EarthViewer CIA był w zasadzie prototypem dla Google Earth

30 grudnia 2015

 

Zanim zaczęliśmy używać Google Earth i Google Maps, aby znaleźć naszą drogę do celu, CIA używała podobnych narzędzi do misji szpiegowskich w Iraku.

EarthViewer CIA był w zasadzie prototypem dla Google Earth

Obrazy z EarthViewer, Pine Valley, Kalifornia, około 2004 r.

 

Najwcześniejsza wersja oprogramowania CIA do zdjęć satelitarnych, zwana EarthViewer, została wynaleziona na przełomie tysiąclecia. Począwszy od wczesnych lat 2000, CIA używała tego oprogramowania do lokalizowania ruchu w irackich magazynach lub obozach, ponieważ pokazywał zmiany topografii w czasie.

EarthViewer CIA był w zasadzie prototypem dla Google Earth

 

Toni Hiley, dyrektor wykonawczy Muzeum CIA, mówi Tech Insiderowi, że EarthViewer wyglądał całkiem inaczej niż współczesny Google Earth, ale oprogramowanie położyło podwaliny pod niego.

“Ta technologia rozpoczęła się w naszym świecie z powodów operacyjnych, ale później przeszła do sektora prywatnego, aby przynieść korzyści ludzkości” – mówi.

Od końca lat 90. CIA prowadzi własną firmę z kapitałem wysokiego ryzyka o nazwie In-Q-Tel. Inwestowała ona we wszelkiego rodzaju start-upy z Doliny Krzemowej, w tym w to, co ostatecznie stało się Google Earth.

Firma Keyhole, zajmująca się tworzeniem oprogramowania, zbudowała prototyp cyfrowej mapy w 2001 roku, ale In-Q-Tel przejęła ją i zaczęła wpłacać do niej pieniądze dwa lata później.

Następnie CIA ściśle współpracowała z innymi organizacjami wywiadowczymi, aby ulepszyć EarthViewer i uczynić obrazy 3D bardziej realistycznymi.

Korzystając z oprogramowania do obrazów satelitarnych, wojsko amerykańskie mogło w latach dwutysięcznych  identyfikować cele, planować trasy i badać ruchy wojsk irackich w tamtym czasie.

Obrazy EarthViewer, które pokazują zmiany w irackim zakładzie produkcyjnym na przestrzeni czasu.

Obrazy EarthViewer, które pokazują zmiany w irackim zakładzie produkcyjnym na przestrzeni czasu.

 

Stacje telewizyjne również licencjonowały wersję beta EarthViewer’a do relacji z wojny w Iraku. CNN i Fox News wyświetlały obrazy z powietrza w rogu ekranu, przelatując nad Bagdadem i symulując dramatyczne zbliżenia do poziomu ulicy.

EarthViewer wkrótce przykuł uwagę Google, które kupiło go i zmieniło nazwę w 2004 roku. Po kolejnych inwestycjach, oprogramowanie stało się w końcu Google Earth. Funkcje z Google Earth zostały później zintegrowane z Google Maps, jak Street View.

Bez pomocy finansowej CIA nie byłoby tego oprogramowania, które znamy dzisiaj, mówi Hiley.

Źródło: The CIA’s EarthViewer was basically the original Google Earth

Zobacz na: William Binney: Celem NSA jest całkowita kontrola populacji
Edward Snowden: rządowe szpiegostwo zaszło za daleko
Wojskowe korzenie Facebooka – Whitney Webb
Google wyłączyło internet w Japonii… przez pomyłkę
Google w 2009 wpisało na czarną listę cały internet
Film Odrażająca Granica [Creepy Line]
Wywiad: Zach Vorhies – Informator z Google – Del Bigtree

%d bloggers like this: