Pakistańscy polityczni “awanturnicy” zagrożeni blokadą biometrycznych dokumentów tożsamości i kont bankowych.

22 sierpień 2022

Pakistańscy polityczni awanturnicy zagrożeni blokadą biometrycznych dokumentów tożsamości i kont bankowych

Minister Spraw Wewnętrznych Pakistanu ostrzegł, że zwolennicy niedawno obalonego premiera Imrana Khana i jego partii Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI), których zachowanie można uznać za awanturnictwo lub molestowanie, będą mieli zablokowane biometryczne dowody tożsamości i w związku z tym nie będą mogli obsługiwać swoich kont bankowych, donosi The Nation.

Sytuacja polityczna od tego czasu uległa pogorszeniu, a duże grupy zwolenników Khana grożą “przejęciem władzy”, donosi BBC. Tymczasem National Database and Registration Authority (NADRA) współpracuje ze wszystkimi partiami politycznymi, aby zapewnić sobie ich pomoc w dotarciu do większej liczby osób, które zarejestrują się w celu uzyskania biometrycznego narodowego dokumentu tożsamości – skomputeryzowanego krajowego dowodu tożsamości (CNIC). Szczególny nacisk kładzie się na utrzymanie listy wyborczej.

 

Groźba zablokowania paszportów dysydentów poprzez ustawodawstwo dotyczące swobody przemieszczania się

 

Newsweek z Pakistanu doniósł, że minister spraw wewnętrznych Rana Sanaullah Khan stwierdził również, że osoby mogą mieć zablokowane paszporty, a nawet zostać aresztowane, po tym jak zostaną znalezione za pośrednictwem pakistańskiego systemu identyfikacyjnego, wykorzystując ustawodawstwo dotyczące swobody przemieszczania się, aby upewnić się że ofiary nie targną się na swoje życie.

Minister odpalił również akcje na Twitterze, wzywając ludzi do przechwytywania i przekazywania identyfikowalnych nagrań wideo z każdego rodzaju awanturnictwa  wśród zwolenników partii PTI do Federalnej Agencji Śledczej, do działu Cyberprzestępczości.

Wzywa ludzi do składania identyfikowalnych nagrań wideo, zwłaszcza jeśli członkowie rządzącej Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej-Nawaz (PML-N) są ofiarami prześladowań.

Zablokowanie skomputeryzowanego krajowego dowodu tożsamości (CNIC) byłoby wysoce szkodliwe. Biometryczny identyfikator służy do uzyskania dostępu do usług i kont bankowych oraz rejestracji kart SIM. Aby zobowiązać NADRA do zablokowania konta identyfikacyjnego, należałoby wszcząć postępowanie policyjne, a następnie sądowe. Osoba fizyczna musiałaby udać się do sądu, aby następnie upoważnić NADRA do usunięcia blokady. Orzecznictwo wykazało, że NADRA nie może samodzielnie zablokować lub odblokować karty.

Newsweek i The Nation uważają, że oświadczenia zostały złożone po tym, jak minister planowania Ahsan Iqbal i jego rodzina byli nękani w restauracji na stacji benzynowej przy autostradzie.

Zwolennicy Imrana Khana i jego partii skandują hasła pod adresem urzędników PML-N, takie jak “skorumpowani i złodzieje”.

Zachowanie uznane za awanturnictwo nie ogranicza się do Pakistanu. Nowy premier Shahbaz Sharif był obkrzykiwany w Madynie w Arabii Saudyjskiej przez pakistańskich pielgrzymów w kwietniu, donosi Gulf Today, co doprowadziło do aresztowań za naruszenie przepisów i świętości meczetu.

Po tym jak minister spraw wewnętrznych złożył te oświadczenia, były premier Imran Khan został oskarżony o terroryzm, jak donosi BBC, po tym jak potępił policję i sądownictwo w publicznym wystąpieniu 20 sierpnia. Władze uznały jego wypowiedź za groźbę wobec niektórych urzędników.

Zwolennicy Khana licznie gromadzą się wokół jego domu i przysięgają, że “przejmą władzę”, jeśli Khan zostanie aresztowany. Stacje telewizyjne otrzymały zakaz nadawania jego przemówień. 21 sierpnia Khan wygłosił kolejne przemówienie, w którym skrytykował zakaz. Później jeszcze bardziej potępił to, co uznał za blokowanie przez władze YouTube w połowie jego wiecu tego dnia.

 

NADRA współpracuje z wszystkimi partiami, by dotrzeć do grup marginalizowanych

 

W ostatnich tygodniach NADRA współpracowała z wieloma partiami politycznymi, aby uzyskać ich pomoc w dotarciu do zmarginalizowanych grup, które nie zgłosiły się do rejestracji w celu uzyskania krajowego dokumentu tożsamości, CNIC, donosi Associated Press of Pakistan (APP).

Według APP w Pakistanie są zarejestrowane 152 partie polityczne. Przewodniczący NADRA Tariq Malik napisał do szefów wszystkich partii i rozpoczął spotkania z przedstawicielami, wraz z przedstawicielami Komisji Wyborczej. Omówiono osiągnięcia NADRA.

Tariq Malik poprosił w swoich listach do liderów partii o podzielenie się swoimi doświadczeniami i rekomendacjami, w jaki sposób baza danych NADRA może być efektywnie wykorzystana do wzmocnienia list wyborczych i innych projektów e-rządzenia.

Wielu było zaskoczonych, gdy w lipcu partia PTI Khana przejęła kontrolę nad kluczowym zgromadzeniem prowincjonalnym, jak podaje BBC. PML-N spodziewała się łatwego zwycięstwa. Zwycięstwo jest postrzegane jako wskaźnik siły poparcia dla Khana i tego, co może się stać, jeśli dojdzie do przedterminowych wyborów, do czego on sam wzywał.

Malik poinformował uczestników o procesie przygotowywania list wyborczych przez Komisję Wyborczą oraz o krokach podjętych w celu zapewnienia przejrzystości i bezbłędności. “Takie cele można osiągnąć jedynie poprzez integracyjną rejestrację obywateli przy aktywnym wsparciu wszystkich politycznych interesariuszy” – stwierdza APP, najwyraźniej parafrazując przewodniczącego.

NADRA będzie spotykać się kolejno ze wszystkimi partiami politycznymi. W dotychczasowych sesjach przedstawiciele partii przedstawili sugestie dotyczące poprawy rejestracji kobiet i innych marginalizowanych grup, takich jak transgenderowi wyborcy.

Instytucja od Dowodów Tożsamości zobowiązuje się do wysłania większej ilości mobilnych jednostek rejestracyjnych.

Źródło: Pakistani political ‘hecklers’ threatened with blocked biometric ID, bank accounts

 

Zobacz na: Faszystowska Ameryka, w 10 prostych krokach – Naomi Wolf
USA: Biuro do walki z dezinformacją Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego
Część 1: Jak Bill Gates zmonopolizował globalne zdrowie
Część 2: Plan Billa Gatesa na zaszczepienie całego świata
Część 3: Bill Gates i siatka kontroli populacji.
Część 4: Poznaj Billa Gatesa – Eugenika, Transhumanizm

William Binney: Celem NSA jest całkowita kontrola populacji
Edward Snowden: rządowe szpiegostwo zaszło za daleko

%d bloggers like this: