Francuski sąd unieważnił pozwolenie na sprzedaż Roundupu Pro 360  firmy Monsanto ze względów bezpieczeństwa

 Francuski sąd unieważnił pozwolenie na sprzedaż Roundupu Pro 360 firmy Monsanto

Francuski sąd unieważnił pozwolenie na sprzedaż Roundupu Pro 360

Paryż, 15 stycznia 2019 (Reuters) – Francuski sąd odwołał we wtorek licencję dla jednego ze środków chwastobójczych na bazie glifosatu firmy Monsanto, w związku z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa, natychmiast zakazując sprzedaży Roundup Pro 360 po ostatnim ciosie prawnym dla firmy należącej do Bayer.

Francuski sąd unieważnił pozwolenie na sprzedaż Roundupu Pro 360

Niemiecka firma Bayer, która w zeszłym roku kupiła Monsanto za 63 miliardy dolarów, zmaga się w Stanach Zjednoczonych z tysiącami pozwów sądowych przez ludzi, którzy twierdzą, że produkty Roundup i Ranger Pro spowodowały raka.

Sąd w Lyonie w południowo-wschodniej Francji orzekł, że zatwierdzenie licencji na sprzedaż przez  francuską Agencję Ochrony Środowiska ANSES w 2017 roku dla Roundup Pro 360 nie uwzględniało potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.

Przedstawiciele firmy Bayer, ​​nie zgadzają się z decyzją i rozważają jej konsekwencje prawne, przytaczali regulacje prawne, a także badania naukowe, w których uznano glifosat za bezpieczny.

Firma złożyła apelację do pierwszego amerykańskiego orzeczenia sądowego, w którym przyznano 78 milionów dolarów odszkodowania dla szkolnego sprzątacza [woźnego] z Kalifornii.

W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że  “Bayer nie zgadza się z decyzją podjętą przez Sąd Administracyjny Lyonu, aby anulować pozwolenie na dopuszczenie do obrotu dla RoundUp Pro 360. Zastosowana formuła produktu, podobnie jak wszystkie środki ochrony roślin, została poddana rygorystycznej ocenie przez władze francuskie (ANSES), niezależny organ i gwarant bezpieczeństwa zdrowia publicznego.”

Glifosat, który jest nie jest chroniony prawem patentowym i sprzedawany na całym świecie przez dziesiątki innych firm chemicznych, w tym Syngenta i Corteva Agriscience firmy DowDuPont, ma zostać wycofany we Francji w ciągu trzech lat według obietnicy prezydenta Emmanuela Macrona, który wstrzymał się od wydania całkowitego zakazu.

 

NATYCHMIASTOWY ZAKAZ

Francuski sąd stwierdził, że ANSES nie przestrzegała zasady ostrożności w prawie francuskim, w szczególności nie przeprowadzając konkretnej oceny zagrożeń dla zdrowia związanych ze stosowaniem Roundup Pro 360.

Sąd w podsumowaniu swojego orzeczenia powiedział, że “pomimo wydanego zatwierdzenia przez Unię Europejską dla substancji czynnej (glifosat), sąd uznał, iż badania naukowe i doświadczenia na zwierzętach wykazały, iż Roundup Pro 360 … jest potencjalnie rakotwórczym produktem dla ludzi, podejrzewanym o toksyczność dla ludzkiego układu rozrodczego oraz dla organizmów wodnych.”

Analitycy Bernsteina napisali w artykule, że finansowy wpływ na firmę Bayer dotyczący zablokowania sprzedaży Roundup Pro 360 we Francji będzie prawdopodobnie ograniczony, biorąc pod uwagę fakt, że dotyczy on jednego produktu na rynku środków chwastobójczych na bazie glifosatu, o wartości około 40 milionów euro.

Agencja ds. rakowa Światowej Organizacji Zdrowia stwierdziła w 2015 roku, że glifosat jest prawdopodobnie rakotwórczy, co zacytował sąd francuski we wtorek w orzeczeniu.

ANSES stwierdziło, że wciąż bada orzeczenie sądu, ale wydana przez niego decyzja ma skutek natychmiastowy. W wiadomości mailowej agencja powiedziała, iż:

“Jako konsekwencja tego wyroku, sprzedaż, dystrybucja oraz korzystanie z Roundup Pro 360 są obecnie zakazane.”

Corinne Lepage, była francuska minister środowiska i członek stowarzyszenia działającego na rzecz ochrony środowiska  CRIIGEN, które wniosło tę sprawę do sądu powiedziała, o wyroku na Twitterze:

“Jest pierwsze duże zwycięstwo, które trzeba powtórzyć.”

Stowarzyszenie zakwestionowało również proces, w czasie którego UE odnowiła ogólne zezwolenie na stosowanie glifosatu, zwracając się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ale francuski sąd administracyjny orzekł, że takie działanie nie było konieczne.

(Sprawozdania Sudipa Kar-Gupty i Gusa Trompiza; Dodatkowa relacja autorstwa Patricii Weiss Edycja: Ludwig Burger i Alexander Smith)

Źródło: French court cancels Monsanto weedkiller permit on safety grounds

Zobacz na: Glifosat w szczepionkach – dr Anthony Samsel
Szkodliwość Randapu – fragmenty różnych publikacji na ten temat
Leki i szczepionki w żywności GMO. Jadalne szczepionki…
Synergiczne, toksyczne działanie glifosatu i aluminium – dr Stephanie Seneff

 

%d bloggers like this: