Katie Porter grilluje Marka Allesa, dyrektora z Wielkiej Farmacji [Celgene] za sztuczne podnoszenie cen

Katie Porter grilluje Marka Allesa, dyrektora Celgene

Katie Porter grilluje Richarda Gonzaleza, dyrektora z Wielkiej Farmacji [AbbVie] za podwyżki cen leków i odkup akcji

 

Katie Porter: Panie Alles, był Pan do niedawna dyrektorem Celgene. Mój współpracownik, pani Presley, ustaliła, że Celgene produkuje lek na raka Revlimid. Czy pamięta Pan cenę tego leku na rynku w momencie jego premiery w roku 2005?

Mark Alles: Nie pamiętam konkretnej kwoty, ale…

Katie Porter: Każda sekunda się liczy, więc przypomnę Panu – cena wynosiła 215 dolarów za pigułkę. Czy wie Pana, ile cena tego leku wynosiła w roku 2013?

Mark Alles: Nie przypinam sobie teraz, nie mam tych danych przed sobą, ale mogę to sprawdzić…

Katie Porter: 412 dol. za pigułkę. Może ma Pan w pamięci nieco nowsze dane. Cena w roku 2017?

Celgene: Sądzę, że ok. 700 dol. za pigułkę, ale jak wspomniałem, nie mam tych danych przed sobą.

[mailpoet_form id=”2″]

 

Katie Porter: 719 dol. za pigułkę, a na dzień dzisiejszy Revlimid kosztuje 763 dol. za pigułkę. Zastanawia mnie, czy lek ten przez ten okres udoskonalono tak, że pacjent potrzebuje mniej pigułek?

Mark Alles: W tym okresie kierunek rozwoju leku Revlimid zaczęto rozszerzać na 6 kolejnych jednostek chorobowych, w tym chłoniaka z komórek płaszcza oraz w kierunku pacjentów…

Katie Porter: Ok. Gra Pan na czas. Tak więc twierdzi Pan, że zidentyfikowano kolejne grupy pacjentów, którzy gotowi są zapłacić 763 dol. za pigułkę, ale to, że z leku może korzystać więcej pacjentów, niekoniecznie uzasadnia wyższą cenę. Czy lek ten zaczął szybciej działać? Wywoływał mniej efektów ubocznych? Czy zmieniono formułę leku czy metodę produkcji uzasadniającą taką podwyżkę ceny leku?

Mark Alles: Zmiana wskazań tak, by obejmowała pacjentów cierpiących także na inne schorzenia…

Katie Porter: Znów, czas jest cenny. Wszytko to wiem, ale pragnę, by wyjaśnił nam Pan, w jaki sposób udoskonalono ten lek. Czym różni się od pigułki z 2005 r., która kosztowała 215 dol., tabletka dostępna dzisiaj za 763 dol.? Czy to jest inny lek?

Mark Alles: Rozumiem pytanie o tabletkę. Jeśli chodzi o proces produkcji tego leku, to jest on niezmieniony.

Katie Porter: Dziękuję. By umieścić ten problem w szerszym kontekście, podnieśliście państwo cenę o 500 dol., podczas gdy przeciętny senior mieszkający w hrabstwie Orange ma do dyspozycji 528 dol. na koncie po opłaceniu bieżących wydatków. Przeciętny senior nie jest w stanie nabyć nawet jednej tabletki. Niedawno stwierdził Pan, że jest to tylko cena katalogowa i lek i tak jest dostępny taniej. Ale to nie jest prawda. Pacjenci nie posiadający ubezpieczenia zdrowotnego niekiedy zmuszeni są nabyć lek po tej cenie.

Mark Alles: Jestem w stanie sobie wyobrazić wyjątkowe sytuacje, kiedy pacjenci nieubezpieczeni lub posiadający uboższy pakiet ubezpieczeń są zmuszeni nabyć lek po cenie katalogowej lub nieco niższej, ale nie mam wiedzy odnośnie tego typu faktycznych zdarzeń, ale…

Katie Porter: Panie Alles, mój czas jest ograniczony. Przytoczę jeszcze jedną liczbę i liczę na Pana pomoc. Czy kojarzy Pan tę kwotę? Z czymś się Panu to kojarzy?

Mark Alles: Zgaduję, że sugeruje Pani wysokość mojego wynagrodzenia.

Katie Porter: Tak, to jest wysokość Pańskiego sumarycznego wynagrodzenia za rok 2017 z tytułu pełnienia funkcji dyrektora Celgene. To jest mnóstwo pieniędzy. Jest to 200-krotność rocznego dochodu przeciętnego Amerykanina oraz 360-krotność kwoty dostępnej dla przeciętnego seniora z tytułu ubezpieczenia społecznego. Z tych 13 mln około 2,1 mln pochodzi z nagród za realizację rocznych celów zysków firmy, a przy naliczaniu bonusów ponad połowa wskaźników bazuje na realizacji tych celów. Każda podwyżka ceny Revlidimu automatycznie zwiększa Pański bonus, który jest wprost powiązany z zyskami firmy. Zgadza się?

Mark Alles: W przypadku wzrostu zysków przy braku zwiększenia wydatków to owszem, zyski firmy rosną, co w konsekwencji…

Katie Porter: Dziękuję. Panie Alles, komisja nadzorcza stwierdziła, że gdyby Pańska firma nie zwiększyła ceny Revlimidu, to nie uzyskałby Pan takiego bonusu. Panie Alles, czy wie Pan, ile osobiście zarobił Pan z tytułu bonusów przez ostatnie 2 lata, kiedy Celgene zwiększył cenę tego jednego leku, Revlimidu?

Mark Alles: Nie była to mała kwota, ale nie znam dokładnej liczby.

Katie Porter: Otóż otrzymał Pan pół mln dol. tylko w konsekwencji potrojenia ceny Revlidimu. Podsumowując – lek nie został udoskonalony w żaden sposób, pacjenci chorzy na raka nie otrzymali skuteczniejszego leczenia, za to Pan skorzystał na tym finansowo. Pan stał się skuteczniejszy w windowaniu cen. Żeby mieć jasność, podatnik wydał 3,3 mld dol. na lek Revlimid, MediCare taką właśnie wydał kwotę.

 

Zobacz na: Prawda o firmach farmaceutycznych. Jak nas oszukują i co z tym robić – dr Marcia Angell
Dyrektor firmy farmaceutycznej: „Zarabiamy dla akcjonariuszy, a nie pomagamy chorym.” – Ron Delancer
Dr Vernon Coleman: Firmy farmaceutyczne prowadzą eksperymenty na zwierzętach, ponieważ są one bezużyteczne
Leki sieroce – Kiedy pacjent jest kopalnią złota. Problemy z lekami na rzadkie choroby – Ben Elgin, Doni Bloomfield i Caroline Chen
Odporność i bezkarność: korupcja w relacjach Państwo-Farmacja – dr Paddy Rawlinson
Marketing skierowany do lekarzy

 

Katie Porter grilluje Marka Allesa z Celgene [napisy PL]