8 prognoz dla świata na rok 2030 – Światowe Forum Ekonomiczne

12 listopad 2016

Źródło: 8 predictions for the world in 2030, WEF

-Prywatna własność zniknie. Nic swojego nie będziesz posiadać. I wszyscy będą szczęśliwi. Wszystko, czego będziesz potrzebować, wynajmiesz. Dostawa zostanie zrealizowana za pomocą drona.
-Stany Zjednoczone nie będą już wiodącą super potęgą. Dominować będzie garstka krajów. Śmierć w oczekiwaniu na dawcę narządów stanie się historią.  Transplantacja odejdzie w niepamięć.  Narządy będą drukowane na drukarkach 3D.
-Będziesz jadł znacznie mniej mięsa. Stanie się raczej przysmakiem zamiast podstawą naszej diety. Z korzyścią dla naszego zdrowia i środowiska.
-Miliard osób będzie zmuszonych zmienić miejsce zamieszkania z powodu zmian klimatu.  Koniecznością stanie się wprowadzenie lepszych rozwiązań  w zakresie przyjmowania i integracji imigrantów.
-Prawo do emisji CO2 będzie obciążone opłatami. Cena węgla będzie regulowana globalnie. Pozwoli to na całkowite odejście od paliw kopalnych.
-Ludzkość będzie się szykowała do podróży na Marsa. Naukowcy opracują metody utrzymywania człowieka w zdrowiu w przestrzeni kosmicznej. Początek podróży w poszukiwaniu  życia pozaziemskiego [obcych]?
-Wartości świata zachodniego zostaną przetestowane do granic wytrzymałości. System wzajemnej kontroli i równowagi leżący u podstaw naszych demokracji nie może zostać zignorowany.

 

Jak pokazuje wynik referendum w sprawie Brexitu i zwycięstwo Donalda Trumpa, przewidywanie nawet najbliższej przyszłości nie jest łatwym zadaniem. Jeśli chodzi o to, jak będzie wyglądał nasz świat w perspektywie średnioterminowej – jak zorganizujemy nasze miasta, skąd będziemy czerpać energię, co będziemy jeść, co to będzie oznaczało bycie uchodźcą – jest jeszcze trudniejsze. Ale wyobrażenie sobie społeczeństw jutra może dać nam świeże spojrzenie na wyzwania i możliwości dnia dzisiejszego.

Poprosiliśmy ekspertów z naszej Rady ds. Globalnej Przyszłości [Global Future Councils] o ich spojrzenie na świat w 2030 roku. Poniżej przedstawiamy ich prognozy, od śmierci zakupów do odrodzenia się państwa narodowego.

 

8 prognoz dla świata na rok 2030 Światowego Forum Ekonomicznego

 

1. Wszystkie produkty staną się usługami.

8 prognoz dla świata na rok 2030 - Nic nie będziesz posiadał i będziesz szczęśliwy

„Nie posiadam niczego. Nie mam samochodu. Nie mam domu. Nie posiadam żadnych urządzeń ani ubrań” – pisze duńska posłanka Ida Auken. Zakupy to odległe wspomnienie w mieście w 2030 r., w którym mieszkańcy mają dostęp do czystej energii i pożyczają to, czego potrzebują na żądanie. Brzmi to utopijnie, dopóki nie wspomniała, że ​​każdy jej ruch jest śledzony, a poza miastem żyją ludzie, którym nie odpowiada taki sposób życia. Ostateczny obraz podzielonego na dwie części społeczeństwa.

Witamy w 2030 roku: nic nie posiadam, nie mam prywatności, a moje życie nigdy nie było lepsze. [Światowe Forum Ekonomiczne]
Klaus Schwab: Pandemia COVID-19 przyspieszyła pewne trendy

2. Istnieje ustalona globalna cena węgla.

Chiny objęły prowadzenie w 2017 r. na rynku handlu praw do emisji CO2, wprowadzając świat na ścieżkę w kierunku jednej ceny dwutlenku węgla co stanowi potężną zachętę do rezygnacji z paliw kopalnych, przewiduje Jane Burston, dyrektor ds. Klimatu i środowiska w brytyjskim National Physical Laboratory. W międzyczasie Europa znalazła się w centrum handlu tanimi i wydajnymi panelami słonecznymi, ponieważ ceny odnawialnych źródeł energii gwałtownie spadły.

3. Dominacja Stanów Zjednoczonych dobiegła końca.

Mamy kilka światowych potęg. Państwa narodowe powrócę na scenę, pisze Robert Muggah, dyrektor ds. Badań w Instytucie Igarapé. Zamiast jednej potęgi, kilka krajów – między innymi Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Niemcy, Indie i Japonia – wykazuje tendencje półimperialne. Choć jednocześnie roli państwa zagrażają trendy, w tym wzrost liczby miast i rozprzestrzenianie się tożsamości online.

 

4. Żegnaj szpitalu, witaj domowa placówko medyczna.

Technologia jeszcze bardziej zakłóci choroby, pisze Melanie Walker, lekarz i doradca Banku Światowego. Szpital, jaki znamy, będzie rozwiązaniem tylko wtedy gdy będzie w drodze poza daleko od domu, z mniejszą liczbą wypadków dzięki autonomicznym samochodom i dużym postępom w medycynie profilaktycznej i spersonalizowanej. Skalpeli i dawców narządów nie będzie, są małe zrobotyzowane rurki i drukowane narządy.

 

5. Jemy znacznie mniej mięsa.

Raczej jak nasi dziadkowie, będziemy traktować mięso jako przysmak, a nie podstawowy produkt – pisze Tim Benton, profesor ekologii populacji na Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii. Wygra nie tyle duże rolnictwo czy mali producenci rzemieślniczy, ale raczej połączenie tych dwóch, z gotową żywnością przeprojektowaną tak, aby była zdrowsza i mniej szkodliwa dla środowiska.

 

6. Dzisiejsi uchodźcy z Syrii, prezesi w 2030 roku.

Syryjscy uchodźcy z wyższym wykształceniem osiągną pełnoletniość do 2030 roku, dając argumenty za integracją gospodarczą tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki przed konfliktem. Świat musi być lepiej przygotowany na przemieszczające się populacje, pisze Lorna Solis, założycielka i dyrektor generalna organizacji pozarządowej Blue Rose Compass, ponieważ zmiany klimatyczne spowodowały wysiedlenie miliarda ludzi.

 

7. Wartości, które zbudowały Zachód, zostaną przetestowane do granic wytrzymałości.

Na własną niekorzyść zapominamy o kontrolach i równowadze, które wzmacniają nasze demokracje, pisze Kenneth Roth, dyrektor wykonawczy Human Rights Watch.

8. „Do lat trzydziestych XX wieku będziemy gotowi przenosić ludzi w kierunku Czerwonej Planety”.

Do lat trzydziestych XX wieku będziemy gotowi przenosić ludzi w kierunku Czerwonej Planety.

Co więcej, kiedy już tam dotrzemy, prawdopodobnie odkryjemy dowody na istnienie obcego życia, pisze Ellen Stofan, główny naukowiec w NASA. Wielka nauka pomoże nam odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące życia na Ziemi, a także otworzy praktyczne zastosowania technologii kosmicznej.

 

Zobacz na: Manifest z Davos [1973] – Światowe Forum Ekonomiczne
Wstęp do Technokracji [1980] – Arvid Peterson
Jak Magnaci Naftowi podbili świat w XIX i XX wieku
Dlaczego Magnaci Naftowi podbili świat [eugenika, ekologia]
William Binney: Celem NSA jest całkowita kontrola populacji
Życie w Chinach, państwie totalnej inwigilacji obywatela [WSJ, 2017]

Jak rozpocząć rewolucję – Gene Sharp

 

8 prognoz dla świata na rok 2030 – Światowe Forum Ekonomiczne [napisy PL]

%d bloggers like this: