Zawartość tlenu w powietrzu w masce – Jeff Neff

Zawartość tlenu w powietrzu w masce

Zawartość tlenu w powietrzu w masce – LINK do filmu na CDA

 

Witam, Jeff Neff z tej strony. Mam dla Was krótki materiał na bardzo ważny temat. Miałem okazję obejrzeć materiał online, gdzie sprawdzano miernikiem multigazowym zawartość tlenu w powietrzu w masce podczas oddychania. Materiał jednak nie obrazował całego procesu pomiaru i narzędzia pomiarowego, więc dosyć sceptycznie podszedłem do tego testu. Postanowiłem więc pożyczyć taki oto miernik, MSA ALTAIR 5X, miernik multigazowy używany przez straż pożarną.

Miernik MSA ALTAIR 5X

Miernik posiada taką oto sondę, ale ja ją zdejmę, ponieważ nie jestem w stanie umieścić jej wewnątrz maseczki. Ta końcówka spełnia dokładnie tę samą funkcję, czyli pochłania powietrze i mierzy zawartość gazów w tym powietrzu. Najważniejszym wskazaniem, na które powinniście zwrócić uwagę, jest poziom tlenu, wyświetlany w prawym górnym rogu.

W moim domu poziom tlenu wynosi 20,8%, czyli w granicach normy, która wynosi od 20,5 do 21%. Przepisy OSHA (Agencja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, USA) dopuszczają pracę w atmosferze o poziomie tlenu minimum 19,5% i to urządzenie automatycznie sygnalizuje przekroczenie poziomu poniżej 19,5% objętości tlenu w atmosferze.

„Atmosfery z niedoborem tlenu są główną przyczyną wypadków śmiertelnych w stoczni na ograniczonej/zamkniętej przestrzeni. Podczas gdy normalne powietrze atmosferyczne zawiera od 20,8 do 21 procent tlenu, to OSHA [Ochrona Bezpieczeństwa Miejsca Pracy i Zdrowia,] definiuje jako z niedoborem tlenu, każde powietrze atmosferyczne zawierające mniej niż 19,5 procent tlenu, a jako wzbogacone w tlen każde powietrze atmosferyczne zawierające ponad 22 procent.

Atmosfera z niedoborem tlenu może powstać, gdy tlen jest wypierany przez gazy obojętne, takie jak dwutlenek węgla, azot, argon, lub okrętową instalację gazu obojętnego lub instalację gaśniczą. Tlen może być również zużyty przez rdzewienie metalu, dojrzewanie owoców, wysychanie farby lub powłok, spalanie lub działanie bakterii.

Atmosfera wzbogacona w tlen może być wytwarzana w wyniku pewnych reakcji chemicznych, ale w stoczni są one zwykle spowodowane nieszczelnymi wężami tlenowymi i palnikami. Atmosfera wzbogacona w tlen stwarza znaczne ryzyko pożaru i wybuchu.” – Confined or Enclosed Spaces and Other Dangerous Atmospheres https://www.osha.gov/SLTC/etools/shipyard/shiprepair/confinedspace/oxygendeficient.html

Zawartość tlenu w powietrzu

Maseczki na twarz stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia – dr Russell Blaylock
Wykrywanie dwutlenku węgla i kontrola jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń
Dlaczego maski na twarz nie działają: przegląd dr Johna Hardie dla dentystów [18 października 2016]
Maseczki nie działają: Przegląd literatury naukowej w kontekście zasadności polityki społecznej wobec COVID-19 – dr Denis Rancourt

Urządzenie także mierzy poziom siarkowodoru, tlenku węgla, czy innych gazów śladowych. Dziś chciałbym się skupić na zawartości tlenu we wdychanym powietrzu. Miernik umieszczę w miejscu, gdzie przez cały czas trwania testu będzie on dla Was widoczny.

Za każdym razem, gdy przyłożę sondę do ust lub nosa, wdycham tlen z powietrza w tym pomieszczeniu i wydycham dwutlenek węgla. Bez względu na to, jak silne są moje wdechy, a oddycham mocno, jak widać w prawym górnym rogu wyświetlacza, poziom tlenu utrzymuje się na poziomie 20,8%. Organizm otrzymuje dużo tlenu, oddycham swobodnie. Teraz czas na inny test. Zostawię miernik włączony.

Zawartość tlenu w powietrzu w masce

 

To jest komin, który wcześniej używałem. Zapewne również wielu z Was używa kominów zamiast maseczek. Teraz umieszczę sondę w tym samym miejscu, pomiędzy nosem a ustami. Widzicie, że natychmiast włącza się alarm. Poziom tlenu w powietrzu [między tkaniną a nosem/ustami] jest za niski. Miernik wskazuje poziom tlenu na 18,9%. Teraz poziom spadł do 18,7%. 18,9%. Zresetuję alarm, byście mogli mnie usłyszeć. Wynik: 18,9% z kominem na twarzy.

 

Zawartość tlenu w powietrzu w masce - komin

Pozwolę miernikowi się zresetować. Wracamy na poziom 20,8%. Miernik ponownie pracuje na otwartym powietrzu. To był komin. Oto maseczka, którą zastąpiłem komin, bo jest wygodniejsza. Wielu z Was zapewne stosuje maseczki tego typu, wykonane z neoprenu. Miernik ponownie wskazuje poziom 20,8%. Znów, przykładam sondę pomiędzy nosem a górną wargą.

Ponownie widzimy, że nie oddycham powietrzem o wystarczającej zawartości tlenu. Nawet OSHA zabroniłaby pracować w takich warunkach przez standardowe 8 godzin. Miernik wskazuje poziom 15,5% dla maseczki neoprenowej.

Ponownie zresetuję miernik. Takie są wskazania miernika, nic tu nie jest zmanipulowane. To był test maski neoprenowej. Niech miernik się zresetuje. Teraz czas na zwykłą maseczkę przeciwpyłową. Takie maseczki stosuje się w różnych pracach domowych. Maseczka założona. Miernik włączony. Tlen na poziomie 20,8%.

Ponownie przykładam sondę w miejsce pomiędzy nosem a górną wargą. I zaczynam oddychać. To zwykła, najtańsza maseczka, jaką możecie nabyć. Poziom tlenu w powietrzu wdychanym przez taką maseczką jest także poniżej normy. Jest trochę lepiej, niż w przypadku innych osłon na twarz – miernik wskazuje poziom 18,2%, ale to wciąż poniżej dopuszczalnej normy 19,5%. Mała korekta – poziom spadł do wartości 15,5%.

Zresetujmy miernik do poziomu 20,8%. Zapewne rozpoznajecie tę maseczkę? To jest maseczka N95, standardowe wyposażenie służby medycznej oraz ratowników udzielających pierwszej pomocy. To jest rzekomo najlepsze tego typu zabezpieczenie, posiada zawór wydechowy i inne takie. Możecie sobie wyobrazić osobę zmuszoną nosić taką maseczkę przez dłuższą czas. Znów. 20,8%, tyle wynosi poziom tlenu w powietrzu zasysanym przez sondę tego miernika.

Procedura jest identyczna – przykładam sondę pomiędzy nosem a górną wargą. Kilka oddechów. To jest najlepsza z dostępnych maseczek. Środek ochrony osobistej zalecany dla personelu medycznego. To rzekomo jest najwyższej jakości maseczka dostępna na rynku, którą niektórzy muszą stosować w pracy. Miernik wskazuje poziom 16,4% tlenu w objętości powietrza wdychanego przez tę maseczkę.

Zresetujmy miernik. Kochani, jestem prostym człowiekiem, jestem zwolennikiem podejścia zdroworozsądkowego do świata. Chcecie nauki? To urządzenie kosztuje sporo pieniędzy. My strażacy, nasze życie zależy od sprawności tych urządzeń, które wskazują nam, czy pomieszczenie jest bezpieczne dla naszego życia.

Jak zauważyliście, w momencie, gdy wyjąłem sondę z maseczki i urządzenie ponownie próbkowało powietrze z pomieszczenia tlen wrócił do poziomu 20,8%. Ten test miał Wam pokazać, że nie ważne który środek ochrony wybierzecie, komin, maseczkę neoprenową, tanią maseczkę, maseczkę typu N95, najlepszą z dostępnych, żadne z nich nie umożliwi Wam oddychania powietrzem z wystarczającą ilością tlenu, który powinien być w okolicach 21% objętości powietrza.

W moim domu jest to poziom 20,8% i to mi odpowiada. Poziom ten spada w okolice 16,5% przy oddychaniu przez którąś z tych maseczek. Przygotowałem dla Was ten test, ponieważ chciałem sprawdzić wiarygodność wspomnianego materiału w internecie. Mogliście całą procedurę obejrzeć na żywo, nie ukrywałem przed Wami sondy, miejsca jej przyłożenia, sonda cały czas zlokalizowana był pomiędzy nosem a górną wargą. Pozostawiam Waszej ocenie, czy te maseczki są dla Was bezpieczne, czy nie.

 

Zawartość tlenu w powietrzu w masce – Jeff Neff [strażak] – napisy PL

%d bloggers like this: