Koronawirus nie jest podobny do grypy – dr Scott Gottlieb

Koronawirus nie jest podobny do grypy - dr Scott Gottlieb

– Scott, porozmawiajmy o Twoim artykule gościnnym w The Wall Street Journal, który porusza i rozwija kwestię, którą podniosłeś na naszej antenie w zeszły piątek, kiedy CDC zmieniło zalecenia odnośnie odległości, w jakiej mogą od siebie przebywać dzieci w szkołach z około 1,8 m na 90 centymetrów.

Wielu z nas zachodziło w głowę, w jaki sposób wcześniej wyliczono tę odległość, i co się zmieniło w kontekście nauki, że teraz zaleca się inną odległość. Czy do tej pory czyniliśmy źle siadając dzieci w odległości około 2 metrów od siebie, czy po prostu takie podejście jest politycznie wygodniejsze? Jak Ci się wydaje, co o tym mamy sądzić my, konsumenci?

„Większa odległość jest zawsze lepsza, jeśli chodzi o zarażenie. Ale dyrektywa dotycząca 1.8 metra dystansu mogła być najbardziej kosztownym środkiem zalecanym przez CDC, który był w dużej mierze przestrzegany w ciągu ostatniego roku. Jaka więc wiedza naukowa posłużyła do jej sformułowania – i co ważniejsze, do podtrzymania zalecenia?

Nikt nie wie na pewno. Większość zgadza się, że wytyczna wywodzi się z przekonania, że Covid rozprzestrzenia się głównie przez kropelki z dróg oddechowych, podobnie jak grypa. Stare badania sugerują, że jest mało prawdopodobne, aby większe kropelki z dróg oddechowych przemieszczały się dalej niż na odległość 1.8 metra, a zatem bliski kontakt z zakażoną osobą jest głównym sposobem narażenia. Badania te nie były rozstrzygające, ale według większości relacji stanowiły podstawę wstępnych zaleceń dotyczących Covid. Nowsze badania pokazują, że nowy koronawirus może również rozprzestrzeniać się poprzez unoszące się w powietrzu cząsteczki, znane jako aerozole, zwłaszcza w pomieszczeniach.” Where’s the Science Behind CDC’s 6-Foot Social-Distance Decree? https://www.wsj.com/articles/wheres-the-science-behind-cdcs-6-foot-social-distance-decree-11616358952

 

Dr Scott Gottlieb: Na najwyższym szczeblu administracji, gdy zaczęto implementować rozwiązania w celu przeciwdziałania koronawirusowi, posługiwaliśmy się modelem grypy. To było rozsądne podejście, wtedy jeszcze niewiele wiedzieliśmy o tym koronawirusie, więc przyjęliśmy założenie, że będzie on się zachowywał podobnie do grypy. Wirus ten jednak pokazał, że nie jest podobny do grypy co spowodowało, że niektóre jego istotne aspektu przeszacowaliśmy, a niektórych nie doceniliśmy.

Ale to nie jest pytanie o to, czy się pomyliliśmy, ponieważ w niektórych kwestiach istotnie tak właśnie było, raczej ważne jest to, czy szybko wyciągnęliśmy wnioski i przystosowaliśmy nasze zalecenia. Odpowiedź brzmi: nie.

Ponieważ przyjęliśmy za model grypę, przeceniliśmy rolę powierzchni jako źródła zakażeń, przeceniliśmy korzyści z zachowywania dystansu, ponieważ grypa przenosi się głównie drogą kropelkową, a kropelki pokonują dystans maksymalnie do około 2 metrów.

Rola fizykochemii kropelek oddechowych w ograniczaniu i promowaniu transmisji przenoszonej drogą powietrzną

Transmisja poprzez kropelki vs transmisja poprzez aerozole – dr John Campbell
Aerozole vs krople w przenoszeniu wirusa – dr Jordan Peccia

 

 

Koronawirus nie jest podobny do grypy

 

Nie doceniliśmy roli jakości powietrza oraz stosowanych maseczek, ponieważ nie przyłożyliśmy wystarczającej wagi do faktu, że wirus przenosi się poprzez aerozole, tak więc jednocześnie przeceniliśmy jak i nie doceniliśmy charakteru tego wirusa, nie wyciągaliśmy dobrych wniosków, za późno zmieniliśmy zalecenia.

Cząsteczki dymu e-papierosowego mają rozmiar 1.06 do 2.46 mikrona [1]. Natomiast 97% wydalanych przez człowieka aerozoli ma rozmiar poniżej 1 mikrona [2].
[1] Sci Rep. 2020 Dec 10;10(1):21707.
[2] BMC Pulm Med. 2012 Mar 21;12:11. – Wydychany aerozol i maski na twarz

Jedną z pozytywnych cech funkcjonowania CDC jest to, że agencja jest w stanie szybko i sprawnie wydawać rekomendacje. Instytucja ta jest jednocześnie zobligowana do implementowania polityki pozwalającej w razie potrzeby zrewidować proponowane zalecenia i tego w tym przypadku właśnie zabrakło.

Inne kwestia jest taka, że gdy CDC publikuje rekomendacje, materiał dowodowy na ich poparcie nie zawsze jest bardzo bogaty, zawsze mamy od czynienia z różnymi poziomami niepewności. Kiedy CDC nie posiada wystarczająco konkluzywnych dowodów w przypadku danej rekomendacji, to oczekujemy, że powinna w takim przypadku być bardziej transparentna tak, abyśmy mogli sami ocenić, na ile będziemy się tej rekomendacji trzymać. Jednak nic takiego nie ma miejsca i uważam, że powinni być do tego zobligowani.

– Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie miałam z czymś takim do czynienia, z sytuacją, kiedy CDC służy niejako za dupochron dla każdej organizacji w kraju. Żaden polityk nie odważy się opowiedzieć za jedną ze stron, by nie wyobcować 40-50 proc. wyborców, Tak więc politycy unikają podejmowania decyzji, szkoły i zakłady pracy stawiane są w sytuacji, gdzie jedynym wyjściem jest mówienie, że stosują się do zaleceń CDC. Te zalecania to niezmiernie istotny element polityki publicznej, do tego dochodzi jeszcze nauka oraz polityka, to wszystko zlewa się razem. Nigdy wcześniej CDC nie musiało zmierzyć się z tak skomplikowanym problemem. Ale teraz właśnie potrzebujemy ich najbardziej.

Dr Scott Gottlieb: Zalecanie CDC zawsze miały duże znaczenie, kierują się nimi lokalne dystrykty, zakłady pracy, mnóstwo ludzi powołuje się na te zalecenia. Obecne rekomendacje mają znacznie większy wpływ na gospodarkę, niż polityka rządu, ale nie mamy żadnych audytów, żadnych wymogów odnośnie komisji nadzorujących. Potrzeba nam większej transparentności odnośnie procesu formułowania tych zaleceń.

 

Zobacz na: Lockdown jest ponad 10 razy bardziej śmiertelny niż sama pandemia
Geneza idei zamykania kraju [Lockdown] sięga 2006 roku – Jeffrey A. Tucker [American Institute for Economic Research]
Dlaczego maski na twarz nie działają: przegląd dr Johna Hardie dla dentystów [18 października 2016]
Maseczki nie działają: Przegląd literatury naukowej w kontekście zasadności polityki społecznej wobec COVID-19 – dr Denis Rancourt
Plusy i minusy środków zaradczych przeciw pandemii grypy – dr Thomas Inglesby, prof. Jennifer Nuzzo, prof. Tara O’Toole i prof. Donald Henderson [listopad 2006]

Leczenie chorób wirusowych: czy prawdę ukrywano przez dziesięciolecia? – dr Lee D. Merritt
Transkrypt konferencji lekarzy z pierwszej linii kowidowej walki [lipiec 2020]
Pielęgniarka z epicentrum. Rozmowa z Erin Marie Olszewski.

Koronawirus nie jest podobny do grypy – dr Scott Gottlieb [napisy PL]

 

 

 

 

JEDEN WIELKI POWÓD, DLA KTÓREGO MASKI NIE MOGĄ POMAGAĆ

Jak wiriony koronawirusa widza nasze maski

%d bloggers like this: