Powszechny nakaz zasłaniania ust i nosa – dr Jim Meehan

Powszechny nakaz zasłaniania ust i nosa - dr Jim Meehan

Nazywam się Jim Meehan, jestem lekarzem. Specjalizuje się w okulistyce i chorobach zapalnych układu immunologicznego. Pracowałem jako redaktor w czasopismach naukowych, tak więc wiem jak czytać literaturę medyczną.

Nie ograniczam się wyłącznie to czytana tytułów i abstraktów, analizuję przede wszystkim przyglądam się metodologii. Po analizie metodologii badań, które są podstawą do wydawania nakazów noszenia maseczek z przykrością stwierdzam, że rzetelnej nauki na wysokim poziomie jest tam niewiele.

Co więcej, zagadnienie to studiowano przez ponad 30 lat, w kontekście rozprzestrzeniania się grypy w populacjach ludzkich. Jednym z powodów, dla których nakaz powszechnego noszenia maseczek chirurgicznych nie był rekomendowany jest taki, że wykazano w badaniach na wysokim poziomie naukowym, badaniach randomizowanych z grupą kontrolną, w metaanalizach tychże randomizowanych badań, że maseczki te nie są efektywne.

Maseczki nie działają: Przegląd literatury naukowej w kontekście zasadności polityki społecznej wobec COVID-19 – dr Denis Rancourt
Dlaczego maski na twarz nie działają: przegląd dr Johna Hardie dla dentystów [18 października 2016]
Dlaczego maski nie ochronią Cię przed infekcją wirusową – Ben Swann

Higiena rąk, dystansowanie społeczne, maseczki nie mają prawie żadnego wymiernego efektu. Maseczki co najwyżej mają marginalną skuteczność. Badania te wykonano wśród pracowników medycznych i w warunkach szpitalnych, czyli w optymalne warunkach z dobrą cyrkulacją powietrza, w nieco niższych temperaturach. To warunki skrajnie różne, niż w przestrzeni publicznej.

Uważam, że ogólnie powinniśmy wstrzymywać się z wydawaniem takich nakazów natury medycznej.

 

Powszechny nakaz zasłaniania ust i nosa

 

Nie potrzebujemy, by ustawodawca ingerował w proces decyzyjny o charakterze medycznym, który powinien rozstrzygać się pomiędzy pacjentem a lekarzem na podstawie obopólnej zgody. Taka decyzja powinna uwzględniać korzyści, ryzyka i alternatywy.

Problem noszenia maseczek w przestrzeni publicznej nie ma podstaw w postaci poprawnie wykonanej analizy korzyści i ryzyka dla populacji.

Obywateli nie poinformowano, że maseczka może blokować dopływ tlenu do organizmu i to w dużym stopniu. Potwierdzają to badania przeprowadzane na całym świecie.

Badania takie prowadzono wśród chirurgów, którzy pracują w warunkach optymalnych, gdzie cyrkulacja powietrza na sali operacyjnej jest znacznie lepsza.

Stosowałem maseczki w trakcie zabiegów chirurgicznych, których wykonałem ponad 10 tysięcy. Mogę Państwa zapewnić, że maseczki te powodują zmiany fizjologiczne w organizmie. Z mojego doświadczenia powiem, że po 30 min. w takiej maseczce dostawałem drgawek w pomieszczeniu o świetnej cyrkulacji powietrza i optymalnej temperaturze.

Wyobraźcie sobie teraz obywatela, który nie przeszedł odpowiedniego szkolenia (oddychania w maseczce), noszącego maseczkę w gorące lato panujące w Oklahomie, który zmuszony jest wspinać się na wysoką drabinę na wysokość około 7.5 metra. w celu naprawy komina od pieca czy czegoś podobnego.

Powiem Państwu, co się stanie. Niedawno, nie całe 2 tygodnie temu, narzeczony mojej asystentki wykonawczej został zmuszony przez swojego pracodawcę do założenia maseczki chirurgicznej, mężczyzna pracował na wysokości ponad 7 metrów, dostał zawrotów głowy i spadł z wysokości ponad 7 metrów. Teraz znajduje się w szpitalu z urazami głowy, przestawionym ramieniem, ranami szarpanymi na ciele i złamanymi kośćmi.

Ta inicjatywa tej grupy jest bardzo potrzebna, by chronić naszą społeczność przed interwencją o charakterze medycznym, która nie jest zbyt dobrze przemyślana. Wiąże się z wieloma ryzykami, w tym ryzyko związane z utrudnieniem dostępu tlenu do mózgu, które może spowodować, jak w przypadku wspomnianego pracownika, utratę świadomości, zawroty czy bóle głowy, stany lękowe, napady złości, zaburzenia snu, nerwowość.

Zagrożenia zdrowotne związane z noszeniem masek – Tammy Clark i Kristen Meghan [konsultantki OSHA]
Zawartość tlenu w powietrzu w masce – Jeff Neff [strażak]
Wykrywanie dwutlenku węgla i kontrola jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń
Maseczki na twarz stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia – dr Russell Blaylock

Te ryzyka są dobrze znane i przebadane, ale nie są dyskutowane w ramach analizy ryzyka. Przyjmuje pacjentów z podrażnieniem skóry, infekcjami grzybiczymi czy bakteryjnymi.

Otrzymuję sygnały od kolegów z całego świata, że wzrasta liczba przypadków bakteryjnego zapalenia płuc. Jaka jest tego przyczyna? Ponieważ maseczki chirurgiczne noszone są przez osoby bez uprzedniego przeszkolenia w tym zakresie, wielokrotnie, maseczki są przechowywane w warunkach niesterylnych, ulegają zanieczyszczeniu, gdyż trzymane są na siedzeniach samochodów, na lusterkach wstecznych, noszone są w kieszeniach spodni, przechowywane na blatach kuchennych.

Stosowane są wielokrotnie, choć maseczka każdorazowo po użyciu powinna być sterylizowana. Najnowsze badania wskazuje, że maseczki materiałowe mogą zwiększać aerolizację wirusa SARS-CoV-2 w powietrzu i tym samym zwiększają prawdopodobieństwo transmisji choroby. Gdzie są eksperci od zdrowia publicznego, gdy omawia się takie obostrzenia?

Cóż, nie ma ich tam, gdzie byli w lutym i marcu tego roku, kiedy dr Fauci i naczelny lekarz kraju mówili, żeby nie kupować maseczek, gdyż one nie chronią przed koronawirusem.

W lutym i marcu mówiono nam, by nie nosić maseczek. Co się zmieniło? Nauka się nie zmieniła, ale zmieniła się polityka. Tu nie chodzi o naukę, ale o posłuszeństwo.

Chciałbym pogratulować tej grupie wystąpienia z taką inicjatywą mająca na celu dobro naszej społeczności. Ten wirus jest owszem groźny, wirus grypy to także groźny wirus, co więcej, w przypadku większości grup wiekowych wirus grypy jest groźniejszy, niż SARS-CoV-2.

Nasze dzieci noszące maseczki w szkołach, te środki nie mają solidnego osadzenia w nauce na wysokim poziomie. Nasi przeciwnicy powołują się na badania obserwacyjne niskiego poziomu, głównie o charakterze retrospektywnym, które w żadnym razie nie powinny być podstawą do podejmowania takich decyzji natury medycznej. Dziękuję.

 

 

Dr Jim Meehan o powszechnym nakazie zasłaniania ust i nosa – napisy PL

%d bloggers like this: