Czy epidemia odry na Ukrainie to efekt kampanii szczepionkowej?

Czy 12.000 przypadków zachorowań na odrę na Ukrainie jest spowodowane kampanią szczepień?
12 May 2018

Odra na Ukrainie - 12 tysiecy zachorowań

W ostatnich latach na Ukrainie brakowało szczepionek przeciwko odrze. Wskaźniki szczepień spadły do 31% w 2016 roku i były najniższe w Europie. Mimo to prawie nie było przypadków odry. W 2017 roku ilość dostępnych szczepionek stała się wystarczająca do wprowadzenia „kampanii nadrabiania zaległości”, i 90% dzieci na Ukrainie otrzymało szczepionkę MMR. Od tego czasu nastąpił wybuch zachorowań na odrę. Liczba przekroczyła już 12.000! Dlaczego media ignorują obecny wybuch odry na Ukrainie? Co tak naprawdę się dzieje?

[mailpoet_form id=”2″]

 

DLACZEGO NIE LICZBY Z 2017?

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) śledzi choroby i śmiertelność każdego kraju na świecie w odniesieniu do wszystkich (zakaźnych) chorób. 4 maja 2018 roku WHO opublikowała następujący materiał na swojej stronie internetowej dotyczącej odry na Ukrainie:

W tym roku, do tej pory ponad 12.000 osób zostało zarażonych odrą na Ukrainie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez krajowe organy ds. zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 roku, 9.158 osób dotkniętych chorobą wymagało hospitalizacji, a 9 zmarło. Od początku wybuchu w 2017 r. podjęto środki zaradcze na dużą skalę, aby ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się choroby i przywrócić wysoki poziom wyszczepialności.

W 2008 r. 95% kwalifikujących się do szczepienia dzieci na Ukrainie otrzymało drugą (i ostateczną) zalecaną dawkę szczepionki przeciwko odrze-śwince-różyczce (MMR) na czas zgodnie z krajowym rutynowym harmonogramem. Do 2016 r. wskaźnik ten spadł do 31%, co jest najniższym poziomem wyszczepialności w Regionie Europejskim WHO i jednym z najniższych na świecie.

Od lipca 2017 r. Krajowa Grupa Zadaniowa ds. Odry, w tym Ministerstwo Zdrowia, kluczowe zainteresowane strony i partnerzy, tacy jak WHO i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci  (UNICEF), pracuje nad zaszczepieniem każdego kwalifikującego się dziecka, gdy osiągnie odpowiedni wiek do szczepienia szczepionką MMR zgodnie z krajowym kalendarzem rutynowych szczepień.

Do końca 2017 rutynowy poziom wyszczapialności drastycznie się poprawił w porównaniu z poprzednimi latami: 93% 1-latków otrzymało pierwszą dawkę MMR na czas w 2017 roku, a 91% 6-latków otrzymało drugą dawkę zgodnie z zaleceniami. Dane za styczeń i luty 2018 r. wskazują, że kraj jest na dobrej drodze do osiągnięcia co najmniej 95% rutynowego pokrycia obu dawkami szczepionki MMR do końca roku.”- Ukraine restores immunization coverage in momentous effort to stop measles outbreak that has affected more than 12 000 this year
http://www.euro.who.int/en/countries/ukraine/news/news/2018/05/ukraine-restores-immunization-coverage-in-momentous-effort-to-stop-measles-outbreak-that-has-affected-more-than-12-000-this-year

Można łatwo wywnioskować, że malejący wskaźnik szczepień (z 95% w 2008 roku do 31% w 2016 r.) jest przyczyną gigantycznej epidemii odry na Ukrainie. Ale WHO zniekształca rzeczywistość w sprytny sposób.

Czy epidemia odry na Ukrainie to efekt kampanii szczepionkowej ?

NASTĘPUJĄCE INFORMACJE POCHODZĄ Z RAPORTU „GLOBAL MEASLES AND RUBELLA UPDATE 2018”

W 2016 r. – z odsetkiem szczepień wynoszącym 31% – wystąpiło tylko 102 „potwierdzonych przypadków”, tj. 102 przypadków odry potwierdzonych przez laboratorium. Odsetek szczepień był niski, ale nie było epidemii. Dotyczyło to również trzech lat przed 2016 rokiem, od 2013 r. do 2016 r. Średnio tylko 50 przypadków rocznie.

Źródło: Incidence time series for Ukraine  (UKR)
http://web.archive.org/web/20180612130338/http://apps.who.int/immunization_monitoring/globalsummary/incidences?c=UKR

WIĘCEJ SZCZEPIONEK, WIĘCEJ CHORÓB

Od lipca 2017 r. „Grupa zadaniowa” (WHO, UNICEF i Ministerstwo Zdrowia Publicznego) rozpoczęła zwiększać zakres szczepień. A zaraz po lipcu 2017 roku liczba zachorowań na odrę zaczęła rosnąć. Poniższy wykres uwzględnia okres od marca 2016 r. do kwietnia 2018 roku i pokazuje liczbę przypadków odry na miesiąc.

Czerwony = potwierdzony przez laboratorium.

Zielony = ustalony klinicznie.

Rozpoczęcie kampanii masowych szczepień przeciw odrze na Ukrainie

Źródło: https://www.who.int/immunization/monitoring_surveillance/burden/vpd/surveillance_type/active/Global_MR_Update_April_2018.pdf https://www.who.int/immunization/monitoring_surveillance/burden/vpd/surveillance_type/active/Global_MR_Update_November_2018.pdf Czy epidemia odry na Ukrainie to efekt kampanii szczepionkowej?

Uderzające jest to, że czerwone słupki (przypadki laboratoryjne potwierdzone jako dziki wirus odry) rosną wolniej niż zielone paski (przypadki potwierdzone klinicznie przez lekarza). Proszę przeczytać  co CDC i „Nederlands Tijdschrift der Geneeskunde” („Dutch Journal of Medicine”) mają do powiedzenia na ten temat w dalszej części tego artykułu.

KRYTERIA DIAGNOZY ODRY OKREŚLONE PRZEZ DZIENNIK URZĘDOWY UNII EUROPEJSKIEJ

Kryteria diagnozy „klinicznej” i „laboratoryjnej” są zdefiniowane w „Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej [Official Journal of the European Union]” w następujący sposób:

„Kryteria kliniczne odry: Każda osoba z gorączką i wysypką plamkowo-grudkową ORAZ co najmniej jedno z następujących trzech kryteriów: kaszel, gorączka, zapalenie spojówek (zaczerwienienie oczu).

Kryteria laboratoryjne odry: wirus odry, co najmniej jedno z następujących czterech:

  • Izolacja wirusa odry z próbki klinicznej
  • Wykrycie kwasu nukleinowego wirusa odry w próbce klinicznej
  • Odpowiedź swoistych przeciwciał wirusa odry charakterystyczna dla ostrej infekcji w surowicy lub ślinie
  • Wykrycie antygenu wirusa odry w teście immunofluorescencji [DFA] w próbce klinicznej przy użyciu przeciwciał monoklonalnych swoistych dla odry

Wyniki laboratoryjne należy interpretować zgodnie ze statusem szczepienia. Jeśli niedawno zaszczepiono, zbadaj dzikiego wirusa.”

Źródło: MEASLES, COMMISSION DECISION of 28 April 2008 amending Decision 2002/253/EC laying down case definitions for reporting communicable diseases to the Community network under Decision No 2119/98/EC of the European Parliament and of the Council
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ%3AL%3A2008%3A159%3A0046%3A0090%3AEN%3APDF

 

KRYTERIA LABORATORYJNE SĄ PRECYZYJNIEJSZE NIŻ KRYTERIA KLINICZNE

Czy to możliwe, że zgłoszone przez WHO 12.000 przypadków odry na Ukrainie są przesadzone? Większość słupków na skrajnej prawej stronie powyższego wykresu z 2018 jest zielona i te zgłoszone przypadki odry nie zostały potwierdzone laboratoryjnie.

A co gorsza, czy możliwym jest, że są to głównie błędnie zdiagnozowane przypadki odry poszczepiennej, które wystąpiły po otrzymaniu szczepionki MMR? To pytanie jest logiczne, ponieważ dane pokazują, że w 2016 r. zaszczepiono mniej dzieci i odnotowano mało przypadków odry; w 2017 r. więcej dzieci otrzymało szczepionki MMR i odnotowano więcej przypadków odry; w 2018 r. jeszcze więcej dzieci zostało zaszczepionych i odnotowano jeszcze więcej przypadków odry, przy czym większość przypadków została potwierdzona klinicznie przez lekarzy, a nie potwierdzona laboratoryjnie.

„W czasie epidemii odry w Kalifornii w 2015 r. duża liczba podejrzanych przypadków zachorowań wystąpiła u niedawno zaszczepionych. Spośród 194 sekwencji wirusa odry uzyskanych w Stanach Zjednoczonych w 2015 r. 73 [czyli 38% przypadków] zidentyfikowano jako sekwencję szczepionkową.” – Źródło: J Clin Microbiol 55:735–743. Rapid identification of measles virus vaccine genotype by real-time PCR.
https://jcm.asm.org/content/55/3/735

JEST TO DZIKI WIRUS ODRY CZY SZCZEPIONKOWY?

Holenderskie czasopismo medyczne [The Dutch Journal of Medicine] w 2017 r. stwierdziło:

W ciągu 14 dni po szczepieniu szczepionką MMR u pacjenta może rozwinąć się choroba porównywalna z zakażeniem wirusem odry typu dzikiego. Częstość występowania zakażenia odrą typu dzikiego jest niska, więc w takim przypadku jest bardziej prawdopodobne, że jest to odpowiedź na szczepienie. Dodatkowe badania mogą wywołać niepokój wśród rodziców i dlatego bardziej odpowiednie są słowa uspokajające.” – Źródło: ‘De mazelen’ na bmr-vaccinatie
https://www.ntvg.nl/artikelen/de-mazelen-na-bmr-vaccinatie/reacties

Strona internetowa amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) podaje następujące informacje:

„Genotypowanie wirusa odry może odgrywać ważną rolę w śledzeniu szlaków transmisji podczas badań epidemii. Wyniki genotypowania mogą pomóc potwierdzić, obalić lub wykryć powiązania między przypadkami … Genotypowanie jest również jedynym sposobem na odróżnienie, czy dana osoba ma zakażenie wirusem odry typu dzikiego, czy wysypka spowodowana niedawnym szczepieniem przeciwko odrze. Niewielki odsetek osób zaszczepionych szczepionką przeciw odrze doświadcza wysypki i gorączki 10 do 14 dni po szczepieniu. Podczas epidemii podaje się szczepionkę przeciw odrze, aby pomóc w opanowaniu epidemii, a w takich sytuacjach reakcje poszczepienne mogą zostać błędnie sklasyfikowane jako przypadki odry. Szczep szczepionkowy wirusa odry można odróżnić od wirusów typu dzikiego poprzez określenie genotypu z próbek klinicznych lub izolatów wirusa.” – Źródło: Genetic Analysis of Measles Viruses, Genotyping in Public Health Investigations, CDC
https://www.cdc.gov/measles/lab-tools/genetic-analysis.html

Czy epidemia odry na Ukrainie to efekt kampanii szczepionkowej?

WHO MANIPULUJE LICZBAMI I MEDIAMI

W ostatnim czasie widzieliśmy, że liczba przypadków odry (12.000+) powinna być wystarczająco duża, aby dotrzeć do mediów. 2.395 przypadków chorób we Włoszech było wiadomością, która trafiła na pierwsze strony gazet w 2017 r. „Niebezpieczeństwo choroby” zostało przecenione, a epidemia posłużyła za argument, aby „nieodpowiedzialni rodzice” musieli zaszczepić swoje dzieci.

Źródło: Italië verplicht inentingen voor twaalf besmettelijke ziekten
https://nos.nl/artikel/2174034-italie-verplicht-inentingen-voor-twaalf-besmettelijke-ziekten.html

dr Zsusanna Jakab

dr Zsusanna Jakab

Oświadczenie dr Zsusanny Jakab, dyrektora regionalnego WHO w Europie, zaczerpnięte z komunikatu prasowego, który pojawił się również na stronie internetowej WHO na początku 2018 r., było szeroko cytowane przez wszystkie główne gazety w Europie.

Każda nowa osoba dotknięta odrą w Europie przypomina nam, że nieszczepione dzieci i dorośli, bez względu na to, gdzie mieszkają, są narażeni na ryzyko zarażenia się chorobą i rozprzestrzeniania jej na innych, którzy mogą nie być w stanie się zaszczepić. Ponad 20.000 przypadków odry i 35 istnień ludzkich utraconych w samym 2017 roku to tragedia, której po prostu nie możemy zaakceptować.”- dr Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalna WHO na Europę.

Źródło: Europe observes a 4-fold increase in measles cases in 2017 compared to previous year
http://www.euro.who.int/en/media-centre/sections/press-releases/2018/europe-observes-a-4-fold-increase-in-measles-cases-in-2017-compared-to-previous-year

Jednak dr Zsuzsanna Jakab, która uważa, że 20.000 przypadków w całej Europie jest „tragedią, której nie możemy zaakceptować”, milczy na około 12.000 przypadków zachorowań tylko na Ukrainie. Czy władze wiedzą więcej, niż chcą, aby opinia publiczna wiedziała?

JAKA BYŁA ODPOWIEDŹ ORGANÓW ZDROWIA NA NAGŁĄ EPIDEMIĘ ODRY NA UKRAINIE?

Liczba przypadków odry potwierdzona laboratoryjnie jest stosunkowo mała. Ale „Ukraina przywraca gigantycznym wysiłkiem poziom wyszczepialności, aby powstrzymać wybuch odry, który dotknął w tym roku ponad 12.000 osób”. Nie ma znaczenia, czy kampania całkowicie minęła się z celem i prawdopodobnie powoduje więcej przypadków odry, niż zapobiegła, ponieważ zgłaszane przypadki mogą być naprawdę odrą spowodowaną szczepem szczepionkowym, a nie odrą typu dzikiego. Niemniej jednak wprowadzono w życie nowy rozkaz „zwalczania epidemii”.

 Ministerstwo Zdrowia na Ukrainie ogłosiło:

„Na wniosek Ministerstwa Zdrowia Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci  (UNICEF) dostarczył nową partię szczepionek przeciwko odrze, śwince i różyczce. Urzędnicy ministerstwa zgłaszają otrzymanie 800.000 dawek.”

A minister zdrowia Ukrainy dodaje:

„Aby zapewnić niezawodną ochronę przed chorobami zakaźnymi, poziom szczepień powinien być wyższy niż 95% – wtedy możemy mówić o zbiorowej odporności. Po raz pierwszy Ukraina jest w pełni wyposażona w szczepionki – niezawodne, bezpieczne i skuteczne. Wzywam rodziców do szczepienia dzieci, a lekarzy aby zachęcali pacjentów do szczepień.”- powiedziała Minister zdrowia dr Ulana Suprun

Źródło: Ще 800 тисяч доз вакцини проти кору прибули в Україну, 20 kwietnia 2018
http://moz.gov.ua/article/news/sche-800-tisjach-doz-vakcini-proti-koru-pribuli-v-ukrainu-

To niezrozumiałe. Władze sanitarne najwyraźniej zapomniały, że w 2006 r., w roku, w którym wskaźnik szczepień wynosił 98%, odnotowano 42.742 przypadki odry!

Ukraina - Szacunkowa wyszczepialność dwoma dawkami

WHO-UNICEF estimates of MCV2 coverage [Szacunkowa wyszczepialność dwoma dawkami] http://apps.who.int/immunization_monitoring/globalsummary/timeseries/tswucoveragemcv2.html

Ukraina - Zarejestrowana liczba zachorowań na odrę na Ukrainie

Measles reported cases [Zarejestrowana liczba zachorowań na odrę na Ukrainie] http://apps.who.int/immunization_monitoring/globalsummary/timeseries/tsincidencemeasles.html

Ukraina - Odra - % wyszczepialność i ilość zachorowań

http://apps.who.int/immunization_monitoring/globalsummary/timeseries/tsincidencemeasles.html

 

Dziwne zachowanie polityków i decydentów, manipulowanie liczbami, „selektywne” zgłaszanie w mediach i rosnąca presja na rodziców aby szczepili dzieci… Nic dziwnego, że wszystkie te przesadne i niespójne czynniki spowodowały, że ludzie tracą zaufanie do systemu szczepień. Sytuacja na Ukrainie tylko dolewa oliwy do tego, co wielu z nas już wie.

Źródło: Outbreak of over 12,000 cases of measles in Ukraine is caused by recent vaccination campaign?!

 

Zobacz na: Epidemie odry i leczenie odry opisane w czasopiśmie BMJ z 1959 roku
Odra i szczepionka przeciw odrze: 14 rzeczy do rozważenia – Roman Bystrianyk
Brady Bunch, 1969 – Odra – trywialna choroba zanim wprowadzono szczepienia

Odra u dzieci – objawy, leczenie, korzyści i bezsens szczepienia
Ekspozycja na Dziki kontra Sztuczny szczep wirusa odry nie jest równa – Bernadette Pajer
Ryzyko związane ze szczepieniem przeciw odrze – Lekarze działający na rzecz Świadomej Zgody
Odra jest naturalnym zabójcą raka

Prognoza zachorowalności na odrę w wysoko wyszczepionej populacji – podejście modelowe – dr D.L. Levy

 

 

Fragment z raportu ECDC dotyczącego epidemii odry w Rumunii – 3 marzec 2017:

Od lutego 2016 r. Rumunia odnotowała wzrost liczby przypadków odry (tabela 1 i wykres 1).

Od 23 września 2016 r. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Rumunii aktualizuje swoją stronę internetową z raportami o sytuacji w regularnych odstępach czasu.[2]

Do dnia 17 lutego 2017 r.[2] odnotowano 3.071 przypadków zachorowań na odrę do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, a 2.341 od października 2016 r. (Wykres 2). Przypadki te są albo potwierdzone laboratoryjnie, albo mają powiązanie epidemiologiczne z potwierdzonym laboratoryjnie przypadkiem. Najwięcej przypadków zachorowań zgłoszono w 36 dystryktach trzech okręgów [województw]: Caras Severin (n = 703), Arad (n = 617) i Timis (n = 566) (ryc. 3).

Do tej pory odnotowano 16 zgonów, z których wszystkie wystąpiły u osób z obniżoną odpornością lub z innymi chorobami współistniejącymi.

Niemowlęta w wieku poniżej 1 roku (n = 549) i dzieci w wieku 1-4 lat (n = 1.247) stanowiły większość przypadków zachorowań. Dziewięćdziesiąt sześć procent przypadków było nieszczepionych (n = 2 958), 80 przypadków otrzymało jedną dawkę szczepionki przeciw odrze [MCV], a 33 otrzymały dwie dawki.

Zidentyfikowanym genotypem odry był B3, który nie jest zwykłym szczepem krążącym w Rumunii, ale krążył w innych krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w 2015 roku. Genotyp D4 wykryto w poprzednich ogniskach w Rumunii.” – Źródło: Ongoing outbreak of measles in Romania, risk of spread and epidemiological situation in EU/EEA countries; Event background information
https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/media/en/publications/Publications/27-02-2017-RRA-Measles-Romania,%20European%20Union%20countries.pdf

Rumunia - Zarejestrowana liczba zachorowań na odrę w Rumunii - marzec 2017

Rumunia – Zarejestrowana liczba zachorowań na odrę w Rumunii – marzec 2017