Nietypowy i typowy rozwój 4-miesięcznego dziecka

Zobacz na: Typowy i nietypowy rozwój 2-miesięcznego dziecka
Typowy i nietypowy rozwój 6-miesięcznego dziecka

10 wczesnych oznak autyzmu. Jak rozpoznać wczesne objawy?
Czy jesteś krzywy? Niesymetryczne twarze po szczepieniach – Forrest Maready
Omówienie hipotezy przyczyn powstawania krzywych uśmiechów i asymetrii twarzy – Forrest Maready

 

CZTERY MIESIĄCE – ROZWÓJ TYPOWY I NIETYPOWY

 

– 1 –

POZYCJA PIERWSZA: NA PLECACH

Typowy i nietypowy rozwój 4-miesięcznego dziecka - na plecach

ROZWÓJ TYPOWY

Marty jest teraz w stanie utrzymać głowę w linii środkowej przez dłuższy czas. Pozycja w linii środkowej ciała oraz symetria głowy, oczu, rąk i nóg to cecha charakterystyczna leżenia na plecach u czteromiesięcznych dzieci. Marty wykazuje chęć dotykania przedmiotów rękami. Jest wzrokowcem na płaszczyźnie poziomej i pionowej, co kieruje i pobudza go do ruchu. Kiedy eksperymentuje z przedmiotem widoczne są ruchy przedramion, nadgarstków i pojedynczych palców. Jego stopy uderzają o podłogę, co jest normalne w tym wieku.

Ruchy kończyn bez udziału tułowia są o wiele widoczniejsze podczas częstych manewrów kończyn wbrew sile ciążenia. Dzieci w tym wieku zwykle nie potrafią połączyć ruchów rąk i nóg, ani koordynować zasięgu ze wzrokiem. Ręce mogą być nieruchome podczas poruszania nogami i vice versa. W wieku 5 miesięcy Marty powinien być już w stanie poruszać jednocześnie rękami i nogami oraz lepiej skoordynować sięganie z umiejętnością lokalizowania i śledzenia obiektu.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Owen wciąż wykazuje o wiele większą asymetrię zarówno głowy, jak i kończyn niż jest to oczekiwane u czteromiesięcznego dziecka. Jego głowa jest przekręcona na bok i wykazuje on większą aktywność po lewej stronie ciała. Jego ciało nie jest wyprostowane, tylko zakrzywione na wzór litery C. Owen za bardzo polega na wyprostach, zamiast na równowadze między wyprostami i zgięciami.

Owena niepokoją i dezorganizują ruchy związane z przemieszczaniem. Potrzebuje czasu, aby się przestawić, ale uspakaja się, gdy egzaminatorka próbuje go uspokoić. Owen często porusza kończynami w sposób bezwładny, ale rzadko wbrew grawitacji. Wydaje się być zainteresowany zabawką i porusza rękami po ziemi, ale wbrew oczekiwaniom nie podnosi ramion.

 

 

– 2 –

POZYCJA DRUGA: LEŻENIE NA BOKU

Typowy i nietypowy rozwój 4-miesięcznego dziecka - na boku

ROZWÓJ TYPOWY

Przestawiony na bok, Marty dopomaga sobie przedramieniem oraz osobno dolnymi kończynami i nie ma problemu z utrzymaniem pozycji, co świadczy o równowadze między mięśniami zginania i wyprostu tułowia. Potrafi unieść głowę i górną część tułowia od podłoża – zapowiedź, że będzie w stanie samodzielnie przewrócić się na brzuch. Dzieci niepotrafiące unieść głowy i górnej części tułowia często mają problemy z przekręcaniem się lub robią to w mniej optymalny sposób, nadmiernie prostując szyję i tułów.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Owenowi o wiele trudniej utrzymać pozycję na boku niż Marty’emu. Niechętnie wspomaga się górną ręką przy przewracaniu. Nie podnosi głowy, aby ją potem wyrównać, co u typowo rozwiniętego czteromiesięcznego dziecka powinno wyjść naturalnie. Owen nie wykazuje dostateczną kontrolę podczas leżenia na boku i przewracania się na plecy.

 

– 3 –

POZYCJA TRZECIA: NA BRZUCHU

Typowy i nietypowy rozwój 4-miesięcznego dziecka - na brzuchu

ROZWÓJ TYPOWY

Marty jest w stanie wyciągnąć ramiona i przedramiona do przodu. Jego głowa jest uniesiona o 90 stopni, dzięki czemu widzimy działanie mięśni prostujących aż do kręgosłupa lędźwiowego. Dolne kończyny wciąż wykazują zgięcia i przywodzenia, ale z czasem Marty wykształci w sobie również i wyprosty. Zaczyna przenosić ciężar na piąstki, co jest typowe w tym wieku. Może bez problemów obracać głową i śledzić wzrokiem zabawkę z boku na bok. Kiedy przekręca głowę i zaczyna pchać, to pchnięcie przenosi ciężar na prawą stronę ciała. Dzięki temu Marty’emu z czasem będzie łatwiej wyprostować nogi i inicjować przewracanie się na plecy. Łokcie są widocznie bardziej wysunięte od ramion, tworząc węższą podstawę wsparcia. Marty jest również w stanie sięgać do przodu po zabawkę. Zdolność wyciągnięcia rąk podczas pozycji na brzuchu jest ważna, ponieważ wspomaga przewracanie się na plecy.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Tak jak przy dwóch miesiącach, biodra Owena są zbyt zgięte, przenosząc ciężar na ramiona i głowę. Jego łokcie spoczywają za ramionami. Takie manewry nie pozwalają na podparcie się przedramionami. Owen może podnieść głowę dostatecznie długo, by przekręcić ją na drugą stronę. Nie może jednak utrzymać tej pozycji, do przekręcenia używając jedynie mięśni prostujących szyję. Brakuje mu kontroli nad górnymi kończynami, aby przenieść ciężar na bardziej stabilne dolne kończyny, co pomogłoby mu ustabilizować głowę i odciążyć górne kończyny.

 

– 4 –

POZYCJA CZWARTA: PODCIĄGNIĘCIE DO POZYCJI SIEDZĄCEJ

Typowy i nietypowy rozwój 4-miesięcznego dziecka - Podciągnięcie Do Pozycji Siedzącej

ROZWÓJ TYPOWY

Marty zaczyna z głową w linii środkowej ciała. Udowadnia, że potrafi unieść nogi i wprowadzić w ruch mięśnie tułowia. Widzimy, że przy podciągnięciu do siedzenia jego głowa jest w równej linii do ciała pod kątem od 15 do 30 stopni. Nie ma opóźnień i głowa się nie ociąga. Podbródek jest schowany pod kątem przynamniej 45 stopni. Marty jest nawet w stanie asystować przy manewrze, podciągając się ramionami. Pod koniec potrafi wysunąć się do przodu za pomocą mięśni brzucha, nie aktywując przy tym kręgosłupa lędźwiowego w pełni.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Głowa Owena ociąga się podczas całego manewru, a on sam nie podciąga się ramionami, aby asystować w podnoszeniu. W gruncie rzeczy kończyny górne biorą niemal znikomy udział w manewrze. Owen wydaje się nie przewidywać ruchu w kierunku pionowej pozycji.

 

– 5 –

POZYCJA PIĄTA: SIEDZENIE

Typowy i nietypowy rozwój 4-miesięcznego dziecka - Siedzenie

ROZWÓJ TYPOWY

Podtrzymywany przy siedzeniu Marty porusza się po płaszczyźnie przedniej i tylnej, sięgając po zabawkę i wracając do pozycji wyprostowanej. Jest w stanie wziąć zabawkę do ręki i wsadzić ją do ust. Widoczna jest dobra kontrola głowy i cofnięcie brody, z głową na linii środkowej ciała: większość niemowląt w tym wieku używa jednej ręki do sięgania, a drugą do stabilizacji do momentu rozwinięcia pełnej kontroli nad postawą. Jego ciało jest podparte wyłącznie na mięśniach bioder i miednicy. Widzimy wyprost aż do środkowego odcinka piersiowego kręgosłupa. Pełen wyprost do odcinka lędźwiowego pojawi się dopiero w wieku sześciu miesięcy. Nawet gdy Marty jest podtrzymany tylko za ramię, wciąż może szybko obracać głową, a także lokalizować i w pełni śledzić zabawkę wzrokiem we wszystkich kierunkach bez utraty równowagi.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Podtrzymywany przy siedzeniu Owen ma momentalny napływ siły, by unieść głowę w linii środkowej ciała. Jednak nie potrafi utrzymać tej pozycji nawet na krótką chwilę. Nie może obrócić głową ani się rozejrzeć na boki, nawet kiedy jest podtrzymywany za przedramię i ramię. Egzaminatorka trzyma go pod pachami dla maksymalnego wspomagania. W tej pozycji Owen nie jest w stanie zaangażować się wzrokowo, w przeciwieństwie do Marty’ego, który potrafił się skupić na zabawce i śledzić ją wzrokiem. Demonstrowany przez Owena ruch kończyn ma równoważyć słabą kontrolę oraz stabilizację głowy i tułowia.

 

– 6 –

POZYCJA SZÓSTA: ZAWIESZENIE POZIOME

Typowy i nietypowy rozwój 4-miesięcznego dziecka - Zawieszenie Poziome

ROZWÓJ TYPOWY

Przy zawieszeniu poziomym przechylany do przodu Marty potrafi utrzymać wyprostowaną szyję i tułowie. Jego głowa jest zawieszona o 45 stopni powyżej płaszczyzny poziomej bez większego problemu. Przez cały proces Marty wykazuje dobry wyprost tułowia aż do kręgosłupa lędźwiowego z przywodzeniem łopatkowym. Może również poruszać rękami i nogami.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Owen potrafi unieść głowę podczas zawieszenia, ale ma trudności z jej utrzymaniem w linii środkowej. W tej pozycji nie wykazuje podtrzymywanego wyprostu tułowia w okolicy piersiowej oraz nie może wyprostować bioder, co świadczy o braku stabilności i silnego kręgosłupa. W przeciwieństwie do Marty’ego, Owen nie potrafi utrzymać wyprostu szyi i tułowia podczas poruszania nogami i rękami.

 

– 7 –

POZYCJA SIÓDMA: WYPROST OBRONNY

Typowy i nietypowy rozwój 4-miesięcznego dziecka - Wyprost Obronny

ROZWÓJ TYPOWY

Marty zachowuje dobry wyprost wzdłuż szyi, tułowia i bioder i utrzymuje go podczas nagłego przechylania do przodu. Jednakże, jako że wspomaga się przy tym rękami, nie reaguje pełnym wyprostem obronnym. Pojawi się on dopiero około szóstego miesiąca. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy Marty będzie w stanie utrzymać wyprost szyi i tułowia bez wspomagania się rękami podczas przechylania, co pozwoli mu na wyrobienie pełnej reakcji obronnej górnych kończyn pod koniec manewru.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Mimo że wyprost obronny pojawia się w pełni dopiero koło szóstego miesiąca, nawet jako czteromiesięcznemu dziecku Owenowi brakuje sił do wyprostowania szyi, tułowia i bioder podczas przechylania do przodu. Jego szyja prostuje się wystarczająco, aby uniknąć uderzenia głowy z ziemią. Do utrzymania wyprostu szyi i tułowia Owen stosuje nadmierną asymetrię lub zgięcie rąk do piersi w celu zwiększenia napięcia tułowia.

 

– 8 –

POZYCJA ÓSMA: STANIE

Typowy i nietypowy rozwój 4-miesięcznego dziecka - Stanie

ROZWÓJ TYPOWY

Podtrzymywany przy staniu Marty ustawia biodra za ramionami, przez co dochodzi do względnego zgięcia podeszwowego kostek. Wykazuje wyprost tułowia wzdłuż dolnego odcinka piersiowego aż do odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ale nie potrafi utrzymać pełnego wyprostu bioder. W okolicach szóstego miesiąca Marty będzie w stanie wyprostować biodra, tworząc prostą linię od ramion, przez biodra i kolana, aż do kostek. Może utrzymać taką pozycję dzięki egzaminatorce trzymającej go w okolicach dolnego tułowia. Potrafi samodzielnie utrzymać ciężar własnego ciała, zaś egzaminatorka pomaga mu utrzymać równowagę. Marty może również utrzymać głowę w linii środkowej i swobodnie nią obracać.

ROZWÓJ NIETYPOWY

Owen jest w stanie przenieść ciężar ciała na dolne kończyny, ale sporadycznie zgina biodra i kolana. Jego ramiona są bardziej wysunięte od bioder. W wieku czterech miesięcy spodziewany jest większy wyprost tułowia powoli przechodzący w pozycję wyprostowaną. W przeciwieństwie do Marty’ego, który potrafi stać podpierając się dolną częścią tułowia, Owen jest podtrzymywany w okolicach górnego odcinka piersiowego, aby utrzymać pozycję stojącą. Może podnieść głowę dzięki wyprostowi szyi, jednak jest on sporadyczny. Owenowi brakuje dostatecznej kontroli nad biodrami i tułowiem, aby utrzymać wyprostowaną pozycję przy podtrzymywaniu.

 

Nietypowy i typowy rozwój 4-miesięcznego dziecka

https://pathways.org/wp-content/uploads/2014/09/4monthmotordelays_english.pdf

Nietypowy i typowy rozwój 4-miesięcznego dziecka – napisy PL