10 wczesnych oznak autyzmu. Jak rozpoznać wczesne objawy?

W związku z wieloma pytaniami i zainteresowaniem pierwszą wersją tego filmu, zdecydowaliśmy zaktualizować i wyjaśnić pewne kwestie, aby pomóc tym, którzy martwią się o swoje pociechy.

Powiedz “cześć”.
Jedziesz? Dzielny chłopiec.

[Alistair wydaje się typowym, szczęśliwym, zdrowym chłopcem, ale gdy przyjrzysz się uważnie…]

Witam wszystkich, tu tata Alistaira. Najważniejsze do zapamiętania, jest to, że ponieważ te oznaki występują u twojego dziecka, nie oznacza to, od razu, że jest to autyzm. Jednakże, im więcej takich zachowań występuje, tym bardziej powinieneś/aś być zaniepokojony/a. Kluczem jest regularność i częstość tych zachowań.

Typowy i nietypowy rozwój 2-miesięcznego dziecka
Typowy i nietypowy rozwój 4-miesięcznego dziecka
Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka
Film Odblokowani – Ułatwiona Komunikacja

10 wczesnych oznak autyzmu

1. Łopotanie dłońmi

Łopotanie dłońmi - 10 wczesnych oznak autyzmu

W tym pierwszym przykładzie, jest to całkiem oczywiste. Niektóre dzieci łopoczą dłońmi podczas wczesnego rozwoju, ale jak to ma miejsce z wszystkimi znakami, powinieneś/aś obserwować jak długo te symptomy występują. Jeżeli dziecko wyrasta z tych zachowań, przeważnie około trzeciego roku życia, to nie ma się o co martwić.

W wypadku kogoś takiego, jak Alistair, który wykonuje te gesty codziennie, jest powód do zmartwień. Jest to jeden z przykładów samo pobudzania, albo autostymulacji jak to jest nazywane. Pomaga to się uspokoić dzieciom z autyzmem.

 

 

2. Chodzenie na palcach

Chodzenie na palcach - 10 wczesnych oznak autyzmu

Drugi przykład, może być dla niektórych mylący, ponieważ większość ludzi próbowała chodzić na palcach na pewnym etapie swojego życia. Bierz pod uwagę to, jak często dziecko wykazuje takie zachowanie. Nasz dziewięcioletni syn, który został zdiagnozowany jako autystyczny nadal chodzi na palcach u stóp do dnia dzisiejszego.

3. Powtarzające się uderzanie głową

Powtarzające się uderzanie głową - 10 wczesnych oznak autyzmu

Ten trzeci przykład może wydawać się alarmujący, jednakże o ile dziecko uderza głową o coś miękkiego, jak to oparcie krzesła to raczej nic się nie stanie. Ta forma autostymulacji może uspokoić dziecko z powodu ruchu bujania. Wiele ludzi z autyzmem buja się do przodu i do tyłu. Alistair czasami uderza głową o szklane drzwi oraz o ziemię. Są to różne przykłady. Jednak, po nagraniu tego materiału, szybko powstrzymaliśmy Alistaira i odwróciliśmy jego skupienie na coś innego, aby nie zrobił sobie krzywdy. Niektórzy rodzice kupują nawet kaski dla swoich dzieci, jeżeli zachowanie jest zbyt dramatyczne.

4. Konsekwentne grymaszenie i płacz w publicznych miejscach

Konsekwentne grymaszenie i płacz w publicznych miejscach - 10 wczesnych oznak autyzmu

Ten czwarty przykład może nie wydawać się zbyt nietypowy dla rodziców i innych, ponieważ, większość dzieci grymasi/dokazuje w miejscach publicznych. To zachowanie, jednak, ma mniej wspólnego z odmową otrzymania zabawki lub jedzenia.

Ma to związek z warunkami w miejscach publicznych, które są jasno oświetlone i głośne. Nie łatwo odróżnić takie zachowanie od typowego dokazywania, ale łatwym sposobem na odróżnienie jest to, kiedy dasz dziecku to co chce i złe zachowanie ustanie, to jest to zwykła furia.

Jednakże, kiedy płacz nie ustaje, tak jakby coś dziecko bolało, nawet po tym jak dziecko dostanie to co chce, to jest to najprawdopodobniej furia sensoryczna lub załamanie. Nie zaleca się uleganie zachciankom dziecka ale ten wyjątek może stanowić rozwiązanie, raz na jakiś czas może być pouczający. Ponadto, wiele zwykłych furii trwa kilka minut, a załamanie sensoryczne trwa godzinami.

Kocham cię, kolego.
Masz ciężkie chwile.
Zaraz będziemy w domu.

5. Przelewanie napojów z kubka do kubka

Przelewanie napojów z kubka do kubka - 10 wczesnych oznak autyzmu

W tym piątym przykładzie widzimy kolejny przykład autostymulacji. Każde dziecko lubi się bawić wodą oraz robić bańki na mleku, ale kluczem do tego jest jak długo trwa to zachowanie oraz czy dziecko wykonuje tą czynność same, odcinając się od innych. Zamiast próbować odstawić przedstawienie.

Generalnie, to zachowanie trwa od kilku minut do kilku godzin, zależnie od zaawansowania autyzmu. Obserwuj czy występuje duża obsesja i powtarzanie czynności z przedmiotami.

6. Gryzienie i agresja

Gryzienie i agresja - 10 wczesnych oznak autyzmu

Numer sześć to bardzo agresywne zachowanie. Wszystkie dzieci w pewnym momencie swojego życia mogą prowadzić bójki, ale jeśli twoje dziecko od razu po ukaraniu znowu się chce bić, tak jakby sprawiało mu to przyjemność… To może wydawać się to dziwne, ale jest to jedna z form pobudzania się, ponieważ inni silnie reagują na tą agresję.

Zauważysz, że dziecko autystyczne jest o wiele bardziej agresywne, niż normalne, bez konkretnego, oczywistego powodu jak na przykład wymuszanie czegoś, co ma inne dziecko. Na przykład zabawkę.

Alistair
Możesz coś powiedzieć?
Co myślisz o myjni samochodowej?

7. Brak odpowiedzi na pytania werbalne

Brak odpowiedzi na pytania werbalne - 10 wczesnych oznak autyzmu

Każde dziecko ignoruje czasami swoich rodziców, zwykle jako kaprys. Zauważysz, że dziecko autystyczne wydaje się być we własnym małym świecie. Czasami rodzice początkowo myślą, że ich małe dziecko ma problemy ze słuchem, ale ma to bardziej związek z wycofaniem niż ze słuchem. Jeżeli już, to autystyczni ludzie słyszą za dużo i mają problemy z odseparowaniem dźwięków.

Alistair, Alistair
Czym się bawisz? Samochodem?
Usiądź.
Alistair, Alistair, Alistair, Alistair, Alistair, mówię do ciebie

8. Unikanie kontaktu wzrokowego

Numer osiem to najprawdopodobniej najbardziej znany objaw i jest to brak kontaktu wzrokowego. Większość ludzi z autyzmem unika kontaktu wzrokowego, kiedy tylko mogą. Wielu opisuje to jako bolesne.

Choć różne specyficzne przyczyny tego zachowania  mogą zależeć od konkretnej osoby to jest to silny znak świadczący o autyzmie i zwykle trwa aż do dorosłości.

9. Brak mowy i komunikacji

Numer dziewięć to brak postępów w mówieniu. Jeżeli nie wiesz ile twoje dziecko powinno/może mówić, to wystarczy sprawdzić w internecie. Zwykle, jeżeli twoje dziecko używa tylko kilku słów w wieku trzech lat, to jest to powód do niepokoju. Jeżeli twoje dziecko ma 4 lub 5 lat i nadal nie tworzy prostych zdań, to jest to, duży powód do niepokoju.

Także powtarzanie słów, czyli echolalia to ciągłe powtarzanie tej samej frazy, ale nie jako sposób na poznawanie słów, tylko jak zacięta płyta gramofonowa. Raz za razem i tak w kółko. Bądź tego świadomy.

Wiesz, że mówisz to samo od 20 minut?

Nie wszyscy ludzie z autyzmem są niewerbalni. Tylko dlatego, że twoje dziecko mówi, nie oznacza końca problemów.

10. Problemy z jedzeniem/teksturą/ubraniem

Problemy z jedzeniem/teksturą/ubraniem - 10 wczesnych oznak autyzmu

Numer dziesięć to problemy z jedzeniem, konsystencją pokarmu. Wielu ludzi z autyzmem jest wybrednych jeżeli chodzi o jedzenie, co ma związek z problemami sensorycznymi. Niektórzy  nie cierpią jogurtu, albo gdy jeden pokarm dotyka innego. Brzmi to jak typowe dziecięce zachowanie, ale występuje z większą intensywnością. Jeżeli dasz dziecku jedzenie, to mimo że jest głodne, to tego nie zje, nawet żeby nie umrzeć z głodu.

Na szczęście nasz syn przechodzi zwykle ten test. Lubi wiele rodzajów pokarmów. Bardziej przeszkadzają mu tekstury, jak na przykład, metki na ubraniach i gryzące koszule.

Nasi starsi chłopcy, którzy zostali zdiagnozowani jako autystyczni nadal lubią nosić ubrania odwrócone na druga stronę, aby uniknąć metek lub nieprzyjemnych dla nich tekstur.

Alistair uwielbia uczucie dotyku flaneli i lubi nosić czapki z powodu poczucia bezpieczeństwa, które mu dają.

Nie są to wszystkie objawy i oznaki świadczące o autyzmie, ale mamy nadzieję, że naprowadzi cię to na właściwy kierunek.

Jeżeli poważnie myślisz, że ktoś kogo kochasz może mieć autyzm proszę abyś zgłosił się do lokalnego psychologa, neurologa lub innego profesjonalisty. Im wcześniej pomożesz dziecku tym większe są szanse  na to, że dostosuje się ono do społeczeństwa. Również staraj się pomagać wszystkim z autyzmem przez edukowanie samego siebie i innych na temat tej przypadłości, z którą zmagają się na co dzień.

Dziękuję za twój czas i wszystkiego dobrego.

 

Zobacz na: Wyleczeni z autyzmu
Szczepionki nie powodują autyzmu – Marcella Piper-Terry
Czy chińscy naukowcy odkryli brakujący fragment układanki autyzmu? – J.B. Handley
Niebezpieczeństwa nadmiernych szczepień w trakcie rozwoju mózgu – dr Russell L. Blaylock
Synergiczne, toksyczne działanie glifosatu i aluminium – dr Stephanie Seneff
Szczepionki powodują autyzm – wasze działania także – Forrest Maready
Aluminium w mózgu osób autystycznych – prof. Chris Exley
Związek paracetamolu z autyzmem – dr William Parker
Dieta w Zespole Psychologiczno – Jelitowym (GAPS) w leczeniu Autyzmu i Zespołu Aspergera – dr Natasha Campbell-McBride
Neuroróżnorodność umarła. Co teraz? – Twilah Hiari

 

10 wczesnych oznak autyzmu – napisy PL