Kompromitacja ze świńską grypą z 1976 roku (CBC, 1983)

21 luty 1983

Świńska grypa z 1976 roku okazała się kompromitacją dla władz, bo nie mieli wedy testów PCR.

W lutym 1976 roku 19-letni żołnierz zmarł w Fort Dix w stanie New Jersey, po ciężkim przypadku grypy zwanej „świńską grypą”. Obawiając się powrotu śmiertelnego wirusa tzw. „hiszpańskiej” grypy z 1918 roku, która rozpoczęła się w Fort Riley w stanie Kansas, władze USA uruchomiły bezprecedensowy program szczepień każdego mężczyzny, kobiety i dziecka w kraju. Ale po dwóch miesiącach i dziesiątkach milionów wydanych dolarów program został zarzucony, gdy wyciekły raporty o niepożądanych odczynach poszczepiennych, od chwilowego paraliżu do śmierci. Narodowy program szczepień przeciwko grypie prezydenta USA Geralda Forda rozpoczął się 1 października 1976 r. w klinice w Indianapolis. Kanada poszła w ślady USA kilka dni później, mimo że na północnej granicy USA nie wykryto żadnego przypadku wirusa.

Wiara w szybki test [na krztuśca] doprowadziła do epidemii, której nie było

Kompromitacja ze świńską grypą z 1976 roku (CBC, 1983)

Kompromitacja ze świńską grypą z 1976 roku (CBC, 1983)

 

Badanie skuteczności szczepień przeciw grypie – dr Joseph Garrett
Szczepionka przeciw grypie zwiększa ryzyko pandemii grypy – dr Joseph Mercola

W 1976 roku uważano, że jesteśmy na krawędzi kolejnej dużej epidemii grypy. Wydawało się, że medycyna jest na to gotowa. Eksperci planowali użyć swojej jak dotąd najlepszej broni w zapobieganiu chorobie – szczepionki na grypę. 500 żołnierzy w Fort Dix w New Jersey jest zakażonych grypą w lutym 1976 roku.

Szeregowy David Lewis zmarł i ustalono, że chorował na świńską grypę. W tamtym czasie istniała obawa, że około 500 innych żołnierzy w bazie chorowało z powodu tego samego szczepu grypy w związku z czym ogłoszono alarm. To z powodu świńskiej grypy zmarło, jak oszacowano, 20 milionów ludzi w czasie wielkiej pandemii w 1918 roku.

Czy eksperyment szczepionkowy na amerykańskich żołnierzach spowodował epidemię „hiszpańskiej grypy”? – Kevin Barry cz. 1
Czy eksperyment szczepionkowy na amerykańskich żołnierzach spowodował epidemię „hiszpańskiej grypy”? – Kevin Barry cz. 2

W marcu 1976 roku, prezydent Gerald Ford poinformował o największym programie szczepień w historii.

Gerald Ford: „Ten wirus był przyczyną pandemii w 1918 i 1919 roku, które skutkowały ponad 500.000 zgonów w Stanach Zjednoczonych.”

Prezydent Ford zamierzał zaszczepić każdego mężczyznę, kobietę i dziecko w Stanach Zjednoczonych. Szczepionka została pośpiesznie wprowadzona do produkcji i była importowana w ogromnych ilościach. Koszty tego przedsięwzięcia miały sięgać około 135 milionów dolarów.

Pierwsi Amerykanie byli szczepieni w Indianapolis, 1 października 1976 roku.

Mimo tego, że nie było żadnych potwierdzonych przypadków w Kanadzie, rząd zdecydował się wziąć udział w tym programie i pierwsza partia szczepionki została dostarczona 1 listopada.

Pierwsza publiczna klinika zajmująca się szczepieniem na świńską grypę została otwarta trzy tygodnie później. Od samego początku program ten był krytykowany za to że został wprowadzony naprędce i niepotrzebnie.

Jednak ponad 50 milionów ludzi w Ameryce Północnej zostało zaszczepionych, co kosztowało kraj ponad 100 milionów dolarów zanim badacze odkryli oczywisty wzrost w liczbie przypadków rzadkiego zespołu paraliżu o nazwie zespół Guillaina-Barrégo wśród ludzi, którzy zostali niedawno zaszczepieni.

System monitorowania bezpieczeństwa szczepionek ledwo zipie, w czasie gdy miliony ludzi się szczepi na COVID-19 w USA.

 

 

Kompromitacja ze świńską grypą z 1976 roku

 

To i fakt, że epidemia nie urzeczywistniła się doprowadziło do szybkiego zakończenia programu szczepień w grudniu 1976 roku.

– Badacze i eksperci obawiają się, że nie urzeczywistnienie się epidemii świńskiej grypy w 1976 roku będzie miało szkodliwe skutki jeżeli chodzi o przygotowania na przyszłe pandemie.

– Dr Arthur Silverstein był doradcą amerykańskiej Komisji Senackiej ds. Zdrowia w 1976 roku i napisał książkę na temat strachu przed świńską grypą.

Doktorze Silverstein, nazwał Pan swoją książkę na temat doświadczeń z 1976 roku „Czysta polityka, nieczysta nauka,” dlaczego jest to właściwe przedstawienie tych doświadczeń?

Dr Arthur Silverstein

Dr Arthur Silverstein: Myślę, że jest ono właściwe ponieważ wtedy nie wiedzieliśmy i nadal nie wiemy zbyt dużo na temat wirusa grypy. Jednak wiemy sporo na temat tego jak działa polityka w Waszyngtonie. Polityka działała bardzo gładko w przeciwieństwie do nauki w czasie epidemii grypy w 1976 roku.

– Patrząc wstecz, czy istniało jakiekolwiek uzasadnienie dla mobilizacji służb medycznych, naukowych i politycznych, które zostały zmobilizowane w 1976 roku? Pamięta Pan, czy ten strach był w ogóle uzasadniony?

Dr Arthur Silverstein: Myślę, że mobilizacja była uzasadniona. Natomiast ciężko jest powiedzieć czy ten cały strach był uzasadniony czy też nie. Patrząc z perspektywy czasu jest to proste, ale w tamtej czasie było to naprawdę trudne.

Myślę, że był uzasadniony pod tym względem, że naukowcy w oparciu o to co wtedy wiedzieli na temat wirusa grypy i grypy jako choroby, uważam, że mieli wszelkie prawo do tego, by spodziewać się, że istniało całkiem niezłe prawdopodobieństwo, że niebezpieczna pandemia grypy obejmie cały świat i że przyszedł czas na to by przygotować się i praktykować medycynę prewencyjną.

– Przejdźmy do partii, ponieważ winił Pan dążenie Geralda Forda do bycia ponownie wybranym na podstawie tego, co zamierzał wtedy zrobić.

Dr Arthur Silverstein: Polityka odegrała w tym rolę, podobnie jak odgrywa ją niemalże we wszystkim co dzieje się w Waszyngtonie. To, że był to rok wyborów prezydenckich nie było czymś najważniejszym, jednak odniosło pewien skutek.

Myślę, że jest to jeden z powodów, dla których pytanie o to, czy rząd Stanów Zjednoczonych powinien zająć się szczepionkami na grypę, trafiło w końcu na biurko prezydenta. To był rok wyborów prezydenckich, startował w nich. W kraju było poczucie, że jest w pewien sposób chwiejny i niezdecydowany i to był dobry sposób na to, by pokazać, że był zdecydowany i mógł działać w ważnej sprawie.

– Doktorze Silverstein jeśli myliliśmy się w 1976 roku – w tym doświadczeniu przynajmniej dowiedli tego, że możemy się odpowiednio zmobilizować – czy ta zmiana, o której każdy myśli, mogłaby nastąpić w ciągu następnego roku lub kolejnych dwóch lat? Czy według Pana możemy zabezpieczyć wystarczającą ilość szczepionki by ochronić populację?

Dr Arthur Silverstein: Myślę, że tak. Wyciągnęliśmy pewne cenne wnioski lub przynajmniej mam nadzieję, że je wyciągnęliśmy z tej sprawy z 1976 roku. Jednym z tych wniosków jest to, że możemy to zrobić, ale musimy nieco bardziej zadbać o przebieg zdarzeń, które realizujemy.

Muszą istnieć punkty, w których to wszystko się zatrzymuje i grypa nie powraca. Jeśli przebieg choroby nie jest poważny, jeśli nie zabija ona ludzi, jeśli będzie łagodna, wówczas muszą istnieć jasne sygnały mówiące o tym kiedy należy produkować szczepionkę i kiedy należy rozpocząć szczepienia.

– Pozwoli Pan, że zapytam o samą szczepionkę, ponieważ to co jest również szkodliwe w tej kampanii, to, czego być może ludzie najbardziej się obawiają to, to, że ze względu na zespół paraliżu, który dotknął 500 ludzi, którzy dostali szczepionkę, ludzie boją się, że w przyszłości nawet zabójcza grypa nie zaniepokoi nas do tego stopnia, by podjąć ryzyko związane z przyjęciem samej szczepionki.

Dr Arthur Silverstein: Uważam, że jest to błędne pojmowanie tej kwestii. Jednym z powodów, dlaczego napisałem tę książkę było zaapelowanie o kontynuację wysiłków rządu w tym obszarze.

Tak się składa, że pomyślałem, wydaje mi się, że większość wirusologów uważa, że nastąpi duża zmiana antygenowa i prędzej czy później nastąpi kolejna światowa pandemia i że powinniśmy się na to przygotować.

Powodem dlaczego napisałem tę książkę jest to, iż fakt, że głowy poleciały, jest skutkiem tego, co nazywają kompromitacją. Kompromitacja ze świńską grypą z 1976 roku. Czyli, że dyrektor Centrum kontroli i Prewencji Chorób [CDC] w Atlancie został zwolniony oraz że pozwolono odejść zastępcy sekretarza zdrowia i Departamentowi Zdrowia, Edukacji i Opieki Społecznej.

Obawiam się, że urzędnicy państwowi nie podejmą działań ze strachu przed popełnieniem błędu następnym razem.

Zobacz na: Woodstock odbył się w środku pandemii – [grypa Hong Kong 1968/1969]
Przepis na zwiększenie popytu i zainteresowania szczepionkami przeciw grypie – dr Glen Nowak

https://www.theguardian.com/commentisfree/2009/apr/27/flu-pandemic-infectiousdiseases

 

Kompromitacja ze świńską grypą z 1976 roku (CBC, 1983) – napisy PL

%d bloggers like this: