narodowego w 2015 roku.

„Wiele potencjałów, które mogą przyczynić się do bezpieczeństwa narodowego, istnieją poza tradycyjnymi biurami ds. bezpieczeństwa narodowego, dlatego potrzebujemy silniejszych partnerstw między rządami oraz z sektorami prywatnymi i innymi”. Str. 10, pkt. 3,  The Fusion Doctrine, National Security  Capability Review

Nic więc dziwnego, że Jednostka ds. Szybkiego Reagowania nie tylko współpracuje z 77 Brygadą Wojskową, ale prowadzi w ‘obalaniu fałszywych narracji’ w ramach działań tej jednostki… [która też] obejmuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (DCMS), siedziby premiera GB i innych instytucji.”

  

Narracja o koronawirusie

 

Generał Nick Carter powiedział, że 77. Brygada pod jego dowództwem „pomaga tłumić plotki pochodzące z dezinformacji, ale także przeciwdziałać dezinformacji”.

Jakie dezinformacje pomaga tłumić 77. brygada? Ile „dezinformacji” pochodzi przede wszystkim z 77. Brygady?

Część zadań 77. Brygady to:

„Monitorowanie i ocena środowiska informacyjnego w granicach lub obszarze operacyjnym”.

Nie tylko „przeciwdziałają” dezinformacji, ale także śledzą media społecznościowe, analizując, w jaki sposób rozprzestrzenia się dezinformacja, w tym ich własna; mapując Internet i sieci osób udostępniających treści między sobą.

Do tego mają tysiące osób na służbie, i dziesiątki tysięcy w rezerwie, nie tylko w 77. Brygadzie bezpośrednio, ale poprzez instytucje rządowe i trzeci sektor.

Źródło: The British Military Information War Waged On Their Own Population

 

Zobacz na: Inicjatywa na rzecz Godnych Zaufania Wiadomości [Trusted News Initiative] ogłasza plany zwalczania szkodliwych dezinformacji związanych z koronawirusem.
Fraza „teoria spiskowa” – broń w walce informacyjnej rozpowszechniona przez CIA po 1967 roku
Tak wygląda sterowanie umysłami… w imię demokracji
10 czołowych astroturferów – Sharyl Attkisson

 

 

The British Military Information War Waged On Their Own Population