Rząd GB udzielił Pfizer ochronę prawną za powikłania poszczepienne.

Szczepionka na koronawirusa: Koncern Pfizer otrzymał od rządu Wielkiej Brytanii immunitet za wszelkie ewentualne uszczerbki na zdrowiu z powodu szczepionki.

Rząd GB udzielił Pfizer ochronę prawną za powikłania poszczepienne

Rząd Wielkiej Brytanii przyznał gigantowi farmaceutycznemu Pfizer immunitet chroniący go przed pozwami za powikłania poszczepienne, umożliwiając tym wprowadzenie szczepionki przeciwko koronawirusowi w całym kraju już w przyszłym tygodniu.

Rząd GB udzielił Pfizer ochronę prawną za powikłania poszczepienne – NOPy

 

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej potwierdził, że firma otrzymała immunitet chroniący ją przed działaniami prawnymi w wyniku jakichkolwiek problemów ze szczepionką.

Ministrowie zmienili również w ostatnich tygodniach prawo, aby zapewnić firmom takim jak Pfizer nowe środki ochrony, dając im ochronę prawną przed pozywaniem ich przez poszkodowanych pacjentów w przypadku jakichkolwiek komplikacji.

Odporność i bezkarność: korupcja w relacjach Państwo-Farmacja – dr Paddy Rawlinson

Pracownicy służby zdrowia (NHS) podający szczepionkę, tak samo jak producenci szczepionki są również chronieni.

Szczepionka będzie dostępna dla każdego w wieku powyżej 16 lat, ale nie będzie dostępna dla kobiet w ciąży ze względu na brak danych o tym, jak może wpłynąć na nie i dziecko. Badanie kliniczne jest w trakcie.

Szczepionka Pfizer/BioNTech została zatwierdzona przez Agencję Regulacyjną ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej [Medicines and Healthcare products Regulatory Agency – MHRA] we wtorek zgodnie z rozporządzeniem 174 w ramach Regulacji dotyczących Medykamentów stosowanych u ludzi [Human Medicine Regulations] z 2012 roku, które to zezwala na stosowanie nielicencjonowanego preparatu medycznego w nagłych przypadkach, takich jak pandemia.

Skutkuje to również przyznaniem immunitetu cywilnego Pfizerowi po tym, jak rząd zmienił przepisy po krótkich, trzytygodniowych konsultacjach we wrześniu.

Podczas środowej [2 grudnia 2020] konferencji prasowej z dziennikarzami Ben Osborn, dyrektor zarządzający firmą Pfizer w Wielkiej Brytanii, odmówił wyjaśnienia, dlaczego firma potrzebuje ochrony prawnej.

Powiedział: „W rzeczywistości nie ujawniamy żadnych szczegółów dotyczących jakiegokolwiek z aspektów tej umowy, a zwłaszcza klauzul dotyczących odpowiedzialności”.

Zapytana o to, kiedy zostaną opublikowane pełne dane z badania klinicznego szczepionki, firma odpowiedziała, że ​​nadal nad tym pracuje.

Dr Berkeley Phillips, dyrektor medyczny firmy Pfizer na Wielką Brytanię, powiedział: „Publikacja jest w toku. Bezwzględnie priorytetem musiało być przedłożenie dokumentów do organów regulacyjnych takich jak MHRA, EMA i FDA. To była najważniejsza rzecz, jaką musieliśmy zrobić. Pełny protokół jest opublikowany i dostępny dla każdego, a zespół pracuje nad publikacją manuskryptu równolegle z przedłożeniem do organów regulacyjnych.”

Dyrektor naczelny Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), przemawiając na oddzielnym spotkaniu w środę, powiedział, że podczas analizy bezpieczeństwa szczepionki „nie chodzili na skróty”.

Niebezpieczeństwo związane ze szczepieniami przeciw koronawirusom – dr Peter Hotez, dr Paul Offit i dr Anthony Fauci

June Raine powiedziała: „To zalecenie zostało wydane jedynie przez MHRA, po przeprowadzeniu najbardziej rygorystycznej naukowej oceny każdego elementu danych, tak aby spełniały one wymagane surowe normy bezpieczeństwa, skuteczności i jakości.”

„Przejrzeliśmy również i uzgodniliśmy informacje dotyczące stosowania, aby opinia publiczna i pracownicy służby zdrowia mieli bardzo jasny obraz i mogli być pewni, że szczepionka jest stosowana we właściwy sposób, rozumiejąc, co się z tym wiąże”.

Powiedziała również, że ​​ Narodowy Instytut ds. Standardów Biologicznych [National Institute for Biological Standards] będzie niezależnie testował „każdą jedną szczepionkę, która się pojawi”, aby upewnić się, że spełnia standardy bezpieczeństwa.

Źródło: Coronavirus vaccine: Pfizer given protection from legal action by UK government

 

Zobacz na: Kodeks Norymberski a szczepienia – świadoma i dobrowolna zgoda
Deklaracja Helsińska. Etyczne zasady prowadzenia eksperymentów medycznych z udziałem ludzi
W USA rejestruje się mniej niż 1% NOPów – Harvard Pilgrim Health Care
Wytyczne Dotyczące Przedklinicznych Badań Farmakologicznych i Toksykologicznych Szczepionek – EMA
Czy na pewno szczepionki to najlepiej przebadane produkty firm farmaceutycznych? Sprawdźmy.
Szczepionka przeciw koronawirusowi i wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej
Poprzeczne zapalenie rdzenia po szczepieniu

 

Rygorystyczne podejście do badań bezpieczeństwa szczepionek w praktyce

SZCZEPIONKOWA PIRAMIDA PLACEBO

Szczepionkowa Piramida Placebo

%d bloggers like this: