Odblokowani – Ułatwiona Komunikacja    

 

Odblokowani - Ułatwiona Komunikacja

 

Kobieta 1: Tak… Moja córka, która wspaniale się rozwijała do około czternastego, szesnastego, osiemnastego miesiąca życia… Gdzieś w tym momencie straciliśmy ją w bardzo drastyczny sposób.

 

CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) szacują, że jedno na 50 dzieci w Stanach Zjednoczonych choruje na autyzm.

 

Moje życie, pełne cudownych barw i śmiechu, naprawdę zmieniło się w czerń i biel.

 

Odblokowani - Ułatwiona Komunikacja 2

Kobieta 2: Przeżyliśmy niezwykle trudne chwile z Gentry, chwile, w których okaleczała innych, a potem zaczęła kaleczyć siebie i miała ślady ugryzień dosłownie na całym ciele. Były to dla nas naprawdę ciężkie czasy.

Odblokowani - Ułatwiona Komunikacja 3

Kobieta 3: Frustracja, jaką odczuwał z powodu niemożności komunikowania się dała o sobie znać w problemach z zachowaniem. Przez te wszystkie lata mylnie interpretowałam sygnały, które przekazywał mi swoim zachowaniem. Sądziłam, że znaczą coś konkretnego, podczas gdy znaczyły coś totalnie innego. Jak na ironię, kiedy usłyszałam o metodzie ułatwionej komunikacji, zdałam sobie sprawę z tego, że przez 11 lat jego życia wszystko robiłam źle.

Ułatwiona Komunikacja

Ułatwiona komunikacja pomaga niemówiącym ludziom z autyzmem komunikować się za pomocą pisania na komputerze.

Kobieta 2: Szczęśliwy chłopiec kochał swoje szczęśliwe miejsce we wciąż zmieniającym się świecie. Miło widzieć swoje litery, łatwo uwolnić swoje myśli. Ludzie twierdzą, że ktoś jest inteligentny, jeśli jest grzeczny. Autyzm nie jest grzeczny. Ja jestem inteligentny.

Odblokowani - Ułatwiona Komunikacja 4

Mężczyzna: Chwila, w której została odblokowana i uwolniona i po raz pierwszy mogła mówić była z pewnością momentem przełomowym, który wszystko zmienił w naszym życiu. Pierwszą rzeczą, którą powiedziała pisząc na komputerze było: „Dziękuję, że uwolniliście mój głos”. Trwało to dobrze ponad rok zanim byłem w stanie w ogóle opowiedzieć o tym komukolwiek – tak wielkie czułem wzruszenie.

Kobieta 1: Byłam w szoku, sądziłam, że to chory żart. Im dłużej dialog trwał tego dnia, tym bardziej uświadamiałam sobie, że to nie jest chory żart, że to Lanier.

Odblokowani - Ułatwiona Komunikacja 5

Kobieta 4: Pomyśleć, że straciło się kogoś na 16 lat, a potem się go odzyskało. Coś takiego się nie zdarza.

Odblokowani - Ułatwiona Komunikacja 6

Kobieta 5: Myślisz, że znasz swoje dziecko, ale tak naprawdę nie znasz. Wszystkie dzieciaki, które poznaliśmy są niewiarygodnie inteligentne. Wszystkie zasługują na to, żeby je wysłuchać, żeby miały swój własny głos i żebyśmy je zaakceptowali i uznali.

Odblokowani - Ułatwiona Komunikacja 7

Kobieta 3: Kiedy dowiedziałam się o ułatwionej komunikacji, była to dla mnie zupełna nowość. Przyjaciółka przyprowadziła mnie tutaj na konferencję i to był rzeczywiście moment, w którym przeżyłam największe objawienie w całej naszej podróży przez autyzm. Jacob nie tylko komunikował się, ale też mówił o rzeczach, w które nikt nie był wtajemniczony. Były to informacje o naszej rodzinie, informacje o nim samym, rzeczy, o których nikt inny nie wiedział. To była ta decydująca chwila, w której postanowiliśmy, że wybierzemy się w podróż przez ułatwioną komunikację, założymy, że metoda ta jest właściwa i faktycznie spojrzymy na Jacoba w innym świetle jako na inteligentną ludzką istotę, nie pozwalając, by określał go autyzm.

Kobieta 5: Nie istnieje bardziej pokrzywdzona grupa niż ludzie nie umiejący mówić, ponieważ nie mogą mówić w swoim imieniu. Przyjmuje się więc, że są gorsi. Nie umiesz mówić, nie jesteś inteligentny.

Kobieta 2: Stale powtarzam Gentry, że nie mogę uwierzyć, że wytrzymała ze mną przez te wszystkie lata. Ciągałam ją do lekarza i próbowałam naprawić, wciąż starałam się sprawić, żeby autyzm zniknął.

Kobieta 4: Ona zwycięża i pokonuje trudności każdego kolejnego dnia. Jest w stanie wyjść ze świata, w którym, w swoim mózgu, tkwiła tak długo. Nie potrafię sobie nawet wyobrazić jak można być tak samotnym, przez cały czas czuć się tak samotnym w swoim własnym umyśle.

Kobieta 1: Byłam gotowa pójść na koniec świata, żeby pomóc swojej córce i ludziom podobnym do niej, podczas gdy ona stoi dokładnie naprzeciw mnie krzycząc w swojej głowie: „Popatrz na mnie, jestem tutaj!” To dlatego mnie chwytała i nie puszczała, przysparzając mi ogromnych siniaków. Wykrzykiwała to w swojej głowie: „Mamo, jestem tutaj. Pomóż mi!”

Pisanie na komputerze to patrzenie jak twoje życie po raz pierwszy się otwiera.

Lanier Weed po raz pierwszy napisała na komputerze w 2014 roku
Pierwsze lata były naprawdę straszną torturą.

Gentry Groshell po raz pierwszy napisała na komputerze w 2015 roku
Jestem tutaj. Zawsze tutaj byłam.

Mathew Layton po raz pierwszy napisał na komputerze w 2016 roku
Nie jestem już w pułapce. Czuję się bardzo szczęśliwy.

Jacob Yeager po raz pierwszy napisał na komputerze w 2015 roku.

 

Odblokowani – Ułatwiona Komunikacja – napisy PL

 

Ułatwiona Komunikacja – opis Z YT

Wyobraź sobie, że spędzasz życie jako więzień sam w sobie. Odkąd sięgasz pamięcią, miałaś/eś coś do powiedzenia, myśli do wyrażenia, poglądy którymi chciałaś/es się podzielić. Ale nie masz słów – nigdy nie miałaś/eś słów. Cóż, masz je, ale nie jesteś w stanie ich użyć. Za każdym razem, gdy je wyczarujesz, za każdym razem, gdy łączysz kilka słów w jedno zdanie, zostają uwięzione w twoim mózgu. Nie jesteś w stanie zrobić tego, co reszta z nas robi codziennie: przeskoczyć od koncepcji do komunikacji. Teraz wyobraź sobie, że jesteś rodzicem dziecka z niewerbalną [nieużywającym słów] postacią autyzmu. Przez lata działałeś w oparciu o założenie, że twoje dziecko nie może – i nigdy nie będzie w stanie – porozmawiać z tobą lub kimkolwiek innym. Powiedziano ci, że twoje dziecko nie tylko nie potrafi mówić, ale nawet nie rozumie słów mówionych. Czujesz to samo połączenie, które wszyscy rodzice czują z dziećmi – ale tego połączenia nie można odwzajemnić za pomocą języka. Spędziłeś całe życie na rozmowie telefonicznej z duchem. Czy nie próbował/abyś złapać jakiejkolwiek linii życia, próbować jakiejkolwiek możliwości, która mogłaby w jakiś sposób wywołać to pierwotne połączenie synaptyczne? Odblokowani [Unlocked], fabuła znanego reżysera, Henry’ego Corry, obejmuje jedną z najbardziej kontrowersyjnych terapii, których celem jest urzeczywistnienie tego połączenia. Jego zwolennicy chwalą jego zdolność do świecenia światłem w ciemności. Wielu wątpiących odrzuca to jako pseudonaukę. Proces ten nosi nazwę Ułatwionej Komunikacji (pomoc osobom autystycznym w komunikacji z otoczeniem) [Facilitated Communication], opracowany w latach siedemdziesiątych i obecnie przeżywa okres ożywionego zainteresowania, ponieważ wskaźnik autyzmu wśród dzieci wciąż rośnie. Terapia opiera się na założeniu, że podczas gdy niewerbalne dzieci autystyczne nie mogą mówić, są jednak w stanie tworzyć te same złożone myśli, co inne dzieci w ich wieku. Z pomocą facylitatora są w stanie wpisać te myśli i prowadzić normalną rozmowę.

Większość organizacji autystycznych odrzuciło zasadność Ułatwionej Komunikacji [Ułatwione Porozumiewanie], a wiele profesjonalnych badań stwierdziło, że nie ma wartości terapeutycznej. Pytanie polega na tym, czy facylitator faktycznie „trenuje” odpowiedzi, a nie tylko wyraża myśli autystycznych komunikatorów. Celem filmu Odblokowani [Unlocked] nie jest chwalenie Ułatwionej Komunikacji jako formy medycyny alternatywnej niesprawiedliwie oczernianej przez kompleks autyzm-kompleks przemysłowy – ale nie ma też obalać twierdzeń jej zwolenników. Odblokowani to studium postaci – spojrzenie na rodziców, którzy przysięgają, że ułatwiona komunikacja zmieniła ich relacje z dziećmi autystycznymi. W tym sensie film Odblokowani jest medytacją nad naturą wierzeń i pierwotnym pragnieniem wśród nas wszystkich, aby połączyć się i komunikować z innymi. W filmie Odblokowani będziemy dokumentować doświadczenia kilku rodzin, przeplatając ich historie i doświadczenia, ale jego głównym bohaterem będzie Leslie Weed. U córki rodziny Weedsów, Lanier, zdiagnozowano autyzm, gdy miała 18 miesięcy. Wkrótce potem lekarze stwierdzili, że Lanier była poważnie upośledzona umysłowo. „Przez 16 lat rozmawiałam z nią jak z czterolatką”, mówi Leslie. Kiedy po raz pierwszy dowiedziała się o ułatwionej komunikacji, była bardzo sceptyczna („wydawało się jej, że to bzdury z tablicy Ouija”), ale wyniki, jak mówi, dosłownie mówią same za siebie. Jej córka Lanier napisała „Byłam uwięziona przez całe moje życie. Dziękuję za uwolnienie mojego głosu.”

Leslie wspomina załamanie i szlochanie przez 20 minut. „Mój Boże”, pomyślała, „została uwięziona tam przez całe swoje życie”. To, co czyni Leslie wielkim bohaterem, to to, że łagodzi ona swój zapał do Ułatwionej Komunikacji ze zrozumieniem – a nawet współczuciem – dla tych którzy uważają swoje roszczenia za niewiarygodne. Przyznaje, że nie ma naukowego wyjaśnienia tego, czego ona i jej rodzina doświadczyli – nie wahając się ani na chwilę w swoim uporze, że tego doświadczyli. To rodzaj napięcia narracyjnego, które odkrywa film Odblokowani.

Co to znaczy dać głos niemym?

 

Zobacz na: 10 wczesnych oznak autyzmu. Jak rozpoznać wczesne objawy?
Typowy i nietypowy rozwój 2-miesięcznego dziecka
Typowy i nietypowy rozwój 4-miesięcznego dziecka
Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka