Epidemia Odry w Samoa – dr Samuel H. Davies

Oto artykuł z 1894 roku opublikowany w British Medical Journal. Już wtedy wiedziano, że odżywienie jest kluczem do zmniejszenia śmiertelności.

Źródło:  Br Med J. 1894 May 19; 1(1742): 1077. Epidemic Measles at Samoa https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2404975/pdf/brmedj08952-0013a.pdf

 

Epidemia Odry w Samoa

Epidemia Odry w Samoa – dr Samuel H. Davies

 

 

Epidemia Odry w Samoa

 

Savaii, Samoa, Południowy Pacyfik.

Aż do kilku miesięcy temu odra nie występowała w tej społeczności. Została przeniesiona na wyspę Tonga, około 800 km na południe od nas, przez parowiec nowozelandzki Upulu w czerwcu zeszłego roku, z doniesień wiemy, że prawie zdziesiątkowała tę społeczność.

Ten sam parowiec sprowadził infekcję do naszej społeczności prawie trzy miesiące później.

Tutaj, podobnie jak na wyspie Tonga, epidemia była początkowo łagodna. Stosunkowo niewiele osób zmarło na Samoa w okresie gorączki i wysypki. To co się wydarzyło w dalszej kolejności i powikłania spowodowały śmiertelność. Nie byłem w stanie uzyskać dokładnych statystyk dotyczących śmiertelności w wyniku niedawnej epidemii na całym Samoa, ponieważ dziesięć zamieszkałych wysp w tym tropikalnym i wulkanicznym obszarze leży między pięcioma równoleżnikami długości geograficznej lub, wraz z pośrednimi cieśninami, obejmuje około 430 km; ale sądząc po uzyskanych tutaj dokładnych doniesieniach, w tym z jednej piątej Samoa, a także na podstawie raportów uzyskanych od misjonarzy i innych, nie mniej niż 1.000 osób z całej 34.500 populacji zmarło na odrę [a raczej z powodu powikłań jakie wystąpiły po odrze] do końca grudnia 1893 roku. Prawie połowa zgonów wystąpiła wśród dorosłych. Od tego czasu prawdopodobnie ofiar było jeszcze kilkaset więcej.

Epidemia nie była złośliwa. Nasza śmiertelność wynika głównie z zapalenia żołądka, zapalenia jelit, biegunki i czerwonki. Kilku zmarło z powodu jakim jest fakt, że odra tłumi działanie układu odpornościowego [suppressed measles]. Pożądanie tubylców w stosunku do surowych ryb, niedojrzałych lub nadmiernie dojrzałych owoców, a zwłaszcza półgotowanej świeżej wieprzowiny, stało się makabrą w okresie rekonwalescencji.

Wielu, na wypadek gdyby kazano im unikać ww. pokarmów, powstrzymałoby się przed spożyciem, wstrzymało się przez przyjęciem zagranicznych leków.

Dziewięciu z dziesięciu zgonom można było zapobiec poprzez dbałość o dietę. Najgorsze przypadki biegunki i czerwonki sprowadzono do mnie na leczenie. Chorzy pod moim osobistym nadzorem, którzy przestrzegali moich zaleceń i instrukcji, wyzdrowieli. W przypadku tak powszechnie występującej wysypki, nie było zaskoczeniem, że tak wielu dorosłych, jak i dzieci cierpiało w powodu powiększonych węzłów chłonnych w okolicy szyjnej i żuchwowej oraz w pachwinach itp.; nie kilku miało ropień w węzłach przyusznych.

 

Wystąpiło wiele przypadków poronień i przedwczesnych porodów, ale żadne dziecko nie umarło w wyniku zwykłego leczenia.

Pojedyncze jak i liczne ropnie występują tutaj na porządku dziennym, ale od czasu pojawienia się odry ich występowanie zwiększyło się prawie dziesięciokrotnie. Zanim wysypka zniknęła, duża liczba dorosłych wydalała robaki jelitowe przez usta. Teraz, gdy minęły dwa miesiące od ostatnich przypadków gorączki i wysypki, przeważa łagodna, ale stale utrzymująca się i nawracająca gorączka. To, wraz z chorobami gruczołów i układu oddechowego, są najczęstszymi dolegliwościami w tym sezonie. W przychodni misyjnej codziennie widzę przypadki chorób, których punktem wyjścia była odra. Dwie epidemie grypy pod koniec 1891 roku i w styczniu 1893 roku zwiększyły skłonność Samoańczyków do schorzeń klatki piersiowej.

Okaże się, że odra jeszcze bardziej zwiększy ich podatność na choroby układu oddechowego; a częste zgony, a także wielu wyniszczonych tubylców, z którymi spotykam się codziennie, mówią o tym, że nie dotarliśmy jeszcze do końca epidemii odry – epidemii, która na długo zostanie zapamiętana, ponieważ wydaje się, że nie ma nikogo w całej populacji, kto by przed nią uciekł.

 

Zobacz na: Epidemie odry i leczenie odry opisane w czasopiśmie BMJ z 1959 roku
Prognoza zachorowalności na odrę w wysoko wyszczepionej populacji – podejście modelowe – dr D.L. Levy
Szokujące wyniki badań szczepionki MMR. Powoduje chorobę górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego – Del Bigtree [1978]
Czy epidemia odry na Ukrainie to efekt kampanii szczepionkowej? [2018]
Czy eksperyment szczepionkowy na amerykańskich żołnierzach spowodował epidemię „hiszpańskiej grypy”? – Kevin Barry cz. 1

 

%d bloggers like this: