Sabin vs. Salk – doustna vs. domięśniowa szczepionka przeciw polio

Poniższy materiał to wywiad dr Jonasem Salkiem z 6 lipca 1977 roku.

 

Prezenterka: Wracając do połowy lat 50., dr Jonas Salk, wynalazł zabitą, podawaną domięśniowo szczepionkę przeciw polio. Na początku była stosowana na szeroką skalę, jednak teraz w wielu przypadkach została zastąpiona przez żywą szczepionkę Sabina. Kanada, Finlandia i Szwecja są jedynymi krajami, w których nadal stosuje się szczepionkę Salka. Dr John Tyson rozmawiał z dr Jonasem Salkiem w Winnipeg. To jedyny wywiad, na przeprowadzenie którego dr Salk się zgodził na terenie Kanady.

 

Doustna vs. domięśniowa szczepionka przeciw polio

 

Dr Jonas Salk - doustna vs. domięśniowa szczepionka przeciw polio

Dr Jonas Salk: Muszę powiedzieć, że Kanadyjczycy jak również Szwedzi i Finowie, ich rozsądek i upór, pomimo przytłaczających nacisków, który może wywodzić się z tego co mógłbym nazwać dogmatyzmem wiary. Wierzą, że szczepionka z żywym wirusem jest koniecznością, jest lepsza niż szczepionka z zabitym wirusem. I ta wiara rozwinęła się, ponieważ był czas kiedy istniały tylko szczepionki z żywym wirusem.

Dwoma lub trzema głównymi przykładami są szczepionki na ospę prawdziwą, wściekliznę, w przypadku terapii metodą Pasteura oraz szczepionka na żółtą febrę. Do lat 40. nie opracowano żadnej skutecznej szczepionki z zabitym wirusem i dlatego też wierzono, że jej stworzenie nie będzie nigdy możliwe.

Kiedy byłem studentem medycyny, ok. 40 lat temu, powiedziano mi, że można dokonać szczepienia przeciwko tężcowi za pomocą toksoidów, toksyn tych bakterii poddawanych obróbce chemicznej, ale nie przeciwko, nie można poddać człowieka szczepieniu przeciwko chorobie wirusowej za pomocą szczepionki z zabitym wirusem.

Cóż, to było paradoksalne i sprowokowało mnie, kilka  lat później, do tego, by rozpocząć badania nad grypą, a w dalszej kolejności nad polio. By wrócić do pytania dotyczącego polio, mogę Panu teraz powiedzieć, że jedynymi krajami na świecie, które rozwiązały całkowicie problem z polio, są te które stosowały szczepionki z zabitym wirusem. Wśród nich znajduje się Szwecja , Finlandia i Holandia, przypuszczam, że Kanada.

Obecnie wyszło na jaw w Stanach Zjednoczonych, że od 1961 w Stanach Zjednoczonych i wcześniej w innych krajach, stosowanie szczepionki na polio z żywym wirusem wywołuje samą chorobę.

 

Dr John Tyson - doustna vs. domięśniowa szczepionka przeciw polio

Dr John Tyson: Myślę, że w Stanach Zjednoczonych zgłoszono dwieście lub więcej takich przypadków.

Dr Jonas Salk: Nie do końca tak dużo. Zgłoszono 140 lub coś koło tej liczby, ale prawdopodobnie liczba ta wynosi, tak jak Pan powiedział, dwieście lub więcej, ze względu na problemy ze zgłaszaniem. Teraz powinienem Panu powiedzieć, że producenci szczepionek w Stanach Zjednoczonych, którzy produkują szczepionkę z zabitym wirusem, kiedy dostali szansę wyprodukowania dużej ilości tej szczepionki, która stała się bardziej popularna zostali wyrzuceni z tego biznesu, ponieważ odmówili podjęcia się czegoś, w co sami nie wierzyli, w takim sensie, że wiedzieli o danych, pokazujących, od samego początku, że szczepionka z żywym wirusem wywoływała polio.

Jednakże, z powodu, który dla mnie samego jest trudny do pojęcia, ponieważ obrałem taką drogę zbadania podejścia do szczepionki na polio z zabitym wirusem, ze względu na to, że uważałem, że nie należy podejmować ryzyka stosowania szczepionki na polio z żywym wirusem przeciwko chorobie, która może mieć tak potworne skutki. Jeśli nie moglibyśmy udowodnić, że szczepionka z zabitym wirusem mogłaby być skuteczna, to czy powinniśmy w ogóle rozważać alternatywę w postaci tego badania?

Podejmując decyzję na samym początku i zdobywając wskazówki, które pokazywały, że to może zadziałać, powiedziałem wtedy o próbie określenia tego czy szczepienie przeciwko polio jest zgodne z prawami natury czy nie. I próbowałem przekonać się czy potwierdzi to nauka, a jedynym sposobem na to by to określić, jest przeprowadzenie eksperymentów ilościowych.

Odkryłem, że jest to możliwe, by szczepionka z martwym wirusem działała. Było również możliwe to, żeby sprawić, że nie będzie działała. Pracowałbym, gdybyś zrobił to co nakazała ci zrobić natura, mianowicie, zastosować nieżywy wirus w tej szczepionce, podać niezbędną liczbę dawek zależną od siły działania, a w tych okolicznościach wyniki były wysoce satysfakcjonujące.

Dr John Tyson: Ale czy to nie przez polityczne naciski w Stanach Zjednoczonych, że inni byli w stanie wyjaśnić swój przypadek i usunąć szczepionkę z zabitym wirusem z rynku i zastąpić ją pokryta kostką cukru, to była  dobra praca ludzi z Madison Avenue, czyż nie?

Dr Jonas Salk: W rzeczy samej. Historia, która nareszcie ujrzy światło dzienne będzie fascynująca. Nie będę się w to teraz zagłębiał, ale przeżyłem to, widziałem i ujawniono mi to co  właśnie Pan zasugerował, że był to ogromny wysiłek ludzi od public relations, pomimo dostępności w tamtym czasie dowodów na to, że szczepionka z zabitym wirusem robi wszystko to czemu zaprzeczali i całkowicie pozytywnym stwierdzeniom, że szczepionka z żywym wirusem może być podawana bez wystąpienia ryzyka paraliżu.

Stwierdzenie to było dokonane przez American Medical Association. Było to na czerwcowym spotkaniu w 1961 roku, w czasie kiedy wszyscy z nas wiedzieli, że pojawiają się tego typu przypadki w krajach, w których użyto tej szczepionki.

Rzeczą, która jest trochę rozczarowująca jest patrzenie na ciągłe powtarzanie twierdzeń, że szczepionka z żywym wirusem może zostać podana bez zastrzyków z dawek przypominających, a szczepionka z zabitym wirusem wymaga zrobienia zastrzyków z dawek przypominających. To bzdura. Nie potrzebujesz już zastrzyków z dawek przypominających w przypadku jednej i nie potrzebujesz ich w przypadku drugiej.

 

Zobacz na: Historia poliomyelitis – dr Suzanne Humphries
Śmiertelne zagrożenia ze strony przemysłu szczepionkowego – Andrea Rock, CNN Money [DPT & Polio]
Zastrzyki i usuwanie migdałków a Prowokowanie Polio
SV40 – rakotwórczy wirus w szczepionkach przeciw polio!
W USA rejestruje się mniej niż 1% NOPów – Harvard Pilgrim Health Care

 

Sabin vs Salk – doustna vs domięśniowa szczepionka przeciw polio – napisy PL