Google w 2009 wpisało na czarną listę cały internet

31 styczeń 2009

Google w 2009 wpisało na czarną listę cały internet

Błąd powoduje, że najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka klasyfikuje wszystkie strony internetowe jako niebezpieczne.

Google umieściło dziś internet na czarnej liście po tym, jak błąd spowodował, że każda strona na stronach wyników wyszukiwarki została oznaczona jako potencjalnie szkodliwa i niebezpieczna.

Google w 2009 wpisało na czarną listę cały internet

Problem dotyczył stron internetowych na całej planecie i trwał przez około 40 minut, zanim inżynierowie byli w stanie go naprawić.

Błąd miał miejsce w detektorze złośliwego oprogramowania Google’a, który jest zaprojektowany, tak aby powstrzymać użytkowników Internetu od odwiedzania witryn, co do których Google wierzy, że mogą zainstalować złośliwe oprogramowanie, gdy użytkownicy je przeglądają. Google obwiniło o tę sytuację “błąd ludzki”, gdy inżynier próbował dodać jeden adres internetowy do listy tych uznanych za podejrzane, i omyłkowo dodał wszystkie adresy stron.

Google napisało na w swoim oficjalnym blogu, że:

“Okresowo dokonujemy aktualizacji tej listy i otrzymaliśmy jedną taką aktualizację do wydania na stronie dziś rano. Niestety (i tu jest błąd ludzki), adres URL ‘/’ został omyłkowo wpisany jako wartość do pliku i ‘/’ rozszerza się na wszystkie adresy URL. Na szczęście, nasz zespół ds. niezawodności witryny na wezwanie znalazł problem szybko i odkręcił tę pomyłkę.”

Incydent miał miejsce około 14.40.

Oprócz utraconych przychodów z reklam – które jeden ekspert szacuje na 2-3 miliony dolarów (£ 1.4-2m) – incydent jest żenujący dla najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie, znanej z niezawodności.

Użytkownicy na całym świecie byli zaskoczeni, ponieważ wszystkie wyszukiwania spotkały się z ostrzeżeniem: “Ta strona może uszkodzić twój komputer”.

Rzecznik Google powiedział: “Wiele osób zostało obudzonych w Kalifornii, gdy problem się pojawił. Najwyraźniej Google oznaczało każdą stronę jako złośliwe oprogramowanie.”

Płatne wyniki wyszukiwania Google wydawały się nie być dotknięte tym problemem.

Źródło: Google blacklists entire internet

 

Zobacz na: Film Odrażająca Granica [Creepy Line]
Zachary Vorhies: Informator Google o „Maszynowym Uczeniu Sprawiedliwości”
Wywiad: Zach Vorhies – Informator z Google – Del Bigtree
Za co facebook może Cię zbanować? Za cytowanie rządowej instytucji.
Cenzura: Współpraca Facebooka, Twittera i Google
Edward Snowden: rządowe szpiegostwo zaszło za daleko
Życie w Chinach, państwie totalnej inwigilacji obywatela [WSJ, 2017]

%d bloggers like this: