Jakie jest naukowe uzasadnienie noszenia masek?

Witam wszystkich w programie “Tucker Carlson Tonight”.

https://gloria.tv/post/AmK9wYdLW79c3VsTXoqvYZbmz

Gdy ktoś rok temu spytał Was, co sądzicie o osobach noszących maski, choć Halloween już się skończyło, istnieje duże prawdopodobieństw, że Wasza reakcja byłaby negatywna.

Maski? Jakiego rodzaju osoba zakrywa twarz w przestrzeni publicznej?

Uzbrojeni złodzieje tak robią. a także członkowie Ku Klux Klanu i radykalni Wahhabici. Normalni ludzie tego nie robią.

Co więcej, do niedawna noszenie masek w miejscach publicznych było w wielu przypadkach nielegalne. Przesłanka jest taka, że jeżeli ktoś zakrywa swoją twarz, to można sądzić, że ma niecne zamiary. To powoduje, że ludzie czują się niepewnie.

Częścią naszej natury jest chęć kontaktu wzrokowego z innym człowiekiem, potrzeba widzenia siebie nawzajem. Kontakt wzrokowy z innym człowiekiem inicjuje relacje międzyludzkie Ograniczanie takich kontaktów dehumanizuje nas.

Czy eksperyment szczepionkowy na amerykańskich żołnierzach spowodował epidemię „hiszpańskiej grypy”? – Kevin Barry cz. 1
Czy eksperyment szczepionkowy na amerykańskich żołnierzach spowodował epidemię „hiszpańskiej grypy”? – Kevin Barry cz. 2

To zdawało się być do niedawna oczywiste. 100 lat temu, podczas pandemii hiszpanki, w wielu miastach w tym kraju wprowadziło nakaz noszenia maseczek, podobnie jak ma to miejsce obecnie. Wielu Amerykanów zastosowało się do przepisów.

Liga Antymaseczkowa miasta San Francisco

Ale wielu również się do nich nie zastosowało. Mieszkańcy Kalifornii wznieśli protest. W styczniu 1919 roku 5 tys. członków nowo założonego stowarzyszenia “Liga Antymaseczkowców miasta San Francisco” wezwało burmistrza miast do rezygnacji, jeśli ten nie odwoła tego nakazu. Po 5 dniach burmistrz się poddał i zniósł nakaz. Nauka później potwierdziła słuszność tej decyzji.

Rok po tym wydarzeniu wykazano, że przymusowe noszenie maseczek prawdopodobnie nie miało wpływu na rozprzestrzenianie się hiszpanki.

Jakie jest naukowe uzasadnienie noszenia masek?

 

„Poniższy wykres pochodzi z badania opublikowanego w 1919 roku przez California State Department of Health. Wykres pokazał bardzo małą różnicę we wskaźnikach śmiertelności między miastem Stockton, które nakazało noszenie masek w miejscach publicznych, a Bostonem, w którym nie wydano takich rozporządzeń. Władze w tamtych czasach sceptycznie odnosiły się do skuteczności masek, ale uważały również, że maski nie były używane prawidłowo.” – Did Masks Work? — The 1918 Flu Pandemic and the Meaning of Layered Interventions

Skuteczność masek - badanie opublikowane w 1919 roku - California State Department of Health

Kellogg, Wilfred H. Influenza, A Study of Measures Adopted for the Control of the Epidemic. California State Board of Health. (Sacramento: California State Printing Office, 1919) 22.

 

„Nie przedstawiono żadnych [sensownych] dowodów, które uzasadniałyby zmuszanie ludzi do noszenia masek podczas epidemii. Maska jest przeznaczona wyłącznie do ochrony przed bezpośrednim rozpryskiem z ust nosiciela drobnoustrojów chorobotwórczych… Maski o niewłaściwej konstrukcji, wykonane z gazy o szerokich oczkach, które przylegają do ust i nosa, nasiąkają śliną, są zabrudzane palcami, i rzadko są zmieniane, co sprawia że mogą raczej prowadzić do infekcji niż jej zapobiegać, zwłaszcza gdy są noszone przez osoby, które nie mają nawet podstawowej wiedzy na temat sposobów przenoszenia czynników wywołujących choroby zakaźne. ”Źródło: “Epidemiological and Statistical Data, US Navy, 1918,” Przedrukowano z rocznego sprawozdania Naczelnego Lekarza (sił zbrojnych), US Navy, (Washington, DC: Government Printing Office, 1919) 434.

Ale my żyjemy w innych czasach. Amerykańskie społeczeństwo jest znacznie mniej spoiste, niż 100 lat temu, obywatele zdają się być znacznie bardziej pasywni, niż kiedyś. Ci, którzy niekoniecznie podpisują się pod dominującą ortodoksją, nie mają takiej siły politycznej, jak kiedyś.

Komunikacja masowa zarządzana jest przez małą grupę osób, które łączy taka sama agenda. Nie ma współczesnego odpowiednika “Ligi Antymaseczkowców”. Taki nowoczesny odpowiednik “Ligi Antymaseczkowców” nie ma nawet prawa zaistnieć. Google i Facebook już pierwszego dnia taką organizację skutecznie by wyeliminowali.

Gubernatorowie Michigan i New Jersey postawiliby jej liderów w stan oskarżenia. Sprzeciw to była cecha definiująca społeczeństwo amerykańskie. Ale to się skończyło.

Teraz mamy przymusowy konsensus – maski są dobre. Każdy, kto kwestionuje słuszność maseczek, jest złą osobą. To, co naprawdę Wam wmawiają, to że te maseczki są magiczne.

To, co wygląda jak kawałek zwykłego materiału jest tak naprawdę świętym amuletem, który chroni Cię przed chorobami, efektywniej, niż jakakolwiek procedura znana współczesnej medycynie.

Wysłuchajcie słów dyrektora CDC Roberta Redfielda: który postuluje, że maseczki są skuteczniejsze nawet niż szczepionki.

“Jestem w stanie skonstatować, że ta oto maseczka daje mi większą gwarancję ochrony przed COVID-19, niż szczepionka przeciwko tej chorobie”.

Nieoczekiwane wykrycie przeciwciał na SARS-CoV-2 w okresie przed pandemicznym we Włoszech. [wrzesień 2019]

Ta maseczka daje większą gwarancję ochrony przed, niż szczepionka. Jesteście ze mną? WIĘKSZĄ gwarancję. Jak się okazuje, gwarancja też może być stopniowalna.

To zaskakujące stanowisko jak na urzędnika na takim stanowisku. Noście maseczki, nic nie jest ważniejsze, tak twierdzi CDC. Oczywiście nasi politycy nie musieli tego usłyszeć – oni już wcześniej w to wierzyli.

Jakie jest naukowe uzasadnienie noszenia masek

Na początku tego miesiąca gubernator Kalifornii, Gavin Newsome, wysłał takiego oto tłita z konta urzędowego, cytuję:

“Wybieracie się z rodzina na obiad na mieście w ten weekend? Pamiętajcie o stosowaniu maseczki pomiędzy kęsami. Pamiętaj, dbaj o zdrowie swoich bliskich”

Rozumiecie?

Spożywacie posiłek z osobami, z którymi na co dzień żyjecie, ale pamiętajcie, by zakrywać swoje twarze podczas jedzenia, dla bezpieczeństwa. Ten tłit nadal wisi, to nie jest żart.

Jego kolega gubernator, Andrew Cuomo, człowiek, który zabił koronawirusem więcej Amerykanów, niż ktokolwiek inny, pomijając rząd chiński, stwierdził, że jeśli nie nosisz maseczki, jesteś mordercą.

Andrew Cuomo: Uważam, że nienoszenie maseczki to oznaka braku szacunku dla innych. Pomyślcie tylko… Czy uważam, że władze lokalne powinny egzekwować ten nakaz i wprowadzić sankcje? Tak. dlatego że mamy do czynienia z kryzysem zdrowotnym. Jestem za penalizacją, gdyż takie postępowanie może doprowadzić dosłownie do czyjejś śmierci. Mogłeś dosłownie zabić inną osobę dlatego, ponieważ nie chciałeś założyć maseczki.

Tucker Carlson: “Mogłeś dosłownie zabić inną osobę”.

Maski z tkanin: niebezpieczne dla twojego zdrowia? – prof. Raina MacIntyre

Użył słowa “dosłownie” dwa razy. Samolubnie chciałeś pooddychać świeżym powietrzem i odbyć zwyczajną, ludzką rozmowę. Jesteś jak John Wayne Gacy.

W Nashville jedna z radnych zasugerowała, by obywatele, którzy nie noszą maseczek mieli postawiony zarzut próby zabójstwa.

Sharon Hurt: Głosowałaby za takim rozwiązaniem, gdzie w przypadku, gdy osoba przeniesie wirusa na inną osobę, to ta osoba będzie sądzona jak za zabójstwo, jak za próbę zabójstwa, jeśli się nie zastosują. Być może powinno zostać zaostrzone prawo tak, aby osoby, które nie stosują maseczek, a naraziłyby takim postępowaniem inne osoby na działanie wirusa, aby w takim przypadku stosowano surowsze kary, podobnie jak to wygląda w przypadku rozprzestrzeniania innych wirusów.

Tucker Carlson: Sądziliście, że uśmiechacie się tylko w stronę ukochanej osoby, ale w rzeczywistości pociągaliście za spust. Do zobaczenia w więzieniu, gnido!

Surowe słowa, ale sama nauka przecież jest surowa. Nauka ma za nic sentymenty czy opinię publiczną. Nauka ma gdzieś Wasze uczucia. W nauce chodzi wyłącznie o fakty, prawdę i mierzalne efekty. A co nauka mówi na temat maseczek?

Tak się składa, że mamy dla Was najnowsze informacje naukowe. Co ciekawe, źródła naukowe pochodzą od CDC której dyrektor stwierdził, że maseczki są magiczne i bardziej efektywne, niż szczepionki.

Jednak liczby, pochodzące od CDC, sugerują coś zupełnie przeciwnego. Opublikowano nowe badania, prowadzone przez 11 instytucji medycznych, w ramach których przeanalizowana grupę pacjentów przetestowanych pozytywnie w lipcu.

Oto najbardziej interesująca część. Ponad 70 proc. z tych pacjentów przyznało, że nosiło maseczkę “zawsze” w okresie 14 dni poprzedzającym test. 14,4 proc. pacjentów przyznało, że maseczkę taką nosili “często”.

Innymi słowy, prawie każda z tych osób, 85 proc. z pacjentów zakażonych koronawirusem w lipcu stosowało maseczki, ale i tak się zarazili. Oczywistym jest, że to nie działa tak dobrze, jak nam się wmawia. Jasnym jest, że ktoś nas okłamał, właściwie to grupa osób. Jak do tego doszło?

Placebo, 30% skuteczności

 

„Depresja, ze swoim naturalnie zmiennym przebiegiem, jest stanem silnie reagującym na placebo: średni wskaźnik odpowiedzi na placebo w badaniach klinicznych leków przeciwdepresyjnych wynosi od 30% do 40%”. – Dialogues Clin Neurosci. 2002 Mar; 4(1): 105–113. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3181672/

„Analizując wyniki 84 badań klinicznych leków, przeprowadzonych na całym świecie w latach 1990–2013, naukowcy odkryli, że zahamowanie bólu odczuwanego przez pacjentów przyjmujących placebo w grupach kontrolnych stale rosło w tym okresie, osiągając 30% spadek poziomu bólu do 2013 roku”. – Pain. 2015 Dec;156(12):2616-26. https://www.sciencealert.com/the-placebo-effect-is-somehow-getting-even-better-at-fooling-patients-study-finds

“Około połowa pacjentów, którzy otrzymali leczenie pozorowane, doświadczyła około 30% zmniejszenia bólu – wynik porównywalny z lekami obecnie dostępnymi na rynku.” – Nat Commun. 2018 Sep 12;9(1):3397. https://time.com/5392687/placebo-effect-pain/

 

Maski i aerozol

 

Krótka odpowiedź brzmi: nie mamy pewności, w jaki sposób osoby te zaraziły się wirusem pomimo stosowania maseczek. Ale mamy wskazówki, których zdaje się rządzący nie chcą dostrzec. Oto jedna z nich: Według badań opublikowanych w kwietniu, prowadzonych przez kilka instytucji medycznych, w tym Cleveland Clinic, maseczki chirurgiczne nie chronią skutecznie przed wdychaniem cząsteczek rozproszonych w powietrzu.

Naukowcy odkryli, że maseczki chirurgiczne, które powszechnie się stosuje w walce z koronawirusem i by nie mordować innych ludzi, są skuteczne wyłącznie w ochronie przed większymi kropelkami i rozpyloną cieczą.

Ale to nie jest sposób, w jaki koronawirus się rozprzestrzenia. W liście opublikowanym w czasopiśmie Science Magazine w tym miesiącu przez grupę naukowców twierdzi się, że największym zagrożeniem ze strony koronawirusa jest to, że wirus ten rozprzestrzenia się w drobnych cząsteczkach w postaci aerozoli przenikających materiał maseczek.

Kropelki szybko opadają na ziemie, ale aerozol się utrzymuje w powietrzu długo. Naukowcy napisali, że te drobne cząsteczki mogą się utrzymywać w powietrzu, tu cytat:

“…od kilku sekund do kilku godzin jak dym, które następnie wdychamy…”Airborne transmission of SARS-CoV-2

Cząsteczki te mogą być

“mocno skoncentrowane wokół zakażonej osoby… Aerozole zawierające cząsteczki wirusa mogą rozprzestrzeniać się na odległość większą niż 1,8 metra akumulować się w słabo wietrzonych pomieszczeniach, co może generować tzw. fenomeny super rozsiewania.”

Jeśli zatem miałeś na twarzy maseczkę podczas posiłku, zakładaną pomiędzy kolejnymi kęsami, ta informacja zapewne będzie dla Ciebie zaskoczeniem. Nie to Ci mówiono.

Warto również wspomnieć, że konsensus też się zmienia. Nie chętnie to przyznają, lecz tak właśnie jest. Nauka się zmienia wraz z poznawaniem nowych faktów. Zaledwie kilka tygodni wcześniej ci sami ludzie, którzy teraz krytykują Was za brak maseczek na twarzy, rugały Was za rozważanie zakupu takiej maseczki.

29 lutego Jerome Adams, naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych, wystosował takiego oto tłita, cytuję:

“Ludzie, na litość Boską, nie kupujcie maseczek! Maseczki nie są skuteczną ochroną społeczeństwa przed zakażeniem koronawirusem”.

Szydziliśmy sobie z jego wypowiedzi, ponieważ wydawało nam się to absurdalne. Skoro maseczki są nieefektywne, dlaczego stosują je chirurdzy? Okazuje się jednak, że jego trop był dobry.

Dlaczego maski na twarz nie działają: przegląd dr Johna Hardie dla dentystów [18 października 2016]

8 marca Anthony Fauci powtórzył, że maseczki są bezcelowe.

Dr Anthony Fauci: W obecnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych, ludzie nie muszą przemieszczać się w maseczkach na twarzy.

– Na pewno? Pamiętajmy, że widzowie przysłuchują się każdemu słowu.

Dr Anthony Fauci: W obecnej sytuacji nie ma podstaw, aby ludzie byli zmuszeni do chodzenia w maseczkach. Kiedy znajdujesz się w sytuacji epidemii, noszenie maseczek może dać ludziom poczucie większego bezpieczeństwa, a sama maseczka może, owszem, zatrzymać niektóre kropelki, ale nie zapewnia tego idealnego stopnia ochrony, jaki niektórym ludziom się wydaje, że te maseczki zapewniają.

Nieoczekiwane wykrycie przeciwciał na SARS-CoV-2 w okresie przed pandemicznym we Włoszech. [wrzesień 2019]

Tucker Carlson: Ci ludzie są okropni. Wszyscy uczymy się na bieżąco. To jest nowa choroba, wielu rzeczy wcześniej nie wiedzieliśmy. Ale udawanie, że głosi się prawdy objawione i reorganizuje nasze społeczeństwo na tej podstawie, oraz nieprzyznawanie się, że nie miało się racji, że przesłanki były błędne, to czysta definicja nieuczciwości i cecha charakterystyczna rządzących nami ludzi. Oni nie mają o niczym pojęcia.

 

 

Ekspozycja w społeczności i bliskie kontakty w kontekście COVID-19 wśród dorosłych z objawami ≥18 lat w 11 ambulatoryjnych placówkach opieki zdrowotnej – Stany Zjednoczone, lipiec 2020

 

Badanie przeprowadzone przez CDC pokazało ścisłą zależność pomiędzy częstotliwością noszenia maseczki a ryzykiem zarażenia się koronawirusem.

W badaniu CDC, w którym przebadano objawowych pacjentów COVID-19, aż 70,6% respondentów stwierdziło, że “zawsze” nosi maskę, a kolejne 14,4% twierdzi, że “często” ją nosi.
Oznacza to, że 85 % objawowych pacjentów COVID-19 zachorowało pomimo tego, iż nosili maski. Tylko 3,9% osób chorych stwierdziło, że “nigdy” nie nosi maski.

Raportowane stosowanie materiałowego zakrywania ust lub masek w ciągu 14 dni przed wystąpieniem choroby

źródło:
https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/pdfs/mm6936a5-H.pdf

%d bloggers like this: