Google wyłączyło internet w Japonii… przez pomyłkę

28 kwiecień 2017

Błąd spowodował przerwy w dostawie Internetu dla około połowy kraju. Google przypadkowo wyłączyło Internet w Japonii w ostatni piątek. Klienci największych dostawców usług internetowych w kraju nie byli w stanie połączyć się z siecią przez kilka godzin.

Wielka wpadka Google’a miała miejsce po tym jak firma namieszała z Border Gateway Protocol (zwany także BGP), błąd konfiguracji powodował wysłanie fałszywych prefiksów peer do Verizon. To z kolei spowodowało, że dostawcy Internetu, tacy jak NTT Communications i KDDI Corp. Zostali pozostawieni bez połączenia z Internetem, z czego szczęściarze doświadczyli “tylko” strasznie powolnego połączenia. Problem dotknął usługę internetową o nazwie OCN od NTT, która jest używana przez prawie 7,7 mln użytkowników domowych i 480.000 firm jest największą w Japonii.

Google wyłączyło internet w Japonii… przez pomyłkę

 

Google: Przepraszamy, już naprawione!

 

Google przyznało się do błędu w oświadczeniu wydanym dla japońskich mediów, wyjaśniając, że poprawiło złą konfigurację w ciągu zaledwie 8 minut. Przerwa w działaniu trwała jednak kilka godzin, skutki zaczęto odczuwać 25 sierpnia o 12:22 czasu lokalnego. O około 15:50 tego samego czasu, kilka firm nadal zgłaszało problemy z połączeniem internetowym, w tym firma brokerska Rakuten Securities.

Ustawiliśmy błędne informacje dla sieci i w rezultacie pojawiły się problemy. Zmieniliśmy informacje na prawidłowe w ciągu ośmiu minut. Przepraszamy za spowodowanie niedogodności i niepokojów” – powiedział rzecznik firmy.

Nie trzeba dodawać, że awaria dotknęła kilka większych firm i usług, w tym gigantów handlu online, aplikację pchlego targu Mercari i aplikację komunikacyjną Line. Firma East Japan Railway, Resona Bank, Kinki Osaka Bank i inne również doświadczyły problemów z Internetem.

Tak jak się spodziewano, sprawa nie ułożyła się dobrze z władzami Japonii, z lokalnym Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Komunikacji, władze zapowiedziały dochodzenie.

“Google przypadkowo stał się dostawcą tranzytu dla JasTel, ustawiając do Verizon. Ponieważ Verizon wybrałby tę ścieżkę do JasTel, wysłałby ruch dla tej sieci w kierunku Google. Tak stało się nie tylko w przypadku JasTela, ale także tysięcy innych sieci” – mówią śledczy.

Źródło: Google Shuts Down the Internet in Japan… by Mistake

 

Zobacz na: Film Odrażająca Granica [Creepy Line]
Google w 2009 wpisało na czarną listę cały internet
Zachary Vorhies: Informator Google o „Maszynowym Uczeniu Sprawiedliwości”
Wywiad: Zach Vorhies – Informator z Google – Del Bigtree
Za co facebook może Cię zbanować? Za cytowanie rządowej instytucji.
Cenzura: Współpraca Facebooka, Twittera i Google
Edward Snowden: rządowe szpiegostwo zaszło za daleko
Życie w Chinach, państwie totalnej inwigilacji obywatela [WSJ, 2017]

 

%d bloggers like this: