Zresetować stół żywnościowy: moment wielkiej szansy na transformację amerykańskiego systemu żywnościowego

28 lipiec 2020

 

5 powodów, dla których powinniśmy zacząć hodować – i jeść – chwasty [Światowe Forum Ekonomiczne]

Ameryka stoi w obliczu kryzysu związanego z żywnością i głodem, jakiego ten kraj nie widział od pokoleń. Obecnie 14 milionów dzieci regularnie nie spożywa posiłków – statystyki są pięciokrotnie gorsze niż przed pandemią Covid-19. Jeszcze gorzej jest w przypadku rodzin latynoskich i czarnoskórych, wśród których wskaźniki braku bezpieczeństwa żywieniowego wzrosły odpowiednio do 25% i 30%.

Pod wieloma względami sytuacja z Covid-19 wydestylowała się jako następstwo długotrwałych problemów nękających amerykański system żywnościowy. To, co zaczęło się jako kryzys zdrowia publicznego, wywołało kryzys gospodarczy, w wyniku którego 33 procent rodzin nie było stać na taką ilość lub jakość żywności, jakiej chcą. Zamknięcia szkół narażają 30 milionów uczniów na utratę posiłków potrzebnych do nauki i rozwoju.

Nieoczekiwane wykrycie przeciwciał na SARS-CoV-2 w okresie przed pandemicznym we Włoszech. [wrzesień 2019]
Lockdown jest ponad 10 razy bardziej śmiertelny niż sama pandemia

 

Co ujawnił Covid-19

 

Obrazy z ostatnich kilku miesięcy były zarówno szokujące, jak i łamiące serce.

Rodziny bez pracy [przed rozpoczęciem walki z wirusowym cieniem] oraz nowe [po rozpoczęciu walki z wirusowym cieniem] borykające się z brakiem bezpieczeństwa żywieniowego czekają w długich kolejkach samochodów na całodzienne lub tygodniowe racje żywieniowe. Szkolni specjaliści ds. żywienia – noszący dowolny sprzęt ochronny, jaki oni sami lub ich szkoły mogą im zapewnić – narażają własne zdrowie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na żywność w swoich społecznościach. Pracownicy zakładów mięsnych i drobiarskich cierpiący na nieproporcjonalne wskaźniki zakażeń [pozytywnych wyników testów] Covid-19 w obliczu przymusowego powrotu do pracy. Rolnicy, których żaden z ich zwykłych nabywców nie jest w stanie dokonać zakupu, z ekonomicznej konieczności wyrzucają miliony litrów mleka, cebuli, fasoli, jajek i nie innych produktów.

Jak dokładne są testy na COVID? – dr Sebastian Rushworth

Te obrazy przedstawiają przejmującą historię ekonomicznych i zdrowotnych konsekwencji złego odżywiania, z 94% zgonów spowodowanych przez Covid-19 wśród osób z chorobą współistniejącą, z których większość ma związek z dietą. Opowiadają równie przejmującą historię systemu żywnościowego, który stara się odpowiedzieć na zakłócenia wywołane przez Covid-19.

1/3 gospodarstw domowych z dziećmi nie było stać na zakup takiej ilości lub jakości żywności, jakiej by chciało.

63% i 54% pracowników pochodzenia latynoskiego i czarnoskórego zgłaszało zarabianie niskich pensji jeszcze przed uderzeniem Covid-19.

Niedożywienie jest przyczyną ponad połowy wszystkich zgonów dzieci
Prof. David Nabarro: Lockdown sprawia że osoby ubogie stają się jeszcze uboższe.

 

Okazja

 

O ile Covid-19 [a raczej walka z nim] i wynikające z niego spowolnienie gospodarcze pogorszyły i sprawiły, że problemy związane z systemem żywnościowym stały się bardziej oczywistymi, to pandemia ich nie stworzyła i jej koniec nie rozwiąże tych problemów. Jednak Covid-19 zwiększył zarówno imperatyw, jak i szansę na usunięcie tych wad i ograniczeń raz na zawsze. Nadeszła chwila, aby zmienić system żywnościowy w USA.

 

Potrzebna jest fundamentalna zmiana w systemie żywnościowym USA

 

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Fundacja Rockefellera zgromadziła różnorodną grupę ponad 100 ekspertów – od rolników i liderów przemysłu spożywczego po rzeczników sprawiedliwości społecznej, zdrowia, środowiska i bezpieczeństwa żywieniowego. Wspólnie badaliśmy nie tylko, jak sprostać tej chwili, ale także jak zmienić system żywnościowy Stanów Zjednoczonych w perspektywie długoterminowej, aby skuteczniej promować zdrowych ludzi i zdrową planetę.

Pracując razem, mamy możliwość i obowiązek przekształcenia amerykańskiego systemu żywnościowego, aby był bardziej wydajny, równy, zdrowy i elastyczny, zarówno w dobrych, jak i złych czasach. Osiągnięcie tego celu będzie wymagało trzech znaczących zmian:

 

ZMIANA 1

Bardziej zintegrowany system bezpieczeństwa żywieniowego

Natychmiastowe działania, które musimy podjąć:

1. Wzmocnić programy świadczeń żywieniowych, aby zapewnić wyżywienie dzieciom i rodzinom.
2. Inwestować publiczne i prywatne fundusze w szkolne programy żywieniowe jako podstawa żywienia społeczności.
3. Rozwinąć Jedzenie to lekarstwo.

 

ZMIANA 2

Ożywione systemy regionalne

Natychmiastowe działania, które musimy podjąć:

1. Zapewnienie pomocy i polityki stymulacyjnej zwiększającej elastyczność/rezyliencja łańcuchów dostaw oraz wzmacniającej systemy lokalne.
2. Skierować siłę nabywczą dużych instytucji na łańcuch dostaw oparty na (równych, etycznych, zrównoważonych) wartościach.

 

ZMIANA 3

Równy dobrobyt w całym łańcuchu dostaw

Natychmiastowe działania, które musimy podjąć:

1. Urząd ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) musi ustalić i egzekwować obowiązkowe wytyczne, aby zapewnić pracownikom i dostawom żywności bezpieczeństwo.
2. Zapewnienie kredytów, obsługi pożyczek i umorzenia długów rolnikom i farmerom.
3. Zwiększyć dobrobyt rolników, hodowców i rybaków poprzez bardziej równy/sprawiedliwy podział ryzyka i zysków.

Pobierz i przeczytaj całą publikację, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, jak możemy osiągnąć system żywnościowy, który jest bardziej równy/sprawiedliwy, elastyczny, zrównoważony i pożywny dla wszystkich.


Zobacz na: Jak Magnaci Naftowi podbili świat w XIX i XX wieku
Norman Dodd o Fundacjach zwolnionych z opodatkowania [USA]
Przerażające amerykańskie korzenie nazistowskiej eugeniki – Edwin Black
Dziedzictwo Rockefellera: umożliwienie rewolucji seksualnej – dr Judith Reisman, Mary McAlister
Syndrom Kinsey’a – Transkrypt filmu

 

%d bloggers like this: