Biologiczni Żołnierze Hitlera

„Nie straciliśmy wiary, ale przenieśliśmy ją z Boga na medyczną profesje” – George Bernard Shaw, Milbank Q. 2002 Jun; 80(2): 185–235.

Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, są skazani na jej powtórzenie” – George Santayana

 

Przyjrzyj się roli lekarzy w nazistowskich Niemczech, a także temu ilu z nich chętnie uczestniczyło w eugenice i eutanazji w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku, zdradzając w ten sposób podstawowy filar swojego zawodu „primum non nocere [po pierwsze nie szkodzić]”. Zaczęli od sterylizowania, stopniowo przechodząc do zabijania dorosłych i dzieci, którzy byli umysłowo lub fizycznie niepełnosprawni.

W tym filmie zawarty jest wywiad z dr Erichem Haesslerem, który pracował w szpitalu, w którym została zabita pierwsza ofiara programu eutanazji w 1939 roku – zdeformowane dziecko, zamordowane na rozkaz samego Hitlera.

Przerażające amerykańskie korzenie nazistowskiej eugeniki – Edwin Black
Dziesięć etapów ludobójstwa – dr Gregory Stanton
Faszystowska Ameryka, w 10 prostych krokach – Naomi Wolf
Kodeks Norymberski a szczepienia – świadoma i dobrowolna zgoda
Patogeny i polityka: dalsze dowody, że występowanie pasożytów zapowiada autorytaryzm

Ostateczne rozwiązanie kwestii polskiej
Czy na pewno szczepionki to najlepiej przebadane produkty firm farmaceutycznych? Sprawdźmy.
Przymusowe szczepionkowe eksperymenty medyczne w Polsce
Przymus szczepień – historia szczepień obowiązkowych – dr Sherri Tenpenny

Nauka i Swastyka: Biologiczni Żołnierze Hitlera

Nauka i Swastyka: Biologiczni Żołnierze Hitlera

 

Szklana kobieta

Narrator: Szklana kobieta została zaprojektowana i zbudowana w Dreźnie w 1936 roku. Przezroczysty model ukazywał zarówno geniusz technologiczny jego niemieckich twórców, jak również ich pragnienie ujawnienia skrywanych tajemnic ludzkiej biologii. Szklana kobieta była wystawiana na całym świecie i została uznana za symbol nazistowskiego snu o doskonaleniu rasy aryjskiej, poprzez zastosowanie nauki.

 

Prof. Michael Burleigh

Prof. Michael Burleigh:  Nazistowskie Niemcy były pierwszym reżimem totalitarnym w XX wieku, który przeciągnął na swoją stronę naukowców i lekarzy. Udział naukowców w nazistowskiej polityce umożliwił realizację tego wszystkiego.

 

Dr Robert Jay Lifton

Dr Robert Jay Lifton:  Naziści byli wyjątkowi jeśli chodzi o sposób w jaki wykorzystywali lekarzy, ponieważ przypisywali im biologiczną misję oczyszczenia Niemiec, świata i w tym sensie lekarze byli umieszczeni o wiele bardziej w centrum nazistowskiej wizji, i to dlatego Hitler powiedział w pewnym momencie, że zawód lekarza jest ważniejszy dla nazistowskiego reżimu niż niemal jakikolwiek inny.

Narrator: Do 1945 roku Niemcy były w ruinie. Wiodący lekarze i naukowcy uciekli lub zostali postawieni w stan oskarżenia o zbrodnie przeciwko ludzkości. Co stało się z nauką pod wodzą Nazistów?

Biologiczni Żołnierze Hitlera

 

Narrator: To jest historia o ulubionej dziedzinie nauki Nazistów – biologii człowieka.

Niemieckie Muzeum Higieny było jednym z wielu sławnych instytutów, które z entuzjazmem współpracowały z dyktaturą Nazistów Niemieckich. Drezdeńskie muzeum odgrywało czynną rolę w propagandowej machinie Trzeciej Rzeszy. Tworzyło filmy, które mówiły obywatelom niemieckim, że ich obowiązkiem było stanie się najzdrowszym narodem na Ziemi.

Za pośrednictwem Muzeum Higieny

Za pośrednictwem Muzeum Higieny i jego materiałów szkoleniowych,
wszystkim Niemcom pokazuje się, że muszą utrzymać dobry stan zdrowia
poprzez prowadzenie rozsądnego stylu życia.

Narrator: Rządowe finansowanie badań biologicznych wzrosło dziesięciokrotnie w czasie lat sprawowania władzy przez nazistów.

Wkrótce lekarze stanowili największą grupę zawodową wśród oficerów SS. W rezultacie lekarze stali się instrumentami represji państwowych. Na długo przed tym jak Hitler prowadził wojnę na świecie, niemieccy lekarze ruszyli do walki przeciwko swoim współobywatelom.

 

Rolf Thurm

Rolf Thurm: Intencją Hitlera było wyhodowanie nowej, całkowicie czystej rasy nordyckich Niemców, zawsze posiadającymi niebieskie oczy i włosy koloru blond jeśli tylko było to możliwe. Przypuszczałem, że wielu lekarzy z jakiegoś powodu zainspirowało się tym pomysłem i wspierało ten pomysł. I każdy kto nie pasował do tego wielkiego planu musiał zostać wyeliminowany. Och… a nawet powstrzymany przed przyjściem na świat.

Narrator: Biologiczna rewolucja Nazistów nie była wymuszona na naukowcach przez polityków, a raczej zainspirowała ją przede wszystkim elitarna grupa eugeników. Eugenika była sercem nazistowskiej polityki, tak jak obecnie terapia genowa. Naukowcy zajmujący się Eugeniką zaproponowali, że przez sztuczną selekcję, rodzaj ludzki mógłby wyeliminować choroby i “wyprodukować” zdrowszych ludzi.

Prof. Michael Burleigh: Eugenika, była entuzjazmem, który przeczesywał naukowe i medyczne kręgi od około 1900 roku naprzód i była globalna, pod względem tego, że entuzjastów eugeniki można było znaleźć w Ameryce Północnej, Indiach, Japonii, Chinach jak również w większości krajów Zachodniej Europy. Była także całkowicie międzypartyjna, w takim sensie, że było wielu lewicowych eugeników, ale byli też prawicowi eugenicy.

 

dr Alfred Ploetz

dr Alfred Ploetz

 

Narrator: Największym mistrzem eugeniki w latach 20. był zamożny, badacz-amator, naukowiec, dr Alfred Ploetz. Nadał eugenice nową markę i dodał aspekt rasowy, kiedy wprowadził nową naukę do Niemiec.

 

Wilfrid Ploetz

Wilfrid Ploetz: Mój ojciec ukuł termin higieny rasowej, ponieważ wierzył, że rasa, ten odwieczny napływ rasy ludzkiej, że to wymagało pewnej higieny by wszystkie defekty w dziedzictwie genetycznym ludzkości nie mogły się same reprodukować.

STANY ZJEDNOCZONE
27 STANÓW WPROWADZIŁO W ŻYCIE
PRZESPIY DOTYCZĄCE STERYZLIZACJI LUDZI!

Narrator: Jak na ironię, to amerykańscy eugenicy, wpadli na drastyczne rozwiązanie – przymusową sterylizację. W ponad 20-stu stanach zalegalizowano sterylizację Na początku lat 30., około 15.000 Amerykanów zostało wysterylizowanych w więzieniach i domach dla chorych psychicznie ludzi. Niemieccy eugenicy patrzyli na to z zazdrością.

Adolf Hilter czytał najbardziej popularny niemiecki podręcznik dotyczący eugeniki, podczas pisania swojego politycznego manifestu, “Moja Walka/Mein Kampf.”

Cytaty z Mein Kampf:

Państwo Niemieckie musi doprowadzić do tego, że tylko zdrowi mogą mieć dzieci.
W tym miejscu państwo musi działać jako strażnik tysiącletniej przyszłości.
Musi wprowadzić najbardziej nowoczesne, środki medyczne w służbie tego poglądu.
Ci którzy nie są zdrowi fizycznie i mentalnie oraz bezwartościowi nie mogą utrwalać ich cierpienia w ciałach swoich dzieci.

 

Dr Robert Jay Lifton: Cała polityczna wizja Hitlera, była częścią biologicznej prawdy. Ta biologiczna prawda dotyczyła tego, że rasa nordycka została stłumiona i uczyniona chorą przez gorsze rasy, a w szczególności przez Żydów i musi zostać uwolniona spod wpływu Żydów i innych gorszych ras by stać się silną, by sama mogła na tym skorzystać i by świat na tym skorzystał.

Narrator: Kiedy Naziści doszli do władzy w 1933 roku, skupili się na komunistach i Żydach, których pozbywano się ze wszystkich obszarów zatrudnienia przez państwo.

Od marca 1933 roku nikt kto przez reżim był zdefiniowany jako żyd, nie mógł pracować w szkołach, na uniwersytetach lub w szpitalach państwowych. Wielu młodych naukowców, którzy pochodzili z żydowskich rodzin, zdecydowało się odejść. Jednym z nich był Max Perutz.

 

Prof. Max Perutz

Prof. Max Perutz: To było ustawodawstwo antysemickie w Niemczech, którego pojawienie się było szokiem. Na uniwersytecie, jako studenci mający żydowskie rysy twarzy uczęszczałeś tam ryzykując życie, ponieważ  któregoś dnia można było zostać zaatakowanym przez bandy Nazistów.

Banda Nazistów przyszła na to seminarium, dostrzegli niepełnosprawnego studenta pochodzenia żydowskiego i pobili go.

Niemcy - uwolnijcie się od Żydów

Niemcy – uwolnijcie się od Żydów! Niemcy – uwolnijcie się od Żydów!

 

Prof. Richard Doll

Prof. Richard Doll: Niemcy były w tym czasie wiodącym pod względem nauki krajem i utrzymywały się na tej pozycji przez kilka lat, szczególnie w dziedzinach takich jak chemia i medycyna. Jeśli chcesz być pracownikiem badawczym w dziedzinie medycyny, musisz studiować i kształcić się w Niemczech, podobnie jak obecnie, prawie zawsze musisz wyjechać i studiować w Ameryce przez krótki okres czasu.

Jako student pojechałem do Frankfurtu i to było bardzo interesujące doświadczenie, ponieważ to było po tym jak Naziści doszli do władzy. Poszedłem na jeden wykład wygłaszany przez radioterapeutę, który był aktywnym Nazistą i dał nam wykład na temat radioterapii i pokazał slajd, który utkwił w mojej pamięci od tamtej pory, ponieważ myślę, że było to po prostu najohydniejszą rzeczą jaką zobaczyłem. Pokazał slajd przedstawiający promienie rentgenowskie niszczące komórki rakowe i promienie te były ilustrowane za pomocą hitlerowskich bojówek, które siedziały na promieniu, a komórkami rakowymi byli Żydzi. Myślę, że jest to najbardziej zapadająca w pamięć rzecz, ohydna rzecz, którą usłyszałem na wykładzie.

Narrator: Skutek antysemickiego ustawodawstwa był natychmiastowy i gwałtowny.

Prof. Benno Müller-Hill

Prof. Benno Müller-Hill: Na Uniwersytecie Berlińskim, 42% lekarzy było Żydami, zgodnie z definicją Nazistów. Zatem 42% lekarzy zostało wyrzuconych, profesorowie i asystenci zostali wyrzuceni. Co oznaczało oczywiście, że młodsi pracownicy mieli ogromną szansę na dostanie pracy. 42% i oczywiście niektórzy z nich byli również częścią całej, odnowionej kadry medycznej, która stała się znowu młoda. I to oczywiście zawsze jest wspaniale, kiedy możesz powiedzieć: “W końcu pozbyliśmy się tych wszystkich starych pryków i jesteśmy teraz młodą kadrą,” itd., itd.

 

Dr Wolfgang Eckart

Dr Wolfgang Eckart: Myślę, że lekarze dołączali do partii nazistowskiej na ogromną skalę ze względu na kilka powodów. Najważniejszym z nich jest to, że wrócili z I Wojny Światowej, byli bezrobotni, wtedy był wysoki wskaźnik bezrobocia wśród lekarzy, a Naziści obiecywali pracę, obiecywali posady w klinikach dla bezrobotnych lekarzy w miasteczkach i w miastach.

Narrator: Dr Erich Hässler, jest jednym z kilku żyjących świadków tego okresu w czasie. Był 34-letnim młodszym pediatrą w Lipsku w 1933 roku. Jako aktywny członek partii nazistowskiej, Hässler został nagle awansowany na ordynatora swojego oddziału, kiedy jego żydowscy koledzy zostali zmuszeni do emigracji.

 

Dr Erich Hassler

Dr Erich Hassler: Leipzig Children’s Clinic była po prostu znana jako żydowska klinika i muszę podkreślić to, że w tych dniach przeciętnie co drugi pediatra był Żydem. Nie mówię, że byli złymi lekarzami, ale zabierali posady innym lekarzom. To była walka o pracę, to była walka o egzystencję.

Prof. Benno Müller-Hill: Gdyby naukowcy zjednoczyli się i powiedzieli: “Nie zaakceptujemy pracy po tych, którzy zostali wyrzuceni,” wtedy ta cała inicjatywa nie sprawdziłaby się. Jednak jest to całkowicie niemożliwe ponieważ tylko jedna osoba to zrobiła i nikt nie miał odwagi, nikt inny na uniwersytecie nie miał odwagi i przyzwoitości by to zrobić, zatem wszyscy inni byli po prostu oczarowani tym pomysłem. To było w złym guście, ale nadal to robisz i dostajesz tę wspaniałą pracę, więc dlaczego miałbyś nie skorzystać?

Narrator: Przejęcie posad ich żydowskich kolegów było dopiero początkiem paktu między niemieckimi lekarzami, a nazistowskim reżimem. To był pierwszy krok w podróży, która miała zmienić lekarzy w morderców. Po przejęciu władzy przez Nazistów w 1933 roku, każdy w Niemczech, kto pracował w państwowej służbie zdrowia musiał zostać członkiem jednej z kilku nazistowskich organizacji zdrowotnych. Te organizacje wykluczały każdego z żydowskimi pochodzeniem. Propaganda Hitlera utrzymywała, że Żydzi zagrażali zdrowiu populacji aryjskiej. By znaleźć naukowy dowód tej teorii, przyglądali się teoriom eugeników lub higienie rasowej.

Prof. Benno Müller-Hill: Podstawową motywacją Hitlera był antysemityzm. Oczywiście pod tym względem naukowcy i biolodzy byli bardzo użyteczni. Nie byli szczególnie antysemiccy, ale Naziści mogli dać im powód do antysemityzmu. Dostawali wszystkie pieniądze i całe wsparcie od Nazistów dzięki forsowaniu higieny rasowej. Forsowali również antysemityzm i nadawali mu tego czego od nich żądali – podstawy naukowej.

Narrator: Jednym z najbardziej wpływowych propagandystów higieny rasowej był dr Alfred Ploetz. Jako nordycki supremacjonista zgadzał się całkowicie z Hitlerem.

Wilfrid Ploetz: Mój ojciec był zwolennikiem rasy niemieckiej. Na przykład kiedyś, kiedy byłem małym chłopcem, wziął globus i powiedział do mnie: “Spójrz tutaj, w tym miejscu dominuje prawo i porządek oraz współczesna cywilizacja.” I pokazał mi kraje na globusie, od Nowej Zelandii, Australii, północnych Włoch, północnej Francji, Anglii, Skandynawii, Niemiec, po Amerykę Północną. Oczywiście, jako podatny na wpływ młody człowiek, dzięki temu zrozumiałem, że rasa nordycka, rasa germańska były solą Ziemi.

 

Prof. Henry Friedlander

Prof. Henry Friedlander: Badacze ras przyjęli nazistowski reżim ponad tym co nazwaliby narodową rewolucją socjalistyczną. Byli entuzjastycznymi zwolennikami, ponieważ widzieli jak niektórzy z nich publicznie wskazali w osobie Hitlera i w jego ruchu pierwszych polityków, którzy całkowicie rozumieli i popierali eugenikę.

 

Eugenicy, finansowani przez nazistowski reżim

Narrator: Eugenicy, finansowani przez nazistowski reżim, ukierunkowali się na ogólnokrajową misję. Ich celem było naukowe udokumentowanie tego o co dokładnie chodziło z tak zwanymi ludźmi rasy aryjskiej, oraz tego co uczyniło ich tak ponadprzeciętnymi. Higiena rasowa stała się niezaprzeczalnie rasistowska. Niemieccy eugenicy chcieli udowodnić, że inni ludzie tacy jak Żydzi i Cyganie byli statystycznie bardziej podatni na chorobę.

 

Prof. Niall Ferguson

Prof. Niall Ferguson: Najwyraźniej istnieją choroby dziedziczne. Mam na myśli to, że to nie jest fikcja. To co jest fikcją to pogląd, że istnieje rasa aryjska, która ma swoje korzenie głęboko w historii, która jest ponadprzeciętna w swoich cechach charakterystycznych w stosunku do innych ras. Całkowitą fikcją jest mówienie, że jej nadrzędność została podkopana przez rasową gruźlicę, przez małżeństwo mieszane lub kontakty seksualne z innymi rasami, gorszymi rasami, w szczególności Żydami.

Narrator: Nowe przepisy zabroniły nawiązywania związków między Żydami lub Cyganami, a aryjskimi Niemcami. Miejscowy rząd zmusił Cyganów do zamieszkania w prowizorycznych obozach. Jednak te populacje mniejszościowe nie były jedynymi celami higieny rasowej w nazistowskich Niemczech. Tak zwana populacja aryjska została zbadana w poszukiwaniu chorób dziedzicznych. Przeprowadzono kampanię badań zakrojonych na szeroką skalę prowadzonych przez jednego z najlepszych w Niemczech psychiatrów genetycznych, dr Ernsta Rudina.

Jak zapamiętała to jego córka, Rüdin skorzystał na zamiłowaniu nazistowskiego reżimu do eugeniki.

 

Prof. Dr Edith Zerbin-Rudin

Prof. Dr Edith Zerbin-Rudin: Miał nadzieję na wsparcie finansowe i po 1933 roku przyszły dodatkowe pieniądze z Ministry of the Interior, German Emergency Fund of Sciences i od Reichskanzler. Koniec końców miał o wiele więcej pieniędzy do swojej dyspozycji po 1933 roku niż miał ich wcześniej.

Propaganda zdrowotna Nazistów

Propaganda zdrowotna Nazistów

Taki styl życia jest trujący dla zdrowia.
By pozostać w dobrej kondycji zdrowotnej musisz prowadzić zdrowy tryb życia.
Rytmiczna kolejność pracy i rozsądny odpoczynek… pomoże utrzymać zdrowie w doskonałej kondycji.

 

Narrator: Istniała pozytywna strona eugeniki, którą nazistowska propaganda była skora podkreślić. Zdrowi ludzie byli jedynymi odpowiednimi by wychowywać rasę panów. Wprowadzono narodową kampanię by prześwietlić populację na okoliczność występowania choroby.

Wszyscy Niemcy musieli stanąć przed ekranem promieni rentgenowskich

Wszyscy Niemcy musieli stanąć przed ekranem promieni rentgenowskich…
tak by każda choroba mogła zostać wykryta na czas.

 

Narrator: Pieniądze były wręcz wlewane w ogólnokrajowy program zdrowotny. Celem było wychowanie nowego pokolenia super zdrowych Niemców.

dziecko powinno być karmione piersią tak długo jak to możliwe

Pierwszy wymóg – dziecko powinno być karmione piersią tak długo jak to możliwe…
zatem konieczne jest by matka sama prowadziła zdrowy tryb życia.

 

Narrator: Były wysokie finansowe nagrody dla kobiet, które miały dużo dzieci. Były też grzywny dla par bezdzietnych. Rezultatem był wyż demograficzny w pierwszych pięciu latach sprawowania władzy przez Hitlera. Ministerstwo Zdrowia przechwalało się, że urodziło się milion dzieci więcej, dzięki polityce ludnościowej Nazistów.

 

Nazistowskie Niemcy - dziewczęta w kostiumach kąpielowych

Prof. Niall Ferguson:  Jeden z obrazów, które zawsze mam w głowie, kiedy pomyślę o nazistowskich Niemczech są dziewczęta w kostiumach kąpielowych rzucające dookoła piłkami plażowymi lub skaczące przez obręcze. To nie jest jakiś wspaniały nazistowski klub fitnessu, do którego po prostu każdy dołączył. Robisz to by się upewnić, że kobiety “wyprodukują” w miarę możliwości jak najwięcej członków Hitlerjugend oraz, że są “maszynami” w dobrej kondycji, zdolnymi do rodzenia dzieci.

Narrator: Jednak podniesienie wskaźnika urodzeń nie wystarczyło. Razem z wyżem demograficznym szło coś co nazywało się negatywną eugeniką. Lekarze zaczęli bawić się w Boga, instruując pacjentów odnośnie właściwej polityki genowej.

 

Nie wychodzisz za mąż tylko po to by być nieustannie z ukochanym

Nie wychodzisz za mąż tylko po to by być nieustannie z ukochanym.
W końcu zechcesz mieć dzieci i twoja rola nie polega tylko na tym by sprowadzić dzieci na świat… przez wzgląd na ich istnienie. Powinny stać się zdrowymi, wartościowymi istotami ludzkimi…
i dlatego ważne jest to by badać budowę fizyczną ciała i genetyczny stan zdrowia.

 

Narrator: Filmy propagandowe sprawiły, że wyglądało to tak, że ludzie nadal mogli dokonywać wyborów. W rzeczywistości lekarze sprawowali większą władzę nad swoimi pacjentami niż kiedykolwiek wcześniej. Nowe nazistowskie ustawodawstwo oznaczało, że lekarze mogli wymusić sterylizację na swoich pacjentach. Wybitny eugenik w Niemczech, dr Ernst Rüdin, powitał z radością nowy przepis.

Prof. Dr Edith Zerbin-Rüdin: Na początku był całkowicie za dobrowolną sterylizacją, ale potem, na przestrzeni czasu, to zajęło dużo czasu, został przekonany, że to się sprawdzi. I poparł przymusową sterylizację.

Narrator: Przepis dotyczący zapobiegania narodzinom genetycznie upośledzonego potomstwa został zatwierdzony w lipcu 1933 roku. By wcielić ten przepis w życie, władze użyły dowodów na odziedziczoną chorobę, które zostały zebrane przez eugeników.

Prof. Henry Friedlander: Metodologia używana przez eugeników była z całą pewnością do zaakceptowania w jej czasach i prawdopodobnie skonstruowana w najlepszy możliwy sposób. Na poziomie biologicznym, ich wnioski nie mogłyby tak naprawdę zostać obalone aż do późnych lat 30., a szczególnie po II Wojnie Światowej, kiedy zostało odkryte DNA i dokonano innych postępów w genetycznych naukach ścisłych.

Narrator: Od tamtej pory, poufne kartoteki medyczne mogły zostać wykorzystane przeciwko każdemu niemieckiemu obywatelowi. Wielu z nich miało powód by obawiać się wizyty u swojego lekarza rodzinnego.

Na brzegach jeziora, 90 km na północ od Berlina znajduje się opuszczona posiadłość czekająca na nowego właściciela. Miejscowy burmistrz, dr Wolfgang Köpp zna jej mroczną historię. W 1935 roku, została tu otwarta przez prawą rękę Hitlera, Rudolfa Hessa, Führer School lub inaczej Szkoła Przywództwa.

Tysiące nazistowskich lekarzy, położnych i pielęgniarek było tu szkolonych na specjalnych, tajnych kursach.

 

Dr Wolfgang Köpp

Dr Wolfgang Köpp: Ci ludzie nie mogli po prostu zgłosić się na ochotnika na te kursy. Byli specjalnie wybierani przez NSDAP i organizacje SS, a szczególnie przez partyjne organizacje zdrowotne. Dużo mówi nam fakt, że wszystkie informacje na temat tych kursów szkoleniowych  i wszystkie dzienniki niemieckich lekarzy były publikowane aż do 1937 roku. Od tego momentu, nie pojawiły się żadne inne informacje na temat treści tych kursów, jedynie same daty. I im bliżej było do wojny, wszystko tutaj stawało się bardziej tajemnicze.

 

Narrator: Naziści zbudowali nowy kampus, kompleksowy, z salami wykładowymi, laboratorium i z bursami. W tym miejscu byli szkoleni do przeprowadzania niektórych z najgorszych zbrodni w nazistowskiej historii medycznej. Niektórzy poszli o krok dalej, w kierunku tego by przeprowadzać eksperymenty na ludziach w obozach koncentracyjnych. Lekcje, których ich nauczono w Alt-Rehse zostały ukryte przed Niemcami.Powiedziano im, że było to centrum szkoleniowe dla lekarzy sportowych, a stadion olimpijski został zbudowany, jako część tego oszustwa.

Dr Wolgang Eckart: Lekarzy szkolono w dziedzinie przywództwa. Jednym z miejsc gdzie do tego dochodziło było Alt-Rehse. Cały kampus przeznaczony do edukowania lekarzy, więcej niż 30.000 w dziedzinie przywództwa na pozycji lekarza. Moim zdaniem, jakakolwiek edukacja w dziedzinie przywództwa dla lekarzy jest połączona z brakiem człowieczeństwa.

Narrator: Lekarze i pielęgniarki, którzy uczęszczali do Szkoły Przywództwa musieli dowieść własnej przewagi fizycznej na boiskach sportowych. Jednak co ważniejsze, na zajęciach z genetyki byli indoktrynowani przez nazistowski pogląd, że Żydzi byli schorowanymi ludźmi, a niepełnosprawni byli życiami niegodnymi życia.

Lekarzy nauczano jak dokonywać sterylizacji i eliminować ludzi o złej kondycji zdrowotnej. W przeszłości profesja medyczna była powszechnie uznawana za godną zaufania. Jednak nazistowscy lekarze i pielęgniarki porzucili przysięgę Hipokratesa – “Po pierwsze nie szkodzić.”

Prof. Michael Burleigh:  Nie sądzę, że szkolenie z etyki było szczególnie ważne dla jakiejkolwiek formy edukacji medycznej i że był to rodzaj zewnętrznego, nijakiego dodatku. I kiedy ci ludzie naprawdę zaczęli praktykować medycynę, przysięga Hipokratesa była po prostu czymś co wieszasz na ścianie, tak jak dyplomy ukończenia szkoły medycznej i nie przywiązywali do niej zbyt dużej uwagi.

Narrator: W Alt-Rehse niemieccy lekarze przyjmowali swoją nową rolę. Brali udział w wielkim eksperymencie społecznym. Mieli stać się twórcami rasy panów.

Dr Robert Jay Lifton:  Musisz patrzeć na zachowanie Nazistów w zawodzie medycznym i gdzie indziej jak na mieszankę idealizmu i terroru. Wiemy o terrorze, często lekceważymy elementy idealizmu, nie lubimy o tym słuchać, jednak Naziści wyciągnęli rękę do niemieckich lekarzy, wszczepili w nich pomysł bycia biologicznymi żołnierzami, hodowcami genów, lekarzami narodu. Wszystko to było idealne, pomysł robienia czegoś wspaniałego na rzecz ludzi jako ogółu. To przewyższało egoizm relacji jeden do jeden, relacji lekarz-pacjent.

Prof. Michael Burleigh:  Lekarze po prostu przestali być zaniepokojeni chorym człowiekiem, dla którego właściwie nie mogliby zrobić zbyt wiele... i wyruszasz na tą wielką, służącą odkupieniu, rasistowsko-biologiczną misję, gdzie jesteś częścią elitarnej grupy ekspertów. Reżim oferował lekarzom szansę stania się prawie boskimi postaciami sprawującymi władzę nad genetycznym zdrowiem narodu.

Narrator: Po wojnie, lekarze i naukowcy usprawiedliwiali się mówiąc, że tylko wykonywali rozkazy. Dr Köpp nie przyjmuje tych wymówek.

Dr Wolfgang Köpp: Obecnie często twierdzi się, że to narodowi socjaliści zmusili lub przekonali niemieckich lekarzy by zajęli się biologią genetyczną i higieną rasową. To po prostu nie jest prawda. To nie lekarze zostali przekonani przez narodowych socjalistów [nazistów] – sytuacja była odwrotna.

Narrator: Na mocy nazistowskiego przepisu o sterylizacji z 1933 roku, niemieccy lekarze mieli władzę by ścigać tych, którzy nie nadawali się pod względem genetycznym. Kręcili filmy ostrzegające społeczeństwo by było czujne jeżeli chodzi o choroby dziedziczne w ich rodzinie.

 

To jest drzewo genealogiczne rodziny

To jest drzewo genealogiczne rodziny.
Z dziewięciorga dzieci, tylko czwórka dożyła czasu, w którymi osiągnęli dorosłość.
Dwóch chłopców i trzy dziewczynki zmarły na dyfteryt.
Tylko pomyśl, jak bardzo wartościowy materiał genetyczny przepadł w związku z tymi śmierciami.

 

Prof. Michael Burleigh: Chcieli znaleźć nieprawidłowość gdziekolwiek mogła się znajdować i jednym z najbardziej groteskowych przykładów jest ten, w którym dzieci w wieku szkolnym były proszone o narysowanie drzew przedstawiających członków ich rodzin, drzew genealogicznych, a następnie nauczyciele byliby zdolni do znalezienia potwierdzenia, że coś było nie, tak na przykład z wujkiem Fritzem. Później wujek Fritz został zgłoszony do organów zdrowia publicznego, które mogły wystawić wniosek o przymusową sterylizację wujka Fritza.

Nazistowski film propagandowy

Nazistowski film propagandowy

Zależy nam na nich, ale zapobiegamy ich rozmnażaniu się.
Odtąd, takie biedne stworzenia nie będą dłużej… żyć obok naszych zdrowych dzieci.
Sterylizacja jest prostym zabiegiem medycznym… humanitarnym środkiem do tego by chronić naród… przed bezkresnym cierpieniem.

 

Wilfrid Ploetz: Mój ojciec był idealistycznym utopistą, jak większość ludzi tego typu. Potrzebujecie utopistów by móc osiągnąć określone cele. Na każdym etapie, mój ojciec musiał myśleć pod koniec:

“Dzięki Bogu, przynajmniej kilkaset tysięcy idiotów i ludzi, którzy nigdy nie byliby zdolni by znaleźć szczęście w swoim życiu, ponieważ nie nadają się do tego, zostanie powstrzymanych przed rozmnażaniem się i sprowadzeniem na ten świat innych nienadających się do tego dzieci.”

Rolf Thurm: Właściwie, miałem bardzo przyjemne dzieciństwo. Było tak wiele miłych dzieci na naszej ulicy, z którymi dogadywałem się bardzo dobrze i mieliśmy dużo radości bawiąc się razem. I naprawdę, zanim zaczął się okres władzy Nazistów, wszystko było bardzo przyjemne. Następnie, kiedy w 1933 roku utworzono Hitlerjugend, nagle wszyscy moi przyjaciele zniknęli. Wszyscy dołączyli do Hitlerjugend. I nagle byłem bardzo samotny.

 

Narrator: Kiedy Rolf Thurm miał 16 lat, jego nauczyciel zgłosił go do genetycznych władz zdrowotnych. Urodził się ze zdeformowanymi dłońmi i stopami, co uczyniło z niego kandydata do sterylizacji.

Jego rodzicom nakazano przyprowadzenie syna do  Hereditary Health Court [Sąd ds. Zdrowia Dziedzicznego], w rodzinnym miasteczku Thurmów, w lipcu 1937 roku. Zabrali ze sobą pełne historie chorób swojej rodziny na rozprawę w sprawie sterylizacji odbywającej się w gmachu sądu.

Rolf Thurm: Tutaj, w tym właśnie budynku miała miejsce oficjalna rozprawa, z państwowym urzędnikiem medycznym, w czasie sprawowania władzy przez Nazistów. Nikt w mojej rodzinie nie miał podobnej niepełnosprawności do mojej, zarówno po stronie matki jak i ojca. Mimo to, urzędnik medyczny upierał się, że mój stan był chorobą dziedziczną. Tak więc, skutkiem tego było to, że musiałem zostać wysterylizowany.

Narrator: Rolf Thurm został zgłoszony przez lekarzy i skazany przez lekarzy. Lekarze nie tylko działali jako eksperci medyczni, ale nazistowski system prawny zmienił ich we wszechpotężnych sędziów. Lekarze skazywali swoich współobywateli na sterylizację w ponad stu tego typu sądach w Niemczech.

Prof. Henry Friedlander: W Niemczech, by zrobić z tego szybką procedurę, by nie obarczać tym system sądowy, ustanowiono  specjalne sądy, tak zwane Sądy Zdrowotne, które nie były wypełnione sędziami, ale lekarzami, którzy stanowili tam większość pracowników. Jednak, byli oczywiście tylko kamuflażem tego co tak naprawdę było narzuconą przez państwo medyczną inwazją na prywatność i konkretną osobę z tych skazanych na sterylizację.

Narrator: Trwało to dłużej jak 60 lat, zanim Rolf Thurm znalazł lekarza, który potwierdził niesprawiedliwość nazistowskiego sądu sterylizacyjnego.

Rolf Thurm: Następnie, po ponownym zjednoczeniu Niemiec, lekarze poświadczyli, że moja choroba nigdy nie jest dziedziczna. To jest mutacja genu, ale nie jest dziedziczna.

 

, dr Ernst Rüdin wiedział, że inne czynniki mogą powodować wady wrodzone

dr Ernst Rüdin

 

Narrator: Jako genetyk, dr Ernst Rüdin wiedział, że inne czynniki mogą powodować wady wrodzone. Był świadomy tego, że nie zawsze miał wystarczającą liczbę dowodów by usprawiedliwić sterylizację na gruncie genetycznym.

Prof. Dr Edith Zerbin-Rüdin: Mój ojciec wiedział, że dziedziczność nie była całkowicie jasna i większość chorób z czynnikiem dziedzicznym nie zależała od pojedynczego genu, recesywnego czy dominującego, ale na kombinacji genów i czynników środowiskowych o złożonej etiologii, jednak uważał, że nie ma czasu na to by czekać na dostęp do większej wiedzy. Trzeba działać. Był bardzo aktywnym człowiekiem i uważał, że przyszedł czas na działanie.

Narrator: Jako biegły sądowy i sędzia w Wyższym Sądzie ds. Genetycznego Zdrowia, dr Ernst Rüdin był osobiście odpowiedzialny za sterylizację prawie 500 ludzi.

Prof. Michael Burleigh: Uważali, że cel uświęca środki i że będą zdolni poprawić genetyczny stan zdrowia rasy niemieckiej, jak ją postrzegali. Dlatego byli przygotowani by zignorować dowody, a było ich całkiem sporo, potwierdzających, że to co robili nie miało jakichkolwiek podstaw naukowych.

Co to jest epigenetyka – dr Nessa Carey – Dlaczego Twoje DNA nie jest Twoim przeznaczeniem
Transformacja epigenetyczna: Jesteś tym, co jedli Twoi dziadkowie – dr Pamela Peeke
Odporność niemowląt – część 1 – Ciąża [Epigenetyka i mikrobiom]

Prof. Henry Friedlander: Niemcy pod reżimem Nazistów wykazały się swego rodzaju tytaniczną determinacją i konsekwencją, która była na wiele sposobów cechą charakterystyczną nazistowskiego reżimu, który wysterylizował prawie 300.000 swoich niemieckich współobywateli.

Nazistowski medyczny film szkoleniowy

Nazistowski medyczny film szkoleniowy

 

Narrator: Zabieg sterylizacji był przeprowadzany w Niemczech na ogromną skalę. W każdej szkole medycznej nauczano jak przeprowadzić chirurgiczną sterylizację jako standardowy zabieg. Studenci medycyny oglądali filmy z zabiegów i byli uczeni jak przeprowadzić zabiegi wazektomii i podwiązania jajników, tak jakby to były po prostu rutynowe operacje.

Prof. Michael Burleigh: Myślę, że najbardziej katastrofalnym skutkiem tych zasad nazistowskich eugeników było przede wszystkim to, że około 3.000 osób umarło na skutek komplikacji pooperacyjnych, będąc wysterylizowanymi.

Jatrogenia – choroby wywołane przez lekarzy
Jatrogenia kliniczna – Epidemie współczesnej medycyny – Medical Nemesis – Ivan Illich

Po drugie spowodowano tym olbrzymią ilość urazów psychicznych u ludzi, którzy zostali wysterylizowani.

I po trzecie, i być może nie ostatnie, ta praktyka naraziła na szwank zawód lekarza i w tym czasie, nikt nie miał zaufania do swojego własnego lekarza.

Dziennikarka: Wskaźnik śmiertelności wśród kobiet, które zostały  wysterylizowane był całkiem wysoki, prawda?

Prof. Dr Edith Zerbin-Rüdin: Przepraszam, co to było? Wskaźnik śmiertelności? Nie, nie był bardzo wysoki, ale mogłabym sprawdzić, ale w tym momencie nie mogę Pani powiedzieć jaki był. Był… Jeśli miałabym podać go teraz, musiałabym ocenić go w przybliżeniu, może wynosił 2%, ale myślę, że był niższy.

 

Narrator: Celem Nazistów było wyeliminowanie wszystkich dziedziczonych chorób fizycznych, takich jak te przedstawione w tych medycznych odlewach odzwierciedlające realne ofiary. Jednakże, nazistowscy lekarze coraz częściej obierali za cel również pacjentów z problemami psychicznymi i ludzi z trudnościami w uczeniu się. To skutkowało zażartymi dyskusjami między członkami nazistowskiej elity, dotyczącymi tego co nazywali dziedzicznym upośledzeniem umysłowym.

Prof. Michael Burleigh: Odkąd decyzja o sterylizacji ludzi, była często podejmowana na podstawie testów na prymitywny poziom inteligencji liderzy NSDAP, pochodzący z pewnych zacofanych obszarów wiejskich, martwili się o to, że ich chłopcy z gospodarstwa w brunatnych koszulach nie będą zdolni odpowiedzieć na pytania takie jak, kim był Krzysztof Kolumb, i dlatego mogliby zostać wysterylizowani. W rezultacie, po cichu, członkowie partii nazistowskiej byli zwolnieni z tych sterylizacyjnych praktyk.

Narrator: Na sterylizację wydawano zezwolenie w przypadku takich stanów chorobowych jak schizofrenia, alkoholizm, psychoza maniakalno-depresyjna i upośledzenie umysłowe. Genetycy nie mieli żadnych dowodów naukowych potwierdzających to, że te schorzenia były dziedziczne.

Prof. Max Perutz: W dniu, w którym zastosowano ją w przypadku chorób, które w niejasny sposób są przekazywane przez pojedyncze geny, takich jak schizofrenia, istniała szansa na to, że dziecko pacjenta ze schizofrenią niekoniecznie będzie miało schizofrenię.

Narrator: Jednak lekarze już dawno dali sobie spokój z wymogiem dziedzicznego dowodu. Coraz częściej wyrażali zgodę na przymusową sterylizację w oparciu o podstawy czysto moralne i społeczne.

Prof. Dr Edith Zerbin-Rüdin: Istnieją pacjenci ze schizofrenią, szczególnie ci, którzy natychmiast chcą mieć dziecko, ponieważ uważają, że ich małżeństwo byłoby dzięki temu lepsze, gdyby posiadali dziecko, którzy myśleli, że dziecko dałoby im nową radość w życiu i podniosłoby jego jakość. Skutkiem tego było to, że małżeństwo i tak się popsuło i pacjent był bardzo nieszczęśliwy, ponieważ dziecko było głośne i wymagało pomocy, cierpliwości, wsparcia a oni często mówili, że byli niezdolni by zapewnić wsparcie finansowe swojej rodzinie. I po pewnym czasie, wielu pacjentów, którzy marzyli o dziecku, żałowali tego.

Prof. Max Perutz: Nie było żadnego usprawiedliwienia dla sterylizacji tych ludzi i myślę, że genetycy, ludzie związani z medycyną w Niemczech, musieli wprowadzić w błąd reżim, twierdząc, to co twierdzili o dziedzicznych czynnikach.

Narrator: Prawo dotyczące sterylizacji zostało oparte na pomyśle, że choroby są przekazywane bezpośrednio od jednego pokolenia do następnego. Ale nawet w latach 30., niemieccy genetycy byli świadomi, że wiele schorzeń było uśpionych przez kilka pokoleń. Wyeliminowanie ich wszystkich zajęłoby stulecia.

Prof. Benno Müller-Hill: Powszechnie o tym wiedziano, było skuteczne w przypadku Hitlerjugend. Jeśli przeczytałeś “Mein Kampf” znalazłeś tam twierdzenie, że ten program zajmie przynajmniej 600 lat by odniósł skutek, ale myślę, że może to brzmieć strasznie atrakcyjnie. Jesteś zaangażowany w projekt, który jest tak naprawdę ogromnym projektem, który będzie trwał kolejny tysiąc lat. Wspaniale.

Dziennikarka: Czy Pani ojciec miał rację w tym, że sterylizacja ulepszy ludzką rasę? Czy miałby rację jeśli trwałoby to wystarczająco długo?

Prof. Dr Edith Zerbin-Rüdin: Bardzo trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że w tamtym czasie, w pewien sposób miał rację, ponieważ nie było bezpiecznych środków antykoncepcyjnych, aborcja była zabroniona, zatem to był jedyny środek by zapobiec narodzinom niepełnosprawnych osób.

Prof. Michael Burleigh: Jestem całkowicie przekonany o tym, że wiedzieli, że dokonywano tego w oparciu o bardzo chwiejną naukową podstawę jak zostało to zauważone w określonym czasie przez bardzo, bardzo wybitnych naukowców w kilku krajach. Jednak kontynuowali swoje praktyki bez względu na to, ponieważ podejmowali, dokonywali gigantycznego skoku wiary.

Narrator: Ale sztuczna selekcja nie eliminowała osób niepełnosprawnych z niemieckiej populacji. Hitler zwrócił się w stronę kolejnego pomysłu zaproponowanego przez niemieckich eugeników, poglądu, że w imię genetycznej doskonałości właściwym rozwiązaniem było zabicie osób chorych i niepełnosprawnych.

 

Hitler wezwał Karla Brandta, swojego ulubionego lekarza

Dr Robert Jay Lifton: Hitler mówił o zabijaniu przewlekle chorych ludzi w swoim wewnętrznym kręgu od około 1935 roku. Kiedyś, pod koniec 1938 lub początku 1939 roku, Hitler wezwał Karla Brandta, swojego ulubionego lekarza, który w rzeczywistości stał się głową nazistowskiej medycyny. Razem natknęli się na pomysł przyjmowania próśb o dokonanie eutanazji.

Narrator: Hitler powierzył Karlowi Brandtowi, swojemu osobistemu lekarzowi i bliskiemu powiernikowi poszukiwania odpowiedniego przypadku testowego. Wśród dzieci w klinice w Lipsku znajdował się potencjalny kandydat.

Prof. Henry Friedlander: Przypadek dziecka Bauerów spadł im z nieba w 1938 roku. Rodzice byli członkami SS, zagorzałymi członkami partii, których dziecko faktycznie urodziło się z poważnymi niepełnosprawnościami i przebywało w klinice w Lipsku.

Narrator: Dr Erich Hässler, pracował jako pediatra w klinice w Lipsku, kiedy urodziło się to zdeformowane dziecko.

Dr Erich Hä  ssler: To stało się podczas porodu domowego, dziecko urodziło się pozbawione kończyn. Matka była tak przerażona kiedy położna podniosła dziecko do góry, że krzyknęła: “Dziecko nie ma rąk i nóg!”, więc ojciec zabrał dziecko od położnej, zabrał je do szpitala dziecięcego i powiedział: “Nie zabierzemy stąd dziecka bez względu na okoliczności.” Zatem, teraz przebywało w szpitalu.

Prof. Henry Friedlander:  Kanclerz podjął rozmowę na temat tego przypadku z Hitlerem, który wysłał swojego towarzyszącego lekarza, Karla Brandta do Lipska by zbadał ten przypadek i jeśli będzie przekonany o tym, że niepełnosprawność jest poważna, ma rozkazać zabicie dziecka.

Narrator: Dyskusja na temat tego co należy zrobić z dzieckiem była ściśle tajna. Jednak dr Hässler był zastępcą dyrektora szpitala i wiedział co się wydarzyło kiedy dr Brandt zobaczył dziecko.

Dr Erich Hässler: I tak szybko jak Brandt zobaczył dziecko zamienił słowo z naczelnym chirurgiem, oznajmiając, że jakiekolwiek kroki podejmie nie będzie żadnego postępowania sądowego. Zatem Hitler wyraził zgodę na przeprowadzenie eutanazji, jednak nie wydał w tej sprawie pisemnego rozkazu.

Dr Karl Brandt został skazany na śmierć w Norymberdze

Dr Karl Brandt

 

Narrator: Zdeformowane dziecko zostało zamordowane w lipcu 1939 roku. Dr Karl Brandt został skazany na śmierć w Norymberdze za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w 1948 roku.

Dr Robert Jay Lifton: To duży przeskok między próbami pozbycia się złych genów przez sterylizację, tak by złe geny nie były powielane, a faktycznym zabijaniem ludzi, ponieważ są nieuleczalnie chorzy, są za dużym brzemieniem dla społeczeństwa pod względem ekonomicznym.

Narrator: To był skok, którego lekarze byli chętni się podjąć. Do 1939 roku, niemieccy lekarze dokonali godnej uwagi przemiany, od uzdrowicieli do zabójców. Mordowanie ludzi niepełnosprawnych było racjonalizowane przez Nazistów jako sposób na eliminację, tego co nazywali życiami niegodnymi życia.

Prof. Michael Burleigh: Być może, trudno jest zrozumieć to ludziom w liberalnej Wielkiej Brytanii lub Ameryce Północnej w XXI wieku, ponieważ jesteśmy wychowywani by myśleć, że trzeba dbać o ludzi, którzy są chorzy lub zrozpaczeni, lub bezdomni lub cokolwiek innego, jednak lekarze i pielęgniarki działali wewnątrz zmienionej, moralnej ramy, w której mówiono im, że te grupy ludzi były naprawdę nikczemne, być może nie w pełni ludzkie i że było całkowicie właściwym by czuć obrzydzenie w stosunku do nich.

Dr Erich Hässler: Zasadniczo, eutanazja jest morderstwem, jednak w czasach wielkiej potrzeby, mogą się pojawić wyjątkowe pojedyncze przypadki i tego nie mogę potępiać. Poza tym, całkowicie opóźnione umysłowo dzieci nie mogą być kształcone, nie rozwijają się, nie znają żadnych słów, tylko krzyczą, muszą być w pewien sposób  karmione na siłę i nigdy nie będą czyste. Często nie trzymają moczu i stolca. Czasami czuć od nich mocz i fekalia jeśli się ich nie przypilnuje. Cokolwiek dasz im jako zabawkę, zniszczą to. Te dzieci są idiotami. To rodzaj dzieci o których mówimy.

Narrator: Prawie 5.000 dzieci zostało zabitych przez personel medyczny w czasach wojny. Mimo tego, że Hitler nigdy nie ustanowił przepisu dotyczącego tak zwanej dziecięcej eutanazji, osobiście wyraził zgodę na powołanie komitetu decydującego, które dzieci powinny zostać zabite. Każdy lekarz i położna w kraju musieli powiadomić komitet Hitlera, kiedy urodziło się niepełnosprawne dziecko.

Program zabijania został w tajemnicy rozszerzony na dorosłych. Naziści zbudowali pierwsze komory gazowe w Niemczech by zamordować prawie 100.000 niepełnosprawnych ludzi i pacjentów z problemami psychicznymi.

Eugenicy, którzy zaczynali jako utopijni naukowcy, obiecali ulepszyć całą rasę ludzką, co stało się uzasadnieniem dla Nazistów do dokonywania masowego mordu. Technologia wykorzystywania trującego gazu miała być później użyta by zabić miliony w obozach zagłady.

 

Nauka i Swastyka: Biologiczni Żołnierze Hitlera – napisy PL

 

 

Eksperyment Milgrama – Posłuszeństwo (Maj 1962) – napisy PL

Oryginalny eksperyment Stanleya Milgrama przeprowadzony na uniwersytecie Yale w maju 1962 roku.

 

“W całej ludzkiej historii więcej przestępstw popełniono z powodu posłuszeństwa, niż nieposłuszeństwa obywatelskiego. Tak więc to nie sprzeciw, nie bunty i nie dewianci są zagrożeniem dla społeczeństwa. Prawdziwym zagrożeniem dla wszystkich społeczeństw są ludzie bezmyślnie i ślepo posłuszni jakimkolwiek władzom.” – Phillip Zimbardo

 

Eksperyment Asha