Samo rozprzestrzeniające się szczepionki do walki z pandemią

Jeśli taki produkt będzie wprowadzony na rynek, to trochę głupio będzie drwić z tak zwanych “przychodnia party, market party, ospa party, kościół party, autobus party, szpital party, itp., itd.

„Zakażenia szpitalne związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych stanowią poważny problem wszystkich szpitali, nawet w krajach o najwyższych standardach opieki zdrowotnej. Dotyczą od 5 do 10 proc. osób leczonych szpitalnie. Zakładając, że w polskich szpitalach ulega zakażeniom tylko 5% pacjentów to i tak daje to około 400 tysięcy osób.” – Brudne ręce lekarzy i pielęgniarek. Zakażają nas w szpitalach, 17.05.2018 http://www.medonet.pl/zdrowie,zakazenia-w-szpitalach-powaznym-problemem–raport-nik,artykul,1725333.html

Samo rozprzestrzeniające się szczepionki

 

Naukowcy twierdzą, że “samo rozpowszechniające się szczepionki” mogłyby powstrzymać koronawirusy przechodzące ze zwierząt na ludzi – ale istnieją obawy przed szkodliwymi niezamierzonymi konsekwencjami. Niezwykła propozycja mogłaby być opłacalnym sposobem na powstrzymanie śmiertelnych patogenów przeskakujących ze zwierzęcych rezerwuarów, infekując populacje ludzkie. Istnieją jednak obawy, że genetycznie modyfikowane wirusy mogą ewoluować w mutacje, które uczynią je szkodliwymi dla ludzi i dzikiej przyrody.

W artykule naukowym zatytułowanym “Self-disseminating vaccines to suppress zoonoses”, opublikowanym w czasopiśmie Nature, naukowcy argumentowali, że “postępy w inżynierii genetycznej stwarzają obecnie możliwość przezwyciężenia wyzwań poprzez zastosowanie samo rozpowszechniających się szczepionek, zdolnych do przenoszenia się z jednego osobnika na drugiego.”

Samo rozprzestrzeniające się szczepionki do walki z pandemią

Samo rozprzestrzeniające się szczepionki

 

„Epidemia SARS-CoV-2 jest jednym z najnowszych dowodów na to, że nasze obecne podejście do pojawiających się odzwierzęcych chorób zakaźnych jest nieskuteczne. SARS, MERS, Ebola, Nipah i szereg zakażeń arenowirusami sporadycznie przenoszą się na populacje ludzkie i często udaje się je opanować jedynie w wyniku ich słabego przenoszenia się na żywicieli ludzkich, w połączeniu z intensywnymi wysiłkami na rzecz kontroli zdrowia publicznego we wczesnych stadiach pojawiającej się epidemii. Obecnie jest bardziej niż kiedykolwiek oczywiste, że potrzebujemy lepszego i bardziej proaktywnego podejścia. Jedną z możliwości jest wyeliminowanie zagrożenia rozprzestrzeniania się choroby zanim ona wystąpi przy użyciu szczepionek zdolnych do autonomicznego rozprzestrzeniania się w rezerwuarach dzikich zwierząt. Obecnie jesteśmy gotowi do rozpoczęcia prac nad samo rozprzestrzeniającymi się szczepionkami przeciwko szerokiej gamie ludzkich patogenów, ale nadal pozostają ważne decyzje dotyczące tego, w jaki sposób można je jak najskuteczniej zaprojektować i wykorzystać do zwalczania patogenów o wysokim ryzyku rozprzestrzeniania się i/lub pojawienia się. W niniejszej publikacji omówiono podstawową teorię epidemiologiczną określającą wykonalność i przydatność szczepionek samo rozpowszechniających się. Następnie nakreślamy plan pokonania pozostałych wyzwań technicznych: identyfikacji patogenów wysokiego ryzyka przed ich pojawieniem się, optymalizacji projektu szczepionki z uwzględnieniem ewolucji, zachowań i epidemiologii oraz minimalizacji ryzyka niezamierzonych konsekwencji.” – Źródło: Nature Ecology & Evolution volume 4, pages 1168–1173 (2020); Self-disseminating vaccines to suppress zoonoses https://www.nature.com/articles/s41559-020-1254-y

James J. Bull i Scott L. Nuismer z wydziału nauk biologicznych na Uniwersytecie Idaho argumentowali, że “jest teraz bardziej oczywiste niż kiedykolwiek, że potrzebujemy lepszego i bardziej proaktywnego podejścia” do powstrzymania epidemii koronawirusów.

Nauka kontra Natura. Kto wygra? – Forrest Maready
Dr Robert Redfield: Koronawirus uciekł z laboratorium w Wuhan
Długa historia przypadkowych ucieczek laboratoryjnych potencjalnie pandemicznych patogenów jest ignorowana w reportażach na temat COVID-19 – Sam Husseini

 

Nakreślają oni metodę “wykorzystania szczepionek zdolnych do autonomicznego rozprzestrzeniania się poprzez rezerwuary dzikich zwierząt” w celu wyeliminowania potencjalnie szkodliwej choroby z populacji ludzkich.

Naukowcy przyznają jednak, że wirus używany do przenoszenia szczepionki może ewoluować z powrotem do swojego pierwotnego szkodliwego stanu i w ten sposób powodować “niezamierzone” konsekwencje.

Badacze stwierdzili: “Dodatkowym problemem stojącym przed atenuowanymi szczepionkami transmisyjnymi jest możliwość ewolucji patogenu przywracającej go do jego dzikiego typu i stanu patogennego”.

Dodali, że “trwała replikacja i transmisja” samo rozprzestrzeniającej się szczepionki “stwarza znaczne możliwości ewolucji”, gdzie zmutowana szczepionka mogłaby krążyć i powodować choroby.

Naukowcy wskazują na ucieczkę i krążenie żywej szczepionki przeciwko polio [OPV] jako przykład negatywnej niezamierzonej konsekwencji stosowania tej metody.

Sabin vs. Salk – doustna vs. domięśniowa szczepionka przeciw polio
Śmiertelne zagrożenia ze strony przemysłu szczepionkowego – Andrea Rock, CNN Money [DPT & Polio]

Naukowcy są “przygotowani do rozpoczęcia prac nad samo rozprzestrzeniającymi się szczepionkami, które będą mogły być wykorzystane do zwalczania szerokiej gamy ludzkich patogenów” u zwierząt.

Metoda ta jest również badana przez dr Michaela Jarvisa, profesora nadzwyczajnego w Plymoth w dziedzinie wirusologii. Kieruje on wysiłkami, aby najpierw zaszczepić rezerwuary zwierzęce, zapewniając, że epidemia nigdy nie dotrze do populacji ludzkiej.

Dr Michael Jarvis powiedział Daily Telegraphy, że: “W przypadku wirusa Eboli, gdy dostanie się on do populacji ludzkiej, to od tego momentu będzie napędzany przez przenoszenie się z człowieka na człowieka. W przypadku szczepionki rozprzestrzeniającej się, koń już uciekł”.

Dodał również: “Używamy zdolności szczepionki do rozprzestrzeniania się wśród populacji, aby uzyskać wystarczająco wysokie pokrycie w populacji zwierząt, aby zapobiec przeniesieniu się patogennego wirusa do populacji ludzkiej.”

Naukowcy twierdzą, że jest to opłacalny sposób, aby umożliwić szczepionce “naturalne” rozprzestrzenianie się na całym świecie bez potrzeby produkowania miliardów dawek szczepionki do dystrybucji w postaci zastrzyków z fiolek.

Koncepcja polega na opracowaniu “łagodnego wirusa”, dodanie materiału genetycznego patogenu koronawirusa i zainfekowanie dużych populacji rezerwuarowych.

Aby zmusić genetycznie zmodyfikowanego wirusa do “samo rozprzestrzeniania się” naukowcy muszą najpierw bezpośrednio zaszczepić małą populację.

Ta mała populacja będzie następnie rozprzestrzeniać wirusa drogą powietrzną.

Jednak proces wytwarzania wirusa w celu rozprzestrzeniania [patogenu] szczepionki chroniącej ludzkie zdrowie można łatwo zniekształcić w celu opracowania takiego, który stworzy śmiertelny ludzki wirus szybko rozprzestrzeniający się na całym świecie.

W przeszłości rozważano już takie uzbrojenie techniki “samo rozprzestrzeniającej się” szczepionki i prawdopodobnie je opracowano.

W czasach apartheidu południowoafrykańscy naukowcy opracowali szczepionkę wywołującą bezpłodność, która miała być wymierzona w określone populacje.

Te złowrogie badania nosiły kryptonim Projekt Coast.

Komisja Prawdy i Pojednania RPA po apartheidzie została poinformowana przez naukowców stojących za badaniami, że projekt był zgodny z linią Światowej Organizacji Zdrowia, aby kontrolować globalny przyrost populacyjny.

Źródło: Coronavirus cure: Scientists plan bizarre ‘self-spreading vaccine’ to fight pandemic

 

Zobacz na: Przegląd omawiający rozsiewanie wektorów wirusowych
Dlaczego trucie ludzi i zwierząt jest opłacalne – Uzasadnienie trucia przemysłowego – Jim West
Szczepienie Przeciwko Ciąży – Cud czy zagrożenie? Judith Richter
Kenijscy lekarze znajdują hormon hCG w szczepionce przeciw tężcowi.
Memorandum Fredericka Jaffe [1969]
Poronienie jako efekt szczepienia przeciw grypie – nigdy nie szczep kobiety w ciąży!
Wywiad z dr Judy Mikovits o retrowirusach i ksenotransplantacji

 

„Współczesna działalność człowieka, napędzana rozwojem gospodarczym, głęboko zmienia nasze relacje z mikroorganizmami. Uważa się, że ta zmieniona interakcja z mikrobami jest główną siłą napędową zwiększonego tempa pojawiania się chorób zakaźnych u zwierząt. Mnogość ostatnich epidemii chorób zakaźnych, w tym wirusowej choroby Ebola i Blisko Wschodniego Zespołu Oddechowego [MERS], podkreśla potrzebę opracowania nowych, innowacyjnych narzędzi do zwalczania tych pojawiających się chorób. [Samo] rozprzestrzeniające się szczepionki są jednym z takich nowatorskich sposobów potencjalnego przerwania przenoszenia [zoonotycznego] tych patogenów ze zwierząt na ludzi.”Expert Rev Vaccines. 2016;15(1):31-9; Self-disseminating vaccines for emerging infectious diseases