Katie Porter grilluje Roberta Bradway’a, dyrektora z Wielkiej Farmacji [Amgen] za przedkładanie zysków nad pacjentów.

Katie Porter grilluje Roberta Bradway'a, dyrektora Amgen

Katie Porter grilluje Richarda Gonzaleza, dyrektora z Wielkiej Farmacji [AbbVie] za podwyżki cen leków i odkup akcji
Katie Porter grilluje Marka Allesa, dyrektora z Wielkiej Farmacji [Celgene] za sztuczne podnoszenie cen

 Katie Porter: Dziękuję za przybycie. Dzisiaj chciałabym poruszyć temat innowacji. Jak Państwo wiecie, to jest drugi dzień przesłuchań z udziałem dyrektorów spółek z tzw. Wielkiej Farmacji. Udało nam się uzyskać mnóstwo cennych informacji odnośnie rzeczywistych kosztów inwestycji w badania i rozwój. Panie Bradway, ile wynosiły całkowite przychody Amgen za rok 2017?

Robert Bradway: O, jakieś 22 mld dol.

Katie Porter: Kwota ta wynosi dokładnie 23,76 mld dol. A za rok 2018?

Robert Bradway: Nie mam przed sobą tych danych, ale sądzę, że ok. 24 mld dol.

Katie Porter: Żaden problem, mam te dane przed sobą. Kwota ta wynosi 22,85 mld dol. Rok 2019 to kwota 23,46 mld dol. W sumie daje to – liczenie w pamięci wcale nie jest proste – w sumie mamy 69,9 mld dol. Panie Bradway, przez te 3 lata, od roku 2017 do 2019, ile z tych przychodów firma Amgen zainwestowała w jakże ważną gałąź – badania i rozwój?

Robert Bradway: Około 10 mld dolarów.

Katie Porter: Dobrze, czyli wydatki na badania i rozwój według Pan były na poziomie 10 mld dol. Świetnie, to spora kwota. Wydatki na badania i rozwój są nieporównywalnie wyższe od wielu innych wydatków Pańskiej firmy, zgadza się? Badania i rozwój to jedne z najbardziej kapitałochłonnych wydatków Pana firmy?

Robert Bradway: Zgadza się.

Katie Porter: Ile Amgen wydał w tym samym okresie na lobbing?

Robert Bradway: Nie znam dokładnych liczb, ale jest to ok. 10 mld dol. rocznie.

Katie Porter: Zgadza się. Ta kwota to 32,52 mld dolarów na lobbing [korumpowanie zgodne z prawem]. Ile Amgen wypłaciło pieniędzy z tytułu wynagrodzeń podstawowych 5 dyrektorom na najwyższych stanowiskach w tym okresie?

Po serii skandali korupcyjnych GlaxoSmithKline przestanie sponsorować lekarzy
Korupcja medycyny opartej na dowodach – zabijanie dla zysku – dr Jason Fung

[mailpoet_form id=”2″]

 

Robert Bradway: O, to mnie Pani zaskoczyła, mogę zgadywać, że ok. 6 mln dol. rocznie, co daje w sumie 30 mln rocznie.

Katie Porter: 30 mln dol.? Sądzę, że musi Pan zrewidować swoje szacunki. Oto ta kwota.

Robert Bradway: Przepraszam, ale pytała Pani o wynagrodzenie podstawowe, więc odpowiedziałem.

Katie Porter: Mój błąd, pozwoli Pan, że przeformułuje pytanie. Ile Amgen wydał na wynagrodzenia całkowite dla 5 najwyższej rangą dyrektorów w tym okresie?

Robert Bradway: Tak, to ta liczba, która umieściła Pani na tablicy.

Katie Porter: Czy może Pan powtórzyć tę liczbę przed komisją?

Robert Bradway: Zakładam, że podana kwota jest poprawna – 124 mln dol.

Katie Porter: Świetnie. Ile Amgen wydał na odkup swoich akcji giełdowych w tym samym 2-letnim okresie?

Robert Bradway: Przepraszam, przez te 2 czy 3 lata?

Katie Porter: Przez ten okres 3 lat, przepraszam za pomyłkę.

Robert Bradway: Ok. 3 lata. Nie mam w pamięci dokładnej kwoty, ale w tym okresie wprowadzono reformę podatkową, więc zgaduję, że około 30 mld dolarów.

Katie Porter: Mniej więcej taką kwotę. Czy byłby Pan łaskaw odczytać na głos tę liczbę, nie jestem świadkiem w tym przesłuchaniu, więc nie mogę zeznawać za Pana. Proszę odczytać przed komisją tę liczbę.

Robert Bradway: Zapisana przez Panią kwota to 28,6 mld dol.

Katie Porter: Dziękuję. Amgen wydał zatem dwukrotność na odkup akcji, więcej niż dwukrotność, prawie trzykrotność kwoty na badania i rozwój w tym okresie. Zgadza się? 10 mld stanowi w przybliżeniu trzecią część 28,6 mld dol.

Robert Bradway: Tak, ale kwota ta nie uwzględnia środków przeznaczonych na badania i rozwój zleconych podmiotom zewnętrznym, na co w tym okresie przeznaczyliśmy ok. 19 mld dol.

Katie Porter: Ok. Amgen produkuje lek przeciwzapalny o nazwie Enbrel stosowany m.in. do leczenia artretyzmu. Panie Bradway, czy to Amgen prowadził badania, które w efekcie poskutkowały stworzeniem leku Enbrel?

Robert Bradway: Jeśli chodzi o pierwotny wynalazek, to nie, ale wydaliśmy miliardy dolarów na badania…

Katie Porter: Tak czy nie? Czy Amgen jako podmiot prowadził badania prowadzące do wynalezienia Enbrelu?

Robert Bradway: Pani kongresmen, podtrzymuje moją odpowiedź. Czy Amgen inwestował w badania i rozwój związane ze stworzeniem obecnie stosowanego przez pacjentów Enbrelu, to tak, oczywiście.

Katie Porter: Czy Pan osobiście nadzorował badania kliniczne nad tym lekiem? Czy którykolwiek z dyrektorów w Amgen pomógł w opracowaniu tego przełomowego leku?

Robert Bradway: Nie, nie byłem osobiście zaangażowany w proces badawczy czy prace rozwojowe nad tym przełomowym lekiem.

Katie Porter: Otóż Enbrel został opracowany w akademickim centrum medycznym, a jego wynalezienie zostało sfinansowane głównie z pieniędzy podatników, a Amgen dopiero później wykupił spółkę biotechnologiczną, która wyprodukowała ten lek. Amgen nie sfinansował bezpośrednio wynalezienia preparatu Enbrel, zgadza się?

Robert Bradway: Pani stwierdzenie jest błędne. Enbrel został odkryty przez naukowców z firmy Genentech.

Katie Porter: Chciałabym teraz, Panie Bradway, by wyjaśnił Pan amerykańskim obywatelom na jakiej podstawie wypłacacie sobie Pan i czterech innych dyrektorów dziesiątki mln dolarów każdego roku? Mam tutaj tablicę gotową na pańskie argumenty.

Robert Bradway: Zdaję sobie sprawę, że jest to pokaźna suma i pragnę zaznaczyć, że nie mam wpływu na ustalanie wysokości mojego wynagrodzenia, o tym decyduje rada nadzorcza i propozycje te głosowane są przez akcjonariuszy, którzy poparli w zdecydowanej większości proponowane wynagrodzenia dla mnie i innych dyrektorów…

Katie Porter: Unika Pan odpowiedzi. Czyli nie wie Pan, dlaczego otrzymuje Pan dziesiątki mln dolarów rocznie? Amerykańscy obywatele chcieliby poznać uzasadnienie tak wysokiej kwoty.

Robert Bradway: Nasze wynagrodzenie jest adekwatne do wynagrodzenia oferowanego przez konkurencyjne spółki w branży…

Katie Porter: Panie Bradway, marnuje Pan mój czas. To, że Pana konkurenci również zarabiają za dużo, to nie jest żadne uzasadnienie. Pragnę usłyszeć, co takiego Pan robi, co uzasadnia wypłacanie Panu 124 mld dol. i innym dyrektorom w postaci wynagrodzenia w omawianym okresie.

Robert Bradway: Otóż ponad 90 proc. mojego…

Przewodnicząca: Czas upłynął. Może Pan dokończyć odpowiedź na pytanie Pani kongresmen.

Robert Bradway: Ponad 90 proc. mojego wynagrodzenia bazuje na wskaźnikach efektywności, do których należą wyniki notowań giełdowych firmy w relacji do wyników konkurencji, a nasze pakiety wynagrodzeń powiązane są ściśle nadzorowane przez udziałowców firmy. Tak więc duża część mojego wynagrodzenia odzwierciedla fakt, że tworzyliśmy realną wartość dla naszych akcjonariuszy poprzez wprowadzanie na rynek innowacyjnych i nowoczesnych leków.

Katie Porter: Moim życzeniem byłoby, żeby Pana firma kreowała wartość dla chorych pacjentów, Panie Bradway, a nie tylko dla akcjonariuszy. Oddaję głos.

 

Zobacz na: Prawda o firmach farmaceutycznych. Jak nas oszukują i co z tym robić – dr Marcia Angell
Dyrektor firmy farmaceutycznej: „Zarabiamy dla akcjonariuszy, a nie pomagamy chorym.” – Ron Delancer
Dr Vernon Coleman: Firmy farmaceutyczne prowadzą eksperymenty na zwierzętach, ponieważ są one bezużyteczne
Leki sieroce – Kiedy pacjent jest kopalnią złota. Problemy z lekami na rzadkie choroby – Ben Elgin, Doni Bloomfield i Caroline Chen
Odporność i bezkarność: korupcja w relacjach Państwo-Farmacja – dr Paddy Rawlinson
Marketing skierowany do lekarzy
Szkodliwa medycyna – Sprawa GlaxoSmithKline, 750 milionów dolarów kary

 

Katie Porter grilluje Roberta Bradway’a z Amgen [napisy PL]

 

Szczepionka przeciwko HPV – Gardasil / Silgard – korupcja, lobbing, kupowanie polityków