Dyrektor firmy farmaceutycznej: „Zarabiamy dla akcjonariuszy, a nie pomagamy chorym.” – Ron Delancer

17 października 2016

Zarabiamy dla akcjonariuszy, a nie pomagamy chorym

Michael Pearson

 

W lipcu zeszłego roku dyrektor generalny Turing Pharmaceuticals, Martin Shkreli, stał się piorunochronem rosnącego oburzenia związanego z rosnącymi cenami leków na receptę po tym, jak podniósł cenę nowo nabytego leku z 13,50 dolara do 750 dolarów. Jednak Martin Shkreli, który zdobył tytuł „najbardziej znienawidzonego mężczyzny w Ameryce”, nie jest jedynym, który kupuje leki na rynku, aby podnieść ich cenę, a tym samym szybko podnieść cenę akcji.

‘Pharma Bro’ Martin Shkreli to stay behind bars, loses appeal of conviction
https://www.reuters.com/article/us-usa-crime-shkreli/martin-shkreli-loses-appeal-of-conviction-sentence-idUSKCN1UD1ZW

Michael Pearson, dyrektor generalny Valeant Pharmaceuticals, rozwścieczył internet po tym, jak powiedział w wywiadzie z dnia 28 maja 2014 roku dla MSNBC, że „jego firma odpowiedzialna jest względem akcjonariuszy, a nie klientów, którzy polegają na lekach, aby żyć.”

[mailpoet_form id=”2″]

 

CNBC Exclusive: CNBC Transcript: Valeant CEO J. Michael Pearson Speaks One-On-One with Meg Tirrell Today on CNBC
http://www.cnbc.com/2014/05/28/cnbc-exclusive-cnbc-transcript-valeant-ceo-j-michael-pearson-speaks-one-on-one-with-meg-tirrell-today-on-cnbc.html

Zarabiamy dla akcjonariuszy, a nie pomagamy chorym

 

Moje główne zadanie polega na dbaniu o akcjonariuszy Valeant. Możemy zrobić wszystko, co chcemy. Będziemy nadal dokonywać przejęć, będziemy nadal napierać.” – powiedział J. Pearson. Dodał jeszcze, że:

Jeśli produkty są w pewnym stopniu niewłaściwie wycenione i istnieje taka okazja, to będziemy działać odpowiednio, w odniesieniu do tego co, jak sądzę, chcieliby nasi akcjonariusze.”

Zarabiamy dla akcjonariuszy, a nie pomagamy chorym

Zarabiamy dla akcjonariuszy, a nie pomagamy chorym

 

Już w tym roku, według kilku mediów, firma Valeant Pharmaceuticals podniosła cenę 56 leków w swoim portfolio średnio o 66 procent, co podkreśla ich niedawne przejęcie preparatu na problemy żołądkowe i przełykowe o nazwie Zegerid, któremu natychmiast podniesiono cenę o 550%. Nie tylko ma to niefortunny efekt uboczny polegający na tym, że cena leków ratujących życie staje się niedostępna nawet dla osób o średnim poziomie ubezpieczenia, ale zaczęła podważać trwałość tego szybko rozpowszechniającego się modelu biznesowego.

Firma Valeant nabyła ponad 100 leków, a cena akcji firmy wzrosła o ponad 1.000% od czasu, gdy J. M. Pearson został mianowany dyrektorem generalnym w 2008 roku. J. Pearson rozpoczął współpracę z Valeant Pharmaceuticals jako zewnętrzny konsultant w 2007 roku, a w następnym roku został dyrektorem generalnym.

Zarówno stanowisko Hillary Clinton, jak i Berniego Sandersa poskutkowało tym, że wobec takich praktyk poddano wielką farmację ogromnemu nadzorowi.

Izba ds. Nadzoru i Reformy Rządu planuje wydać wezwanie do sądu w celu uzyskania informacji na temat ostatnich podwyżek cen dokonanych zarówno przez J. Michaela Pearsona, jak i Martina Shkreli.

Źródło: Big Pharma CEO: ‘My primary Responsibility Is To Shareholders’

 

Zobacz na: Wall Street chce najlepszych patentów, a nie najlepszych leków – Joe Nocera
Leki sieroce – Kiedy pacjent jest kopalnią złota. Problemy z lekami na rzadkie choroby – Ben Elgin, Doni Bloomfield i Caroline Chen
Odporność i bezkarność: korupcja w relacjach Państwo-Farmacja – dr Paddy Rawlinson
Dlaczego trucie jest opłacalne – Uzasadnienie trucia przemysłowego – Jim West
Goldman Sachs pyta w raporcie z badań biotechnologicznych: „Czy leczenie pacjentów jest zrównoważonym modelem biznesowym?“ – Salveen Richter
WHO i Purdue Pharma połączyły siły we wciskaniu opioidów na świecie
Producent Vioxx, firma Merck, opracowała listę lekarzy do wyeliminowania – Milanda Rout