Szczepienie przeciw grypie i koronawirus

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław  Pinkas zachęcał jeszcze w styczniu do szczepienia przeciwko grypie w komunikacie skierowanym do pracowników służby zdrowia po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych z dnia 22 stycznia 2020 r. w sprawie nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Z kolei prof. dr hab. Lidia B. Brydak niestrudzona propagatorka szczepień przeciw grypie argumentowała, żeby szczepić bo “chodzi o to, żeby nie być w grupie podejrzanych i nie mylić infekcji koronawirusem z grypą.”

A tymczasem w brytyjskim DailMail pojawił się artykuł z wypowiedzią naczelnego lekarza kraju [Chief Medical Officer] Jonathana Van-Tama dla BBC, w której informuje, że osoby zaszczepione przeciwko grypie są uznane za te będące w grupie ryzyka.

Tytuł artykułu to „Miliony chorych na astmę, oraz brytyjczycy którzy [bezpłatnie] zostali zaszczepieni przeciw grypie, powinni ograniczyć kontakty towarzyskie przez kilka tygodni, aby uniknąć poważnych skutków wywołanych przez koronawirusa.” Zacytowana w artykule wypowiedź, ma sens następujący:

“Nie będziemy się rozdrabniać wymieniając kilkanaście różnych kategorii ludzi z grupy największego ryzyka, tylko w uproszczeniu przyjmujemy, że w grupie ryzyka związanego z koronawirusem są te same osoby, które są w grupie ryzyka związanego ze zwykłą grypą, a więc są to po prostu osoby, którym zaleca się szczepienie przeciw grypie.”

Autorzy piszą również, że premier Boris Johnson 16 marca podał nową poradę dotyczącą zapobiegania COVID-19, mówiąc że:

„Za kilka dni, w nadchodzący weekend, konieczne będzie pójście o krok dalej i upewnienie się, że osoby z najpoważniejszymi schorzeniami zdrowotnymi będą w dużej mierze chronione przed społecznymi kontaktami przez okres około 12 tygodni.”

Dlaczego szczepionka przeciw grypie może sprawiać, że osoby zaszczepione są bardziej narażone na COVID-19?

 

Szczepionka przeciw grypie i  zwiększone ryzyko zakażeń nie grypowych

 

W czerwcu 2012 roku w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases opublikowano artykuł zatytułowany „Zwiększone ryzyko zakażeń wirusami atakującymi układ oddechowy innymi niż grypa związane z przyjmowaniem inaktywowanej szczepionki przeciwko grypie”. To co wyróżnia to badanie od innych standardowo i powszechnie prowadzonych badań, grupie kontrolnej podano sól fizjologiczną a nie inną szczepionkę. Autorzy w abstrakcie piszą, że:

„Randomizowaliśmy 115 dzieci w celu podania trójwaletnej inaktywowanej szczepionki przeciw grypie (TIV) lub placebo [w postaci soli fizjologicznej]. W ciągu następnych 9 miesięcy u osób, którym podano szczepionkę przeciw grypie występowało zwiększone ryzyko potwierdzonych wirusologicznie zakażeń nie grypowych (ryzyko względne: 4,40; 95% przedział ufności: 1,31-14,8). Będąc chronionym przed grypą, biorcom szczepionki przeciw grypie może brakować tymczasowej niespecyficznej odporności, która chroniłaby przed innymi wirusami układu oddechowego.”Clinical Infectious Diseases, Volume 54, Issue 12, 15 June 2012, Pages 1778–1783 https://academic.oup.com/cid/article/54/12/1778/455098

Więcej o tym badaniu w artykule poniżej.
Szczepienie przeciw grypie zwiększa o 3,65 razy występowanie infekcji dróg oddechowych.

W australijskim badaniu z 2011 roku, dane wskazują że szczepionka przeciw grypie zwiększała ryzyko infekcji wirusowych innych niż grypa, choć sami autorzy piszą że w to nie wierzą, a jako grupę kontrolną dla grypy wybrali sobie inne choroby układu oddechowego, genialne.

„Doszliśmy do wniosku, że zastosowanie kontroli w postaci choroby grypopodobnej [ILI] bez zidentyfikowanego wirusa grypy jest właściwym wyborem grupy porównawczej dla przypadków grypy w tym projekcie badania. Jednak w grupie kontrolnej stwierdziliśmy, że wyszczepialność [przeciw grypie] była znacznie wyższa wśród osób z pozytywnym wynikiem na inne wirusy układu oddechowego niż wśród osób z negatywnym wynikiem testów na wszystkie wirusy. Można to interpretować w ten sposób, że szczepienie przeciw grypie zwiększa ryzyko zakażenia wirusami innymi niż grypa, ale uważamy, że to wyjaśnienie jest biologicznie niewiarygodne.” Pediatr Infect Dis J. 2011 Feb;30(2):107-11; Vaccine Effectiveness Against Laboratory-confirmed Influenza in Healthy Young Children: A Case-Control Study. Vaccine Effectiveness Against Laboratory-confirmed Influenza in Healthy Young Children_A Case–Control Study

Niespecyficzne skutki szczepień cz.1 – dr Suzanne Humphries
Niespecyficzne skutki szczepień cz.2 – dr Suzanne Humphries

Badanie CDC z 2018 roku wskazuje, że  szczepienia przeciw grypie zwiększają ryzyko wystąpienia ostrych chorób układu oddechowego innych niż grypa u dzieci.

„Przeprowadziliśmy analizę kohortową dzieci i dorosłych w ankietowym badaniu od 2013 do 2016 roku….

„Pierwszorzędnym punktem końcowym był wskaźnik ryzyka potwierdzonych laboratoryjnie ostrych chorób układu oddechowego [ARI] u osób po szczepieniu w porównaniu z innymi okresami w ciągu trzech sezonów grypowych. Wśród dzieci nastąpił wzrost zagrożenia ostrymi chorobami układu oddechowego patogenami innymi niż grypa po szczepieniu przeciw grypie w porównaniu z nieszczepionymi dziećmi w tym samym okresie…”Assessment of temporally-related acute respiratory illness following influenza vaccination; Vaccine. 2018 Apr 5;36(15):1958-1964   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29525279

Szczepienie przeciw grypie i koronawirus

W styczniu 2020 roku w czasopiśmie Vaccine opublikowano artykuł „Szczepienia przeciwko grypie i interferencja wirusów atakujących układ oddechowy wśród personelu Departamentu Obrony w sezonie grypowym 2017–2018” Dane podane w tej publikacji wskazują, że szczepionki przeciw grypie zwiększają ryzyko złapania koronawirusa o 36%.

WNIOSKI: Otrzymanie szczepionki przeciw grypie nie było związane z interferencją wirusa wśród naszej populacji. Badanie interferencji wirusów pod względem wirusów oddechowych wykazało mieszane wyniki. Interferencja wirusowa wywołana przez szczepionkę była istotnie związana z koronawirusem i ludzkim metapneumowirusem; znacząca ochrona za pomocą szczepień była jednak powiązana nie tylko z większością wirusów grypy, ale także z zakażeniami wirusem paragrypy, RSV i innymi wirusami nie będącymi wirusem grypy.

…Badając w szczególności wirusy inne niż grypy, szanse [infekcji ] zarówno koronawirusem, jak i ludzkim metapneumowirusem u osób zaszczepionych były znacznie wyższe w porównaniu z osobami nieszczepionymi (odpowiednio OR = 1,36 i 1,51).”Vaccine. 2020 Jan 10;38(2):350-354; Influenza vaccination and respiratory virus interference among Department of Defense personnel during the 2017-2018 influenza season.  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264410X19313647

 

Szczepionka przeciw koronawirusowi – mRNA-1273

Niedawno ruszyły badania kliniczne szczepionki na koronawirusa. Osoby które na słowo szczepionka doznają rozkoszy warto, żeby zwróciły uwagę na zjawisko wzmocnienia immunologicznego jakie obserwowano w badaniach na zwierzętach w przeszłości.

Nie możemy spieszyć się ze szczepionką na koronawirusowa – dr Paul Offit
Szczepionka przeciw koronawirusowi i wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej

W poniedziałek 16 marca 2020 roku Instytut Badawczy Kaiser Permanente w Seattle w stanie Washington  poinformował, że podał wolontariuszowi pierwszą dawkę eksperymentalnej szczepionki koronawirusowej. Ponad 45 ochotników otrzyma dwie dawki nowej szczepionki. Szczepienia zostaną podane w odstępie miesiąca.

„Jesteśmy teraz zespołem od koronawirusa” – powiedziała dr Lisa Jackson, starszy badacz pracujący nad tym badaniem. „W tej sytuacji wszyscy chcą zrobić, co mogą.”


Jednak etycy biomedyczni są zaniepokojeni tym rażącym pójściem na skróty, które eliminuje większość środków bezpieczeństwa wbudowanych w badania kliniczne.
„Istnieje kilka powodów, aby sądzić, że jest to coś, czego nie powinniśmy robić” – powiedział Nicholas Evans, profesor nadzwyczajny na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Massachusetts Lowell, według The New Republic.

Powiedział, że to badanie kliniczne nie tylko eliminuje znaczący krok bezpieczeństwa, ale także pomija ważny etap uczenia się poprzez badanie na zwierzętach, czy szczepionka w ogóle będzie przydatna.

„Więc to całkiem poważna sprawa” – powiedział.

Testy na zwierzętach prawie zawsze poprzedzają badania kliniczne na ludziach, ale firmie Moderna udało się przekonać amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), aby dała zielone światło dla przeprowadzania badań klinicznych od razu na ludziach, podczas gdy testy na zwierzętach wciąż trwają. Badania przedkliniczne na zwierzętach rozpoczęły się w tym samym czasie co do badania klinicznego na ludziach rozpoczęła się rekrutację uczestników w marcu.”

Źródło: Vaccine Skips Important Animal Testing Phase, Straight To Human Trials

W przypadku obecnie testowanej szczepionki ominięto badania na zwierzętach zanim zdecydowano się podać tę eksperymentalną szczepionkę. Zresztą i tak w przypadku szczepionek na choroby z obecnych kalendarzy szczepień to co jest wymagane to jest kpina badawcza.

Wytyczne Dotyczące Przedklinicznych Badań Farmakologicznych i Toksykologicznych Szczepionek – EMA
Czy na pewno szczepionki to najlepiej przebadane produkty firm farmaceutycznych? Sprawdźmy.

Kiedy nasi “eksperci” zaczną się edukować nie tylko z materiałów promocyjnych producentów szczepionek?

 

%d bloggers like this: