Czy chiński dezerter Dong Jingwei współpracuje z amerykańskim wywiadem?

18 czerwiec 2021

Pojawia się coraz więcej doniesień, że wysoki rangą urzędnik komunistycznego wywiadu chińskiego uciekł do Stanów Zjednoczonych i współpracuje z moją starą jednostką, Agencją Wywiadu Wojskowego (Defense Intelligence Agency – DIA). W dysydenckich chińskojęzycznych mediach i na Twitterze aż huczy od plotek, że w połowie lutego 2021 r. do USA uciekł wiceminister bezpieczeństwa państwowego, Dong Jingwei.

Rzekome zdjęcie chińskiego dezertera Dong Jingwei

Rzekome zdjęcie chińskiego dezertera Dong Jingwei. W sieci pojawiły się różne jego zdjęcia, to pochodzi od chińskiego dezertera, który uciekł do USA po wydarzeniach na placu Tiananmen w 1989 r., Hana Lianchao, który również twierdzi, że Dong Jingwei przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych.

 

Czy chiński dezerter Dong Jingwei współpracuje z amerykańskim wywiadem?

 

Jeżeli te pogłoski są prawdziwe, to byłby to poważny wyczyn dla USA i DIA.

Według doniesień, przyleciał on z Hong Kongu do USA wraz ze swoją córką, Dong Yang, która studiowała na kalifornijskim uniwersytecie. Matthew Brazil, ekspert w Centrum Amerykańskich Studiów Obronnych (CADS) i współautor książki “Chinese Communist Espionage: An Intelligence Primer, oraz Jeff Stein, napisali w “SpyTalk”, że “Dong jest, lub był, długoletnim urzędnikiem w chińskim Ministerstwie Bezpieczeństwa Państwowego [MBP], znanym również jako Guoanbu.”

Ministerstwie Bezpieczeństwa Państwowego, określane jako jedna z najbardziej tajnych organizacji wywiadowczych na świecie, jest cywilną agencją wywiadu, bezpieczeństwa i tajnej policji w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL). Jest odpowiedzialna za kontrwywiad, wywiad zagraniczny i bezpieczeństwo polityczne. Jej wojskowym odpowiednikiem jest Biuro Wywiadu przy Połączonym Sztabie (Intelligence Bureau of the Joint Staff).

Niektórzy, jak np. były ekspert Pentagonu, Departamentu Stanu i CIA Nicholas Eftimiades, autor książki “Chinese Espionage: Operations and Tactics, zauważają, że doniesienia te są jedynie pogłoskami i mogą być częścią operacji wojny informacyjnej “szpieg kontra szpieg” pomiędzy USA a Chinami rządzonymi przez Komunistyczną Partię Chin (KPCh), to jednak doniesienia o tej rzekomej porażce nasilają się.

Niektóre raporty podają, że Dong był odpowiedzialny za działania kontrwywiadowcze MBP na całym świecie. Dong Jingwei, zauważa SpyTalk, “rzekomo przekazał USA informacje o Instytucie Wirusologii w Wuhan, które zmieniły stanowisko administracji Bidena dotyczące pochodzenia pandemii COVID-19”.

Według RedState, “Dong dostarczył również DIA kopie zawartości twardego dysku w laptopie Huntera Bidena [syn Józka], pokazując informacje, jakie posiada chiński rząd o problemie pornograficznym Huntera oraz o jego (i Joe’go) kontaktach biznesowych z chińskimi podmiotami.”

Posiada również szczegóły na temat tego, w jaki sposób chiński rząd uzyskał dostęp do systemu komunikacyjnego CIA, co doprowadziło do śmierci dziesiątek chińskich agentów, którzy współpracowali z CIA.

Z tego powodu, źródła podobno powiedziały RedState, że: “Ten dezerter sprawił, że [powiązana z nim w Chinach] reszta społeczności wywiadowczej i funkcjonariusze organów ścigania posrała się ze strachu”.

 Portal SpyTalk dodał:

    „Publicznie dostępne informacje na jego temat wskazują, że był odpowiedzialny za działania kontrwywiadowcze ministerstwa w Chinach, tj. łapanie szpiegów, od czasu awansu na wiceministra w kwietniu 2018 roku. Jeśli te historie są prawdziwe, to Dong byłby najwyższym rangą dezerterem w historii Chińskiej Republiki Ludowej.

O dezercji Donga wspomnieli chińscy urzędnicy w marcu ubiegłego roku podczas szczytu chińsko-amerykańskiego na Alasce, według dr Han Lianchao, byłego urzędnika chińskiego z ministerstwa spraw zagranicznych, który uciekł po masakrze na placu Tiananmen w 1989 roku. W tweecie z środy, Han 16 czerwca 2021 r., powołując się na nienazwane źródło, twierdził, że minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi i szef spraw zagranicznych partii komunistycznej Yang Jiechi zażądali od Amerykanów zwrotu Donga, a sekretarz stanu Anthony Blinken odmówił.”

SpyTalk pisze dalej, że:

    „Chińskojęzyczna prasa twierdzi również, że córka Donga, Yang, uciekła z nim z Hong Kongu 10 lutego lub w okolicach tej daty. Jest ona rzekomo byłą małżonką członka zarządu Alibaba Group, Jiang Fan, który kieruje TMall, chińskim biznesem podobnym do Amazona. Założyciel Alibaby Jack Ma znalazł się pod ostrzałem Pekinu jesienią ubiegłego roku po tym, jak skrytykował chińskich regulatorów i banki na publicznym forum w Szanghaju. Władze zawiesiły planowaną pierwszą ofertę publiczną[IPO] o wartości 37 miliardów dla finansowej spółki zależnej Alibaby – Ant Group.”

Jeszcze kilka tygodni temu DIA podobno sprawdzała informacje od Donga i konfrontowała niechętnych, a nawet wrogich urzędników CIA z tym, czego dowiedzieli się o COVID i laboratoeium biologicznym w Wuhan, nie ujawniając źródła.

DIA podobno ma duże zaufanie do twierdzeń Donga. Podobno powiedział on również osobom przesłuchiwanym przez DIA, że co najmniej jedna trzecia (1/3) chińskich studentów uczęszczających na amerykańskie uniwersytety jest członkami Armii Ludowo-Wyzwoleńczej lub częścią “Programu Tysiąca Talentów” KPCh.

Ten wysiłek, zwany również Programem rekrutacji talentów na wysokich szczeblach za granicą, został stworzony przez KPCh w 2008 roku w celu identyfikacji i rekrutacji czołowych międzynarodowych ekspertów w dziedzinie badań naukowych, innowacji i przedsiębiorczości, a także kradzieży jak największej ilości zachodniej własności intelektualnej.

Portal RedState donosi, że wielu studentów przebywa tutaj pod pseudonimami, ponieważ są oni dziećmi wysoko postawionych wojskowych i przywódców partyjnych, takich jak córka Donga.

W nadchodzących tygodniach spodziewajcie się znacznie więcej informacji na temat tego dezertera.

Źródło: Is High-level CCP Chinese Defector Working with US Defense Intelligence Agency?

 

Zobacz na: Wojna Informacyjna – Rafał Brzeski
Gdzie JEST badaczka wirusa z Wuhan, którą nazwano Pacjentem Zero?
EcoHealth Alliance dr Petera Daszaka ukryło prawie 40 milionów dolarów z Pentagonu i zmilitaryzowało naukę o pandemii – Sam Husseini
Dr Li-Meng Yan: Chińska wirusolog obwinia rząd chiński o ukrywanie faktów o koronawirusie
Jak chińska “kobieta nietoperz” polowała na wirusy, od SARS do nowego koronawirusa – Jane Qiu
Makaron Pho i pandy: jak chińscy użytkownicy mediów społecznościowych tworzą nowy język, by walczyć z cenzurą rządową związaną z COVID-19

%d bloggers like this: