Cztery piąte przypadków Covid-19 to przypadki bezobjawowe – Michael Day

Pojawiły się nowe dowody z Chin wskazujące, że znaczna większość zakażeń koronawirusem nie powoduje objawów.

Cztery piąte przypadków Covid-19 to przypadki bezobjawowe

 Cztery piąte przypadków Covid-19 to przypadki bezobjawowe

 

Chińskie władze od 1 kwietnia zaczęły publikować codzienne dane liczbowe, dotyczące liczby nowych przypadków koronawirusa SARS-Cov-2, które są bezobjawowe. Dane  te sugerują, że około cztery z pięciu zakażeń koronawirusem nie spowodowało [objawowej] choroby. Wielu ekspertów uważa, że ​​niezauważalne, bezobjawowe przypadki zakażenia koronawirusem mogą być ważnym źródłem zarażenia.

Cztery piąte przypadków Covid-19 to przypadki bezobjawowe

Według Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia w sumie 130 ze 166 nowych infekcji (78%) stwierdzonych w ciągu 24 godzin po południu w środę 1 kwietnia było bezobjawowych. Komisja powiedziała, że ​​większość z 36 przypadków, w których pacjenci wykazywali objawy, dotyczyła przylotów z zagranicy, w porównaniu z 48 z poprzedniego dnia.

Chiny rygorystycznie testują pasażerów z zagranicy z obawy przed importem nowej epidemii Covid-19.

Tom Jefferson, epidemiolog i honorowy pracownik naukowy w Centrum Medycyny Opartej na Dowodach w Oxfordzie, powiedział, że te wyniki były „bardzo, bardzo ważne”. Powiedział dla czasopisma BMJ, że: „Próbka jest niewielka, a dostępnych będzie więcej danych. Ponadto nie jest jasne, w jaki sposób te przypadki zostały zidentyfikowane. Ale powiedzmy, że można je uogólnić. A nawet jeśli wynoszą one 10%, oznacza to, że wirus jest wszędzie. Jeśli – i podkreślam, jeśli – wyniki są reprezentatywne, musimy zapytać: „Po co, do diabła, się zamykamy?”

Jefferson powiedział, że jest całkiem prawdopodobne, że wirus krąży dłużej niż się powszechnie uważa i że duże grupy ludności zostały już narażone na kontakt.

Użytkownicy chińskich mediów społecznościowych wyrazili obawy, że nosiciele bez objawów mogą nieświadomie rozprzestrzeniać wirusa, zwłaszcza teraz, gdy infekcje ustąpiły, a władze złagodziły ograniczenia dotyczące  podróży osób do i z  poprzednich punktów epidemii.

Zhong Nanshan, starszy doradca medyczny chińskiego rządu, powiedział, że bezobjawowe infekcje nie byłyby w stanie spowodować kolejnej poważnej epidemii covid-19, gdyby takie osoby były trzymane w izolacji/kwarantannie. Urzędnicy powiedzieli, że zwykle kwarantanna trwa 14 dni. Zhong Nanshan powiedział również, że po zidentyfikowaniu bezobjawowych osób zakażonych, oni i ich kontakty zostaną odizolowani i będą obserwowani.

Powołując się na dane niejawne, gazeta z Hong Kongu, South China Morning Post przekazała, że Chiny wykryły już ponad 43.000 przypadków bezobjawowych infekcji poprzez śledzenie kontaktów.

Najnowsze odkrycia wydają się być sprzeczne z raportem Światowej Organizacji Zdrowia z lutego, opartym na danych o Covid-19 z Chin. WHO sugerowało, że „odsetek naprawdę bezobjawowych infekcji jest niejasny, ale wydaje się, że jest stosunkowo rzadki i nie wydaje się być głównym motorem transmisji”.[1]

Jednak od czasu tego raportu WHO z końca lutego inni badacze, w tym Sergio Romagnani, profesor immunologii klinicznej na Uniwersytecie we Florencji, powiedzieli, że mają dowody na to, że większość osób zakażonych wirusem nie wykazuje objawów. Sergio Romagnani prowadził badania, które wykazały, że testy „dywanowe” w całkowicie odizolowanej wiosce około 3.000 osób w północnych Włoszech wykazały, że liczba osób z objawami covid-19 spadła o ponad 90% w ciągu 10 dni, dzięki odizolowaniu osób zarówno z objawami jak i osób bez objawów.[2]

W artykule na stronie internetowej Center for Evidence-Based Medicine, Jefferson i Carl Heneghan, dyrektor centrum i redaktor czasopisma BMJ EBM, piszą:

Nie ma wątpliwości, że covid-19 może być znacznie bardziej rozpowszechniony niż niektórzy mogli by w to uwierzyć. Zamknięcie [zabunkrowanie się] doprowadzi do bankructwa nas wszystkich, łącznie z naszymi potomkami i jest mało prawdopodobne, aby w tym momencie spowolniło to lub zatrzymało krążenie koronawirusa, ponieważ dżin wyszedł z lampy. Obecna sytuacja sprowadza się do tego: czy załamanie gospodarcze jest ceną, którą warto zapłacić, aby zatrzymać lub opóźnić to, co jest już wśród nas?”[3]

 

Przypisy:

1. World Health Organization. Report of the WHO-China Joint Mission on coronavirus disease 2019 (COVID-19). 2020. https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf.
2. Day M. Covid-19: identifying and isolating asymptomatic people helped eliminate virus in Italian village. BMJ2020;368:m1165. doi:10.1136/bmj.m1165 pmid:32205334
3. Jefferson T, Hennegan C. Covid-19—The tipping point? Mar 2020. Centre for Evidence-Based Medicine. Mar 2020. https://www.cebm.net/2020/03/covid-19-the-tipping-point.

Źródło: Covid-19: four fifths of cases are asymptomatic, China figures indicate, BMJ

 

Zobacz na: Czy „zgony z powodu rozpaczy” przewyższą zgony z powodu koronawirusa? – dr Toby Rogers
Jak rozumieć – i raportować – dane liczbowe dotyczące „zgonów Covid-19” – dr John Lee
Hydroksychlorochina – czy działa na koronawirusa? – Dr Vladimir Zelenko
Koronawirus czy jest się czego bać? Specjaliści medyczni kwestionujący panikę wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2
Specjaliści medyczni kwestionujący panikę wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, cz. 2

%d bloggers like this: