Katie Porter grilluje Richarda Gonzaleza, dyrektora z Wielkiej Farmacji [AbbVie] za podwyżki cen leków i odkup akcji

 

Katie Porter grilluje Richarda Gonzaleza

Przewodnicząca: 5 minut na pytania.

Katie Porter: Dziękuję. Panie Gonzalez, jest Pan dyrektorem firmy AbbVie, która jest producentem leku przeciwnowotworowego Imbruvica. Czy wie Pan, ile rocznie kosztował ten lek w roku 2013 pacjenta przyjmującego standardową dawkę 3 tabletek dziennie?

Richard Gonzalez: 130 tys. dolarów?

Katie Porter: Kwota ta to 99,766 dolarów. A ile musi wydać taki pacjent na tę samą dawkę dzisiaj?

Richard Gonzalez: 169 tys. dolarów.

Katie Porter: Otóż 181 tys. dolarów. Ale możemy się zgodzić, że jest to znaczna podwyżka. W ciągu niecałych 8 lat AbbVie prawie podwoiło cenę swojego leku. Panie Gonzalez, ile środków AbbVie zainwestowało bezpośrednio w badania i rozwój mające na celu opracowanie leku Imbruvica przed jego wpuszczeniem na rynek w 2013 r.? Nasza firma przejęła prawa do leku Imbruvica kiedy ten zadebiutował na rynku, czyli trzeba by sprawdzić wydatki firmy, która ten lek opracowała…

Katie Porter: AbbVie nie wydało ani grosza na opracowanie leku Imbruvica, ponieważ lek ten został wynaleziony przez małą firmę Pharmacyclics, którą Abbvie wykupiło. Zgadza się?

Richard Gonzalez: Kupiliśmy tę firmę za 21 mld dolarów, to prawda.

Katie Porter: Czyli dużo kosztował zakup tej firmy. AbbVie zapłaciło cenę rynkową za zakup Pharmacyclics i następnie podwoił cenę tego leku rzekomo na podstawie inwestycji na badania i rozwój w wysokości 2,54 mld dol. Czy mamy do czynienia ze zmniejszoną ilości efektów ubocznych tego leku w porównaniu z rokiem 2013?

Richard Gonzalez: Rozszerzyliśmy wskazania do stosowania tego leku na inne choroby i stadia…

Katie Porter: Czy zmniejszyła się liczba efektów ubocznych?

Richard Gonzalez: Nie, profil leku w tym aspekcie się nie zmienił.

Katie Porter: Panie Gonzalez, czy pacjent potrzebuje stosować mniejsze dawki tego leku w ramach leczenia chłoniaków?

Richard Gonzalez: Nie.

 

Katie Porter: AbbVie nie poniosło żadnego ryzyka w procesie opracowania tego leku, nabyło do niego prawa gdy ten zadebiutował na rynku wiedząc, że przyniesie zyski. Podnieśliście cenę rzekomo w celu sfinansowania dalszych badań, ale ostatecznie lek nie został udoskonalony, choć jego koszt wzrósł dwukrotnie. Stworzyłam kompletny raport traktujący praktycznie o całej historii leku Imbruvica. Wielki koncern farmaceutyczny wchłania małą firmę farmaceutyczną, nie czyni nic, by usprawnić oryginalny lek i jednocześnie podwaja jego cenę. Powiedział nam Pan, że wydaliście 2,54 mld dol. na inwestycje w badania i rozwój leku Imbruvica, choć ostatecznie lek nie został udoskonalony. Tak naprawdę środki te poszły na “innowacje” i “wskazania” mające zwyczajnie na celu zablokowanie konkurencji dostępu do rynku oraz szukanie nowych rynków zbytu. Spójrzmy zatem na inne wydatki ponoszone przez AbbVie w ramach prowadzonej działalności. AbbVie zgłosiło 165 patentów na lek Imbruvica, a także patenty na lek Humira i kilka innych w celu zmonopolizowania rynku. Ile pieniędzy wydaliście na postępowania i ugody sądowe w latach 2013-2018.

Richard Gonzalez: Pozwoli Pani, że skoryguję część Pani wypowiedzi. Nie jest prawdą, że nie inwestowaliśmy w rozszerzenie zakresu stosowalności leku i nowej jednostki chorobowe. Na przykład uzyskaliśmy pozwolenie po odpowiednich badaniach na zastosowanie leku w chorobach “przeszczep przeciw gospodarzowi”.

Katie Porter: Gra Pan na zwłokę, Panie Gonzalez, ile AbbVie wydało na procesy sądowe i ugody w latach 2013-2018?

Richard Gonzalez: Nie mam przy sobie tych danych, ale chętnie je Pani przekażę.

Katie Porter: 1,6 mld dolarów. 2,54 mld dol. na badania i rozwój i 1,6 mld dol. na procesy sądowe i ugody. A marketing i promocja? Ile AbbVie wydało na te cele?

Richard Gonzalez: Na marketing i promocję wydajemy ok. 4 mld dol. rocznie.

Katie Porter: 7,41 mld dol. A na wynagrodzenia dla kadry kierowniczej? W latach 2013-2018?

Richard Gonzalez: Lata 2013-2018? Średnio ok. 60 mln dol. rocznie.

Katie Porter: 344 mln dolarów to liczba bliższa prawdy. Ile AbbVie wydał na odkup akcji giełdowych i dywidendy dla akcjonariuszy wzbogacające ich portfele w latach 2013-2018?

Richard Gonzalez: Jeśli mówimy tylko o odkupie akcji, to mówimy tu o kwocie 13 mld dol.

Katie Porter: Pytanie dotyczyło odkupu i wypłaty dywidend.

Richard Gonzalez: Odnośnie dywidend to nie mam przed sobą stosownych danych.

Katie Porter: 50 mld dolarów. Panie Gonzalez, wydajecie wszystkie te pieniądze w celu generowania kolejnych zysków w miejsce inwestycji w badania i rozwój leków i umożliwienie pacjentom dostępu do skutecznych preparatów w przystępnej cenie. Kłamiecie pacjentom w twarz żądając podwójnej ceny za ten sam [niesprawdzony] lek i kłamiecie przed ustawodawcą twierdząc, że te wzrosty ceny uzasadnione są poniesionymi wydatkami na badania i rozwój. Wielka Farmacja wciska bajeczkę, że te horrendalne ceny leków są spowodowane wydatkami na przełomowe badania i rozwój. Rzeczywistość jest jednak taka, że wydajecie znaczną część środków na generowanie zysków dla siebie i swoich akcjonariuszy. Fakty są takie, że nie przyznajecie się do tego przed pacjentami i ustawodawcą, karmicie nas kłamstwem, że musimy płacić krocie, by otrzymać dostęp do “innowacyjnych” metod leczenia, co jest zwykłym oszustwem. Pacjenci i obywatele zasługują na znacznie więcej. Przekazuję głos kolejnej osobie.

Przewodnicząca: Pani zakończyła swoją wypowiedz. Następna osoba, Pan Laterna z Kansas dostaje 5 minut na wystąpienie.

 

Zobacz na: Prawda o firmach farmaceutycznych. Jak nas oszukują i co z tym robić – dr Marcia Angell
Dyrektor firmy farmaceutycznej: „Zarabiamy dla akcjonariuszy, a nie pomagamy chorym.” – Ron Delancer
Dr Vernon Coleman: Firmy farmaceutyczne prowadzą eksperymenty na zwierzętach, ponieważ są one bezużyteczne
Leki sieroce – Kiedy pacjent jest kopalnią złota. Problemy z lekami na rzadkie choroby – Ben Elgin, Doni Bloomfield i Caroline Chen
Odporność i bezkarność: korupcja w relacjach Państwo-Farmacja – dr Paddy Rawlinson
Marketing skierowany do lekarzy

 

Katie Porter grilluje Richarda Gonzaleza z AbbVie [napisy PL]