Operacja OZONE była serią eksperymentów z bronią biologiczną na świeżym powietrzu, przeprowadzonych na Bahamach w 1954 roku przez Departament ds. Badań Mikrobiologicznych Wielkiej Brytanii w Porton Down.

Podobnie jak w przypadku poprzednich prób terenowych, operacji CAULDRON z bronią biologiczną, przeprowadzonej w 1952 roku u wybrzeży wyspy Lewis w Szkocji, centrum kontroli i laboratorium naukowe mieściło się na okręcie Jej Królewskiej Mości BEN LOMOND.

Celem badań terenowych była przebudowana sekcja pontonu Mulberry Harbor z II wojny światowej. Ten ponton zawierał sprzęt do pobierania próbek powietrza i trzymane w niewoli zwierzęta (świnki morskie i myszy), które znajdowały się na pokładzie w oczekiwaniu na ekspozycję na biologiczne środki bojowe.

Procedura prób była prawie identyczna z tą stosowaną we wcześniejszych próbach terenowych podczas operacji CAULDRON, chociaż w przeciwieństwie do CAULDRON, w czasie operacji OZONE nie wykorzystywano małp jako obiektów testowych.

Biologiczne środki bojowe testowane podczas operacji OZONE to:
Brucella suis (kryptonim: US)
Francisella Tularense (kryptonim: UL)
Wirus Wenezuelskiego Zapalenie Mózgu i Rdzenia Koni (kryptonim: NU)

Jako znacznik użyto również imitatora biologicznych środków bojowych – Bacillus globigii.

Biologiczne środki bojowe były rozprowadzane na wiele sposobów: eksperymentalna bomba B/E1 i bomba E61 R4, opryskiwacz Collison o dużej wydajności, opryskiwacz typu HARNESS.

Opryskiwanie rozpoczęto 22 lutego 1954 roku i zakończono 29 maja 1954 roku. Odtajnione dokumenty ujawniają, że w tym czasie przeprowadzono 93 oddzielne próby terenowe związane z bronią biologiczną.

 

Zobacz na: BBC o eksperymentach z Porton Down – pryskanie kadmem i bakteriami E. coli
Peter Daszak o badaniach nad koronawirusami w Chinach [grudzień 2019]
Zagrożenie pandemią i wycieki z laboratoriów: Samospełniające się przepowiednie – dr Martin Furmanski
Długa historia przypadkowych ucieczek laboratoryjnych potencjalnie pandemicznych patogenów jest ignorowana w reportażach na temat COVID-19 – Sam Husseini
Bill Clinton: Sprawozdanie o eksperymentach z napromieniowaniem ludzi (1995)

 

Operacja Ozone 1954 – brytyjskie testy broni biologicznej [napisy PL]

%d bloggers like this: