Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka

Zobacz na: Typowy i nietypowy rozwój 2-miesięcznego dziecka
Typowy i nietypowy rozwój 4-miesięcznego dziecka

10 wczesnych oznak autyzmu. Jak rozpoznać wczesne objawy?
Czy jesteś krzywy? Niesymetryczne twarze po szczepieniach – Forrest Maready
Omówienie hipotezy przyczyn powstawania krzywych uśmiechów i asymetrii twarzy – Forrest Maready

– 1 –

POZYCJA PIERWSZA: NA PLECACH

Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka - na plecach

 

ROZWÓJ TYPOWY

Marty od razu i dobrowolnie sięga po zaprezentowaną zabawkę. Widzimy, jak przybliża ręce do stóp, a w wieku 6 miesięcy, możemy również zaobserwować przybliżanie rąk do kolan i stóp do ust. Działania te wprawiają w ruch miednicę i zwiększają mobilność stawu biodrowego. Dolne kończyny wciąż są odwodzone i skierowane na zewnątrz. Marty jest w stanie symetrycznie unieść górne i dolne kończyny wbrew sile przyciągania, jednocześnie badając gumowe kółko.

Marty porusza ramionami i przedramionami niezależnie od siebie podczas dotykania zabawki, zaciskając ją w dłoniach i obracając kilkakrotnie ruchem skoordynowanym.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Owen coraz lepiej radzi sobie z utrzymaniem głowy na linii ciała odkąd ostatni raz widzieliśmy go jako 4 miesięczne dziecko. Jakiekolwiek ruchy opierające się grawitacji oraz aktywność mięśni brzucha są jednak ledwo obserwowalne pomimo widocznego zainteresowania zabawką. Usprawnienie aktywności mięśni brzuszna pozwoliłoby uzyskać kontrolę nad zginaniem na półpłaszczyźnie bez ulegania grawitacji. Dolne kończyny Owena są odwodzone i skierowane na zewnątrz, podczas kopania dochodzi do niewielkich zgięć i wygięć bioder. Jego górne kończyny również są odwodzone i skierowane na zewnątrz, poruszając się głównie po powierzchni.

Dzięki pomocy przy zginaniu dolnych kończyn i po wprawieniu w ruch mięśni brzucha, Owen jest w stanie przez krótką chwilę utrzymać kolana przy piersi i na linii ciała. Pozwala mu to na krótko podjąć próbę zginania mięśni brzucha i uniesienia miednicy od podłogi. Niemniej jednak Owen nie jest w stanie utrzymać tej pozycji podczas zabawy lub zginania, pomimo swojego wieku.

 

[mailpoet_form id=”2″]

 

– 2 –

POZYCJA DRUGA: NA BOKU

Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka - na boku

 

ROZWÓJ TYPOWY

Marty podąża wzrokiem i sięga po zabawkę, po czym sam bez problemów przewraca się na bok i na brzuch, wspomagając się dolnymi kończynami. Zarówno układ ciała podczas leżenia na boku, jak i przejście z tej pozycji na brzuch nadają dość impetu Marty’emu, co jest ważne, aby poprawnie wyprostować głowę i ciało. Marty nie pozostaje długo w pozycji bocznej, jako że jest zbyt zaabsorbowany zabawą i odkrywaniem.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Ręce Owena spoczywają w pozycji szeroko odwodzonej. Owen podąża wzrokiem za zabawką, ale to zainteresowanie nie przekłada się na ruch rąk, nawet jeśli egzaminator próbuje go nakłonić do przewrócenie się z pleców na bok.

Pomimo przyciągnięcia uwagi Owena zabawką, widzimy, że jego wyprostowane ramiona nie pozwalają mu przeturlać się naprzód. Jego niezbalansowana szyja, ramiona i wyprost pleców nie pozwalają na swobodny ruch głowy i ramion, co pomogłoby mu przewrócić się na bok.

– 3 –

POZYCJA TRZECIA: NA BRZUCHU

Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka - na brzuchu

 

ROZWÓJ TYPOWY

Widzimy tutaj Marty’ego leżącego w podporze, z rękami utrzymującymi jego ciężar, podczas gdy on odwraca głowę, aby obserwować zabawkę. Z powodu dużego obciążenia rąk, dochodzi do zwiększonego wyprostu ciała aż do kręgosłupa lędźwiowego i bioder. Dzięki temu dolne kończyny Marty’ego są szeroko odwodzone. Można również zaobserwować unoszenie rąk i nóg w pozycji na brzuchu w celu schwytania zabawki. Tym manewrem Marty udowadnia, że potrafi poruszać rękami i nogami niezależnie od siebie, co pomaga mu utrzymać równowagę i kontrolę podczas skręcania w prawo lub lewo. Widoczna jest również zwiększona dysocjacja łopatkowo-ramieniowa podczas obciążania i przesuwania ciężaru ciała. Możliwość szybkiego sięgania i chwytania prezentowanego obiektu jest idealna do nauki kontroli i koordynacji ramion i dłoni. Marty podejmuje się wielu prób uderzania, obracania, gryzienia, przenoszenia i powtarzania przy użyciu dłoni. Wykazuje się również odruchem chwytnym z aktywnym wykorzystaniem palców, w tym zginaniem i prostowaniem kciuka.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Po zakończeniu 6 miesiąca, leżenie na brzuchu stanowi częstą pozycję przyjmowaną podczas zabawy z powodu większej kontroli nad głową, ramionami i tułowiem. Jak widać jednak tutaj, leżenie na brzuchu wciąż sprawia Owenowi trudności. Jest w stanie kopać, ale brakuje mu stabilizacji wymaganej podczas korzystania z górnych kończyn. Wciąż trzyma dłonie pod barkami, co utrudnia mu wspieranie się górnymi kończynami przy podnoszeniu głowy i tułowia. Bez odpowiedniej stabilizacji, Owen nie jest w stanie korzystać ze zmysłu wzroku i dotyku, aby obserwować swoje otoczenie.

– 4 –

POZYCJA CZWARTA: PODCIĄGNIĘCIE DO POZYCJI SIEDZĄCEJ

Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka - Podciągnięcie Do Pozycji Siedzącej

 

ROZWÓJ TYPOWY

Po podciągnięciu do pozycji siedzącej, Marty reaguje szybko i asystuje poprzez aktywne zgięcie szyi i podniesienie głowy z powierzchni podparcia. Korzysta również przy tym z pomocy górnych kończyn i mięśni brzucha. W wieku 6 miesięcy, Marty efektywnie asystuje przy podpieraniu się do pozycji siedzącej i potrafi symetrycznie utrzymać tę pozycję.

ROZWÓJ NIETYPOWY

W przeciwieństwie do Marty’ego, Owen w niewielkim stopniu może asystować przy podciągnięciu, a jego głowa jest kompletnie nieruchoma aż do momentu uzyskania pozycji siedzącej. Mimo że spodziewane jest, aby sześciomiesięczne dziecko asystowało przy podciąganiu górnych kończyn, u Owena ta reakcja jest znikoma. Po utrzymaniu pozycji siedzącej, Owen jest w stanie chwilowo wyprostować głowę i utrzymać ją na linii ciała zanim dochodzi do zgięcia bocznego.

– 5 –

POZYCJA PIĄTA: SIEDZENIE

Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka - Siedzenie

 

ROZWÓJ TYPOWY

W wieku 6 miesięcy Marty ma teraz dużą stabilizację głowy i tułowia, a także silne wyprostowanie wzdłuż odcinka piersiowego kręgosłupa. Może sięgać po rzeczy jedną ręką dzięki szerokiej bazie wsparcia, która pozwala mu na stabilizację w okolicach dolnych kończyn, co oferuje szerokie pole do manewru górnych kończyn. Wraz ze wzrostem kontroli nad grawitacją przy siedzeniu, Marty może pochylać się do przodu, sięgać po coś, a następnie sprowadzić tułów na równi z miednicą, aby wrócić do pozycji siedzącej. Może również utrzymać pełen chwyt podczas korzystania z wachlarza ruchów górnych kończyn, mimo że są niestopniowane w pozycji siedzącej.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Tak jak obserwowaliśmy przy dwóch i czterech miesiącach, Owen ciągle ma problemy z utrzymaniem głowy w pozycji prostej i na linii ciała, gdy jest przytrzymywany w pozycji siedzącej. Egzaminator wciąż musi trzymać go wysoko w okolicach piersi, aby utrzymać jego głowę w pionie. Owen słabo prostuje plecy i brakuje mu równowagi w okolicach zginacza tułowia i mięśnia prostującego, potrzebnej do stabilizacji. Jego górne kończyny opadają wzdłuż ciała. Zdolność Owena do pobudzenia zmysłu wzroku i dotyku jest trudna do zaobserwowania, jako że większość energii wykorzystuje na utrzymanie pozycji wyprostowanej.

– 6 –

POZYCJA SZÓSTA: ZAWIESZENIE POZIOME

Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka - Zawieszenie Poziome

 

ROZWÓJ TYPOWY

Teraz Marty prezentuje całkowity kontrolowany wyprost szyi i kręgosłupa w górnym odcinku piersiowym, ciągnący się aż do bioder i nóg. To jest coś, czego należy się spodziewać po sześciomiesięcznym dziecku, które jest zawieszone poziomo nad ziemią.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Owen jest w stanie symetrycznie unieść głowę na linii ciała i wyprostować się wzdłuż górnej części kręgosłupa w odcinku piersiowym i wzdłuż bioder. Jednak nie potrafi utrzymać tej pozycji zbyt długo.

– 7 –

POZYCJA SIÓDMA: WYPROST OBRONNY

Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka - Wyprost Obronny

 

ROZWÓJ TYPOWY

Wyprost obronny pojawia się od razu gdy tylko Marty zaczyna przechylać się naprzód. Podpiera się górną kończyną i natychmiast wykorzystuje drugą, aby sięgnąć po zabawkę.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Podejmując się manewru obronnego,  Owen nie wysuwa górnych kończyn do przodu, aby się uchronić przed upadkiem o ziemię. W wieku 6 miesięcy należy spodziewać się pełnego odruchu obronnego.  Zmniejszona siła tułowia i szyi wbrew sile przyciągania nie pozwala Owenowi utrzymać wyprostu głowy i tułowia, potrzebnego do uwolnienia rąk, aby wysunąć je naprzód podczas tego manewru.

– 8 –

POZYCJA ÓSMA: STANIE

Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka - Stanie

 

ROZWÓJ TYPOWY

Marty demonstruje natychmiastowe obciążenie wyprostowanych dolnych kończyn. Jego biodra wciąż są lekko wygięte i niejako za ramionami. Jego głowa może spokojnie się obracać i rozglądać, a jego ręce opadają wzdłuż tułowia. Marty wciąż wspomaga się górnymi kończynami przy tej postawie, jak widać po silnym wyproście górnej części klatki piersiowej.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Podtrzymany do pozycji stojącej, Owen nie inicjuje, ani nie zachowuje obciążenia. Jak widzieliśmy przy każdej pozycji, która wymaga walki z grawitacją, Owen wciąż ma problemy z kontrolowaniem głowy i tułowia. Niezdolność do zachowania obciążenia nie pozwala Owenowi rozwinąć kontroli przy staniu, jako że nie potrafi wyrównać głowy, tułowia, bioder, kolan i stóp w pionie.

 

Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka

https://pathways.org/wp-content/uploads/2018/11/6MonthMotorDelays_4.11.16_RGB.pdf

Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka – napisy PL